Aktualizováno

Investice do kryptoměn pro začátečníky: Proč a jak investovat do Bitcoinu a dalších měn?

Proč je investice do Bitcoinu a dalších kryptoměn jednou z nejzajímavějších příležitostí současnosti? Jak a kde lze do kryptoměn investovat? Tyto otázky zodpovíme v následujícím článku, ve kterém si mimojiné rozebereme transakci jednoho z investorů, který si díky Bitcoinu pořídil luxusní Lamborghini za 2000 Kč.

Bitcoin

Bitcoin je nejznámější virtuální měna, která umožňuje rychlé, anonymní a levné platby po celém světě. Na měnu nedohlíží žádná vláda ani banka a nikdo s její hodnotou nemůže manipulovat. I proto získává Bitcoin stále větší důvěru a jeho cena raketovým tempem roste. Už dnes za jeden bitcoin zaplatíte tisíce dolarů. A do budoucna to může být mnohem více.

Investice do kryptoměn prakticky: Lamborghini za dva tisíce

Bitcoin funguje od roku 2009. Ze začátku bitcoinovou komunitu tvořila jen hrstka nadšenců a hodnota jedné virtuální mince byla prakticky nulová. Dokazuje to příběh Kristoffera Kocha z Norska, který si v roce 2009 za 27 dolarů koupil 5000 bitcoinů. Nor si na své bitcoiny vzpomněl až po čtyřech letech, kdy už měly hodnotu bezmála milion dolarů.

První zaznamenaný nákup Bitcoinem

První zaznamenaný nákup Bitcoinem

První zdokumentovaný nákup zboží za bitcoiny proběhl v květnu 2010. Tehdy si jistý Laszlo Hanyecz koupil 2 pizzy za 10 000 bitcoinů. Nyní by za 10 000 bitcoinů dostal přes 70 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu přes jeden a půl miliardy korun.

To, že se dlouhodobé držení bitcoinů vyplácí, potvrdil i Američan Peter Saddington. Ten se do bitcoinů rozhodl investovat v roce 2011. V té době ho vyšel jeden bitcoin na 2 dolary a 52 centů. Díky této investici si v roce 2017 koupil zánovní Lamborghini Huracán. Za luxusní auto zaplatil 46 bitcoinů, které ho v roce 2011 stály celkem 115 dolarů (při tehdejším kurzu asi 2 tisíce korun).

Kryptoměny investice - Lamborghini Huracán

Kryptoměny investice – Lamborghini Huracán

Kryptoměny stále rostou, ale stabilněji

Mnoho lidí si myslí, že Bitcoin nyní prochází největším vzestupem, což ale není pravda. Nejstrmější růst zažil bitcoin po uvedení na burzu v roce 2011. Tehdy jeho cena vzrostla během několika měsíců 350x (z deseti centů na 35 dolarů). Následoval pád, při kterém kurz klesl na 2 dolary. Druhá investiční bublina přišla během roku 2013, kdy cena vzrostla stonásobně (z 11 dolarů na 1100 dolarů). V následujícím roce se pak cena zredukovala na pětinu (asi na 200 dolarů).

A tím se dostáváme k roku 2017. Na začátku roku se kurz pohyboval kolem tisícidolarové hranice. Během roku se ale hodnota zvýšila přibližně „jen“ desetkrát. I když tedy současná situace vzbuzuje pozornost medií a veřejnosti, tak v minulosti rostl bitcoin mnohem výrazněji.

Růst hodnoty Bitcoinu v minulosti

Růst hodnoty Bitcoinu v minulosti

Bitcoin za milion dolarů? Nic není nemožné

Když kurz Bitcoinu vzroste z $1 na $2, tak je to podobné, jako když se kurz změní ze $100 na $200. V obou případech se cena 2x zvýší a trh se bude chovat podobně. V klasickém grafu bitcoinu ovšem nejde vidět, jak se choval trh při extrémním růstu v letech 2011 a 2013. Ukáže vám to ale logaritmický graf. Ten nezobrazuje změnu hodnoty, ale procentuální změnu a celkový trend, takže umožňuje srovnávat předchozí a současné období.

Logaritmický graf ukazuje, že se cena bitcoinu zvyšuje systematicky. Pohybuje se totiž v úzkém rostoucím pásmu, ze kterého vybočila jen dvakrát (to byly zmiňované investiční bubliny). Vždy se ale do pásma vrátila zpět. Letos z pásma vybočila cena jen okrajově, což někteří obchodníci vysvětlují tím, že Bitcoin od svého posledního velkého propadu (2014) přešel z lineárního růstu na růst parabolický (tedy podstatně výraznější).

Kurz Bitcoinu na logaritmickém grafu

Kurz Bitcoinu na logaritmickém grafu (stav ke dni 18.11.2017)

AKTUALIZACE: Bitcoin na logaritmické grafu, stav ke dni 17.9.2018

Pokud si bitcoin svůj rostoucí trend udrží (a mnoho odborníků je o tom skálopevně přesvědčeno), tak se máme na co těšit. Třeba John McAfee (zakladatel antivirového programu McAfee) nebo Jeremy Liew (známý australský investor) očekávají, že bitcoin během několika let překoná hranici půl milionu dolarů! Zní to absurdně, ale stejně absurdní byla před lety představa, že bitcoin bude stát $1, $100 nebo dokonce $1000 dolarů.

Kde investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn?

Jak investovat do Bitcoinu? U Coinmate to zvládne každý

Jak investovat do Bitcoinu? U Coinmate to zvládne každý

Myšlenka investování do bitcoinu je prostá: nakoupit, počkat až hodnota vzroste a pak se ziskem prodat. Bitcoiny i další kryptoměny koupíte třeba přes bitcoinmaty nebo přes internetové burzy a směnárny. V Česku je populární burza Coinmate, která umožňuje nákup a prodej bitcoinu za koruny. Za zmínku jistě stojí také zahraniční směnárna Coinbase, kde můžete při investici do Bitcoinu, Etherea či Litecoinu nad $100 dostat bonus $10.

Bitcoin neustále překonává své předchozí rekordy. Pravdou sice je, že růst provázejí i hluboké propady cen, ale zatím pokaždé se dokázal vyšplhat zpět. Jenže držet bitcoin, i když jeho cena zrovna prudce klesá, není vůbec snadné. Mnoho lidí to nevydrží a začne jej prodávat, čehož později litují.

Investování do kryptoměn jinak: Obchodování CFD

Investování do kryptoměn jinak - obchodování CFD u Plus500

Investování do kryptoměn jinak – obchodování CFD u Plus500

Nákup a dlouhodobé držení bitcoinů s sebou nese pár nevýhod. Musíte ustát období, kdy se cena bitcoinu propadá. Musíte si digitální mince bezpečně uložit, abyste minimalizovali riziko, že vám je hackeři investici ukradnou. Pokud ovšem budete kryptoměny obchodovat přes CFD, tak nic z toho řešit nemusíte. CFD navíc umožňuje získat příjem i ze situací, kdy cena bitcoinu klesá. To však samozřejmě platí v případě správné predikce, v opačném případě je obchod ztrátový.

CFD je obchodní nástroj, pomocí kterého můžete získat příjem z kryptoměn, aniž byste je skutečně kupovali. CFD se obchoduje přes webové platformy CFD brokerů. Široké spektrum kryptoměn včetně bitcoinu umožňují obchodovat například licencovaní brokeři Plus500 a Markets. Obě společnosti poskytují kromě platformy v češtině i bezplatný testovací účet, takže si obchodování s kryptoměnami můžete vyzkoušet nezávazně a bez rizika.

*CFD jsou složité nástroje a přicházejí s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 74–89 % účtů drobných investorů ztrácí peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.
Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
30 Kč (€1)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Jak probíhá obchodování kryptoměn u Plus500

Metody vkladu u Plus500

Metody vkladu u Plus500

Vytvoření účtu u Plus500 probíhá přes internetové stránky brokera, které jsou kompletně v češtině. Při registraci je nutné vyplnit své osobní údaje. Tuto verifikaci, která má zabránit praní špinavých peněz, vyžadují nejen všichni ostatní CFD brokeři ale také kryptoměnové burzy. Po dokončení registrace na účet vložíte peníze, se kterými budete obchodovat.

Obchodování kryptoměn u Plus500

Obchodování kryptoměn u Plus500

Webová platforma Plus500 je intuitivní. Pokud si myslíte, že cena bitcoinu bude růst, tak zvolíte možnost „Koupit“. Očekáváte-li pokles ceny, tak stačí zvolit možnost „Prodat“. Každou transakci můžete kdykoliv ukončit. Pokud bude vaše předpověď správná, tak se vaše investice zhodnotí. Vaše zisky i případné ztráty budou úplně stejné, jako kdybyste kupovali a prodávali skutečnou kryptoměnu. S tím rozdílem, že můžete spekulovat i na pokles ceny.

80% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze

CFD se hodí na krátkodobé obchody, třeba v řádu minut nebo hodin. Když například vidíte, že bitcoin začal bleskově růst nebo klesat, je CFD ideální. Transakce se totiž zrealizují ihned. To se hodí i pro případ, že uděláte špatné rozhodnutí, protože můžete nakoupené CFD ihned prodat. A to na burze ani u směnárny nejde.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Ether Man
  20.4.2020 5:05
  Ether Man
  Autor

  Jo ether bude to samé.

 • Tooman
  21.9.2018 6:33
  Tooman
  Autor

  Ja ted uz rok jen sislim ETH a na duchode se uvidi jestli to byl dobry tah :-)))
  Preji hodne dobrych tahu….

 • Rades
  30.12.2017 17:23
  Rades
  Autor

  Díky za článek. Aktuální vývoj skutečně naznačuje, že ten růst je zatím exponenciální. To, že to lítá o tisíce nahoru a dolu je dáno tím, v jakých jednotkách se aktuálně nacházíme. Pokud se kurz dostane na úroveň pár set tisíců, budou ty skoky v řádek desítek tisíc dolarů denně. Ale kdo Bitcoin drží dlouhodobě, ten tyhle výkyvy vůbec řešit nemusí …

  PS: Perfektní infografika, to se jen tak nevidí :)

 • laďa
  2.12.2017 17:30
  laďa
  Autor

  Zajímavé čtení. Člověk by chtěl být v kůži těch, co před lety ten Bitcoin kupovali.

  • hmm
   15.12.2017 13:44
   hmm
   Autor

   ale nechtel byt v kuzi tech, kteri ho meli, ale nekam zalozili Privatni klic :-/

  • joska
   16.12.2017 16:00
   joska
   Autor

   A nechtěl by být v kůži těch, co sice kupovali, ale vzápětí si za to koupili pizzu.

   • Adelka
    4.11.2021 9:05
    Adelka
    Autor

    Taky mě to celkem pobavilo :D představa, že bych mohla mít 10k BTC .. a místo toho jsem si dala před pár lety pizzu … asi bych si šla skočit :D

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář