Aktualizováno

Trezor T – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

Trezor T – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

V této recenzi se podíváme na hardwarovou peněženku Trezor T od české společnosti SatoshiLabs. V recenzi zjistíte, jak Trezor T funguje, jaké jsou jeho silné a slabé stránky a zda je opravdu bezpečný. Chybět nebude ani podrobný návod a srovnání s ostatními peněženkami.

Trezor T recenze

Recenze Trezor Model T ve zkratce

TREZOR Model T je hardwarová peněženka, kterou v roce 2020 představila česká společnost SatoshiLabs. Trezor T stojí necelých 6 tisíc, tedy 3x více než základní model Trezor One.

Trezor T podporuje přes 1500 kryptoměn a tokenů – např. Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum. Narozdíl od levnějšího Modelu One podporuje také Cardano, Monero nebo Ripple.

Zařízení se ovládá přes aplikaci Trezor Suite, kterou si stáhnete do počítače nebo do smartphonu. Princip je snadný: Trezor připojíte k počítači pomocí USB kabelu a přes dotykový displej zadáte PIN. Do aplikace pak zadáte platební instrukce a na displeji Trezoru transakci potvrdíte.

V jednom Trezoru můžete mít i více účtů, ale všechny budou mít stejný seed (tj. fráze složená z 12 anglických slov, pomocí které lze peněženku obnovit). Pomocí funkce passphrase si však můžete vytvořit peněženky, které jsou skutečně oddělené (tzn. každá se obnovuje přes jinou frázi).

Výhody

  • Transparentní (open source)
  • Bezpečná krypto peněženka
  • Podporuje stovky kryptoměn
  • Podpora češtiny
  • Zabezpečení pomocí MicroSD karty

Nevýhody

  • Vysoká pořizovací cena
  • Nelze ovládat přes iPhony

Trezor T – Základní informace

Název Trezor Model T
Rok vydání 2020
Vydavatel SatoshiLabs s.r.o. (Česko)
Čeština ANO
Podporované kryptoměny 1 500+ (Bitcoin, Ethereum, ERC20 tokeny, Litecoin…)
Typ peněženky Hardwarová
Typ uložiště Cold wallet (off-line)
Správa peněženky Non-custodial
Zálohování peněženky ANO (seed + volitelné heslo)
Zabezpečený přístup ANO (PIN, MicroSD)
Ovládání Dotykový displej
Propojení s PC USB-C
Pořizovací cena cca 6 000 Kč

Základní přehled

Co je to hardwarová peněženka? Hardwarová peněženka je malé zařízení, které slouží k uložení kryptoměn (respektive privátních klíčů). Ze všech metod pro ukládání kryptoměn jsou HW peněženky nejbezpečnější, ale také nejdražší.

Trezor aktuálně nabízí 2 modely hardwarových peněženek – původní Trezor One (2014) a novější Trezor T (2020). Obě peněženky fungují na stejném principu, ale Trezor T má dotykový displej, podporuje více kryptoměn a nabízí dodatečné funkce.

Trezor ONE (vlevo) x Trezor T (vpravo)

Trezor ONE (vlevo) x Trezor T (vpravo)

Nevýhodou Trezoru T je vysoká cena, která kvůli nedostatku čipů na trhu vzrostla z původních 4 500 Kč na bezmála 6 000 Kč.

Zpracování a technické parametry

Trezor T má větší rozměry než ostatní hardwarové peněženky, ale do kapsy nebo do dlaně se vejde bez problému. Peněženka je vyrobená z plastu a není voděodolná ani nárazuvzdorná.

Na čelní straně je barevný dotykový displej s uhlopříčkou 1.54″. Ve spodní části se nachází USB-C konektor a na levé straně je slot pro MicroSD karty. Mechanická tlačítka Trezor T nemá.

Trezor T Trezor One Ledger Nano S Plus Ledger Nano X Ledger Stax
Procesor / čip ARM Cortex-M4 @ 168 MHz ARM Cortex-M3 @ 120 MHz ST33K1M5 ST33J2M0 ST33K1M5
Interní paměť výrobce neuvádí výrobce neuvádí 1.28 MB 1.78 MB výrobce neuvádí
Napájení přes kabel přes kabel přes kabel 100 mAh baterie 200 mAh baterie
Rozlišení displeje 240 x 240 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 400 x 672 pixelů
Rozměry 64 x 39 x 10 [mm] 60 x 30 x 6 [mm] 62.4 x 17.4 x 8.2 [mm] 72 x 18.6 x 11.8 [mm] 85 x 54 x 6 [mm]
Hmotnost 22 [g] 12 [g] 21 [g] 34 [g] 45.2 [g]
Zpracování plast plast ocel / plast ocel / plast hliníkový rám / e-ink displej

V balení kromě samotného Trezoru najdete také propojovací kabel, magnetickou nalepovací podložku, samolepky a dvě karty pro zapsání seedu.

Trezor T – obsah balení

Trezor T – obsah balení

Podporované kryptoměny

Trezor T podporuje přes 1500 kryptoměn a tokenů: například Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Monero nebo Cardano. Na peněženku můžete ukládat také NFT nebo tokeny typu ERC-20 (včetně dolarových stablecoinů USDT, USDC nebo DAI).

Trezor T Trezor One Ledger Nano S Plus Ledger Nano X Ledger Stax
Podporované měny 1 500+ 1 300+ 5 500+ 5 500+ 5 500+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) -
Polkadot (DOT) - -
Monero (XMR) -
ERC20 tokeny (USDT, BNB…)
NFT

Kompletní seznam podporovaných kryptoměn najdete zde.

Ovládání peněženky

Trezor T má dotykový displej, ale k ovládání budete potřebovat počítač s aplikací Trezor Suite. Pokud vám Trezor Suite nebude vyhovovat, můžete využít aplikace třetích stran (např. MetaMask, Mycelium nebo Exodus).

Aplikace Trezor Suite

Aplikace Trezor Suite

Aplikaci Trezor Suite si můžete stáhnout přímo do počítače (Windows, Linux, macOS) nebo spustit bez stahování přes internetový prohlížeč.

Peněženku lze ovládat také přes smartphony s Androidem (např. v kombinaci s webovou verzí Trezor Suite). Musíte si ovšem dokoupit USB kabel k propojení peněženky a mobilu.

Kde koupit Trezor Model T

Peněženku Trezor T pořídíte na oficiálním webu trezor.io nebo přes e-shopy autorizovaných prodejců (pro český trh Alza.cz nebo CZC).

Prodejce Dostupné modely Poštovné
Alza
Alza
Trezor T, Trezor ONE zdarma / 45 Kč Koupit
Trezor.io
Trezor.io
Trezor Safe 3, Trezor T, Trezor ONE zdarma Koupit

Pozor na podvodníky!

VAROVÁNÍ

Nekupujte hardwarové peněženky od neoficiálních prodejců nebo z druhé ruky. Peněženky mohou mít upravený firmware nebo se může jednat o padělek.

Nová peněženka MUSÍ dorazit v neporušeném obalu a bez firmwaru (k instalaci dojde po prvním připojení). Bezpečnostní nálepka, která zakrývá USB port na Trezoru, nesmí být poškozená.

Trezor T – Nový Trezor s holografickou nálepkou

Trezor T – Nový Trezor s holografickou nálepkou

Pokud koupíte použitý Trezor, zařízení před použitím zresetujte a vytvořte na něm novou peněženku s novým seedem (viz Trezor T návod). Nikdy neposílejte kryptoměny na peněženku, kterou vytvořil původní majitel!

Je Trezor T opravdu bezpečný?

Stručně řečeno, ano. Trezor T je bezpečný, takže jej neprolomí hackeři ani zloději. Podmínkou je ale zodpovědný přístup ze strany uživatele.

Pojďme si zabezpečení Trezoru rozebrat podrobně:

  • Non-custodial peněženka – Uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami za ně zodpovídají. Vydavatel peněženky ani žádný správce nemá ke kryptoměnám přístup, takže je nemůže ztratit, ukrást nebo blokovat.
  • Off-line peněženka – Citlivé údaje jsou uložené a šifrované v Trezoru, takže se k nim nedostanou hackeři ani viry. I když Trezor připojíte k počítači, citlivé údaje se do počítače neposílají.
  • Bezpečné transakce – Trezor má vlastní procesor, pomocí kterého generuje nové peněženky a potvrzuje transakce. Jinými slovy, citlivé údaje vznikají a zůstávají v Trezoru.
  • Přístupový PIN – Kdykoliv Trezor připojíte k počítači, musíte zadat PIN (ten nastavíte při prvním spuštění). Pokud PIN neznáte, do Trezoru se nedostanete. Pokud by vám Trezor někdo ukradl a pokusil se PIN prolomit, má pouze 16 pokusů. Poté se Trezor automaticky zresetuje a smaže všechna data.
  • Sekundární ochrana pomocí MicroSD karty – Přístup do Trezoru můžete zabezpečit také pomocí paměťové karty. Funguje to následovně: Trezor zašifruje váš PIN a klíč k rozšifrování uloží na SD kartu. Chcete-li pak zařízení odemknout, musíte zadat PIN a vložit paměťovou kartu s klíčem.
Trezor T – Trezor vyžaduje vložení SD karty s klíčem

Trezor T – Trezor vyžaduje vložení SD karty s klíčem

Recovery seed: Zálohování Trezoru

Abyste mohli Trezor používat, musíte v něm nejprve vytvořit novou peněženku. Během toho vám Trezor zobrazí klíč k peněžence (tzv. recovery seed), který si opíšete a schováte.

Slova si opište ve správném pořadí!

Slova si opište ve správném pořadí!

Co je to seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče.

Pokud Trezor ztratíte, zničíte nebo zapomenete PIN, pomocí seedu můžete kryptoměny získat zpět: Stačí jej přepsat do jiné peněženky.

POZOR

Kdo zná seed, ten má přístup k celé peněžence. Opsaný seed dobře schovejte a nikdy jej nikomu nesdělujte. V žádném případě seed neukládejte do počítače ani nefoťte mobilem, aby se k němu nemohli dostat hackeři.

Shamir backup

Trezor T můžete zálohovat také pomocí sdíleného seedu (tzv. Shamir backup), což jiné HW peněženky neumí.

Princip sdíleného seedu je snadný: Trezor vygeneruje více seedů (např. 5) a uživatel definuje, kolik částí bude potřeba k obnovení peněženky (třeba 3 z celkových 5). Jednotlivé části pak můžete schovat na různá místa nebo svěřit různým lidem.

Shamir backup přináší dvě výhody:

  • Ochrana před zloději a hackery – Pokud vám někdo ukradne klasický seed, získá přístup k celé vaší peněžence (dá se tomu zabránit přes funkci passphrase, ale o tom až za chvíli). Pokud vám někdo ukradne jednu část sdíleného seedu, ke kryptoměnám se nedostane.
  • Ochrana před ztrátou seedu – Pokud ztratíte klasický seed, ztratíte také přístup ke kryptoměnám. Pokud ztratíte jednu část od sdíleného seedu, peněženku můžete stále obnovit.

Struktura účtu, passphrase

V Trezoru se vytvoří jedna peněženka, která bude obsahovat účty pro jednotlivé coiny (účet pro BTC, účet pro ETH a podobně). Pokud ale chcete, můžete si vytvořit i více účtů pro jednu kryptoměnu – třeba 5 bitcoinových účtů.

Má to ale háček.

Všechny účty jsou zálohované stejným seedem, takže pokud vám seed někdo ukradne, získá přístup ke VŠEM kryptoměnám.

Struktura peněženky

Struktura peněženky

Skryté peněženky

Aby byly peněženky nebo účty skutečně oddělené, musí mít odlišný seed. Jenže v Trezoru může být seed jenom jeden. Jak to tedy udělat, abyste nemuseli všechny coiny posílat do společné peněženky?

Řešením jsou takzvané skryté peněženky (hidden wallets), které mají narozdíl od klasické peněženky speciální heslo (passphrase).

Co je to passphrase? Passphrase můžete chápat jako další slovo seedu, které si sami zvolíte. Tím, že k původnímu seedu přidáte nové slovo, získáte zcela odlišnou peněženku s odlišnými adresami.

Chcete-li skryté peněženky používat, stačí aktivovat funkci passphrase. Tím zajistíte, aby Trezor před každým přihlášením vyžadovat nejen PIN, ale také heslo.

Pokud heslo nezadáte, otevře se původní peněženka. Pokud heslo zadáte, dojde ke změně seedu a tím pádem se otevře úplně jiná peněženka. Reálně tak můžete mít třeba deset peněženek v jednom Trezoru:

Peněženky v Trezoru Passphrase Přístup do peněženky Obnovení peněženky
Standardní peněženka nemá zadáte PIN zadáte seed
Skrytá peněženka #1 heslo #1 zadáte PIN + heslo #1 zadáte seed + heslo #1
Skrytá peněženka #2 heslo #2 zadáte PIN + heslo #2 zadáte seed + heslo #2
Skrytá peněženka #3 heslo #3 zadáte PIN + heslo #3 zadáte seed + heslo #3

*PIN / seed je pro všechny peněženky stejný

Návod: Jak používat Trezor

Ovládání Trezoru přes aplikaci Trezor Suite je opravdu jednoduché. Aplikace vás bude navigovat a každý krok vám srozumitelně vysvětlí, abyste věděli, co a proč zrovna děláte. V nastavení lze navíc zapnout češtinu.

Chcete vědět, jak Trezor T nastavit, zresetovat nebo obnovit? Přečtěte si Trezor T návod.

NÁVOD Vklad kryptoměn na Trezor

  • Spusťte aplikaci Trezor Suite, připojte Trezor k počítači a zadejte PIN.
  • Odemknutí Trezoru T

    Odemknutí Trezoru T

  • V levém panelu vyberte účet, na který chcete kryptoměnu poslat.
  • Výběr kryptoměny a účtu

    Výběr kryptoměny a účtu

  • Přejděte do sekce Receive, kde uvidíte jednu nebo více přijímacích adres (vybrat můžete kteroukoliv z nich).
  • Výběr adresy

    Výběr adresy

  • Nyní musíte zkontrolovat, zda vám aplikace ukazuje správnou adresu (existují viry, které adresu nenápadně změní). Klikněte tedy na zelené tlačítko Show full address.
  • Přijímací adresa se zobrazí na displeji Trezoru. Zkontrolujte, zda Trezor zobrazuje stejnou adresu jako aplikace Trezor Suite.
  • Kontrola adresy

    Kontrola adresy

  • Pokud jsou obě adresy stejné, klikněte na zelené tlačítko na displeji Trezoru. Jakmile adresu potvrdíte, můžete ji zkopírovat a poslat na ni kryptoměny.

Návod Odeslání kryptoměn z Trezoru na jinou peněženku

  • Spusťte aplikaci Trezor Suite, připojte Trezor k počítači a zadejte PIN.
  • Odemknutí Trezoru T

    Odemknutí Trezoru T

  • V levém panelu vyberte účet, ze kterého chcete kryptoměny odeslat.
  • Výběr kryptoměny a účtu

    Výběr kryptoměny a účtu

  • Zvolte možnost Send.
  • Zadejte částku (Amount) a adresu příjemce (Address). Upravit můžete také velikost transakčního poplatku (Fee).
  • Formulář pro odeslání kryptoměny

    Formulář pro odeslání kryptoměny

  • Jakmile máte transakci připravenou, klikněte na tlačítko Send. Transakce se přesune do Trezoru k potvrzení.
  • Adresa příjemce a částka se zobrazí na displeji Trezoru. Všechny údaje pečlivě zkontrolujte, protože odeslanou transakci nelze vzít zpět!
  • Potvrzení transakce přes Trezor T

    Potvrzení transakce přes Trezor T

  • Pokud údaje souhlasí, podržte zelené tlačítko na Trezoru (Hold to confirm). Trezor transakci podepíše a kryptoměny se odešlou.

Zkušenosti s Trezor T

Hlavní výhodou Trezoru T je ovládání přes dotykový displej, což práci s peněženkou nesmírně usnadní a urychlí. Trezor T má navíc několik funkcí, které ostatní HW peněženky nepodporují (zabezpečení přes paměťovou kartu, Shamir backup).

A nevýhody? Když pomineme maličkosti jako zbytky ochranné nálepky, které nejdou skoro vůbec odstranit, tak je tu prakticky jediná nevýhoda: Vysoká cena.

Trezor T stojí téměř trojnásobek toho, co zaplatíte za základní model Trezor One. Obě peněženky přitom poskytují prakticky stejnou úroveň zabezpečení.

Někteří uživatelé kritizují také to, že Trezor T nepodporuje bezdrátové připojení přes Bluetooth (jako konkurenční Ledger Nano X). Z toho důvodu také peněženku nelze ovládat přes iPhone.

Kdo stojí za Trezor Model T

Peněženka se prodává od roku 2020 a za jejím vznikem stojí česká společnost SatoshiLabs.

Vývojáři ze SatoshiLabs mají na kontě řadu úspěšných projektů a aktivně se podílí na vývoji kryptoměnových sítí. SatoshiLabs je například autorem bitcoinových standardů BIP39 a BIP44, které dnes využívají téměř všechny hardwarové a softwarové peněženky.

Shrnutí recenze Trezor Model T

Trezor Model T má řadu výhod. V poměru cena-výkon jsou ale lepší základní modely Trezor One nebo Ledger Nano S Plus, které poskytují prakticky stejnou úroveň zabezpečení, avšak za výrazně nižší cenu.

Vysokou cenu „Téčka“ dokáže ospravedlnit snad jen dotykový displej, díky kterému je ovládání mnohem pohodlnější než u modelů s tlačítky. Funkce Shamir backup nebo slot pro paměťovou kartou potěší, ale zásadní výhodu z našeho pohledu nepřináší.

Má tedy smysl kupovat Trezor T?

Trezor T je peněženka pro náročné, kteří kladou důraz na pohodlí, moderní design nebo vyžadují extra zabezpečení. Pokud ale hledáte bezpečnou krypto peněženku za rozumnou cenu, bohatě si vystačíte s levnějšími modely.

Máte zkušenosti s peněženkou Trezor Model T? Napište nám do diskuse pod článkem!

Kam dál?

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář