Aktualizováno

Wasabi Wallet – Recenze kryptoměnové peněženky, poplatky, návod, zkušenosti

Wasabi Wallet – Recenze kryptoměnové peněženky, poplatky, návod, zkušenosti

Transparentní zdrojový kód, automatické mixování bitcoinů a podpora hardwarových peněženek. To jsou hlavní atributy bitcoinové peněženky Wasabi, které se budeme věnovat v této recenzi. Čtete dál a zjistěte, jak Wasabi Wallet funguje, co všechno dokáže a na co by si uživatelé měli dávat pozor.

Peněženeka Wasabi recenze

Recenze Wasabi ve zkratce

Wasabi Wallet je bitcoinová peněženka, která se zaměřuje na anonymitu a ochranu soukromí. Peněženka vznikla v roce 2018 a od června 2022 je k dispozici druhá generace s novým designem a vylepšenými funkcemi (Wasabi 2.0).

Wasabi je non-custodial peněženka, takže uložené bitcoiny jsou skutečně vaše a sami za ně zodpovídáte. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám (např. účet na burze nebo u směnárny), kde kryptoměny svěřujete správci, který je může ztratit, zpronevěřit nebo zablokovat.

Wasabi Wallet vám umožní přijímat, odesílat nebo mixovat bitcoiny. Jiné kryptoměny, třeba Ethereum nebo Litecoin, aplikace nepodporuje.

V aplikaci si můžete založit i více bitcoinových peněženek. Po vytvoření každé peněženky vám Wasabi zobrazí unikátní klíč (tzv. seed), pomocí kterého lze peněženku obnovit. Tady ale pozor! Seed si důkladně opište a schovejte, protože podruhé vám ho aplikace neukáže.

Pokud už peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu. Počítejte ale s tím, že aplikace nemusí zobrazit všechny vaše Bitcoiny (peněženka zobrazí pouze BTC uložené na adresách typu bech32). Vklad bitcoinů z privátního klíče Wasabi Wallet nepodporuje vůbec.

Výhody

 • Self-custody peněženka
 • Zaměřeno na anonymitu
 • Transparentní (open source)
 • Podporuje hardwarové peněženky

Nevýhody

 • Nemá český překlad
 • Podporuje pouze BTC
 • Seed se zobrazí pouze jednou
 • Nemá mobilní verzi
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)

Hodnocení Wasabi Wallet: 74%

Wasabi Wallet – Základní informace

Název Wasabi Wallet
Rok vydání 2018
Vydavatel zkSNACKs Ltd. (Gibraltar)
Dostupné jako Program pro PC (Windows, macOS, Linux)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny 1 (Bitcoin)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatek za mixování BTC
Správa více peněženek ANO
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (heslo)
Čeština NE

Představení peněženky Wasabi

Peněženka Wasabi Wallet je dostupná pro stolní počítače (Windows, Linux nebo MacOS). Mobilní ani webová verze k dispozici není.

Pomocí Wasabi Wallet můžete přijímat, odesílat nebo ukládat bitcoiny. Tím ale možnosti nekončí. Uložené bitcoiny můžete také mixovat pomocí coinjoin transakcí, což znemožní dohledat jejich skutečný původ. Podrobněji se mixování budeme věnovat níže.

Wasabi Wallet Coinomi Electrum Trust Wallet BlueWallet
Multipeněženky
Multisig peněženky - - -
Watch-only peněženky - -
Staking / Earn / Rewards - - -
Nákup kryptoměn za fiat - -
Směna kryptoměn - - -
Popdora dApps - - -
Správa hardware peněženek - - - -

Aplikace nevyžaduje registraci ani ověření identity (KYC), takže používání je zcela anonymní. Uživatelé neplatí ani žádné poplatky, vyjma standardního poplatku pro těžaře a koordinačního poplatku za mixování bitcoinů.

Podporované kryptoměny

Aplikace podporuje pouze Bitcoin. Ethereum, Litecoin ani jiné altcoiny peněženka nepodporuje.

Wasabi Wallet Coinomi Electrum Trust Wallet BlueWallet
Podporované blockchainy pouze Bitcoin 125+ pouze Bitcoin 65 pouze Bitcoin
Podporované krypto 1 1 500+ 1 10 000+ 1
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) - - -
Litecoin (LTC) - - -
Ripple (XRP) - - -
Cardano (ADA) - - - - -
Polkadot (DOT) - - - -
Monero (XMR) - - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) - - -
NFT - - -

Jak Wasabi Wallet funguje

Přes Wasabi si můžete vytvořit libovolný počet bitcoinových peněženek. Během vytváření každé peněženky vám Wasabi zobrazí unikátní seed, který si musíte opsat na papír a dobře schovat.

Co je to seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, pomocí které se generují kryptoměnové adresy a privátní klíče. Pokud přístup do peněženky ztratíte, pomocí seedu jej můžete obnovit.

Tady ale pozor!

Pokud seed opíšete chybně nebo ztratíte, nelze jej získat zpět. Wasabi vám totiž seed zobrazí pouze jednou – v průběhu vytváření peněženky. Ostatní peněženky přitom seed zobrazují na vyžádání (za předpokladu, že znáte PIN nebo heslo).

Importování peněženky

Pokud bitcoinovou peněženku už máte, můžete ji do aplikace jednoduše vložit. Stačí kliknout na Add WalletsRecover a Wallet a do textové pole opsat seed od původní peněženky.

Importování peněženky

Importování peněženky

Nevýhodou je, že Wasabi nepodporuje všechny formáty bitcoinových adres. Peněženka podporuje pouze SegWit adresy (bech32), takže pokud máte bitcoiny uložené na adresách se starším formátem (P2SH nebo P2PKH), peněženka je nezobrazí.

Vložení peněženky může trvat desítky minut, protože Wasabi si musí stáhnout část blockchainu. V našem případě stahování trvalo 25 minut (bez anonymizace přes Tor). Pokud bychom využili anonymizaci přes Tor, stahování by trvalo dokonce 3 hodiny.

Wasabi Wallet Coinomi Electrum Trust Wallet BlueWallet
Formát vytvořené peněženky bech32 P2PKH / P2SH / bech32 bech32 bech32 P2SH / bech32
Podporované formáty (import) bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Podporované formáty (platby) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Hierarchical Deterministic (HD)
Vložení papírové peněženky - -
Podpora Lightning Network - - -

Coinjoin transakce

Klíčovou funkcí peněženky Wasabi jsou takzvané coinjoin transakce, které slouží k anonymizaci bitcoinů. Coinjoin zjednodušeně řečeno promíchá bitcoiny uživatelů tak, aby nebylo možné dohledat původního majitele.

Abychom pochopili coinjoin, musíme si vyjasnit jednu věc:

Všechny bitcoinové transakce se zapisují do veřejného souboru (blockchainu). U každé transakce dohledáte informace o vstupech (adresy odesilatelů a zasílané částky) a výstupech (adresy příjemců a připsané částky). Kdo komu bitcoiny posílá v záznamu není, ale obvykle to můžeme odvodit podle zasílané částky:

Klasická transakce - původ BTC lze zpětně dohledat podle částky

Klasická transakce – původ BTC lze zpětně dohledat podle částky

Situace se ovšem změní, pokud více uživatelů přijímá stejnou částku. U stejných výstupů totiž nelze jednoznačně určit, z jaké adresy bitcoiny pocházejí. A přesně toho coinjoin využívá.

Coinjoin transakce - pokud jsou výstupy stejné (zde 1.00 BTC), jejich původ nelze určit

Coinjoin transakce – pokud jsou výstupy stejné (zde 1.00 BTC), jejich původ nelze určit

Jak funguje Coinjoin transakce:

 • Každá mixovací transakce má desítky až stovky účastníků. Čím více, tím lépe.
 • Účastníci do transakce vkládají libovolné sumy, minimálně však 0.000 05 BTC + transakční poplatek.
 • Algoritmus vklady všech účastníků „naporcuje“ na menší části (tzv. UTXOs), které mají jasně definovanou velikost (např. 0.1 BTC, 0.01 BTC nebo 0.001 BTC).
 • Naporcované BTC se uživatelům vrátí zpět, ale na nové adresy.

Část vráceného vkladu lze stále propojit s vaším účtem (viz obrázek výše). Pokud chcete anonymizovat všechny bitcoiny ze svého účtu, musíte celý proces několikrát zopakovat.

Wasabi 2.0: jednodušší, ale…

Mixování přes Wasabi je skutečně jednoduché. Stačí nastavit jednu ze 3 strategií (nízké náklady, rychlá realizace nebo maximální anonymita) a spustit mixování. Množství zmixovaných coinů se zobrazuje v základním přehledu.

Peněženka Wasabi

Peněženka Wasabi

Zklamáním je, že původní verze Wasabi 1.0 dávala uživatelům lepší přehled a větší kontrolu nad mixovanými/nemixovanými zůstatky.

Nová verze Wasabi 2.0 cílí spíše na začátečníky, takže je přehlednější, ale postrádá řadu původních funkcí. Uživatelé už například nemůžou vybrat, které coiny chtějí mixovat, nevidí míru anonymity a nemůžou „blokovat“ nemixované bitcoiny.

Je peněženka bezpečná?

Stručně řečeno: ANO. Wasabi je důvěryhodná a spolehlivá peněženka, která funguje už pátým rokem. A důvodů je hned několik:

 • Open-source software – Zdrojový kód programu je veřejně dostupný a každý si jej může zkontrolovat.
 • Zabezpečený přístup – Aby se k vašim bitcoinům nedostal nikdo cizí, přístup do každé peněženky je chráněný heslem. Heslo si nastavíte při vytváření nebo importování peněženky.
 • Anonymizace pomocí prohlížeče Tor – Wasabi komunikuje s internetem pomocí prohlížeče Tor, který pomáhá skrýt vaši identitu (např. IP adresu) a chrání vaše data před napadením hackery. Nevýhodou je ovšem nižší rychlost připojení. Komunikace přes Tor je volitelná, takže ji můžete aktivovat nebo deaktivovat.
 • Non-custodial peněženka – Uživatelé mají plnou kontrolu nad svými bitcoiny, respektive privátními klíči. Vydavatel peněženky k vašim bitcoinům nemá přístup, takže je nemůže ztratit, zablokovat nebo ukrást. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám (např. burzy nebo směnárny), kde vaše kryptoměny svěřujete neznámému správci.
POZOR

Uživatelé Wasabi sami zodpovídají za své bitcoiny! Používání zavirovaného počítače nebo nezodpovědné zacházení s citlivými údaji (seed, privátní klíč) může vést ke ztrátě uložených bitcoinů!

Navzdory kvalitnímu zabezpečení musíme zdůraznit, že Wasabi se nehodí pro ukládaní větších obnosů. Je to totiž online peněženka, takže se může stát terčem hackerů nebo virů. Bezpečnější alternativou jsou off-line peněženky (např. Trezor nebo Ledger), které vaše kryptoměny izolují od internetu.

Návod: Jak používat Wasabi

Začínáme…

 1. Stáhněte si peněženku z důvěryhodného zdroje, ideálně z oficiálního webu, a nainstalujte ji do svého počítače. Věrohodnost instalačního souboru lze ověřit pomocí PGP podpisu (návod zde).
 2. Spusťte aplikaci a vyberte požadovanou akci: vytvořit novou peněženku (Create a new wallet), obnovit peněženku ze seedu (Recover a wallet) nebo připojit hardwarovou peněženku (Connect to hardware wallet).
 3. Pro vytvoření nové peněženky klikněte na Create a new wallet a zadejte jméno peněženky.
 4. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 5. Aplikace vám zobrazí seed (12 anglických slov), které si opište na papír a dobře schovejte. Seed nefoťte mobilem ani neukládejte do počítače, aby jej nemohli ukrást hackeři.
 6. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 7. Zadejte heslo, pomocí kterého bude peněženka zabezpečená, a nakonec vyberte prioritu při mixování bitcoinů (nízké náklady, vysoká rychlost nebo maximální anonymita).
 8. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

Zasílání kryptoměn

 1. Pokud chcete bitcoiny přijmout, klikněte na Receive. Následně musíte platbu označit nějakým číslem nebo jménem (označení slouží pro snadnější orientaci v transakcích). Hned potom uvidíte přijímací adresu pro zaslání bitcoinů.
 2. Přijímání bitcoinů

  Přijímání bitcoinů

 3. Chcete-li bitcoiny odeslat, klikněte na Send. Zadejte adresu příjemce, částku a pokračujte přes Continue. Nakonec transakci zkontrolujte a potvrďte tlačítkem Confirm.
 4. Odesílání bitcoinů

  Odesílání bitcoinů

Poplatky

 • Transakční poplatek – Pokud odesíláte BTC z peněženky Wasabi na jinou adresu, zaplatíte poplatek těžařům (obvykle $0.1 až $1). Poplatek je součástí bitcoinové sítě a nemine vás u žádné peněženky. Velikost poplatku si můžete upravit před odesláním každé transakce (nižší poplatek = pomalejší zpracování transakce).
 • Koordinační poplatek za mixování bitcoinů – Za mixování bitcoinů si Wasabi účtuje poplatek ve výši 0.3 % z mixované částky. Poplatek se platí pouze u nových vkladů, takže remixování mincí je zdarma. Bezplatné jsou také coinjoin transakce o velikosti 0.01 BTC nebo nižší.
 • Velikost vkladu Poplatek za první mixování Poplatek za další mixování
  > 0.01 BTC 0.3 % + transakční poplatek transakční poplatek
  0.01 BTC a méně transakční poplatek transakční poplatek

Zkušenosti s Wasabi Wallet

Nejprve pozitiva: Peněženka je spolehlivá a má transparentní zdrojový kód. Druhá generace je navíc přehlednější a jednodušší než původní verze, což ocení zejména začátečníci.

Hlavním lákadlem je mixování přes coinjoin transakce, které skryjí skutečný původ bitcoinů. Zajímavou funkcí je také labeling adres (adresy příjemců nebo odesilatelů u každé transakce můžete libovolně označit). Díky tomu je výpis transakcí mnohem přehlednější a lépe se v něm orientuje.

Tady ale silné stránky končí.

Výčet nevýhod začneme třeba tím, že Wasabi Wallet podporuje pouze Bitcoin. To by samo o sobě tolik nevadilo, jenže peněženka má problémy i s některými formáty bitcoinových adres (např. zmiňovaný import bitcoinů).

Další nevýhodu je, že nová verze nedává prakticky žádnou kontrolu nad mixováním bitcoinů. Uživatelé mohou mixování zapnout, vypnout nebo upravit strategii. Tím ale možnosti končí. Mixování navíc není tak efektivní, jako třeba u konkurenční aplikace Samourai Wallet (SW dosahuje vyšší úrovně anonymity při nižších nákladech).

Oblíbené alternativy

 • Samourai Wallet – BTC peněženka pro smartphony s Androidem, která se zaměřuje na anonymitu a ochranu soukromí. Jediná mobilní peněženka, která umožňuje mixování bitcoinů. Poskytuje lepší kontrolu nad mixovanými bitcoiny a vyšší stupeň anonymity než Wasabi.
 • Electrum – Bitcoinová peněženka pro stolní počítače a chytré telefony. Electrum podporuje řadu pokročilých funkcí (multisig peněženky, lightning network), podporuje všechny formáty bitcoinových adres, ale nepodporuje mixování bitcoinů.
 • Coinomi – Universální mobilní peněženka pro BTC, ETH a desítky dalších altcoinů. Coinomi podporuje češtinu, všechny formáty BTC adres, decentralizované aplikace nebo NFTčka. Mixování bitcoinů ovšem neumí.

Shrnutí recenze Wasabi

Peněženku Wasabi Wallet ocení všichni příznivci bitcoinu, kteří kladou důraz na anonymitu. Pokud ovšem hledáte všestrannou peněženku a neplánujete využívat coinjoin transakce, Wasabi Wallet ztrácí smysl.

Wasabi Wallet je ideální pro ukládání menšího množství BTC, které chcete mít neustále po ruce. Pro uložení větších obnosů doporučujeme bezpečnější hardwarové peněženky.

Máte zkušenosti s Wasabi Wallet? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem!

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář