Aktualizováno

Jak získat kryptoměny zdarma?

Jak získat kryptoměny zdarma?

Proč platit za něco, co můžete mít bezplatně? V tomto článku vám ukážeme 9 způsobů, jak získat kryptoměny zdarma. Každou metodu podrobně vysvětlíme a uvedeme pár konkrétních příkladů, abyste věděli, jaké odměny můžete očekávat.

kryptoměny zdarma

Pár slov úvodem

Existuje mnoho způsobů, jak získat kryptoměny zdarma. Jistě ale tušíte, že úplně zadarmo to nebude.

Vždycky musíte splnit určité podmínky: vyplnit dotazník, doporučit službu ostatním, dokončit registraci a podobně. Reálně tedy nedostanete kryptoměnu zadarmo, ale spíše jako odměnu za váš čas, vaše osobní údaje nebo za riziko, které musíte podstoupit.

Pojďme se tedy podívat, jaké metody se nabízí a jak velké odměny můžete reálně očekávat.

9 způsobů, jak získat kryptoměny zdarma

1 Kryptoměnové faucety (klikačky)

Kryptoměnový faucet je webová stránka, která vám vyplatí malou odměnu za splnění jednoduchého úkolu (zobrazení reklamy, přepsání kódu a podobně).

Výhody Nevýhody
Nemusíte nic kupovat ani investovat Odměny v řádu haléřů
Dostupné pro každého Výběr je podmíněný minimální částkou

Jeden z nejstarších krypto faucetů vznikl v roce 2010 a dával uživatelům 5 BTC za jednoduché přepsání CAPTCHA kódu. Zní to až neuvěřitelně, ale tímto způsobem faucet rozdal bezmála 20 tisíc bitcoinů. Současné bitcoinové faucety vyplácejí přibližně 10 satoshi za splnění úkolu, což je v přepočtu na koruny sotva pár haléřů.

Označení faucet (v překladu kohoutek) je metaforou protékajícího kohoutku, ze kterého místo kapek vody prosakují kryptoměny.

Mezi krypto faucety bohužel existuje řada podvodů, které vám nasbírané kryptoměny nikdy nevyplatí. Pokud se tedy rozhodnete faucety používat, vybírejte pouze ty s dobrou reputací.

Tipy na bitcoinové faucety:

Freebitco.in – Jeden z nejznámějších BTC faucetů, který funguje od roku 2013. Uživatelé mohou každou hodinu kliknout na tlačítko ROLL a získat odměnu ve výši 10 satoshi až 0.001 BTC. Součástí Freebitco.in jsou také různé loterie a sázky, pomocí kterých můžete nasbírané satoshi znásobit (nebo ztratit).

Cointiply.com – Další bitcoinový faucet, který rozdává 5 až 10 satoshi za zobrazování reklam. Cointiply obsahuje také hazardní hry a referral program.

Satoshihero – Tento bitcoinový faucet funguje od roku 2018. Uživatelé si mohou každých 30 minut vytočit odměnu na „kole štěstí“, přičemž velikost odměny je obvykle 10 satoshi. Minimum pro výběr je 30 000 satoshi (0.0003 BTC). Součástí faucetu jsou také online hry a referral program.

2 Learn & Earn programy

Learn & Earn jsou krátké vzdělávací kurzy, obvykle zakončené jednoduchým kvízem. Za každý kurz, který úspěšně absolvujete, dostane kryptoměny v hodnotě několika dolarů.

Výhody Nevýhody
Získáte krypto a něco se dozvíte Odměny jsou jednorázové
Relativně bohaté odměny Kurzy bývají časově omezené a není jich mnoho

Learn & Earn (vzdělávat & vydělávat) jsou výukové programy, které vyplácí malou odměnu za absolvování krátkých kurzů. Kurzy se zaměřují na obecná témata (blockchain, decentralizace) nebo na konkrétní kryptoměny.

Každý kurz obsahuje několik krátkých lekcí (videí), které dohromady trvají asi 10 minut. Po každé lekci následuje jednoduchý kvíz s výběrem odpovědí. Pokud kvíz vyplníte správně, získáte pár coinů v hodnotě 1 až 5 dolarů. Pokud odpovíte špatně, lekci můžete zopakovat.

Programy Learn & Earn jsou dostupné pro každého a nevyžadují žádné investování ani nákupy. Snad jedinou překážkou může být angličtina, protože kurzy nemají český překlad.

Tipy na Learn & Earn programy

Coinbase – Vzdělávací program se jmenuje Learning Rewards. Aktuálně je v programu 5 lekcí, za které můžete získat bezmála 20 dolarů. Není to moc, ale Coinbase průběžně přidává nové kurzy.

Binance – Vzdělávací kurzy najdete v sekci Binance Academy. Na platformě je bezmála 50 kurzů, ale odměny jsou již vyčerpané. Binance však přidává nové kurzy, takže se vyplatí platformu průběžně sledovat.

Revolut – Vzdělávací program najdete v záložce CryptoLearn. Úvodní kurz obsahuje 4 lekce, zabere asi 15 minut času a nabízí mince DOT v hodnotě 80 korun. Dalších 250 korun v mincích DOT dostanete za kurz věnovaný kryptoměně Polkadot.

CoinMarketCap Earn – Sekci Learn & Earn najdete také na portále CoinMarketCap. Upozornění na nové lekce zasílá CoinMarketCap na vyžádání emailem.

3 Těžba kryptoměn

Úkolem těžařů je kontrolovat transakce v síti a aktualizovat blockchain. Uživatel, který aktualizaci provede, dostane odměnu v podobě nově vytvořených kryptoměn.

Výhody Nevýhody
Podílíte se na fungování kryptoměnové sítě Potřebujete výkonný hardware
Vysoké odměny Těžba přes běžný PC se nevyplatí

Kryptoměnové sítě jsou decentralizované, takže jejich chod zajišťují tisíce dobrovolníkůtěžařů a validátorů. Jejich úkolem je kontrolovat transakce v síti a zapisovat je do blockchainu, který funguje jako veřejná účetní kniha. Za tuto práci dostávají těžaři odměnu v podobě nových coinů.

Princip těžby je snadný: stačí si do počítače naistalovat speciální program a nechat počítač pracovat. Jenže má to háček: Většina těžařů používá super-výkonné sestavy optimalizované přímo na těžbu, kterým běžné počítače ani mobily nedokážou konkurovat.

Pokud budete těžit přes klasický počítač, šance na získání odměny je minimální. Můžete se ale připojit ke skupině dalších těžařů (tzv. těžební pool), kde je šance o něco vyšší.

Těžit lze kryptoměny s algoritmem Proof-of-Work (například Bitcoin, Litecoin nebo Monero).

Tipy na těžební pooly

BRAIINS Pool (dříve Slush Pool) – Nejstarší těžební pool, který vznikl v roce 2010 v Česku. Vytěžené kryptoměny se dělí podle skóre uživatelů (metoda Score). Poplatek poolu je 0 až 2 % z vyplacených zisků.

F2 Pool – Vytěžené kryptoměny se dělí podle toho, jakým výpočetním výkonem uživatel přispěl k těžbě (metoda PPS+). Poplatek poolu je 2.5 % z vyplacených zisků.

Antpool – Vytěžené kryptoměny se dělí podle toho, jakým výpočetním výkonem uživatel přispěl k těžbě (metoda PPS+). Poplatek poolu je 0 až 4 % z vyplacených zisků.

4 Staking kryptoměn

Staking označuje proces, kdy uživatel uzamkne své virtuální mince na blockchainu a dostane za to odměnu v podobě úroku.

Výhody Nevýhody
Možnost zhodnotit kryptoměny Musíte investovat do kryptoměn
Vysoké úroky u některých kryptoměn Čím vyšší úroky, tím vyšší riziko

Staking funguje podobně jako termínovaný vklad. Nejprve vezmete peníze (kryptoměny) a uzamknete je na svém účtu na určitou dobu. Během této doby nelze kryptoměny vybrat ani jinak používat. Po uplynutí zvoleného období obdržíte odměnu v podobě úroku a kryptoměny se vám opět zpřístupní.

Princip stakingu je poměrně složitý, takže nebudeme zacházet do detailů. Pro začátek stačí vědět, že uzamčením mincí se přímo nebo nepřímo podílíte na ověřování transakcí v síti.

Staking lze provádět pouze u kryptoměn, které využívají mechanismus Proof-of-Stake (např. Ethereum, Cardano, Solana nebo Tezos). Kryptoměny s odlišným mechanismem (např. Bitcoin) stakovat nelze.

Jak na staking kryptoměn?

Přes burzovní platformy – Staking umožňují téměř všechny kryptoměnové burzy (třeba Binance, Coinbase, Crypto.com nebo NEXO). Každá burza ale podporuje jiné kryptoměny a vyplácí jiné odměny.

Přes mobilní peněženky – Staking podporují některé self-custody peněženky. Jmenovitě například Crypto.com DeFi Wallet, Trust Wallet nebo Coinbase Wallet.

Přes hardwarové peněženky – Stakovat můžete také přes hardwarové peněženky Ledger nebo Trezor.

5 Kryptoměnové půjčky

Pokud své kryptoměny půjčíte burze, dostanete odměnu v podobě úroku. Burza vaše kryptoměny použije ke stakingu, k farmingu nebo je půjčí ostatním obchodníkům.

Výhody Nevýhody
Možnost zhodnotit kryptoměny Musíte investovat do kryptoměn
Vysoké úroky u některých kryptoměn Čím vyšší úroky, tím vyšší riziko

Téměř všechny kryptoměnové burzy nabízí službu Earn, přes kterou můžete zhodnotit volné kryptoměny. Princip je snadný: uživatel půjčí kryptoměny burze za předem sjednaný úrok a burza kryptoměny zainvestuje.

Uživatel si může vybrat, na jak dlouho kryptoměny burze vypůjčí. Pokud zvolíte flexibilní dobu (tj. kryptoměny můžete kdykoliv vybrat), výnosy budou nízké. Pokud vklad zafixujete na delší dobu, burza vám nabídne vyšší úrok.

Burza vaše kryptoměny vyžije ke stakingu, k farmingu (kryptoměny se vloží do poolu likvidity) nebo k poskytování marže (burza kryptoměny půjčí dalším obchodníkům).

Tipy na kryptoměnové půjčky

NEXO – Přes NEXO můžete zhodnotit desítky kryptoměn včetně BTC (4 až 7 % ročně), ETH (5 až 8 % ročně) a dolarových stablecoinů (10 až 16 % ročně). Kryptoměny se úročí automaticky a úroky se připisují denně.

Binance – Přes platformu Binance můžete půjčovat přes 180 kryptoměn včetně BTC (až 1.1 % ročně), ETH (až 3.2 % ročně) nebo USDT (až 3 % ročně). Výnosy ovlivňuje především fixace vkladu. Binance garantuje, že vám vklad vrátí.

Crypto.com – Přes Crypto.com můžete zhodnotit BTC (až 3.5 % ročně), ETH (až 4 % ročně), USDT (až 7.2 % ročně) a 20 dalších kryptoměn. Velikost výnosů ovlivňuje především fixace vkladu a množství CRO tokenů, které držíte na svém účtu.

6 Karty s cashbackem

Karty s cashbackem jsou kryptoměnové platební karty, které vám vrátí malou část z každé útraty.

Výhody Nevýhody
Cashback až 8 % Cashback bývá podmíněný stakingem
Sjednání karty zdarma Platby krypto kartami mohou být nevýhodné

Kryptoměnové karty jsou klasické platební karty od společností VISA nebo Mastercard, které jsou propojené s vaší kryptoměnovou peněženkou. Kdykoliv kartou zaplatíte, kryptoměny se automaticky převedou na fiat měnu (např. EUR nebo CZK) a odešlou prodejci.

Většina kryptoměnových karet nabízí cashback, takže za každou platbu dostanete část peněz zpátky – obvykle 1 až 2 %. Odměna se vyplácí zpravidla v burzovních tokenech, které pak můžete směnit nebo prodat.

Kryptoměnové karty mají ovšem jednu nevýhodu. Už jsme uvedli, že každá platba bude zahrnovat převod kryptoměn na fiat měnu. Většina prodejců ostatně kryptoměny neakceptuje, takže bez převodu by to nešlo. Tento převod ovšem nebude zadarmo a může být dražší než samotný cashback.

Tipy na karty s cashbackem

Karta od burzy Binance – Výše cashbacku závisí na tom, kolik BNB tokenů držíte na svém burzovním účtu. Minimální cashback je 0.1 % (0 BNB) a maximální 8 % (alespoň 600 tokenů).

Karta od burzy Crypto.com – Podmínkou pro získání cashbacku je staking kryptoměny CRO v hodnotě alespoň 350 euro. Velikost cashbacku (max. 5 %) se odvíjí od množství stakovaných CRO tokenů.

Karta od burzy Gemini – Kryptoměnovou kartu s cashbackem nabízí také burza Gemini. Velikost cashbacku je 1 %, respektive 2 % na potraviny nebo 3 % na stravování.

7  Affiliate programy (referral)

Většina kryptoměnových burz a směnáren vás odmění za přivedení nových (a aktivních) klientů. Odměnu za doporučení nabízí také různé kryptoměnové projekty.

Výhody Nevýhody
Zajímavé odměny Musíte přivést aktivní klienty
Referral nabízí většina burz/směnáren Řada pyramidových podvodů

Partnerské programy fungují na jednoduchém principu. Každý uživatel má svůj referral odkaz, přes který se mohou zaregistrovat další uživatelé. Za každého uživatele, který se přes váš odkaz zaregistruje a provede požadovanou akci (např. nakoupí kryptoměny v určité hodnotě), dostanete malou odměnu.

Výhodou je, že nějakou formu partnerského programu má většina burz a směnáren. Odměny za doporučování vyplácejí také kryptoměnové startupy, faucety nebo investiční platformy.

Dejte si ovšem pozor na pyramidové podvody!

Na internetu je řada podvodných projektů, které slibují vysoké výnosy a vyplácí bohaté odměny za přivedení nových investorů. Podvodníci ovšem peníze neinvestují a místo toho je používají k propagaci projektu a vyplácení zdánlivých zisků. Takový systém je ale neudržitelný, takže se dříve nebo později zhroutí a podvodníci i s penězi zmizí.

8 Airdropy kryptoměn

Airdrop je událost, při které se rozdávají kryptoměny zdarma. Jedná se o marketingovou strategii, která se využívá k propagaci a zviditelnění nových kryptoměnových projektů.

Výhody Nevýhody
Budete součástí nových projektů Mnoho podvodů, které vykrádají osobní údaje
Nové tokeny mají větší potenciál růstu Většina projektů se neuchytí

Podmínky pro získání kryptoměn bývají různé. U některých projektů stačí vyplnit krátký dotazník, jiné vyžadují odběr na sociálních sítích, stažení aplikace nebo registraci.

Ne všechny airdropy jsou ovšem důvěryhodné! Než se tedy k nějakému airdropu připojíte, zjistěte si o projektu co nejvíce informací. Dejte si také pozor, abyste své osobní údaje nedávali neznámým firmám výměnou za bezcenné tokeny. Podobných projektů totiž existují stovky – viz kontroverzní aplikace Pi Network a Bee Network.

Tipy na airdropy

Seznam probíhajících a připravovaných airdropů najdete na webech Airdropalert.com nebo Airdrops.io. U každého airdropu najdete podmínky akce a podrobný návod, jak získat kryptoměny zdarma.

9 Online hry

Kryptoměny můžete získat také přes online hry. Kryptoměny se vyplácí buď jako uvítací bonus nebo jako odměna za výhru.

Výhody Nevýhody
Zábavné Odměny v hodnotě haléřů
Možnost znásobit získané kryptoměny Časově náročné

Věřte nebo ne, kryptoměny se dají vydělávat také hraním online her. Nečekejte ale žádné závratné částky, protože odměny bývají spíše symbolické. Cenou za bezplatné kryptoměny jsou navíc všudypřítomné reklamy.

Tipy na online hry

Rollercoin – Online hra, ve které hráči „těží kryptoměny“. Ačkoliv se nejedná o skutečnou těžbu, hra vás bude odměňovat skutečnou kryptoměnou. Tímto způsobem můžete získat 3 různé kryptoměny – Bitcoin, Ethereum nebo Dogecoin.

Shrnutí na závěr

Jak můžete vidět, kryptoměny lze získat mnoha způsoby, ale nikdy to nebude úplně zadarmo.

Musíte obětovat čas (faucety, online hry, airdropy), úsilí (affiliate, výukové kurzy, těžba) nebo podstoupit riziko a investovat vlastní peníze (staking, krypto-půjčky, karty s cashbackem).

Dokonce ani uvítací bonusy a odměny za registraci nejsou úplně zdarma, protože je získáváte výměnou za osobní údaje.

Za zkoušku to ale stojí!

Jen si dejte pozor na podvodníky a počítejte s tím, že nevyděláte statisíce korun. Odměny jsou spíše symbolické a hodnota nasbíraných kryptoměn může výrazně kolísat.

Které metody jsou podle vás nelepší pro získání kryptoměn zdarma? Máte vlastní zkušenosti, tipy nebo postřehy? Napište nám do diskuse pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář