Aktualizováno 7. 1. 2024

Recenze FINAX Zkušenosti s investováním u Finax.eu, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%

V této recenzi se podíváme na slovenskou investiční platformu Finax, která nabízí pasivní investování do ETF fondů. Pojďme zjistit, jak Finax funguje, jaké má poplatky a jaké výnosy můžete reálně očekávat. A především – je Finax lepší než konkurenční platformy?

Recenze Finax ve zkratce

Finax je slovenská investiční platforma, která vám umožní investovat do akcií a dluhopisů bez zbytečných složitostí a vysokých poplatků.

Investovat můžete jednorázově i pravidelně, minimálně však 250 korun. Investování lze kdykoliv přerušit nebo ukončit, takže peníze můžete mít do několika dnů zpět.

Finax je takzvaná robo-advisory platforma, takže investice probíhají do značné míry automaticky. Uživatelé musí udělat jen 3 věci: vyplnit vstupní dotazník, zvolit investiční portfolio a pak už jen posílat peníze. Všechno ostatní zajistí Finax.

Investiční platforma Finax

Investiční platforma Finax

Finax vaše peníze zainvestuje do burzovně obchodovaných fondů (ETF), které obsahují stovky akciových titulů nebo dluhopisů. Očekávané výnosy se pohybují od 2 % (ryze dluhopisové portfolio) do 8 % ročně (akciové portfolio).

A jaké jsou poplatky? Investoři platí pouze roční poplatek za správu portfolia (maximálně 1.20 % ročně). Do nákladů se ale promítnou také poplatky fondů (v průměru 0.18 % ročně). Více v následující části recenze Finax.

Výhody

 • Přehledná investiční platforma
 • Jednoduché, rychlé, online
 • Transparentní poplatky
 • Pravidelné rebalancování portfolia

Nevýhody

 • Nákupy a prodeje jen 1x týdně
 • Nelze sestavit vlastní portfolio
 • Trochu vyšší poplatek než u konkurence

Hodnocení Finax: 80%

Základní informace o Finax

Název Finax
Provozovatel Finax, o.c.p., a.s. (Slovensko; Bratislava)
Licence Ano (NBS)
Rok založení 2017
Čeština Ano
Počet portfolií 11 univerzálních portfolií + specializovaná portfolia
Složení portfolií ETF (akciové, dluhopisové, fondy peněžního trhu)
Zpracovávání pokynů Jednou týdně (úterý)
Rebalancování portfolia Ano
Očekávané zhodnocení cca 2 % – 8 % ročně
Měny 4 (CZK, EUR, HUF, PLN)
Zajištění proti měnovému riziku Ne
Minimální investice 250 CZK / €10
Platební metody Bankovní převod
Poplatky Poplatek za správu portfolia (0.50 % až 1.20 % ročně) → srovnat s konkurencí
Poplatky za dodatečné služby
Možnost zvýhodnění poplatků Ano (pokud hodnota účtu přesahuje €100 000)

Jak funguje Finax

Finax funguje podobně jako ostatní investiční platformy – Uživatel si vytvoří účet, vybere jedno z přichystaných portfolií a pak do portfolia posílá peníze. Tím veškeré povinnosti klienta končí a všechno ostatní řeší Finax.

Finax vložené peníze zainvestuje do akciových nebo dluhopisových ETF fondů a průběžně na investiční portfolio dohlíží. Nákupy a prodeje cenných papírů Finax provádí vždy 1x týdně, zpravidla v úterý.

ETF jsou investiční fondy obchodované na burze. Výhodou ETF je vysoká míra diverzifikace (každé ETFko obsahuje stovky akcií nebo dluhopisů) a nízké poplatky (podílové fondy jsou dražší).

Kolik peněz budu potřebovat?

Investovat můžete jednorázově i pravidelně, přičemž minimální velikost investice je 250 korun. Pravidelné investování je nezávazné, takže četnost a velikost vkladů můžete libovolně měnit.

U jednorázových investic je důležité správné načasování. Pokud totiž nakoupíte předražené akcie a dojde k výraznému poklesu, vzniklou ztrátu můžete odmazávat celé roky. U pravidelného investování není načasování důležité. Tady naopak platí, že byste měli začít co nejdřív.

Jak dlouho musím investici držet?

Každé portfolio má doporučený investiční horizont, nicméně investování můžete kdykoliv ukončit. Žádné poplatky za předčasný výběr platit nebudete. Pokud ale chcete dosáhnou svých finančních cílů, měli byste investiční plán dodržovat.

Vklady a výběry

Vklady i výběry peněz se realizují bankovním převodem. Finax má korunový účet vedený u České spořitelny, takže platby můžete posílat přímo v CZK. Další podporované měny jsou EUR, PLN a HUF.

Zpracování vkladu trvá obvykle 1 až 2 pracovní dny. Chcete-li tedy stihnout úterní nákupy na burze, musíte peníze vložit s předstihem. Pokud Finax platbu nestihne zpracovat, k zainvestování dojde následující týden.

Vklady i výběry se realizují bankovním převodem

Vklady i výběry se realizují bankovním převodem

Výběry peněz trvají až 14 pracovních dnů. V první řadě čekáte na odprodej investic, který může zabrat 3 až 10 pracovních dnů. Pokud chcete stihnou nejbližší odprodej, musíte žádost o výběr poslat nejpozději do 12 hodiny v pracovní den předcházející investičnímu dni (tj. do pondělních 12:00). Další 2 až 4 pracovní dny zabere převod peněz na váš účet.

Pokud byste s výběrem peněz opravdu spěchali, Finax vaše portfolio odprodá i mimo investiční den. V takovém případě ale zaplatíte vysoký poplatek.

Měnové riziko

Finax nakupuje ETFka na německé burze Xetra, takže vložené peníze se automaticky převádí na eura. Zakoupené fondy navíc obsahují aktiva denominovaná v různých světových měnách, takže investoři jsou vystaveni měnovému riziku.

To ale není nutně ke škodě.

Měnové riziko může výsledek investice ovlivnit jak negativně, tak i pozitivně. Záleží na tom, zda bude koruna vůči ostatním měnám posilovat (výnosy se snižují) nebo oslabovat (výnosy se zvyšují).

TIP

Nechcete podstupovat měnové riziko? Konkurenční platforma Portu nabízí investování do ETF portfolií s možností měnového zajištění.

Univerzální portfolia

Základem celé nabídky jsou investiční portfolia složená z akcií a dluhopisů, která najdete pod označením Inteligentní investování.

Finax přichystal celkem 11 investičních portfolií s různou tolerancí k riziku. Nejméně rizikové portfolio dosahuje nízkých, ale relativně stabilních výnosů kolem 2 % ročně. Nejvíce rizikové portfolio má průměrnou výkonnost kolem 8 % ročně.

Portfolio si vyberete během registrace a v průběhu investování jej můžete měnit. Jednu změnu ročně máte zdarma, ale za každou další změnu zaplatíte poplatek €200 + DHP. Investovat můžete i do více různých portfolií současně.

Přehled vybraných portfolií najdete v tabulce níže:

Portfolio Složení (dluhopisy/akcie) Historický výnos* Očekávaný výnos** Počet poklesů (>10 %) Maximální pokles
Konzervativní 80 % / 20 % 5.8 % 3.4 % 3 – 10.0 %
Opatrné 60 % / 40 % 7.0 % 4.7 % 4 – 22.5 %
Vyvážené 40 % / 60 % 7.9 % 6.0 % 5 – 33.4 %
Růstové 20 % / 80 % 8.6 % 7.0 % 7 – 42.3 %
Dynamické 0 % / 100 % 9.0 % 8.0 % 7 – 50.5 %

*Průměrný roční výnos v období 12/1987 až 1/2019
** Očekávaný výnos po započtení poplatků
Zdroj finax.eu

Rebalancování portfolia

Každé portfolio se skládá z několika ETF fondů, které budou vykazovat různé výsledky. Některým fondům se bude dařit více, některým méně. V důsledku toho se ovšem mění procentuální zastoupení jednotlivých fondů v portfoliu, což má vliv na rizikovost investice.

Aby se složení portfolia neměnilo, je nezbytné jej čas od času upravit. A právě k tomu slouží automatické rebalancování.

Rebalancování má dvojí přínos – Udržuje portfolio v rovnováze a zvyšuje dlouhodobé výnosy.

Funguje to následovně: Algoritmus neustále sleduje rozložení vašeho portfolia a pokud dojde k výrazné změně, portfolio se přeskládá. Přesněji řečeno algoritmus prodá část fondů, které měly nadprůměrné výnosy, a dokoupí fondy, kterým se naopak nedařilo.

Vliv rebalancování na hodnotu portfolia

Vliv rebalancování na hodnotu portfolia (zdroj)

Finax uvádí, že automatický rebalancing zvyšuje výnosy dynamických portfolií až o 0.40 % ročně. A dává to smysl, protože při rebalancování se přesouvají peníze z předražených fondů (fondy s nadprůměrnými výsledky) do podhodnocených fondů (fondy s podprůměrnými výsledky). Tedy podle hlesla nakup levně a prodej draze.

Specializovaná portfolia

Většina klientů Finaxu využívá produkt Inteligentní investování, který sází na ověřenou klasiku: kombinaci konzervativních dluhopisů a dynamických akcií.

V nabídce jsou ale ještě 4 další produkty, které se specializují na krátkodobé úročení eurových vkladů nebo investiční spoření na důchod.

Inteligentní peněženka

Produkt Inteligentní peněženka funguje v podstatě jako eurový investiční účet s konzervativní strategií. Cílem Inteligentní peněženky je ochránit vaše eura před inflací.

Portfolio tvoří státní dluhopisy (40 %), firemní dluhopisy (20 %) a fondy, které kopírují krátkodobou úrokovou sazbu €STR (téměř  40 %). Lze tedy očekávat nižší, ale stabilnější výnosy.

Poplatek za správu portfolia je 0.5 % ročně.

Doporučený investiční horizont je 1 až 3 roky. Pokud víte, že budete peníze potřebovat v kratším horizontu, je lepší využít klasický spořicí účet nebo Bystrý vklad (viz níže). U delších investic lze naopak využít odvážnější portfolia s vyššími výnosy (produkt Inteligentní investování).

Bystrý vklad

Bystrý vklad je konzervativní portfolio složené z fondů peněžního trhu a určené speciálně pro ukládání EUR. Cílem portfolia je zajistit stabilní růst vložených prostředků a zároveň minimalizovat riziko poklesu.

Portfolio Bystrého vkladu se skládá z několika hotovostních fondů. Většinu portfolia (téměř 60 %) tvoří ETF fondy, které kopírují krátkodobou úrokovou sazbu v eurech. Zbytek tvoří evropské státní dluhopisy (30 %) a krátkodobé firemní dluhopisy (10 %).

Výnosy mají být srovnatelné s úrokovou sazbou Evropské centrální banky. Pro představu, na začátku roku 2024 byl udávaný výnos 3.8 % ročně. Tento údaj ale nezahrnuje poplatek za správu portfolia (0.5 % ročně).

Renta

Produkt Renta slouží pro ty, kteří mají k dispozici větší finanční obnos, ze kterého chtějí pradlenině čerpat, ale zároveň chtějí peníze zainvestovat.

Princip je jednoduchý. Nejprve si pomocí online kalkulačky sestavíte investiční plán a pak na účet vložíte peníze. Finax vložené peníze zainvestuje, ale zároveň vám bude každý měsíc vyplácet určitou částku z účtu – rentu.

Velikost renty si stanovíte sami, ale mějte na paměti jednu věc: Pokud bude renta vyšší než výnosy z investic, hodnota účtu bude postupně klesat. Velikost renty lze kdykoli upravit, případně můžete vyplácení renty pozastavit. S výpočtem ideální renty vám pomůže speciální kalkulačka.

Produkt Finax RENTA

Produkt Finax RENTA

K dispozici je několik portfolií, do kterých můžete peníze zainvestovat. Nejvíce rizikové portfolio obsahuje 80 % akcií a 20 % dluhopisů. Nejméně rizikové portfolio obsahuje 30 % akcií a 70 % dluhopisů.

Minimální vklad je €50 000 (přibližně 1 300 000 Kč) a doporučený investiční horizont je minimálně 10 let. Pokud zvolíte kratší horizont, Finax vám zpřístupní pouze nejméně rizikové portfolio.

Evropský důchod (PEPP)

Panevropský osobní penzijní produkt (zkráceně PEPP) označuje investiční spoření na důchod podle pravidel EU. Jedná se o jednotný penzijní produkt platný ve všech zemích EU, do kterého můžete přispívat vy nebo váš zaměstnavatel.

Portfolio PEPP se dynamicky mění. Nejprve se všechny vklady investují do akcií, ale 10 let před odchodem do důchodu se začne část peněz přesouvat do dluhopisů. Po dosažení důchodového věku bude portfolio tvořit 60 % akcií a 40 % dluhopisů.

Do dosažení důchodového věku lze naspořené prostředky jednorázově vybrat nebo postupně čerpat. Předčasné výběry (tzn. čerpání úspor před dosažením důchodového věku) nejsou u PEPP možné.

V Česku existují dva alternativní penzijní produkty – III. pilíř důchodového systému (tzv. doplňkové penzijní spoření, dříve penzijní připojištění) nebo Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Tyto produkty jsou ovšem dostupné pouze v Česku, zatímco PEPP je platný ve všech zemích EU.

Jak investovat přes Finax

Návod Investování přes Finax krok za krokem

 1. Začínáme – Navštivte webovou stránku Finax.eu a klikněte na tlačítko Začněte.
 2. Výběr investičního cíle – Finax vám položí několik otázek ohledně vašich investičních plánů a cílů.
 3. Výběr investičního cíle

  Výběr investičního cíle

 4. Tvorba investičního plánu – Následuje pár otázek pro upřesnění plánu. Finax se například ptá, kolik let chcete investovat, kolik peněz plánujete investovat nebo jaký je váš vztah k riziku.
 5. Návrh plánu – Finax vaše odpovědi vyhodnotí a hned vám navrhne individuální plán. Pokud se vám plán nelíbí, můžete se vrátit zpět a odpovědi změnit.
 6. Konzervativní portfolio u Finax

  Konzervativní portfolio u Finax

  Dynamické portfolio u Finax

  Dynamické portfolio u Finax

 7. Registrace účtu – Pokud s investičním plánem souhlasíte, můžete přejít k registraci. Registrace je opravdu rychlá – stačí vyplnit pár osobních údajů a nafotit obě strany občanského průkazu.
 8. Součástí registrace je ověření identity klienta

  Součástí registrace je ověření identity klienta

 9. Podpis smlouvy – Na konci registrace vám Finax vygeneruje smlouvu, kterou elektronicky podepíšete.
 10. První vklad – Po registraci provedete verifikační platbu a můžete začít investovat. Vklady budete provádět bankovním převodem. Pro pravidelné investování můžete využít trvalý příkaz.
 11. Průběh investování – Vývoj portfolia můžete sledovat v klientské zóně nebo přes mobilní aplikaci. Finax portfolio čas od času upraví (rebalancuje), aby se podíl akcií a dluhopisů neměnil.
 12. Konec investování a výběr peněz – Investici můžete kdykoliv ukončit. Peníze obdržíte na svůj bankovní účet, a to nejpozději do 14 pracovních dnů od vytvoření žádosti o výběr.

Očekávané výnosy

Konečně se dostáváme k výnosům, které jsou pro investory klíčové.

Na úvod musíme zdůraznit, že veškeré údaje vychází z historických dat. To, co Finax uvádí jako očekávaný výnos, je ve skutečnosti výnos daného portfolia za posledních 30 let. Údaje tedy berte s rezervou, protože ukazují minulost, ne budoucnost.

Obecně platí, že akcie vydělávají více než dluhopisy, avšak za cenu vyššího rizika. Od toho se také odvíjí očekávané výnosy jednotlivých portfolií:

Portfolio (akcie/dluhopisy) Průměrný očekávaný výnos (p.a.) *
0 %/100 % 2 %
10 %/90 % 2.7 %
20 %/80 % 3.4 %
30 %/70 % 4.1 %
40 %/60 % 4.7 %
50 %/50 % 5.5 %
60 %/40 % 6.0 %
70 %/30 % 6.5 %
80 %/20 % 7.0 %
90 %/10 % 7.5 %
100 %/0 % 8.0 %

* historický výnos za posledních 30 let po odečtení všech poplatků a nákladů.

Jde to i bez daní

Příjmy z obchodování cenných papírů podléhají zdanění. A to jak příjmy plynoucí z prodeje cenných papírů, tak i příjmy z kapitálového majetku (dividendy, úroky).

Sazba daně pro fyzické osoby je 15 %, což není zrovna málo. Máme ale dobrou zprávu. Zdanění se dá legálně vyhnout, pokud splníte alespoň jednu ze dvou podmínek:

První podmínkou pro osvobození od daně je tříletý časový test. Zjednodušeně řečeno, pokud je doba mezi nákupem a prodejem cenného papíru alespoň 3 roky, příjmy z prodeje se nedaní.

Osvobození od daně vzniká také v situaci, kdy příjmy z prodeje CP za daný kalendářní rok nepřesahují 100 000 korun. Musíme zdůraznit, že limit se vztahuje na příjmy z prodeje, nikoliv na zisky. Není tedy podstatné, kolik peněz vyděláte, ale jakou hodnotu měly prodané akcie.

Finax provádí změny v portfoliu tak, aby nedošlo ke vzniku daňové povinnosti. To klienti ocení zejména při rebalancování, které může probíhat i několikrát do roka. Pokud změny v portfoliu iniciuje klient, Finax ho na případný vznik daňové povinnosti upozorní (například při ukončení investice).

Na dividendové příjmy se žádné osvobození od daně nevztahuje, avšak i na to má Finax odpověď.

Finax investuje do akumulačních ETF, které případné dividendy nevyplácejí, ale reinvestují, což zvyšuje jejich hodnotu. Díky tomu nemusí klienti Finaxu platit daň z dividend.

Není lepší investovat samostatně?

Investiční platformy mají jednu velkou výhodu: Umožňují investovat prakticky každému, bez ohledu na zkušenosti a finanční možnosti. Stačí vyplnit krátký dotazník, vložit peníze a nic dalšího neřešíte.

Není to ale zadarmo.

Ať už vaše portfolio vydělává nebo ne, Finax si každý rok naúčtuje poplatek za správu. Ten sice není vysoký (cca 1.20 % ročně), ale i tak bude mít znatelný vliv na konečné zhodnocení. Zejména pokud investujete dlouhodobě.

Nabízí se tedy logická otázka: Není lepší investovat samostatně?

Přímý nákup ETF má několik výhod: neplatíte manažerské poplatky, máte absolutní volnost při budování portfolia a sestavené portfolio můžete libovolně měnit. Bude to ale pracnější a časově náročnější.

Pokud je vaší prioritou maximální výnos, měli byste přímý nákup ETF alespoň zvážit. Úspora 1 % ročně vám v dlouhodobém horizontu může zachránit desítky až stovky tisíc korun. Pokud ale hledáte jednoduchou a pohodlnou cestu k investování, Finax vás určitě nezklame.

TIP

Obchodování ETF bez poplatků nabízí například licencovaný broker XTB. Přes XTB lze mimochodem kupovat i zlomky cenných papírů (minimální investice je pouze €1).

Kde investovat do akcií či ETF?
Přehled nejlépe hodnocených brokerů:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Akcie v nabídce
3200+

Burzy US, EU, CZ…

ETF v nabídce
300+
Min. objednávka
$10/€10
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
2

eToro

90
Akcie v nabídce
3000+

Burzy US, EU…

ETF v nabídce
150+
Min. objednávka
$10
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
3

DEGIRO

90
Akcie v nabídce
10000+

Burzy US, EU, CZ…

ETF v nabídce
X+
Min. objednávka
1 titul
Čeština
ANO
Demo účet
NE

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, futures a další
 • Vybrané ETFs bez poplatků
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Směna mezi EUR a CZK zdarma
 • Vyšší zdanění českých dividend
 • Nepodporuje zlomkové akcie
 • Nenabízí demo účet
 • Platby pouze bankovním převodem
Recenze

Finax a poplatky

Poplatky u Finaxu jsou srovnatelné s poplatky konkurenčních platforem. Klienti platí pouze roční poplatek za správu portfolia. Vytvoření a vedení účtu je zdarma. Finax si neúčtuje ani poplatky za vklady, poplatky za výběry nebo výkonnostní poplatky.

Kompletní ceník najdete na webu Finax. Hlavní poplatky si ale vysvětlíme přímo tady v recenzi:

Poplatek za správu portfolia

Investoři platí pouze poplatek za správu portfolia. Finax uvádí roční sazbu, ale poplatek se účtuje měsíčně (tzn. odečítá se 1/12 roční sazby).

Produkt Roční poplatek za správu portfolia
Inteligentní investor, Renta (běžný klient) 1.20 % včetně DPH (1 % + DPH)
Inteligentní investor, Renta (klient Elite*) 1.02 % včetně DPH (0.85 % + DPH)
Inteligentní peněženka, Bystrý vklad 0.5 % včetně DPH
PEPP 0.72 % včetně DPH (0.6 % + DPH)

*klienti, jejichž majetek ve správě Finaxu dosahuje alespoň €100 000

Provozní náklady fondů (TER)

Poplatky si účtuje nejen správce portfolia (Finax), ale také správci jednotlivých ETF fondů. Celkové provozní náklady fondů (zkráceně TER) se pohybují kolem 0.07 % až 0.47 % ročně. Finax uvádí, že průměrné náklady fondů jsou 0.18 % ročně.

Poplatek se strhává přímo z majetku fondu, nikoliv z účtu klienta. To znamená, že poplatek snižuje cenu ETFka na burze (a tím snižuje výnosy investorů).

Poplatky za dodatečné služby

Služba Poplatek
Převod cenných papírů k Finaxu zdarma
Převod cenných papírů od Finaxu k jinému obchodníkovi 1 % (minimálně €100)
Převod cenných papírů na jiný majetkový účet u Finaxu €30 + DPH
Změna portfolia 1x ročně zdarma, další €200 + DPH
Odprodej portfolia mimo investiční den €200 + DPH
Párování platby bez identifikace €5 + DPH
Nákup/prodej CP podle pokynu klienta* 0.3 % (min. €29/$29)
Správa individuálních cenných papírů* 0.3 % ročně + DPH
Konverze do jiné měny na pokyn klienta €30

*služba je dostupná pouze pro klienty Elite

Srovnání poplatků

Je Finax levnější nebo dražší než konkurence? Podívejte se, kolik stojí investování přes Finax a jak jsou na tom ostatní platformy:

 finaxPortuFondeeIndigo
Vstupní poplatek0 %0 %0 %0 %
Výstupní poplatek0 %0 %0 %0 %
Výkonnostní poplatek0 %0 %0 %0 %
Manažerský poplatek1.2 %1.0 %
0.9 %
1.0 %
Celkový poplatek ?1.2 %
0.9-2.2 %
1.1 %1.2 %
 Recenze PortuRecenze FondeeRecenze Indigo

Zkušenosti s Finax

Kdo stojí za Finax?

Za vznikem projektu stojí Juraj Hrbatý a Radoslav Kasík, které spojovala nespokojenost s nabídkou finančních produktů na slovenském trhu. V roce 2017 se tedy rozhodli vytvořit platformu, která lidem umožní investovat jednoduše a efektivně.

Zakladatelé FINAXU

Juraj Hrbatý se 10 let podílel na budování slovenského obchodníka s cennými papíry CAPITAL MARKETS a stál za zrodem evropského online obchodníka. Je členem výkonného výboru Asociace obchodníků s cennými papíry a ve Finaxu působí jako generální ředitel.

Radoslav Kasík vystudoval finanční management podnikových financí na Ekonomické univerzitě v Bratislavě. 9 let pracoval pro společnost Across Wealth Mangement, převážně jako portfoliový manažer. Ve Finaxu zastává funkci finančního ředitele a investičního stratéga.

Provozovatelem platformy je slovenská společnost Finax, o.c.p., a.s. Pod zkratkou a.s. se ukrývá právní forma – akciová společnost, zatímco o.c.p. odkazuje na skutečnost, že se jedná o licencovaného obchodníka s cennými papíry.

V roce 2019 do projektu Finax zainvestoval venture fond GROWWS SICAV, a.s., jehož významným akcionářem je investiční holding LRJ Capital. Fond do Finaxu zainvestoval 1,5 milionů eur (37,5 milionů korun), což je podle Finaxu největší investice do fintech startupu v historii Slovenska.

Jak jsou investice chráněné?

O důvěryhodnosti firmy a zabezpečení investic vypovídají tyto body:

 • Na činnost Finaxu dohlíží Národní banka Slovenska.
 • Majetek každého klienta je pojištěný do výše 50 000 eur v rámci Garančního fondu investic.
 • Prostředky klientů jsou uloženy odděleně od prostředků Finaxu. Konečnými vlastníky cenných papírů i vložené hotovosti tak zůstávají klienti.
 • Peníze lze vybrat pouze na ověřený bankovní účet, který je vedený na vaše jméno.
 • Finax obchoduje přes anglického prime brokera Linear Investments, který poskytuje služby pouze licencovaným obchodníkům, bankám a fondům.

Finax versus konkurence

Finax není jediná platforma, která nabízí pasivní investování do ETF portfolií. Prakticky stejné služby nabízí například české projekty Portu, Fondee nebo Indigo. Podobné jsou také jejich poplatky, složení portfolií a očekávané výnosy.

Pár odlišností se ale najde.

 • Portu poskytuje největší flexibilitu, protože jako jediné nabízí zajištění měnového rizika a sestavení vlastní strategie.
 • Fondee vaše peníze zainvestuje nejrychleji. Investiční den je totiž 5x do týdne. Ostatní platformy mají investiční den jen 1x týdně.
 • Indigo vyžaduje nejnižší minimální vklad (100 Kč). U Portu je minimum pětistovka, u Fondee tisícovka.

A v čem se odlišuje Finax?

Finax nabízí nejvíce modelových portfolií, umožňuje vklady od 250 Kč a pokud vám vznikne daňová povinnost, systém vás na to upozorní. Za zmínku stojí také portfolia vytvořená pro specifické účely  (Inteligentní peněženka, Renta, PEPP, Bystrý vklad).

Nevýhodou jsou naopak trochu vyšší poplatky za správu portfolia. Zatímco Finax si účtuje 1.20 % ročně, konkurence si za stejné služby vezme přibližně 1 % ročně.

Co klienti oceňují:

 • Transparentní poplatky
 • Jednoduché i pro začátečníky
 • Investice od 250 Kč měsíčně
 • Pravidelné rebalancování
 • Automatická kontrola a případně upozornění na vznik daňové povinnosti při výběru
 • Vzdělávací materiály zdarma

Co klienti kritizují:

 • Poplatek 1.2 % za správu portfolia
 • Obchodní den je jen jednou týdně
 • Nelze sestavit vlastní portfolio

Na co si dát pozor?

 • Finax vám nevydělá stovky procent ročně. Určitě má ale vyšší potenciál výnosu než spořicí účty a terminované vklady.
 • Pokud se rozhodnete zainvestovat nebo naopak investici prodat, může to trvat několik dní. Nákupy a prodeje cenných papírů totiž probíhají jen jednou týdně. Finax takto minimalizuje náklady spojené s obchodováním na burze.
 • ETFka jsou vhodná pro dlouhodobé investice, ideálně 10 a více let. U krátkodobých investic se zvyšuje riziko špatného načasování.
 • Průměrná výkonnost portfolií se pohybuje v rozmezí 2 až 8 % ročně. Uvedené výnosy nejsou očištěné o inflaci a nezohledňují případné zdanění.

Shrnutí recenze Finax

Finax je bezesporu povedený projekt, který má investorům co nabídnout. V porovnání s tradičními podílovými fondy je Finax levnější, jednodušší a efektivnější.

Platformu ocení především začátečníci a drobní investoři, kteří nemají čas nebo motivaci investovat samostatně. Systém klientům navrhne portfolio, nakoupí za ně cenné papíry a dohlídne na to, aby se složení portfolia neměnilo. To vše za roční poplatek 1.20 %, což není zas tak špatné.

Konkurence je ale nepatrně levnější.

Jako příklad můžeme uvést českou platformu Portu, která si za správu portfolia účtuje 1 % ročně. Portu navíc nabízí zajištění měnového rizika nebo sestavení vlastního portfolia, což u Finaxu chybí.

Máte vlastní zkušenosti s Finax? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám dolů do komentářů!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář