Aktualizováno

Recenze INVESTIKA Zkušenosti a realitním fondem, výnos, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%

Zájem Čechů o investice do nemovitostí roste, ale málokdo má finance k nákupu vlastního investičního bytu. Proto jsme se rozhodli zrecenzovat fond INVESTIKA, který patří mezi největší a nejznámější realitní fondy v Česku. Okrajově si představíme také další fondy od Investiky a ukážeme pár alternativních investic.

Recenze INVESTIKA ve zkratce

INVESTIKA je česká investiční společnost s licencí ČNB, která spravuje podílové fondy zaměřené primárně na realitní trh. Společnost funguje od roku 2015 a její investiční produkty využívá bezmála 50 tisíc klientů.

Investika spravuje 4 investiční fondy. Nejstarší a neznámější je realitní fond INVESTIKA, do kterého mohou investovat i drobní investoři. Minimální vklad je pouhá koruna a průměrná roční výkonnost fondu je přibližně 5 %.

Webová stránka fondů INVESTIKA

Webová stránka fondů INVESTIKA

Dále v nabídce najdete fond DYNAMIKA (zaměření na developerské projekty), fond EKONOMIKA (investuje i mimo realitní trh) a 3 podfondy investičního fondu Broker Consulting SICAV (BOND, ETF a OPPORTUNITY). Fondy DYNAMIKA, EKONOMIKA a OPPORTUNITY jsou určené pro movitější klienty s investicí minimálně 1 milion korun.

Výhody

 • Česká společnost s licencí ČNB
 • Poměrně stabilní výnosy u realitních fondů
 • Jednorázové i pravidelné investice od 1 Kč
 • Investice do kvalitních komerčních nemovitostí

Nevýhody

 • Investice probíhá přes zprostředkovatele
 • Vyšší poplatky
 • Fondy fungují krátce, takže neznáme dlouhodobou výkonnost

Hodnocení INVESTIKA: 80%

Základní informace o INVESTIKA

Název INVESTIKA
Provozovatel INVESTIKA, investiční společnost, a.s. (Praha, Česko)
Vznik 2015
Povolení k činnosti Ano (ČNB)
Investiční produkty Investiční fondy zaměřené na nemovitosti a cenné papíry
Investiční horizont Volitelný (doporučeno 5 let)
Minimální investice 1 Kč / 0.10 EUR
Měna investice CZK, EUR
Platební metody Bankovní převod
Čeština Ano
Fondy ve správě 4
Historický výnos 5 % p.a. (fond Investika)
Vytvoření vlastního portfolia Ne
Vstupní poplatek až 4.00 % (fond Investika)
Poplatek za správu 1.70 % p.a. (fond Investika)
Další poplatky Ano

Produkty a služby

Společnost Investika spravuje 4 investičních fondy, prostřednictvím kterých můžete investovat do komerčních nemovitostí, developerských projektů nebo cenných papírů.

Doporučený investiční horizont je 5 let, avšak podílové listy lze prodat i dříve.

Nákup a prodej podílových listů probíhá přes investiční zprostředkovatele. Seznam zprostředkovatelů vám Investika zašle na vyžádání, stačí kontaktovat zákaznickou podporu.

Chcete začít investovat do nemovitostí s bonusem 500 Kč? Stačí si zřídit účet u RONDA INVEST a provést vklad 10 000 korun. Bonusovou částku obdržíte spolu s první měsíční výplatou.

Fond INVESTIKA

Vlajkovou lodí celé nabídky je realitní fond INVESTIKA, který funguje od roku 2015. Cílem fondu je skupovat kvalitní komerční nemovitosti a profitovat z jejich pronájmu. A to nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Portfolio realitního fondu INVESTIKA

Portfolio realitního fondu INVESTIKA

INVESTIKA je otevřený podílový fond, do kterého mohou investovat i drobní investoři. Výhodou je nízká vstupní investice (1 Kč nebo €0.10) pro jednorázové i pravidelné investice.

Statistiky realitního fondu INVESTIKA

Statistiky realitního fondu INVESTIKA

Fondy DYNAMIKA a EKONOMIKA

DYNAMIKA a EKONOMIKA jsou fondy kvalifikovaných investorů, určené výhradně pro movitější investory s pokročilými znalostmi o investování. Minimální investice je 1 milion korun (respektive 100 tisíc Kč, pokud vaše investice v ostatních fondech Investiky přesahují milion korun).

Fond DYNAMIKA vznikl v roce 2018 a zaměřuje se především na developerské projekty. Fond EKONOMIKA funguje od roku 2019 a jeho strategie spočívá v poskytování úvěrů či zápůjček nebo investic do dluhopisů či směnek.

Fondy OK SMART

Čtvrtým fondem v nabídce je Broker Consulting SICAV, a.s., který se dále dělí na 3 podfondy:

 • OK SMART BOND: Fond pro konzervativní investory, který investuje do korporátních, státních a alternativních dluhopisů. Cílem je dosáhnout nadinflačního výnosu s minimálním rizikem. Minimální investice je 500 korun.
 • OK SMART ETF: Růstový fond pro odvážnější investory, který investuje především do akciových ETF. Menší část investic jde také do dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu. Minimální vklad je 500 korun.
 • OK SMART OPPORTUNITY: Strategie fondu spočívá v poskytování úvěrů či investic do cenných papírů. Jedná se o FKI, takže minimální investice je 1 milion korun.

Výkonnost fondů

Výkonnost jednotlivých fondů za poslední 3 roky najdete v tabulce níže. Výkonnost se počítá z cen podílových listů, takže již zahrnuje administrativní poplatky a poplatky za správu:

Fond / podfond Průměrná roční výkonnost Kumulativní výkonnost
INVESTIKA 4.77 % 14.99 %
DYNAMIKA 6.02 % 19.21 %
OK SMART ETF 8.03 % 26.08 %

výkonnost za poslední 3 roky, údaje k lednu 2022

Fondy EKONOMIKA, OK SMART BOND a OK SMART OPPORTUNITY nemají tříletou historii, takže si musíme vystačit s výkonností za poslední 2 roky:

Fond / podfond Výkonnost v roce 2020 Výkonnost v roce 2021
OK SMART BOND 1.98 % -1.95 %
EKONOMIKA 5.04 % 4.19 %
OK SMART OPPORTUNITY 0.47 %* 4.07 %

*fond funguje od 9/2020

Výsledky za 2 nebo 3 roky nám toho o dlouhodobé výkonnosti moc neřeknou. Snad jen to, že koronavirová recese, která na jaře 2020 srazila akciové trhy o desítky procent, neměla na výkonnost realitních fondů prakticky žádný vliv.

Vývoj hodnoty podílových listů INVESTIKA

Vývoj hodnoty podílových listů INVESTIKA

Vývoj hodnoty podílových listů DYNAMIKA

Vývoj hodnoty podílových listů DYNAMIKA

Dlouhodobě nejvyšší výkonnost lze očekávat u akciového fondu (ETF), avšak investoři musí počítat také s větší kolísavostí.

Výnos versus inflace

Za běžných okolností jsou nemovitostní fondy skvělým nástrojem k zajištění peněz proti inflaci. Současná míra inflace je ovšem vysoko nad cílenými výnosy realitních fondů. Jen pro představu, podle odhadů České bankovní asociace se bude průměrná inflace v roce 2022 pohybovat kolem 7.5 %. Jenže realitní fondy vám po odečtení všech nákladů vydělají sotva 4 %.

Vyšších výnosů dosahují dlouhodobě akcie, které narozdíl od nemovitostí nemají žádné provozní náklady. Investoři ovšem podstupují větší riziko, které je dáno volatilitou akciového trhu.

Jednotlivé akcie koupíte přes platformy brokerských firem. Pro většinu investorů budou ale lepší akciové fondy, které řídí odborníci. U podílových fondů ovšem narazíte na již zmiňované vysoké poplatky. Mnohem levnější jsou ETF fondy, jejichž podílové listy (akcie) koupíte přímo na burze.

ETF neboli Exchange-traded fund je zkratka pro investiční fondy obchodované na burze. Každý fond obsahuje desítky až stovky akcií, takže nákupem jediného fondu investujete do celého segmentu nebo trhu.

Populární jsou především indexové fondy, které kopírují akciové indexy (např. S&P 500 nebo DAX). Jejich dlouhodobé výnosy se pohybují kolem 8 až 10 % ročně, takže překonávají většinu aktivně řízených fondů. Existují ovšem i ETFka, která se zaměřují na realitní trh (REIT ETFs).

Nákup ETF lze provést například prostřednictvím obchodní platformy vybraných brokerů, například XTB či Degiro.

Pokud vám obchodní platformy připadají složité nebo si nevíte rady s výběrem ideálního ETFka, můžete vyzkoušet investiční platformy typu Portu nebo Fondee. Ty vám za malý poplatek navrhnou konkrétní portfolio složené z ETF fondů a cenné papíry za vás nakoupí.

Poplatky u INVESTIKA

Nevýhodou podílových fondů bývají vysoké poplatky a fondy od Investiky se v tomto ohledu neliší. Musíme ale poznamenat, že poplatky jsou přehledné a transparentní, takže investoři vědí, kolik budou platit a za jakých podmínek jim společnost poplatky zvýhodní.

Investika si účtuje 4 základní poplatky:

 • Vstupní poplatek: Jednorázový poplatek, který zaplatíte při nákupu podílových listů.
 • Výstupní poplatek: Jednorázový poplatek, který zaplatíte při prodeji podílových listů. Poplatek se počítá z hodnoty prodaných cenných papírů.
 • Poplatek za správu: Roční poplatek za obhospodařování fondu. Poplatek se počítá z majetku fondu a je to v podstatě odměna pro manažery.
 • Poplatek za administraci: Roční poplatek, který slouží k úhradě administračních nákladů (např. náklady související s obchodováním na burze). Poplatek se počítá z majetku fondu.

Poplatky fondů pro drobné investory

  Fond INVESTIKA OK SMART ETF OK SMART BOND
Vstupní poplatek až 4 % (sazebník) až 5 % až 5 %
Výstupní poplatek 0 % až 3 % až 3 %
Poplatek za správu 1.70 % p.a. 1.50 % p.a. 1 % p.a.
Poplatek za administraci 0.05 % p.a. 0.22 % p.a. 0.22 % p.a.

Poplatky fondů kvalifikovaných investorů

Rozbalit přehled poplatků

  Fond DYNAMIKA
Vstupní poplatek 3 %
Výstupní poplatek 7 % (pro podílové listy, které držíte méně než 3 roky)
0 % (pro podílové listy, které držíte alespoň 3 roky)
Poplatek za obhospodařování 1.20 % p.a.
Poplatek za administraci 0.05 % p.a.

  Fond EKONOMIKA
Vstupní poplatek 3 %
Výstupní poplatek 70 % (první rok od investice)
60% (druhý rok od investice)
50% (třetí rok od investice)
0% (čtvrtý rok a dále)
Poplatek za obhospodařování 1.70 % p.a.
Poplatek za administraci 0.05 % p.a.

  OK SMART OPPORTUNITY
Vstupní poplatek až 3 %
Výstupní poplatek až 3 %
Poplatek za obhospodařování 1.25 % p.a.
Poplatek za administraci 720 000 Kč p.a. / 0.2 % p.a. (vyšší z těchto dvou)

Předplacené poplatky

Vstupní poplatek u fondu INVESTIKA si rozebereme trochu podrobněji.

Základní sazba vstupního poplatku je 4 %, avšak při splnění určitých podmínek vám společnost poplatek zvýhodní. První možností je vkládat vysoké částky. Pro investice nad 100 tisíc Kč je totiž poplatek „pouze“ 3 %.

Druhou možností jsou předplacené poplatky. To znamená, že si zvolíte investiční horizont a vstupní poplatky, které byste za dané období zaplatili, uhradíte předem. Sazba vstupního poplatku je v takovém případě 2.10 % až 3.50 %.

Předplacené poplatky vypadají výhodně, ale reálně vám nemusí ušetřit ani korunu! K úhradě poplatků totiž používáte peníze, které byste jinak mohli zainvestovat. Sami se tak připravujete o část výnosů. Pokud navíc investici ukončíte předčasně, tak peníze zaplacené na poplatcích vyhazujete oknem. Nenechte se tedy zlákat nižší sazbou a raději si spočítejte, která varianta je pro vás výhodnější.

Zkušenosti s INVESTIKA

Probrali jsme poplatky, probrali jsme výnosy, ale stále jsme nezodpověděli dvě zásadní otázky:

Je Investika důvěryhodný projekt? A jak fondy obstojí v porovnání s konkurencí?

Správcem fondů je česká společnost INVESTIKA, investiční společnost, a.s., která funguje od roku 2015. Společnost je držitelem licence ČNB a má oprávnění k obhospodařování a administraci investičních fondů a k poskytování investičních služeb. Aktiva fondu jsou navíc oddělena od majetku investiční společnosti, takže případný bankrot společnosti neovlivní hodnotu fondu.

Fondy Investiky jsou transparentní, takže není problém dohledat, jaké nemovitosti fond vlastní a komu je pronajímá.

Fond INVESTIKA doposud vynášel bezmála 5 % ročně, což je v kategorii retailových realitních fondů nadprůměr. Najdete sice pár realitních fondů s lepší výkonnosti, ale drtivá většina z nich jsou fondy kvalifikovaných investorů, takže vyžadují milionový vklad.

Co klienti oceňují:

 • Kvalitní nemovitostní fond
 • Správcem je česká společnost s licencí ČNB
 • Transparentní služby

Co klienti kritizují:

 • Vyšší poplatky
 • Složitější nákup a prodej (přes zprostředkovatele)

Závěrečné shrnutí

Realitní fond INVESTIKA je ideální pro ty, kteří chtějí investovat do komerčních nemovitostí přes fond spravovaný důvěryhodnou a stabilní společností.

Během své 7leté historie dosahoval fond stabilních výnosů kolem 5 % ročně, což je mezi realitními podílovými fondy nadprůměr. Vzhledem k vyššímu vstupnímu poplatku ale nedoporučujeme investovat krátkodobě. Pokud do fondu vložíte peníze jenom na rok, tak vám vstupní poplatek pohltí prakticky veškeré zisky.

Pro drobné investory je fond INVESTIKA jedním z nejlepších ve své třídě. Existují ovšem alternativní produkty, které vám umožní investovat do nemovitostí levněji a jednodušeji. Jmenovat můžeme třeba české investiční platformy Investown, Ronda Invest nebo Upvest. Ty aktuálně nabízí srovnatelné výnosy, ale nemají vstupní poplatky. Navíc u nich nákup a prodej neprobíhají přes zprostředkovatele ale přes webovou stránku služby.

Chcete začít investovat do nemovitostí s bonusem 500 Kč? Stačí si zřídit účet u RONDA INVEST a provést vklad 10 000 korun. Bonusovou částku obdržíte spolu s první měsíční výplatou.

Máte zkušenosti s fondy INVESTIKA? Znáte lepší alternativu? Napište nám do komentářů pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář