Aktualizováno

Recenze FINAX Zkušenosti s investováním u Finax.eu, poplatky, strategie, diskuze

Hodnocení:
80%

V této recenzi vám představíme slovenskou investiční platformu Finax, která aktivně působí v 5 zemích Evropy včetně Česka. Pojďme zjistit, jak investování přes Finax probíhá, kolik služba stojí a jaké výnosy mohou investoři očekávat. A především – jak Finax obstojí v porovnání s českou konkurencí?

Recenze Finax ve zkratce

Finax je slovenská investiční platforma, která vám umožní investovat do akcií a dluhopisů bez zbytečných složitostí a vysokých poplatků. Investovat můžete od 500 Kč, a to jednorázově i pravidelně. Investování lze navíc kdykoliv přerušit nebo ukončit, takže peníze můžete mít do několika dnů zpět.

Finax je tzv. robo-advisory platforma. To znamená, že investice probíhají do značné míry automaticky. Uživatelé musí udělat jen 3 věci: vyplnit investiční dotazník, zvolit si jedno z 11 portfolií a pak už jen posílat peníze. Všechno ostatní včetně nákupu cenných papírů a rebalancování portfolia zajistí Finax.

Investiční platforma Finax

Investiční platforma Finax

Finax vaše peníze zainvestuje do burzovně obchodovaných fondů (ETF), které obsahují stovky akciových titulů nebo dluhopisů. Očekávané výnosy se pohybují od 2 % (ryze dluhopisové portfolio) do 8 % ročně (akciové portfolio).

A jak je to s poplatky? Finax si účtuje roční poplatek za správu ve výši 1.2 %. Dalších 1.2 % zaplatíte za vklady nižší než 1 000 eur. Do nákladů se promítne také malý poplatek fondů, obvykle 0.1 % až 0.4 % ročně.

Výhody

  • Přehledná investiční platforma
  • Jednoduché, rychlé, online
  • Transparentní poplatky
  • Pravidelné rebalancování portfolia

Nevýhody

  • Nákupy a prodeje jen 1x týdně
  • Chybí mobilní aplikace
  • Nelze sestavit vlastní portfolio

Hodnocení Finax: 80%

Základní informace o Finax

Název Finax
Provozovatel Finax, o.c.p., a.s. (Slovensko; Bratislava)
Licence Ano (NBS)
Rok založení 2017
Čeština Ano
Počet portfolií 11
Složení portfolií ETF (akciové, dluhopisové)
Zpracovávání pokynů Jednou týdně (úterý)
Rebalancování portfolia Ano
Očekávané zhodnocení cca 2 % – 8 % ročně
Měny 5 (CZK, EUR, HUF, PLN, HRK)
Zajištění proti měnovému riziku Ne
Minimální investice 500 CZK
Platební metody Bankovní převod
Poplatek za správu 1.20 % ročně (sazba 1 % + DPH) → srovnat s konkurencí
Další poplatky Ano (za vklady pod €1,000)
Zvýhodnění poplatků Ano

Jak Finax funguje?

Finax funguje stejně jako ostatní investiční platformy. Uživatel si vytvoří účet, vybere si portfolio a pak do něj posílá peníze. Finax peníze klientů zainvestuje do akcií a dluhopisů prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Co je to ETF? ETF je typ investičního fondu, jehož podíly se obchodují na akciové burze. ETFka, stejně jako podílové fondy, obsahují desítky až stovky různých akcií nebo dluhopisů, takže poskytují vysokou míru diverzifikace. Ve srovnání s podílovými fondy jsou ovšem mnohonásobně levnější.

Finax umožňuje investovat pravidelně i jednorázově, přičemž minimální investice je 500 korun.

Pravidelné investování má tu výhodu, že nemusíte řešit načasování a vyhnete se tak obávanému nákupu na vrcholu. Investovanou částku lze libovolně měnit a pokud měsíční vklady přerušíte, ničemu to nevadí. Sankce se neplatí ani za výběr peníze před uplynutím investičního horizontu.

Nákupy a prodeje cenných papírů na burze provádí Finax jednou týdně, zpravidla v úterý. Toto může být nevýhoda, pokud s nákupem nebo prodejem spěcháte. Finax sice nabízí prodej portfolia i mimo investiční den, ale účtuje si za to vysoký poplatek.

Investiční portfolia

V nabídce je 11 investičních portfolií s různou tolerancí k riziku. Nejméně rizikové portfolio tvoří pouze dluhopisové fondy, takže nabídne nízký, ale relativně stabilní výnos kolem 2 % ročně. Na opačném konci nabídky je čistě akciové portfolio s průměrnou výkonností kolem 8 % ročně.

Počáteční složení portfolií

Počáteční složení portfolií

Každé portfolio tvoří 4 až 10 vybraných fondů, což slibuje vysokou míru diverzifikace. Investoři si mohou otevřít i více účtů, takže není problém investovat do konzervativního a dynamického portfolia současně.

Portfolio Složení (dluhopisy/akcie) Historický výnos* Očekávaný výnos** Počet poklesů (>10 %) Maximální pokles
Konzervativní 80 % / 20 % 5.8 % 3.4 % 3 – 10.0 %
Opatrné 60 % / 40 % 7.0 % 4.7 % 4 – 22.5 %
Vyvážené 40 % / 60 % 7.9 % 6.0 % 5 – 33.4 %
Růstové 20 % / 80 % 8.6 % 7.0 % 7 – 42.3 %
Dynamické 0 % / 100 % 9.0 % 8.0 % 7 – 50.5 %

*Průměrný roční výnos v období 12/1987 až 1/2019, ** Očekávaný výnos po započtení poplatků

Portfolio si vyberete během registrace a v průběhu investování jej můžete měnit. Jednu změnu ročně máte zdarma, avšak za každou další změnu zaplatíte poměrně vysoký poplatek (€200 + DHP).

Rebalancování portfolia

Každé portfolio tvoří několik ETF fondů, jejichž hodnota se bude neustále měnit. Některá ETFka porostou, jiná budou zlevňovat, takže už po pár dnech se začne podíl akcií a dluhopisů v portfoliu měnit. V důsledku toho se bude měnit také očekávaný výnos a celkové riziko.

Aby zůstalo rozložení portfolia stejné, provádí Finax tzv. rebalancování.

Jak už název napovídá, cílem rebalancování je udržet portfolio v rovnováze. Algoritmus sleduje složení portfolia a pokud se zastoupení některého ETFka začne vzdalovat původnímu plánu, tak se ETF dokoupí nebo částečně odprodá.

Rebalancing se na první pohled zdá nelogický. Algoritmus totiž odprodává fondy, kterým se dařilo, a dokupuje fondy, kterým se naopak nedařilo. Přesný opak toho, co by udělala většina investorů. Nesmíme ale zapomenout, že smyslem obchodování je nakoupit levně a prodat draze. A přesně to rebalancing dělá – prodá předražené fondy a nakoupí fondy „ve slevě“.

Finax uvádí, že rebalancing zvyšuje dlouhodobé výnosy až o 0.66 % ročně. To je určitě působivý výsledek, ale nedá se ověřit. Finax totiž nepíše, jakými pravidly se rebalancing řídí.

Vliv rebalancování na hodnotu portfolia

Vliv rebalancování na hodnotu portfolia (zdroj)

Návod Jak investovat přes Finax

  1. Nejprve si vyberete jeden z 6 investičních cílů, které Finax nabízí:
  2. Výběr investičního cíle

    Výběr investičního cíle

  3. Potom zodpovíte pár jednoduchých otázek. Například na jak dlouho plánujete investovat, kolik peněz vložíte a jaké máte zkušenosti s investováním.
  4. Na základě dotazníku vám Finax navrhne individuální plán. Pokud se vám plán nelíbí, můžete parametry ještě změnit.
  5. Konzervativní portfolio u Finax

    Konzervativní portfolio u Finax

    Dynamické portfolio u Finax

    Dynamické portfolio u Finax

  6. Pokud s investičním plánem souhlasíte, můžete přejít k registraci. Registrace je opravdu rychlá – stačí vyplnit osobní a kontaktní údaje, případně naskenovat obě strany občanského průkazu. Emailovou adresu a telefonní číslo si Finax hned ověří pomocí číselného kódu.
  7. Součástí registrace je ověření identity klienta

    Součástí registrace je ověření identity klienta

  8. Na konci registrace vám Finax vygeneruje smlouvu, kterou elektronicky podepíšete.
  9. Po registraci provedete verifikační platbu a můžete začít investovat. Vklady budete provádět bankovním převodem (pro pravidelné investice doporučujeme trvalý příkaz).
  10. Průběh investice můžete sledovat na svém účtu. Finax bude portfolio rebalancovat, aby se podíl akcií a dluhopisů neměnil.
  11. Investici můžete kdykoliv ukončit. Finax provádí transakce jednou týdně, takže odprodej cenných papírů a převod peněz na bankovní účet klienta trvá 3 až 10 pracovních dnů od odeslání pokynu k ukončení investice.

Očekávané výnosy

Konečně se dostáváme k výnosům, které jsou pro investory klíčové.

Na úvod musíme zdůraznit, že veškeré údaje vychází z historických dat. To, co Finax uvádí jako očekávaný výnos, je ve skutečnosti výnos daného portfolia za posledních 30 let. Údaje tedy berte s rezervou, protože ukazují minulost, ne budoucnost.

Obecně platí, že akcie vydělávají více než dluhopisy, avšak za cenu vyššího rizika. Od toho se také odvíjí očekávané výnosy jednotlivých portfolií:

Portfolio (akcie/dluhopisy) Průměrný očekávaný výnos (p.a.) *
0 %/100 % 2 %
10 %/90 % 2.7 %
20 %/80 % 3.4 %
30 %/70 % 4.1 %
40 %/60 % 4.7 %
50 %/50 % 5.5 %
60 %/40 % 6.0 %
70 %/30 % 6.5 %
80 %/20 % 7.0 %
90 %/10 % 7.5 %
100 %/0 % 8.0 %

* historický výnos za posledních 30 let po odečtení všech poplatků a nákladů.

Jde to i bez daní

Příjmy z obchodování cenných papírů podléhají zdanění. A to jak příjmy plynoucí z prodeje cenných papírů, tak i příjmy z kapitálového majetku (dividendy, úroky).

Sazba daně pro fyzické osoby je 15 %, což není zrovna málo. Máme ale dobrou zprávu. Zdanění se dá legálně vyhnout, pokud splníte alespoň jednu ze dvou podmínek:

První podmínkou pro osvobození od daně je tříletý časový test. Zjednodušeně řečeno, pokud je doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru alespoň 3 roky, příjmy z prodeje se nedaní.

Osvobození od daně vzniká také v situaci, kdy příjmy z prodeje CP za daný kalendářní rok nepřesahují 100 000 korun. Musíme zdůraznit, že limit se vztahuje na příjmy z prodeje, nikoliv na zisky. Není tedy podstatné, kolik peněz vyděláte, ale jakou hodnotu měly prodané akcie.

Finax provádí změny v portfoliu tak, aby nedošlo ke vzniku daňové povinnosti. To klienti ocení zejména při rebalancování, které může probíhat i několikrát do roka. Pokud změny v portfoliu iniciuje klient, Finax ho na případný vznik daňové povinnosti upozorní (například při ukončení investice).

Na dividendové příjmy se žádné osvobození od daně nevztahuje, avšak i na to má Finax odpověď.

Finax investuje do akumulačních ETF, které případné dividendy nevyplácejí, ale reinvestují, což zvyšuje jejich hodnotu. Díky tomu nemusí klienti Finaxu platit daň z dividend.

Není lepší investovat samostatně?

Investiční platformy mají jednu velkou výhodu: Umožňují investovat prakticky každému, bez ohledu na zkušenosti a finanční možnosti. Stačí vyplnit krátký dotazník, vložit peníze a nic dalšího neřešíte.

Není to ale zadarmo.

Bez hledu na to, kolik vaše portfolio vydělá, Finax si každý rok naúčtuje poplatek za správu. Ten sice není vysoký (cca 1.2 % ročně), ale i tak bude mít znatelný vliv na konečné zhodnocení. Zejména pokud investujete dlouhodobě.

Nabízí se tedy logická otázka: Není lepší investovat samostatně?

Nákup akcií a ETF přímo u brokera má několik výhod: neplatíte manažerský poplatek, máte absolutní volnost při budování portfolia a můžete jej libovolně měnit. Všechno si ovšem řešíte sami: sestavení portfolia, obchodování s cennými papíry, rebalancování a případně i konverzi měny. Navíc si musíte hlídat brokerské poplatky, abyste v konečném důsledku neplatili více než u Finaxu.

Přemýšlíte o investování “na vlastní pěst”, ale nevíte, do čeho zainvestovat? Nejjednodušší cestou jsou ETF, do kterých investuje také Finax. Populární indexová ETFka dosahují průměrné výkonosti kolem 10 % ročně, takže překonat Finax není zas tak nereálné. Koupit je můžete u brokerů jako XTB či Degiro.

Stručně řečeno: Pokud budete investovat samostatně, přímo přes brokera, můžete dosáhnout vyšších výnosů nebo ušetřit na poplatcích. Je to ovšem pracnější a budete potřebovat víc než pětistovku měsíčně.

Finax a poplatky

Poplatky Finaxu jsou srovnatelné s poplatky konkurenčních platforem, avšak je tu jeden zásadní rozdíl. Zatímco u konkurence zaplatíte zpravidla jen roční poplatek za správu, u Finaxu se platí i poplatek za vklady. Poplatku se můžete vyhnout, pokud vložíte alespoň 1 000 euro, ale většina investorů tuto podmínku asi nesplní. Zvlášť pokud plánují investovat pravidelně.

Výkonnostní poplatek ani poplatek za ukončení investice se neplatí. A to ani v případě, že investici ukončíte předčasně, tedy před uplynutím zvoleného investičního horizontu.

Vliv nákladů na investici

Vliv nákladů na investici

Pojďme si sazebník Finaxu představit podrobně:

Poplatek za správu portfolia

Základní roční sazba je 1 % + DPH, celkově tedy 1.20 % z investovaného majetku. Pokud hodnota vašeho majetku na účtu Finax přesáhne 100 000 eur, tak se stanete členem Finax Elite a získáte zvýhodněnou sazbu. Zúčtování poplatku probíhá měsíčně, takže Finax si každý měsíc naúčtuje 1/12 roční sazby.

Plán Finax Finax ELITE
Poplatek za správu portfolia (ročně) 1.20 %
1 % + DPH (20 %)
1.02 %
0.85 % + DPH (20 %)
Poplatek za vklady nižší než €1000 1.20 %
1 % + DPH (20 %)
0 %

Provozní náklady fondu (TER)

Tento poplatek si účtují správci ETF (nikoliv Finax), takže jej zaplatíte i v případě, že investujete samostatně. Finax investuje do fondů s roční nákladovostí od 0.07 % do 0.47 % (průměrně 0.18 % p.a.). Poplatek se strhává přímo z majetku fondu, nikoliv z účtu klienta, takže nepatrně snižuje cenu ETFka na burze.

Poplatek za vklady

Vklady nad 1 000 eur jsou bezplatné. Pokud ale vložíte méně, tak zaplatíte poplatek 1.20 %. To je zásadní nevýhoda Finaxu, protože konkurenční platformy zpravidla žádné vstupní poplatky nemají. Pořád je to ale levnější než vstupní poplatky podílových fondů, které často přesahují 3 %.

Dodatečné poplatky

Dále si Finax účtuje poplatek za převod cenných papírů k jiné společnosti (1 %, min. €100), poplatek za opakovanou změnu v portfoliu (€200 + DPH), poplatek za odprodej portfolia mimo investiční den (€200 + DPH) a podobně. Kompletní sazebník najdete zde.

Srovnání poplatků

Je Finax levnější nebo dražší než konkurence? Podívejte se, kolik stojí investování přes Finax a jak jsou na tom ostatní platformy:

 finaxPortuFondeeIndigo
Vstupní poplatek0 - 1.2 %0 %0 %0 %
Výstupní poplatek0 %0 %0 %0 %
Výkonnostní poplatek0 %0 %0 %0 %
Manažerský poplatek1.2 %1.0 %
0.9 %
1.0 %
Celkový poplatek ?1.2 - 2.0 %
0.9-2.2 %
1.1 %1.2 %
 Recenze PortuRecenze FondeeRecenze Indigo

Vklady a výběry

Vklady i výběry peněz se realizují bankovním převodem. Finax má korunový účet vedený u České spořitelny, takže platby můžete posílat v CZK.

Vklady i výběry se realizují bankovním převodem

Vklady i výběry se realizují bankovním převodem

Zpracování vkladu trvá obvykle 1 pracovní den. To ale neznamená, že vám Finax v úterý zainvestuje pondělní vklady. Aby byly finanční prostředky zainvestované, musí být platba zpracována do pátku předchozího týdne.

Odprodej investice trvá 3 až 10 pracovních dnů. Záleží na tom, kdy žádost o výběr zadáte. Aby Finax odprodal vaše portfolio, musíte žádost o výběr poslat nejpozději do 12 hodiny v pracovní den předcházející investičnímu dni (tj. do pondělních 12:00). Následně trvá 2 pracovní dny, než burza připíše peníze na účet Finaxu. Další 1 až 2 pracovní dny zabere převod peněz na bankovní účet klienta.

Měnové riziko

Finax nakupuje ETF, které mají vazbu na zahraniční trhy (například fond amerických akcií). Veškeré obchody navíc probíhají na německé burze Xetra, takže fondy jsou denominované v EUR. Investoři tak budou vystaveni měnovému riziku, což ovšem není nutně ke škodě.

Některé investiční platformy (jmenovitě Portu) nabízejí možnost měnového zajištění. To se provádí pomocí měnového hedgingu, který spočívá v nákupu derivátových kontraktů.

Finax hedging neprovádí. Jedinou výjimkou jsou dluhopisové ETF, u kterých Finax zajišťuje měnové riziko vůči euru. Měnové zajištění vůči koruně ovšem Finax nedělá, takže čeští investoři musí kurzové riziko akceptovat.

Měli bychom zdůraznit, že měnové riziko může výsledek investice ovlivnit jak negativně, tak i pozitivně. Navíc se jedná o formu měnové diverzifikace, takže výsledek investice nezávisí pouze na jedné měně. Jen pro představu, fondy v portfoliích Finaxu investují do aktiv vedených ve skoro 40 různých měnách.

Kdo za projektem stojí?

Za vznikem projektu stojí Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík, které spojovala nespokojenost s nabídkou finančních produktů na slovenském trhu. V roce 2017 se tedy rozhodli vytvořit platformu, která lidem umožní investovat jednoduše a efektivně.

Zakladatelé FINAXU

Juraj Hrbatý se 10 let podílel na budování slovenského obchodníka s cennými papíry CAPITAL MARKETS a stál za zrodem evropského online obchodníka. Je členem výkonného výboru Asociace obchodníků s cennými papíry a ve Finaxu působí jako generální ředitel.

Radoslav Kasík vystudoval finanční management podnikových financí na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. 9 let pracoval pro společnost Across Wealth Mangement, převážně jako portfoliový manažer. Ve Finaxu zastává funkci finančního ředitele a investičního stratéga.

Provozovatelem platformy je slovenská společnost Finax, o.c.p., a.s. Pod zkratkou a.s. se ukrývá právní forma – akciová společnost, zatímco o.c.p. odkazuje na skutečnost, že se jedná o licencovaného obchodníka s cennými papíry.

V roce 2019 do projektu Finax zainvestoval venture fond GROWWS SICAV, a.s., jehož významným akcionářem je investiční holding LRJ Capital. Fond do Finaxu zainvestoval 1,5 milionů eur (37,5 milionů korun), což je podle Finaxu největší investice do fintech startupu v historii Slovenska.

Pojištění vkladů

O důvěryhodnosti firmy a zabezpečení investic vypovídají tyto body:

  • Na činnost Finaxu dohlíží Národní banka Slovenska.
  • Majetek každého klienta je pojištěný do výše 50 000 eur v rámci Garančního fondu investic.
  • Prostředky klientů jsou uloženy odděleně od prostředků Finaxu. Konečnými vlastníky cenných papírů i vložené hotovosti tak zůstávají klienti.
  • Peníze lze vybrat pouze na ověřený bankovní účet, který je vedený na vaše jméno.
  • Finax obchoduje přes anglického prime brokera Linear Investments, který poskytuje služby pouze licencovaným obchodníkům, bankám a fondům.

Zkušenosti s Finax

Finax není jediná platforma, která investuje do ETF a cílí na širokou veřejnost. Prakticky stejné služby nabízí například české projekty Portu, Fondee nebo Indigo. Podobné jsou také jejich poplatky, složení portfolií a očekávané výnosy.

Pár odlišností se ale najde.

  • Portu jako jediné nabízí zajištění měnového rizika a sestavení vlastní strategie.
  • Fondeeinvestiční den 5x do týdne, zatímco konkurenti obchodují jen jednou týdně.
  • Indigominimální vklad 100 Kč, což je 10x méně než u Portu a Fondee.

A v čem se odlišuje Finax?

Finax nabízí nejvíce portfolií (11), umožňuje vklady od pětistovky a pokud vám vznikne daňová povinnost, systém vás na to upozorní. Za zmínku stojí také funkce Inteligentní renta, která vám bude automaticky vyplácet část z naspořených peněz.

Jako nevýhodu vidíme zejména poplatek za vklady a pomalé zpracovávání pokynů. Investiční den je totiž jen jednou týdně a aby Finax vaše pokyny zpracoval, musíte je zadávat s předstihem.

Co klienti oceňují:

  • Transparentní poplatky
  • Jednoduché i pro začátečníky
  • Investice od 500 Kč měsíčně
  • Pravidelné rebalancování
  • Automatická kontrola a případně upozornění na vznik daňové povinnosti při výběru
  • Vzdělávací materiály zdarma

Co klienti kritizují:

  • Poplatek 1.2 % za vklady nižší než 1 000 eur
  • Obchodní den je jen jednou týdně
  • Nelze sestavit vlastní portfolio

Na co si dát pozor?

  • Finax vám nevydělá stovky procent ročně. Určitě má ale vyšší potenciál výnosu než spořicí účty a termínované vklady.
  • Pokud se rozhodnete zainvestovat nebo naopak investici prodat, může to trvat několik dní. Nákupy a prodeje cenných papírů totiž probíhají jen jednou týdně. Finax takto minimalizuje náklady spojené s obchodováním na burze.
  • ETFka jsou vhodná pro dlouhodobé investice, ideálně 10 a více let. U krátkodobých investic se zvyšuje riziko špatného načasování.
  • Průměrná výkonnost portfolií se pohybuje v rozmezí 2 až 8 % ročně. Uvedené výnosy nejsou očištěné o inflaci a nezohledňují případné zdanění.

Závěrečné shrnutí

Finax je bezesporu povedený projekt, která má investorům co nabídnout. V porovnání s tradičními podílovými fondy je Finax levnější, jednodušší a podle našeho názoru i efektivnější.

Chcete vidět, jak funguje investování přes Finax v praxi? Podívejte se na investiční účet bývalého profesionální tenisty Dominika Hrbatého!

Platformu ocení především začátečníci a drobní investoři, kteří nemají čas nebo motivaci investovat samostatně. Systém klientům navrhne portfolio, nakoupí za ně cenné papíry a dohlídne na to, aby se složení portfolia neměnilo. To vše za roční poplatek 1.20 %, což není zas tak špatné.

V porovnání s ostatními investičními platformami je ovšem nabídka Finaxu spíše průměrná. Nevýhodou je především poplatek za menší vklady, který vám jinde odpustí (viz Portu nebo Fondee).

Máte vlastní zkušenosti s Finax? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám dolů do komentářů!

Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář