DASH Kurz, graf, kde koupit, těžba kryptoměny, cena, vývoj, kalkulačka
Dash cena | 24.59 USD
|
---|---|
Kurz DASH v CZK | 562.3733 CZK
|
Změna 24H | -4.43% |
Co je to Dash?
Dash (původně Xcoin a Darkcoin) je digitální měna a internetová platební síť, která funguje od ledna 2014. Měna se značí DASH a je dělitelná na osm desetinných míst, takže nejmenší jednotkou je 0,000 000 01 DASH. Počet mincí v síti je konečný a předkládá se, že do budoucna nevznikne více než 18 milionů DASHů. Síť umožňuje rychlé, levné a anonymní platby v rámci celého světa.
Všechny transakce v síti se zaznamenávají do bloků. V síti vždy vznikne jeden blok za dvě a půl minuty. Tyto bloky se spojují do řetězce, který se označuje jako blockchain. Blockchain je jinými slovy veřejně dostupný soubor, který funguje jako elektronická účetní kniha celé sítě.
Spuštění sítě | 18. leden 2014 |
Status | Aktivní |
Technologie | C++ |
Vývojáři Dash | Evan Duffield, R. Taylor, A. Freer, D. Diaz aj. |
Licence | MIT |
Oficiální web | www.dash.org |
Virtuální peněženky
Při platbách uživatelé používají virtuální peněženky. Každá virtuální peněženka má svoji adresu, což je řetězec náhodně poskládaných písmen a číslic. V bockchainu můžete dohledat informace o každé transakci včetně adresy odesilatele, adresy příjemce a částky. U Bitocinu je problém v tom, že jste anonymní pouze do okamžiku, dokud někdo nespojí vaši osobu s vaší adresou. Pak totiž může dohledat všechny vaše odchozí a příchozí platby, zjistit stav vašeho konta atd. U Dash mohou uživatelé transakci „zašifrovat“, aby ji nemohl nikdy nikdo spojit s jejich účtem.
Dash je vůbec první decentralizovanou autonomní organizací. Slovem decentralizovaná je myšleno, že o budoucnosti sítě nerozhoduje úzká skupina jedinců, ale celá komunita. Komunitu tvoří všichni velcí investoři (tzv. masternodes), kteří mají na peněžence alespoň 1000 DASH a tudíž je patrné, že síti i měně věří. Autonomní znamená, že vývoj Dashe není ovlivněn zvenčí.
Těžba Dash
Dash je P2P decentralizovaná platební síť, takže v síti neexistuje žádný server, který by zpracovával všechny platby. O potvrzování transakcí a zabezpečení sítě se proto starají běžní uživatelé – těžaři. Těžaři mají počítač připojený k síti Dash, který za pomocí speciálního programu řeší matematickou úlohu. Smyslem úlohy je zkontrolovat poslední blok transakcí a zpracovat data pomocí hashovaní funkce. Výsledkem je hash (řetězec písmen a číslic), který musí splňovat určité požadavky.
Počítače výsledný hash hledají tak, že dosazují různé kombinace náhodných do řetězce a kontrolují, jestli jejich „tip“ nebyl správný. Pokud nějaký těžař najde správné řešení, řešený blok se potvrdí, blockchain se aktualizuje, a všichni těžaři začínají řešit nový blok s novými transakcemi, které mezi tím v síti proběhly.
V systému je nastaveno, aby vznikl jeden blok za dvě a půl minuty. Jednou za dvě a půl minuty tak musí jeden z těžařů najít správné řešení. Jelikož ale celkový výpočetní výkon těžařů neustále roste (lepší hardware, přibývající těžaři), je nezbytné upravovat obtížnost řešené úlohy tak, aby se nastavený čas (2,5 minut) neměnil. Systém proto obtížnost těžení upravuje po vytěžení každého bloku. Jen pro srovnání, u Bitcoinu se obtížnost těžení upravuje jednou za 14 dní.
Masternodes a další výhody
Dash je první kryptoměna, která využívá koncept dvouvrstvé sítě. Kromě těžařů jsou v síti také “masternodes”. Masternodes jsou hlavní servery, které jsou neustále (24/7) připojené k síti Dash, jsou zabezpečené a umožňují speciální služby v síti (instantní platby, anonymní platby). Masternodes můžete chápat jako těžaře se speciálními úkoly, kteří mají více pravomocí, ale také více povinností. Stát se těžařem může téměř každý. Stačí vám výkonnější počítač a připojení k síti. Abyste ovšem mohli provozovat Masternode server, musíte mít na virtuální peněžence alespoň 1000 DASH, musíte být neustále připojení k síti a splňovat mnoho dalších podmínek.
Činnost těžařů (miners) a hlavních serverů (masternodes) je pro síť nezbytná. Proto je síť odměňuje za vytěžení každého bloku. Pokud těžař odhalí správné řešení úlohy, získá odměnu. Ostatní těžaři mají smůlu a musí těžit znova. Velikost odměn za vytěžení bloku je dynamická, takže se neustále mění. Původní odměna byla 5 DASH za vytěžený blok. Každý rok se ale odměna snižuje o 7,14 %, takže nyní je odměna asi 4 DASH. Z této odměny jde 45 % těžaři, který blok vytěžil, 45 % získají hlavní servery (masternodes) a zbylých 10 % je vyčleněno na financování Dash (pro vývojáře). Každý hlavní server (masternode) podle oficiálních informací získá asi 2 DASH týdně.
18 milionů mincí
Jelikož se odměny postupně snižují, bude za několik let emise nových DASHů téměř nulová. V síti by nemělo vzniknout více než 18 milionů DASHů, což nastane asi kolem roku 2111. Velikost odměn se upravuje také podle toho, jaký je výkon sítě. Je-li výkon těžařské sítě menší než 79 Gigahashů za sekundu, tak se odměna za vytěžený blok dočasně zvýší, aby nalákala nové těžaře. Jakmile se požadovaná hranice opět překoná, odměna se vrátí na původní hodnotu.
Původně bylo možné Dash těžit pouze přes CPU (procesory) a GPU (grafické karty). Výkonným ASIC čipům dlouhou dobu Dash odolával, nicméně dnes už ASIC čipy pro těžbu Dashe existují. Jejich vznik urychlila i vysoká poptávka po výkonnějším těžebním hardwaru.
Z dvouvrstvé sítě pramení mnoho výhod Dashe. Díky hlavním serverům (masternodes) mohou v síti kromě běžných plateb probíhat i super-rychlé a anonymní platby. Například rychlé „instantní“ platby, které se potvrzují přes masternodes, bývají zpracované obvykle během několika sekund.
Dash: Vývoj ceny (graf)
Jak používat graf Dash?
Graf zobrazuje vývoj DASH za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).
Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).
Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat DASH s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.
Historické milníky kryptoměny
Dash byl zveřejněn 18. ledna 2014 pod názvem XCoin. Už 28. února došlo k přejmenování měny na Darkcoin. O rok později (konkrétně 25. března 2015) se změnil název na Dash (zkratka digital cash). Během prvních dvou dnů po spuštění bylo kvůli chybě v kódu vytěženo 1,9 milionů coinů. I když se vývojáři pokoušeli tento problém vyřešit (například navrhli opětovné spuštění měny), komunita veškerou snahu zbavit síť chybně vytěžených mincí odmítla.
V únoru 2014 byla cena DASH několik desítek centů. V polovině roku 2014 překonala cena 10 USD, nicméně následoval pád a stagnace, takže až do srpna 2016 hodnota DASH desetidolarovou hranici nepřekonala. Na začátku roku 2017 zažily kryptoměny velký boom, což se odrazilo i na ceně DASH. Během půl roku dokázala měna posílit z několika desítek dolarů na necelých 400 dolarů za DASH, čímž se stala jednou z nejhodnotnějších kryptoměn na trhu.
NÁKUP: Jak a kde koupit Dash
Měnu DASH můžete získat těžením, nebo nákupem v online směnárnách a na burzách (například na populární burze Binance). Vzhledem k tomu, že DASH dlouhodobě patří mezi nejvyhledávanější digitální měny, tak jej většina kryptoměnových burz podporuje. Nákup na burze má tu výhodu, že si můžete peníze nechat na účtu a nemusíte si vytvářet virtuální peněženku. Skladovat peníze na burzovním účtu je ale poměrně riskantní. V minulosti se totiž burzy už několikrát staly terčem útoku hackerů a klienti tak o uložené peníze přišly.
Nakoupené coiny si můžete nechat poslat na vlastní DASH peněženku. Existují peněženky internetové ale i virtuální peněženky pro stažení do počítače nebo do mobilu. Mezi nejbezpečnější způsoby skladování kryptoměn patří hardwarové peněženky.
DASH je spolu s ostatními kryptoměnami často používán spíše jako investiční nástroj, než měna pro každodenní použití. Pokud chcete obchodovat s měnou DASH, ale současně nechcete řešit skladování měny, pak můžete vyzkoušet obchodování u CFD brokerů. U CFD brokerů můžete investovat na růst nebo pokles kurzu kryptoměn, aniž byste je reálně vlastnili. Podmínkou samozřejmě je, aby broker vybranou měnu podporoval. V česku lze DASH obchodovat například u brokera Plus500 nebo eToro. Obě společnosti poskytuje bezplatný demo účet, na kterém si můžete obchodování bez rizika a nezávazně vyzkoušet.
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF a CFD
- Nízké nebo nulové poplatky
- Zlomkové akcie (investice od €1)
- Podporuje češtinu a platby v CZK
- Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
- Vyšší zdanění českých dividend
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
- Reálné akcie a ETF bez poplatků
- Zlomkové akcie (investice od $10)
- Kopírování ostatních obchodníků
- Čeština není kompletní
- Účet je vedený v dolarech
- Nepodporuje výběry v CZK
- Složité výběry kryptoměn
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, futures a další
- Konkurenceschopné poplatky
- Podporuje češtinu a CZK
- Nelze koupit méně než 1 akcii
- Vyšší zdanění českých dividend
- Smluvní dokumenty v angličtině
- Pouze bankovní převod
Kurz Dash a poplatky
Kryptoměna | Kód | Kurz v USD | Cena v CZK | Tržní kap. |
---|---|---|---|---|
Dash | DASH | 24.59 USD | 562.3733 Kč | 281,820,000 $ |
Hodnota DASH se udává nejčastěji jako kurz vůči dolaru (USD), euru (EUR) nebo Bitcoinu (BTC). Hodnota DASH/USD například ukazuje, kolik dolarů zaplatíte při nákupu jedné jednotky měny DASH. Kurzy se mohou u jednotlivých burz a směnáren lišit a mohou se zobrazovat s několikaminutovým zpožděním. Každá společnost si navíc účtuje odlišné poplatky. Na našem webu je dostupný také kurz DASH v českých korunách (CZK).
Stejně jako u ostatních kryptoměn, také u Dashe se platí transakční poplatky přímo v síti. Poplatek je odměna pro těžaře za to, že vaši transakci potvrdí (a upřednostní). Poplatek sice k transakci přidávat nemusíte, ale pak může transakce trvat podstatně déle. S rostoucí popularitou bohužel rostou i průměrné poplatky, takže za poslední dva roky vzrostly stonásobně. I přesto jsou ale platby v síti velmi levné. V současnosti (září 2017) se transakční poplatky pohybují se v řádu desetin (výjimečně setin) dolarů.
Kalkulačka DASH/CZK/BTC/USD/EUR (převodník)
Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – DASH/CZK, DASH/BTC, DASH/USD, a DASH/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.
Prognóza pro DASH: Výhled a predikce vývoje
Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny Dash (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny DASH na zvolené období.
Rizika a nevýhody kryptoměny
Hodnota měny Dash není ničím podložena, takže závisí pouze na nabídce a poptávce. Čím více lidí bude měnu používat, tím vyšší bude poptávka a tudíž i cena. Pokud ovšem nabídka bude převyšovat nad poptávkou, tak hodnota Dashe bude klesat. Na hodnotě měny se mohou negativně podepsat i chyby v kódu, útoky hackerů atd. Tomuto ovšem musí čelit všechny digitální měny. Bez výjimky.
Nevýhodou je samozřejmě i dělení odměn. Dělení má sice podpořit decentralizaci systému, jenže na úkor těžařů. Těžit Dash jako jednotlivec se moc nevyplatí a proto vznikají velké skupiny těžařů (tzv. mining pools). Tyto skupiny těží společně jeden blok, a pokud jej vytěží, tak si odměnu těžaři rozdělí.
Dash se dříve jmenoval Darkcoin a není tak divu, že byl často spojován s nelegálními aktivitami na internetu (např. obchodování s drogami). Kryptoměny obecně jsou kvůli anonymitě snadno zneužitelné pro financování nelegálních aktivit. Dash klade na anonymitu a soukromí velký důraz a možná i proto jej tržiště s nelegálním zbožím podporují. Na jednu stranu jsou kvůli tomu kryptoměny kritizované, jenže na druhou stranu by kryptoměny bez darknetu určitě nebyly tam, kde jsou nyní.
Diskuze, zkušenosti