Aktualizováno

Recenze Mercurius Pro Zkušenosti s brokerem MercuriusPro, poplatky, diskuze

Hodnocení:
70%
Hledáte nejlepšího brokera?
SROVNÁNÍ BROKERŮ

Zvažujete investování přes slovenského brokera Mercurius Pro? Potom jste na správném místě! V této recenzi vám totiž ukážeme, jaké služby broker nabízí, jak investování probíhá a proč se obchodování u Mercurius Pro z našeho pohledu nevyplatí.

Recenze Mercurius Pro ve zkratce

Mercurius Pro je slovenský broker, který nabízí obchodování akcií, ETF a dalších burzovních i neburzovních instrumentů. Broker nabízí také správu investic (Asset management), směnu deviz nebo investiční certifikáty s pevným výnosem.

Veškeré objednávky se realizují přes společnost Interactive Brokers LLC, takže Mercurius funguje spíše jako prostředník, který vám obchodování usnadní (podobně jako LYNX).

Broker Mercurius Pro

Broker Mercurius Pro

Broker poskytuje řadu výhod a nadstandardních služeb, které klienti od Interactive Brokers nemají. Je to třeba podpora češtiny, vedení účtu v korunách, investice do řízených portfolií nebo individuální přístup ke klientům. Nevýhodou jsou ale vysoké poplatky.

Broker si účtuje poplatek za každý obchod – obvykle ve výši 0.99 %. Problém je, že minimální velikost poplatku je přibližně 500 korun za obchod, takže malé objednávky jsou hodně drahé. U služby Asset management zaplatíte navíc poplatek za správu a poplatek z kladného výnosu.

Službu zajišťuje slovenská firma Mercurius Pro, o.c.p., a.s., která podléhá regulacím NBS. Účty klientů jsou pojištěné proti úpadku brokera (limit 50 000 EUR na osobu).

Výhody

 • Slovenský broker s licencí
 • Široká nabídka investičních nástrojů
 • Akcie a ETFka z amerických a evropských burz
 • Podporuje češtinu a platby v korunách

Nevýhody

 • Vysoké poplatky
 • Objednávky vyřizuje jiný broker (vyšší náklady)
 • Nenabízí české akcie
 • Minimální vklad 5 000 USD

Hodnocení Mercurius Pro: 70%

Základní informace o Mercurius Pro

Název Mercurius Pro / MercuriusPro
Provozovatel Mercurius Pro, o.c.p., a.s.  (Slovensko)
Založeno 2018 (Slovensko)
Licence v EU ANO (NBS)
Nabízené produkty Cenné papíry (akcie, ETF, podílové fondy, dluhopisy)
Burzovní deriváty (futures, opce, CFD)
Platformy Mobilní aplikace Handy Trader
Desktopová platforma TWS
Poplatky Za každý obchod / za konverzi měn / poplatky třetích stran
Platební metody Bankovní převod
Měna účtu CZK, USD, EUR…
Demo účet ANO
Minimální vklad 5000 USD nebo ekvivalent v jiné měně
Minimální objednávka 1 akcie / 1 kontrakt
Čeština ANO
Speciální služby a funkce Asset management
Směnárna měn

Základní přehled

Nejprve se podíváme na to, jaké služby a produkty broker nabízí:

Online trading

Tato služba cílí na obchodníky, kteří si chtějí investiční portfolio budovat sami. Broker do investování nezasahuje, takže výběr akcií i zadávání obchodních pokynů je plně v režii klientů.

Obchodování probíhá přes mobilní aplikaci Handy Trader nebo přes desktopovou platformu TWS. Obě platformy poskytují řadu pokročilých funkcí, ale pro začátečníky budou pravděpodobně nepřehledné a složité.

Minimální vklad potřebný k otevření investičního účtu je 5 000 dolarů (viz obchodní podmínky). Další nevýhodou jsou vysoké poplatky, ale těm se budeme věnovat až za chvíli.

Asset Management

Pokud si s výběrem akcií nevíte rady, můžete své peníze svěřit odborníkům z Mercurius Pro. Obchodní manažeři vaše peníze zainvestují do jednoho z 5 modelových portfolií:

Asset management

Asset management

Ani v tomto případě poplatky nepotěší. Klienti totiž platí poplatek za správu (2 % ročně, účtováno kvartálně), výkonnostní poplatek (25 % z ročního zisku), komisní poplatky za každý obchod (viz níže), poplatek za konverzi měn (0.09 %) a musí uhradit poplatky třetích stran.

TIP

Podobnou službu poskytují také české investiční platformy – například Portu. Portu ovšem nabízí 10 modelových portfolií a účtuje si mnohem nižší poplatky (cca 1 % ročně).

Pravidelné investování

Služba, která vám umožní investovat pravidelně do indexu S&P 500 prostřednictvím ETF. Minimální investice je 1 000 Kč měsíčně, investiční horizont je 3 až 30 let a výpovědní lhůta je 1 měsíc.

Investoři platí poplatek za správu (3 % ročně, účtováno měsíčně), poplatek za konverzi měn (0.09%, minimálně však €2) a musí uhradit poplatky třetích stran (např. komisní poplatky IB).

Další služby

Všichni klienti mají k dispozici směnárnu, kde mohou směňovat měny s poplatkem 0.09 %. Směnárna podporuje 16 měn včetně CZK, EUR, USD a GBP.

Broker nabízí také investiční certifikáty s pevným výnosem a emise dluhopisů nebo akcií pro korporátní klienty.

Do čeho můžu investovat?

Broker vám zpřístupní tisíce instrumentů ze 135 trhů. Nabídku tvoří především cenné papíry a finanční deriváty:

 mercurius proXTBeToroRobomarkets
AkcieUS vlajkaEU vlajkaUS vlajkaEU vlajkaCZ vlajkaUS vlajkaEU vlajkaUS vlajka
ETF
Dluhopisy---
Futures a opce---
Kryptoměny---
CFD
 Recenze XTBRecenze eToroRecenze Robomarkets

Akcie, ETF a dividendy

Akcie a ETFs budou pro většinu obchodníků klíčové, takže se u nich krátce zastavíme a zodpovíme základní otázky:

 • Kde jsou akcie uložené?

  Mercurius Pro vaše peníze ani akcie nedrží.

  Ze smluvních dokumentů vyplývá, že prostředky klientů jsou uložené u třetí strany. Jméno správce jsme v dokumentech nenašli, ale logicky by to měl být broker Interactive Brokers.

 • Kdo je skutečný majitel zakoupených akcií?

  Tuto informaci jsme nenašli, ale předpokládáme, že se akcie kupují přímo na jméno klienta.

  Podle čeho tak soudíme? Třeba podle formuláře W-8BEN, který klienti podepisují během registrace. Pokud by byly akcie všech klientů uložené společně (např. na účtu brokera), tak by vyplňování formuláře nemělo význam.

 • Mohu zakoupené akcie přesunout k jinému brokerovi?

  Ano, ale za každý převod zaplatíte poměrně vysoký poplatek (2 % z objemu převodu + 100 EUR). Stejný poplatek zaplatíte i v případě, že akcie přesouváte od jiného brokera k Mercurius Pro.

 • Jak je to s dividendami?

  Dividendy se připisují automaticky přímo na investiční účet. Dividendy obdržíte již zdaněné.

  Dobrou zprávou je, že americké dividendy se daní sazbou 15 %. Během registrace totiž podepíšete formulář W-8BEN, který prokáže, že nejste rezidentem USA a zamezí dvojímu zdanění. Bez tohoto formuláře by byla srážková daň dvojnásobná – tedy 30 %!

Poplatky u Mercurius Pro

Nebudeme chodit okolo horké kaše. Poplatky u Mercurius Pro jsou vysoké bez ohledu na to, zda investujete samostatně nebo zda své peníze svěříte obchodním manažerům.

Uveďme dva příklady:

Spousta brokerů (třeba XTB) dnes nabízí obchodování akcií bez poplatků. Mercurius si ale za každý obchod s akciemi vezme přibližně pětistovku nebo více. A to je prostě hodně.

U Asset managemetu si broker účtuje také poplatek za správu (2 % ročně) a pokud bude portfolio ziskové, zaplatíte ještě výkonnostní poplatek (25 % z výnosu).

Přehled klíčových poplatků (individuální investování)

 • Administrativní poplatky – Vedení účtu a uložení akcií je zdarma. Bezplatné by měly být také vklady a výběry, ale pozor na poplatky třetích stran!
 • Poplatek za obchodování – Za každý nákup nebo prodej cenných papírů zaplatíte komisní poplatek. Velikost poplatku je obvykle 1 % z objednávky, minimálně však ± 500 Kč za obchod. Malé objednávky se tedy extrémně prodraží (třeba nákup akcií za $200 znamená poplatek 10 %).
 • V tabulce níže najdete komisní poplatky za nákup nebo prodej instrumentů obchodovaných v EUR, USD nebo GBP. Poplatky pro ostatní instrumenty uvádět nebudeme, ale najdete je na webu brokera.

  Instrument Poplatek (dle měny instrumentu)
  EUR USD GBP
  Akcie a ETF 0.99 %
  (min. €20 za obchod)
  $0.23/akcie
  (min. $25 za obchod)
  0.99 %
  (min. £40 za obchod)
  Dluhopisy 1.99 % 0.015 %
  Podílové fondy 0.99 %
  (min. €25 za obchod)
  $25 za obchod
  Kovy 0.99 %
  (min. $25 za obchod)
  Futures a opce min. €20 za obchod min. $25 za obchod min. £40 za obchod
 • Poplatek za konverzi měn – Pokud je měna vašeho účtu a měna obchodovaného instrumentu odlišná, broker si naúčtuje poplatek za převod měn ve výši 0.09 %.
 • Poplatky třetích stran – Další poplatky si mohou účtovat burzy, na kterých obchod probíhá, nebo broker Interactive Brokers, který objednávky vyřizuje. Velikost poplatků najdete zde.

Srovnání komisních poplatků

Níže naleznete srovnání komisních poplatků při nákupu vybraných českých, amerických, německých a britských akcií u Mercurius Pro a konkurenčních brokerů:

 mercurius proXTBeToroDegiro
ČEZ za 20,000 Kč
Nenabízí
CZ akcie
0
Nenabízí
CZ akcie
40
Apple za 1,000 $25 $
0 $
0 $
2.00
Allianz za 1,000 €20
0
0
4.90
Tesco za 1,000 £40 £
0 £
0 £
4.90
Komisní poplatky ze dne 14.5.2023, výše
poplatku se může měnit.
 Recenze XTBRecenze eToroRecenze DEGIRO
Komisní poplatky ze dne 14.5.2023, výše poplatku se může měnit.

Návod: Registrace a obchodování

Založení účtu

 1. Pokud si chcete vytvořit investiční účet, klikněte na tlačítko Chci si otevřít účet na webu brokera. Registrace probíhá online a zabere přibližně 15 až 30 minut.
 2. Vyplňte registrační formulář (osobní a kontaktní údaje), investiční dotazník (informace ohledně vašich příjmů a předchozích zkušeností s obchodováním) a W-8BEN formulář.

Ověření totožnosti

 1. Jakmile vyplníte všechny požadované údaje, broker vás vyzve k ověření totožnosti. Ověření totožnosti vyžadují zákony a evropské směrnice, takže je povinné pro všechny klienty a u všech brokerů.
 2. Ověření probíhá tak, že nafotíte 2 doklady totožnosti (občanka, řidičák nebo pas), potvrzení o bydlišti (výpis z bankovního účtu, účet za energie, hypoteční smlouva…) a jedno selfíčko s občanským průkazem.

Nákup a prodej cenných papírů

 1. Klikněte na ikonu Trade ve spodní liště, zvolte Quote a vyhledejte cenný papír, který chcete koupit. Pro ukázku zvolíme akcie společnosti Apple (ticker AAPL).
 2. Nákup a prodej CP u Mercurius Pro

  Nákup a prodej CP u Mercurius Pro

 3. Aplikace zobrazí všechny instrumenty, které odpovídají hledané frázi. My chceme nakoupit akcie z americké burzy, takže v seznamu AAPL NASDAQ zvolíme Stock. Aplikace zobrazí cenový graf a dvě možnosti: BUY (koupit) a SELL (prodat).
 4. Nákup a prodej CP u Mercurius Pro

  Nákup a prodej CP u Mercurius Pro

 5. V posledním kroku vyplníte počet akcií (Quantity). U limitní objednávky (LIMIT ORDER) musíte vyplnit také cenu, za kterou chcete akcie koupit. Nakonec objednávku zkontrolujte a potvrďte (Slide to Submit).
 6. Nákup a prodej CP u Mercurius Pro

  Nákup a prodej CP u Mercurius Pro

 7. Své aktuální investice a průběžné zisky/ztráty najdete v sekci Portfolio. Chcete-li obchodní pozici ukončit (např. prodat cenné papíry), stačí rozkliknout daný instrument a v hlavní nabídce (tři tečky v pravém horním rohu) zvolit Close Position.

Zkušenosti s Mercurius Pro

Kdo stojí za Mercurius Pro?

Službu provozuje slovenská společnost Mercurius Pro, o.c.p., a.s.. Broker podléhá regulacím slovenské národní banky (NBS) a díky notifikaci od ČNB může poskytovat investiční služby na českém trhu.

Interactive Brokers LLC, přes kterého se realizují všechny objednávky, je regulovaný americkou komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) a komisemi pro obchodování s futures (CFTC a NFA). Broker je členem SIPC, takže vklady klientů jsou pojištěné.

Co se stane, pokud broker zbankrotuje?

Mercurius Pro podléhá regulacím NBS a je členem Garančního fondu investic, takže prostředky klientů jsou pojištěné proti úpadku brokera. Limit pojištění je 50 000 EUR na osobu, což je mnohem více, než poskytují garanční fondy ve většině evropských zemí.

Jak brokera hodnotí ostatní obchodníci?

Ačkoliv broker funguje od roku 2018, na internetu nejsou prakticky žádná hodnocení ani uživatelské recenze. Jen pár stížností na nevyžádané nabídky investic (zde nebo zde), které ovšem nelze ověřit.

Shrnutí recenze MercuriusPro

Různí investoři mají různé požadavky, takže každý si ideálního brokera představuje trochu jinak. Na jedné věci se ale shodnou úplně všichni – začátečníci, zkušení investoři i profi tradeři:

Nikdo nechce brokera s vysokými poplatky.

MercuriusPro má bohužel poplatky nastavené tak, že nejsou výhodné pro velké obchodníky (tarif 0.99 % z objednávky) ani pro drobné investory (min. €20 za obchod). Řada brokerů přitom nabízí obchodování akcií a ETF zcela bez poplatků.

TIP na levnější alternativy

 • Pokud chcete investovat do akcií nebo ETF, mrkněte na nabídku brokera XTB. Broker je licencovaný, podporuje češtinu a korunové účty, a nabízí obchodování akcií a ETF zdarma.
 • Pokud si s výběrem akcií nevíte rady a raději byste své peníze svěřili někomu zkušenému, vyzkoušejte Portu. Portu nabízí 10 modelových portfolií, do kterých můžete investovat pravidelně i jednorázově. Poplatek je pouze 1 % ročně.

Máte zkušenosti s Mercurius Pro? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi pod článkem!

Kde obchodovat?
Přehled populárních CFD brokerů, kteří jsou prověřeni tisícemi českých obchodníků:
BROKER
ROKU
 • Jednoduchá platforma a nízký minimální vklad
 • Testovací demo účet zdarma, výukové materiály, semináře
 • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
 • Platforma v češtině
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
77% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
 • Testovací účet zdarma
 • Na trhu od roku 2001, licence, vklady obchodníků pojištěny
85%
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář