Bitcoin je nejznámější virtuální měna, která umožňuje rychlé, anonymní a levné platby po celém světě. Na měnu nedohlíží žádná vláda ani banka a nikdo s její hodnotou nemůže manipulovat. I proto získává Bitcoin stále větší důvěru a jeho cena raketovým tempem roste. Už dnes za jeden bitcoin zaplatíte tisíce dolarů. A do budoucna to může být mnohem více.

První zaznamenaný nákup Bitcoinem

První zaznamenaný nákup Bitcoinem

Investice do kryptoměn prakticky: Lamborghini za dva tisíce

Bitcoin funguje od roku 2009. Ze začátku bitcoinovou komunitu tvořila jen hrstka nadšenců a hodnota jedné virtuální mince byla prakticky nulová. Dokazuje to příběh Kristoffera Kocha z Norska, který si v roce 2009 za 27 dolarů koupil 5000 bitcoinů. Nor si na své bitcoiny vzpomněl až po čtyřech letech, kdy už měly hodnotu bezmála milion dolarů.

První zdokumentovaný nákup zboží za bitcoiny proběhl v květnu 2010. Tehdy si jistý Laszlo Hanyecz koupil 2 pizzy za 10 000 bitcoinů. Nyní by za 10 000 bitcoinů dostal přes 70 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu přes jeden a půl miliardy korun.

To, že se dlouhodobé držení bitcoinů vyplácí, potvrdil i Američan Peter Saddington. Ten se do bitcoinů rozhodl investovat v roce 2011. V té době ho vyšel jeden bitcoin na 2 dolary a 52 centů. Díky této investici si v roce 2017 koupil zánovní Lamborghini Huracán. Za luxusní auto zaplatil 46 bitcoinů, které ho v roce 2011 stály celkem 115 dolarů (při tehdejším kurzu asi 2 tisíce korun).

Kryptoměny investice - Lamborghini Huracán

Kryptoměny investice – Lamborghini Huracán

Kryptoměny stále rostou, ale stabilněji

Mnoho lidí si myslí, že Bitcoin nyní prochází největším vzestupem, což ale není pravda. Nejstrmější růst zažil bitcoin po uvedení na burzu v roce 2011. Tehdy jeho cena vzrostla během několika měsíců 350x (z deseti centů na 35 dolarů). Následoval pád, při kterém kurz klesl na 2 dolary. Druhá investiční bublina přišla během roku 2013, kdy cena vzrostla stonásobně (z 11 dolarů na 1100 dolarů). V následujícím roce se pak cena zredukovala na pětinu (asi na 200 dolarů).

A tím se dostáváme k roku 2017. Na začátku roku se kurz pohyboval kolem tisícidolarové hranice. Během roku se ale hodnota zvýšila přibližně „jen“ desetkrát. I když tedy současná situace vzbuzuje pozornost medií a veřejnosti, tak v minulosti rostl bitcoin mnohem výrazněji.

Růst hodnoty Bitcoinu v minulosti

Růst hodnoty Bitcoinu v minulosti

Bitcoin za milion dolarů? Nic není nemožné

Když kurz Bitcoinu vzroste z $1 na $2, tak je to podobné, jako když se kurz změní ze $100 na $200. V obou případech se cena 2x zvýší a trh se bude chovat podobně. V klasickém grafu bitcoinu ovšem nejde vidět, jak se choval trh při extrémním růstu v letech 2011 a 2013. Ukáže vám to ale logaritmický graf. Ten nezobrazuje změnu hodnoty, ale procentuální změnu a celkový trend, takže umožňuje srovnávat předchozí a současné období.

Logaritmický graf ukazuje, že se cena bitcoinu zvyšuje systematicky. Pohybuje se totiž v úzkém rostoucím pásmu, ze kterého vybočila jen dvakrát (to byly zmiňované investiční bubliny). Vždy se ale do pásma vrátila zpět. Letos z pásma vybočila cena jen okrajově, což někteří obchodníci vysvětlují tím, že Bitcoin od svého posledního velkého propadu (2014) přešel z lineárního růstu na růst parabolický (tedy podstatně výraznější).

Kurz Bitcoinu na logaritmickém grafu

Kurz Bitcoinu na logaritmickém grafu (stav ke dni 18.11.2017)

AKTUALIZACE: Bitcoin na logaritmické grafu, stav ke dni 17.9.2018

Pokud si bitcoin svůj rostoucí trend udrží (a mnoho odborníků je o tom skálopevně přesvědčeno), tak se máme na co těšit. Třeba John McAfee (zakladatel antivirového programu McAfee) nebo Jeremy Liew (známý australský investor) očekávají, že bitcoin během několika let překoná hranici půl milionu dolarů! Zní to absurdně, ale stejně absurdní byla před lety představa, že bitcoin bude stát $1, $100 nebo dokonce $1000 dolarů.

Jak investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn

Jak investovat do Bitcoinu? U Coinmate to zvládne každý

Jak investovat do Bitcoinu? U Coinmate to zvládne každý

Myšlenka investování do bitcoinu je prostá: nakoupit, počkat až hodnota vzroste a pak se ziskem prodat. Bitcoiny i další kryptoměny koupíte třeba přes bitcoinmaty nebo přes internetové burzy a směnárny. V Česku je populární burza Coinmate, která umožňuje nákup a prodej bitcoinu za koruny. Za zmínku jistě stojí také zahraniční směnárna Coinbase, kde můžete při investici do Bitcoinu, Etherea či Litecoinu nad $100 dostat bonus $10.

Bitcoin neustále překonává své předchozí rekordy. Pravdou sice je, že růst provázejí i hluboké propady cen, ale zatím pokaždé se dokázal vyšplhat zpět. Každý, kdo tedy drží bitcoin dlouhodobě, vydělal. Jenže držet bitcoin, i když jeho cena zrovna prudce klesá, není vůbec snadné. Mnoho lidí to nevydrží a začne jej prodávat, čehož později litují.

Investování do kryptoměn jinak: Obchodování CFD

Investování do kryptoměn jinak - obchodování CFD u Plus500

Investování do kryptoměn jinak – obchodování CFD u Plus500

Nákup a dlouhodobé držení bitcoinů s sebou nese pár nevýhod. Musíte ustát období, kdy se cena bitcoinu propadá. Musíte si digitální mince bezpečně uložit, abyste minimalizovali riziko, že vám je hackeři investici ukradnou. Pokud ovšem budete kryptoměny obchodovat přes CFD, tak nic z toho řešit nemusíte. CFD navíc umožňuje vydělávat i v situacích, kdy cena bitcoinu klesá.

CFD je obchodní nástroj, pomocí kterého můžete vydělávat na kryptoměnách, aniž byste je skutečně kupovali. CFD se obchoduje přes webové platformy CFD brokerů. Široké spektrum kryptoměn včetně bitcoinu umožňují obchodovat například licencovaní brokeři IQ Option a Markets. Obě společnosti navíc poskytují bezplatný testovací účet, takže si obchodování s kryptoměnami můžete vyzkoušet nezávazně a bez rizika.

Broker Měna 1 Min. transakce Páka Čeština Demo účet  
1 FIAT měna, ve které je veden obchodní účet
Poslední aktualizace: Srpen 2018
Upozornění: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty finančních prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailových investorů přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.
Doporučujeme
Plus500
5/5
CZK - ANO ANO ANO Otevřít účet
Služba CFD. 80,6% ztrácí peníze
Recenze
BTC, XBC, ETH, LTC, XRP, IOT
IQ Option
5/5
USD 1 USD ANO NE ANO Otevřít účet
Služba CFD. Až 89% ztrácí peníze
Recenze
BTC, XBC, BTG, ETH, ETC, DASH, XMR, LTC, ZEC, XRP, OMG, TRX, QTUM, XLM
Markets
5/5
USD, EUR 1 USD ANO ANO ANO Otevřít účet
Služba CFD. Až 89% ztrácí peníze
Recenze
BTC, ETH, LTC, XRP
Etoro
5,0/5
USD 50 USD NE NE ANO Otevřít účet
Služba CFD. Až 89% ztrácí peníze
Recenze
BTC, BCH, ETH, ETC, DASH, LTC, XRP

Investice do kryptoměn pro začátečníky: Ještě není pozdě!
4.9/5 (363)

Diskuze

 • laďa
  Publikováno 2.12.2017 17:30
  laďa
  Reagovat
  Autor

  Zajímavé čtení. Člověk by chtěl být v kůži těch, co před lety ten Bitcoin kupovali.

  • joska
   Publikováno 16.12.2017 16:00
   joska
   Reagovat
   Autor

   A nechtěl by být v kůži těch, co sice kupovali, ale vzápětí si za to koupili pizzu.

 • Rades
  Publikováno 30.12.2017 17:23
  Rades
  Reagovat
  Autor

  Díky za článek. Aktuální vývoj skutečně naznačuje, že ten růst je zatím exponenciální. To, že to lítá o tisíce nahoru a dolu je dáno tím, v jakých jednotkách se aktuálně nacházíme. Pokud se kurz dostane na úroveň pár set tisíců, budou ty skoky v řádek desítek tisíc dolarů denně. Ale kdo Bitcoin drží dlouhodobě, ten tyhle výkyvy vůbec řešit nemusí …

  PS: Perfektní infografika, to se jen tak nevidí 🙂

 • Vložit komentář