Aktualizováno

KOMODITY: Jak obchodovat s komoditami, návod a užitečné tipy pro začátečníky

Asi většina lidí už někdy slyšela o obchodování s komoditami. Málokdo ale tuší, jak komoditní obchodování funguje, jaké příležitosti přináší a jaká úskalí jsou s komoditami spojená. V tomto článku se zaměříme na úplné základy obchodování s komoditami a zodpovíme podstatné otázky: kde se komodity obchodují, co obchodování obnáší, a jak při obchodování uspět?

Význam a druhy komodit

Komodita je zboží jednotné kvality a hodnoty, které na trh dodává více různých dodavatelů. Jedná se především o zemědělské produkty a těžbou získávané nerostné suroviny. Rozlišujeme měkké (soft) a tvrdé (hard) komodity. Soft komodity souvisí s pěstováním rostlin a chovem zvířat, zatímco hard komodity se obvykle získávají těžbou. Konkrétní příklady jsou uvedeny v následující tabulce:

Soft komodity Zemědělské komodity (káva, kakao, bavlna, cukr, kukuřice…)
Maso a dobytek (hovězí dobytek, vepřově maso…)
Hard komodity Energie (ropa, zemní plyn…)
Drahé a průmyslové kovy (zlato, stříbro, platina, měď, hliník…)

Proč obchodovat právě komodity?

Mezi obchodními instrumenty mají komodity unikátní postavení. Jsou totiž nezbytné pro každé průmyslové odvětví i pro člověka samotného. A to se o akciích, měnách ani kryptoměnách rozhodně říct nedá. Komodity (nebo lépe řečeno suroviny) mají skutečnou hodnotu. Praktické využití ostatně nacházejí i drahé kovy, které jsou díky svým vlastnostem žádané například v elektrotechnickém průmyslu.

S komoditami se obchoduje už tisíce let, což je jednoznačným důkazem, že jsou pro lidstvo nepostradatelné a nenahraditelné. Komoditní trhy mají svá pravidla, která úzce souvisí s nabídkou (produkcí) a poptávkou (spotřebou). S trhem se hůře manipuluje a je odolnější před vlivem spekulantů. Z toho plyne jedna z hlavních výhod komoditních trhů: jsou lépe čitelné. Faktory ovlivňující ceny komodit jsou totiž často logické a v mnoha případech i předvídatelné.

Jsou komodity rizikové?

Ano, stejně jako každé obchodování a investování na burze. Chcete-li zhodnotit peníze bez rizika, tak musíte spoléhat na spořicí bankovní účty. Jenže ty vám v současné době nepokryjí ani inflaci. S nějakým obohacením tak nemůžete počítat.

Obchodování na burze má tu výhodu, že riziko můžete korigovat. Můžete se také rozhodnout, kolik peněz budete investovat. Je jasné, že s vyšším vkladem lze dosáhnout i vyšších zisků, nicméně vždy je potřeba myslet i na riziko. Nikdy proto neinvestujte půjčené peníze nebo peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Pro úspěch není důležité investovat hodně peněz, ale spíše hodně času. Příprava, analýza trhu i sledování a vyhodnocování důležitých zpráv vám zabere spoustu času. Bez této investice je šance na úspěch minimální.

Obchodování s komoditami

Komodity se obchodují přes komoditní burzy (např. Chicago Mercantile Exchange, NYBOT, CBOT, LME, NYMEX nebo ICE), přičemž obchodníky na burze lze rozdělit do tří skupin. První skupinou jsou dodavatelé a producenti komodit (nabídka). Jejich protipólem jsou odběratelé (poptávka), kteří komodity potřebují k výrobě svých produktů. Zatímco dodavatelé ovšem chtějí prodávat komodity draze, odběratelé se snaží při nákupu komodit ušetřit a hledají proto nejlevnější nabídky. Poslední, avšak stejně důležitou skupinou jsou banky, fondy, investoři a spekulanti, kteří se nepodílejí na produkci ani na zpracovávání komodit. Jejich cílem je pouze zhodnotit peníze vhodně načasovaným nákupem a prodejem komodit.

Přehled vybraných komodit na NY burze

Přehled vybraných komodit na NY burze

Obchodování na burze má svoje pravidla. U každé komodity je jednoznačně určeno, kdy se obchoduje (obchodní hodiny) a nejmenší množství k nákupu (velikost kontraktu). Drahé kovy se obchodují po trojských uncích, ropa po 1000 barelech a třeba u kávy je minimem 22,5 tun. Existují ale i mini kontrakty, u kterých se obchoduje s podstatně nižším množstvím. Tyto kontrakty ovšem obchoduje méně lidí a mají tedy i nižší odbyt (likviditu).

Futures kontrakty

Komodity se obchodují nejčastěji prostřednictvím termínovaných (futures) kontraktů. Futures kontrakt je zjednodušeně řečeno smlouva mezi prodávajícím a kupujícím o dodání určitého množství smluvené komodity. K dodání komodity dochází poté, co kontrakt exspiruje. Zajímavé je, že na burze najdete kontrakty s exspirací za několik let. Můžete si tedy „předplatit“ komodity, které ještě ani neexistují.

Podstatné je, že za kontrakt zaplatíte podle současného kurzu. Pokud tedy výrobce čokolády tuší, že cena kakaa poroste, může si včasným nákupem kontraktů zajistit levné kakao do budoucna. Futures kontrakty k prodeji zase využívají dodavatelé komodit, kteří se obávají poklesu cen a nižších výnosů. Čím vzdálenější je termín dodání komodity (expirace kontraktu), tím dražší kontrakty bývají. To je dáno tím, že se do ceny promítnou i náklady na skladování, pojištění atd.

Graf komodity palladium

Graf komodity palladium

Futures kontrakty mimochodem využívají ve velkém také investoři a spekulanti, byť samozřejmě žádné zlato ani ropu fyzicky neodebírají. Zakoupené kontrakty mohou totiž na burze kdykoliv před exspirací prodat, popřípadě tuto exspiraci prodloužit. Vždy tedy dochází k finančnímu vyrovnání. Jak probíhá odběr či dodání komodit ve fyzické podobě je pro spekulanty irelevantní, nicméně i tato možnost zde je.

Návod: Jak obchodovat futures kontrakty komodit

Při obchodování futures trader předpovídá, zda cena zvolené komodity za určité období vzroste nebo klesne oproti ceně současné. V případě úspěšné předpovědi je odměnou finanční zisk. V opačném případě musí obchodník počítat ztráty.

Pokud obchodník očekává růst hodnoty komodity, otevírá takzvanou dlouhou obchodní pozici (long), čímž vlastně nakupuje futures kontrakt. Od chvíle nákupu až do exspirace můžete pozici kdykoliv uzavřít, čímž kontrakt odprodáte. Abyste vydělali, tak musíte kontrakt prodat za více peněz, než jste při nákupu zaplatili. A to se vám povede jen tehdy, když hodnota komodity skutečně vzroste.

Opačně fungují short pozice. Otevřením short pozice se zavazujete, že za určitou dobu na trh dodáte komoditu. Jelikož ale žádné komodity neprodukujete, tak musíte kontrakt před exspirací opět uzavřít. Short pozici si můžete představit jako proces, kdy slíbíte někomu komoditu, dostanete zaplaceno, ale následně musíte zaplatit nějakému dodavateli, že za vás slíbenou komoditu dodá. Vyděláte tedy v případě, že cena komodity klesne. Pokud by cena vzrostla, tak vám peníze, které obdržíte při otevření pozice, nebudou stačit.

Komodita Symbol Kontrakt Cena
Bavlna Bavlna CT 50000 liber (22,5 tun) USD/libra
Měď Měď HG 25 000 liber (11,3 tun) USD/libra
Kakao Kakao CC 10 tun USD/tuna
Káva Káva KC 37500 liber (17 tun) US centy/libra
Cukr Cukr SB 112 000 liber (51 tun) US centy/libra
Pšenice Pšenice ZW 5000 bušlů (136 tun) US centy/bušl
Kukuřice Kukuřice ZC 5000 bušlů (127 tun) US centy/bušl
Zlato Zlato GC 100 trojských uncí (3,1 kg) USD/oz
Stříbro Stříbro SI 5000 trojských uncí (150 kg) USD/oz
Platina Platina PL 50 trojských uncí (1,55 kg) USD/oz
Zemní plyn Zemní plyn NG 10 000 mmBtu USD/ mmBtu
Ropa Brent Ropa Brent BR 1000 barelů (1,6 mil. litrů) USD/barel
Ropa WTI Ropa WTI WBS, WT 1000 barelů (1,6 mil. litrů) USD/barel

CFD komodity

Alternativní cestou k obchodování komodit jsou CFD kontrakty. Tento obchodní nástroj je určen výhradně pro investory a spekulanty, protože při obchodování CFD ve skutečnosti žádné komodity nekupujete. Jinými slovy, pokud si koupíte kontrakt zlata, tak jej nemůžete směnit za zlato. Můžete jej ale kdykoliv prodat zpět brokerovi, u kterého jste kontrakt koupili. A jelikož kontrakt zlata kopíruje aktuální burzovní cenu zlata, tak jeho nákup a následným prodejem vyděláte (nebo proděláte) úplně stejně, jako při obchodování se skutečným zlatem.

Platformy CFD brokerů, přes které se kontrakty obchodují, obsahují obvykle většinu populárních komodit. V praxi tak můžete spekulovat na pokles většiny komodit, aniž byste komodity reálně nakupovali a prodávali. Výhodou CFD je, že vám na jednu transakci vystačí pár desítek nebo stovek korun.

Kde obchodovat komodity?
Přehled ověřených brokerských společností, které umožňují obchodování komodit (CFD).
BROKER
ROKU
 • V nabídce 21 komodit
 • Jednoduchá platforma, výukové materiály a semináře
 • Testovací demo účet s fiktivním vkladem 200 000 Kč
 • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • V nabídce 13 komodit
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
 • V nabídce 16 komodit
 • Testovací účet zdarma
 • Na trhu od roku 2001, licence, vklady obchodníků pojištěny
80%
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Návod: Jak obchodovat CFD komodity

Návod: Obchodování komodit u Plus500

Návod: Obchodování komodit u Plus500

Obchodování CFD komodit si ukážeme na konkrétním případu. Pro jednoduchost jsme zvolili platformu brokera Plus500, která je dostupná i v češtině a umožňuje obchodování v CZK. U brokera si samozřejmě musíte vytvořit účet a vložit na něj peníze. Bez účtu se k platformě nepřehlásíte a bez peněz zase nemůžete obchodovat. Broker Plus500 ovšem nabízí i testovací demo účet, kde budete mít k dispozici virtuální vklad 1 milion Kč. Obchodování komodit si tak můžete bezplatně a bez rizika vyzkoušet – bezplatný testovací účet lze založit zde.

Klienti Plus500 mají k dispozici asi 20 komodit, mezi kterými nechybí zlato, káva ani ropa. Pro názorný zvolíme právě ropu, která je dlouhodobě nejžádanější komoditou na burze. Po otevření platformy a zvolení ropy ze seznamu komodit se vám otevře graf ropy. V první řadě musíte zvolit jednu ze dvou možností: Nákup a Prodej.

Objednávka provedená přes platformu brokera

Objednávka provedená přes platformu brokera

Pokud očekáváte, že cena ropy poroste, tak vyberte možnost Nákup (anglicky CALL nebo BUY). Otevřete tím obchodí pozici, kdy vyděláváte při růstu hodnoty ropy a proděláváte, když cena klesá (tzv. long pozice). Opačně fungují short pozice, které spustíte příkazem Prodej (anglicky SELL nebo PUT).

Následně se otevře panel pro zadávání transakce, kde musíte určit velikost investice. Broker má stanovené minimum, které se pohybuje obvykle kolem několika stovek Kč. U Ropy se zadává objem v barelech a minimum je 5 barelů. Ropa se u Plus500 obchoduje s pákou 1:10, což znamená, že zisky i ztráty jsou desetkrát větší. Díky tomu můžete vydělat i na malém cenovém pohybu. Velikost investice po započítání páky se označuje jako marže.

U objednávky si můžete nastavit, při jakém zisku nebo při jaké ztrátě (příkaz stoploss) se transakce automaticky ukončí. Nemusíte tedy neustále sedět u počítače, protože příkaz pohlídá trh za vás. Po potvrzení objednávky se transakce zařadí do otevřených pozic, kde vidíte i aktuální zisk či ztrátu, a můžete ji kdykoliv ukončit.

U 80% účtů investorů došlo k finanční ztrátě.

Poplatky

Na již zmiňované platformě Plus500 si můžete všimnout, že cena pro nákup komodity je nepatrně vyšší, než cena pro prodej. Tomuto rozdílu se říká spread a je to vlastně poplatek pro brokera. Hned po otevření transakce tedy budete ve ztrátě. Do zisku se dostanete až poté, co cena překoná spread, takže čím nižší je spread, tím lépe pro obchodníka.

U CFD se platí poplatky také za držení kontraktu mimo obchodní hodiny. Tento poplatek může být i záporný (peníze se vám nestrhnou, ale připíší), což ovšem bývá spíše rarita. Někteří brokeři si také účtují poplatek za konverzi měny. U futures se setkáte s nízkými spready, ale platí se zde komisními poplatky (tj. poplatek za zprostředkování obchodu). Velikost komisí bývá od několika desítek centů až po celé dolary.

Užitečné tipy a rady (nejen) pro začátečníky

Obchodováním komodit je možné pohádkově zbohatnou, ale i všechno ztratit. A většina běžných investorů končí právě ve ztrátě. Statistiky CFD brokerů ostatně ukazují, že kolem 80 % obchodníků končí ve ztrátě. Většina z nich přitom svádí vinu na brokera či celý systém a málokdo je schopen uznat, že selhal kvůli nedostatečné přípravě. Jsou ovšem obchodníci, kteří na komoditách dlouhodobě profitují. A právě jim jdou do kapes peníze ztrátových obchodníků. Vydělávání na komoditách je zkrátka reálné, ale vyžaduje zodpovědný přístup a disciplínu.

O technickou analýzu se mohou "opřít" i začátečníci

O technickou analýzu se mohou “opřít” i začátečníci

Technická a fundamentální analýza

Obchodníci mají k dispozici dvě zbraně, které jim umožňují lépe předvídat trh. Obě ovšem vyžadují zkušenosti a vědomosti. Jedná se o technickou a fundamentální analýzu. První jmenovaná analýza se opírá o čtení z grafů a je založená na předpokladu, že trh se chová podle určitých vzorců. Obchodníci zkrátka reagují na stejné situace podobně a k úspěchu je potřeba zjistit, jak tyto situace vypadají a jak je včas odhalit. V praxi obchodníci vyhledávají různé trendové linie, body zlomu, opakující se obrazce v grafu a podobně.

Fundamentální analýza je u komodit zvláště důležitá. Tato analýza zahrnuje sledování a vyhodnocování všech ekonomických či hospodářských zpráv, které mohou cenu dané komodity ovlivnit. U komodit se sleduje i politická situace nebo počasí v producentských zemích. Současně je dobré znát všechny významné faktory, které produkci (ale i odběr) dané komodity ovlivňují. Důležité informace podávají také pravidelné výpisy a reporty z trhů, z nichž u komodit hraje významnou roli COT report.

COT Report

COT je zpráva, kterou každý pátek vydává US Commodity Futures trading Commission. Zpráva ukazuje, jaké jsou aktuální obchodní pozice jednotlivých skupin obchodníků. Tyto skupiny jsou celkem tři: Commercials (dodavatelé a odběratelé komodit ve fyzické podobě), Non Commercials (např. fondy, které drží velké a pro trh významné obchodní pozice) a Non Reportable (jednotliví obchodníci s malými obchodními pozicemi).

Z výše uvedených tří skupin jsou nejdůležitější lidé, kteří s komoditami pracují nebo je potřebují pro svůj byznys (Commericals). Je logické, že právě oni mají o komoditě velký přehled a mají množství interních informací. Obecně se má za to, že Commericals způsobují změny trendů, zatímco Non Commercials a Non Reportable trendy pouze kopírují a tím je posilují.

Ukázka reportu COT - zlato

Ukázka reportu COT – zlato

COT reporty zahrnují informace o celkovém počtu otevřených kontraktů. Dále se dozvíte, kolik kontraktů spadá do které supiny a především, zda se jedná o long kontrakty (držitel očekává růst ceny) nebo short kontrakty (držitel očekává pokles ceny). Součástí je také údaj, jak se tato data změnila od posledního reportu. Tyto údaje najdete v COT pro každou komoditu zvlášť. Existují i technické indikátory, které vychází právě z COT.

Kde se komodity obchodují

Komodity se obchodují dnes již výhradně přes internet. Slouží k tomu webové platformy brokerských společností. Ideální je vyhledat brokera, který vám zprostředkuje přímý přístup na trh. Existuje totiž řada brokerů, kteří tvoří protistranu u transakcí svých klientů. Na tom není sice nic špatného, fungují tak ostatně téměř všichni CFD brokeři, ale plyne z toho logický střet zájmů (váš zisk je ztrátou brokera a naopak). A vězte, že diskusní fóra jsou plná stížností na neférové praktiky a manipulování s cenami, kterými se snaží někteří nepoctiví brokeři obohatit.

Na co tedy při výběru brokera dávat pozor? V první řadě by se mělo jednat o společnost, která má povolení působit na českém trhu. Tyto společnosti jsou registrované u ČNB a jejich klienti mají pojištěné vklady pro případ, že společnost zbankrotuje. Stejně důležitá je ale i pověst brokera a zkušenosti investorů. Licence ČNB totiž nezaručuje, že se jedná o férovou společnost. Pouze ukazuje, že broker učinil všechny požadované kroky k tomu, aby mohl působit na tuzemském trhu.

Základem je tedy vyhledat kvalitní a důvěryhodnou společnost. Dále je dobré vědět, jak vysoké poplatky si společnost účtuje (poplatky za obchodování i administrativní poplatky) a zda je trh dostatečně likvidní. Čím více je trh likvidní, tím rychlejší a výhodnější je plnění transakcí. Nezapomeňte se také ujistit, že minimální vklad a minimální transakce nepřesahují vaše finanční možnosti. Chybou je vybírat brokera podle různých bonusů.

Kde obchodovat komodity?
Přehled ověřených brokerských společností, které umožňují obchodování komodit (CFD).
BROKER
ROKU
 • V nabídce 21 komodit
 • Jednoduchá platforma, výukové materiály a semináře
 • Testovací demo účet s fiktivním vkladem 200 000 Kč
 • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • V nabídce 13 komodit
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
 • V nabídce 16 komodit
 • Testovací účet zdarma
 • Na trhu od roku 2001, licence, vklady obchodníků pojištěny
80%
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, zkušenosti

 • TOW
  1.10.2021 10:41
  TOW
  Autor

  Dobrý den, rád bych obchodoval komodity zemní plyn, ropu, pšenici eventuálně jeli to možné i elektřinu nebo uhlíkové povolenky – to vše vzhledem k evropským cenám . Jaký trh a platformu prosím doporucite? Dekuju za radu

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář