Decentralizované burzy

Anonymní návštěvník
položil(a) otázku
před 343 dny
Dobrý den,
chtěl bych nakoupit větší množství BTC anonymně, levně a jednoduše. Jako jediná množnost mi vychází decentralizovaná burza, protože klasické burzy a směnárny vyžadují KYC. Bitcoinmaty nepřipadají v úvahu kvůli vysokým poplatkům. Znáte nějakou decentralizovanou burzu nebo jinou anonymní metodu, přes kterou by to šlo? Děkuji.
Odpověď Investplus

Dobrý den,

hned na úvod Vás musím zklamat. Pokud chcete nakupovat bitcoiny anonymně, jednoduché a levné to pravděpodobně nebude.

Decentralizované burzy (DEX) pro Bitcoin

Bitcoinové decentralizované burzy fungují jako P2P tržiště. Uživatelé zde mohou vytvářet nabídky pro nákup nebo prodej bitcoinů a pokud je zaujme cizí nabídka, mohou na obchod přistoupit.

U klasické (centralizované) burzy probíhají obchody automaticky. U decentralizované burzy však musíte převody zadávat manuálně. Burza do transakcí nezasahuje a pouze dává účastníkům obchodu instrukce jak postupovat. Je to tedy složitější a také rizikovější, protože druhý obchodník nemusí jednat férově.

Podmínky obchodu (množství kryptoměny, směnný kurz, poplatek a platební metodu) určuje tvůrce nabídky. Pokud se vám žádná nabídka nelíbí, můžete na tržiště vložit vlastní nabídku a doufat, že ji někdo akceptuje.

Jednou z nejznámější decentralizovaných burz s podporou BTC je platforma Bisq (naše zkušenosti jsme popsali v recenzi Bisq). Podobně fungují také platformy Paxful nebo Hodl Hodl, ale ty jsme zatím netestovali.

Nákup BTC anonymně – alternativní možnosti

Online směnárny

Obchodování přes směnárny je opravdu snadné a relativně levné (poplatky od 2 %). Menší objednávky lze provádět bez ověření totožnosti, takže prodejce bude znát jen váš email a číslo vašeho bankovního účtu. Větší objednávky ale vyžadují ověření totožnosti.

Mezi nejznámější české směnárny patří SimpleCoin nebo AnyCoin.

Bitcoinmaty

Nákup bitcoinů přes kryptoměnové automaty je poměrně snadný a menší objednávky (do €1 000 denně) nevyžadují verifikaci. Nevýhodou jsou ale vyšší poplatky – běžně 6 až 8 % z každé objednávky.

Bitcoinové vexlování

Bitcoiny můžete nakupovat také osobně – přímo od ostatních uživatelů. Stačí najít prodejce, domluvit podmínky obchodu a provést převod. Pokud dotyčného neznáte, je dobré zvolit osobní setkání a zajít třeba na kávu, kde kryptoměny a peníze převedete.

Potenciální kupce a prodejce můžete najít přes různé vexlovací skupiny nebo P2P tržiště.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář