Aktualizováno

Ledger Nano S Plus – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

Ledger Nano S Plus – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

Je to tady! Nejprodávanější hardwarová peněženka na trhu – Ledger Nano S – má svého nástupce. Nový model nese označení Ledger Nano S Plus a slibuje řadu drobných vylepšení. Dokáže ale navázat na úspěch svého předchůdce? A co všechno vlastně umí? Více v této recenzi Ledger Nano S Plus!

Recenze Ledger Nano S Plus

Recenze Ledger Nano S Plus ve zkratce

Ledger Nano S Plus je hardwarová peněženka od francouzské společnosti Ledger SAS. Peněženka je k dostání od roku 2022, stojí přibližně 2 100 korun a nahrazuje původní model Ledger Nano S z roku 2016. Hlavní výhodou nového modelu je větší displej a větší paměť.

Použití Ledgeru je snadné – Peněženku nejprve propojíte s počítačem pomocí USB kabelu a zadáte PIN. Platební údaje zadáte přes aplikaci Ledger Live (dostupná pro PC nebo smartphony s Androidem) a transakci nakonec potvrdíte tlačítkem přímo na Ledgeru.

Ledger Nano S Plus podporuje přes 5 500 kryptoměn a tokenů. Mezi nimi třeba Bitcoin, Ethereum, Cardano, Polkadot nebo Monero. Na peněženku lze ukládat také NFT nebo tokeny typu ERC-20.

V Ledgeru můžete mít i více účtů pro každou kryptoměnu, ale všechny budou zálohované stejným seedem (tj. fráze složená z 24 anglických slov). Pokud chcete, aby byly účty oddělené, musíte každému z nich přiřadit dodatečné heslo (passphrase), což je v podstatě 25. slovo seedu.

Výhody

  • Bezpečná krypto peněženka
  • Podporuje stovky kryptoměn
  • Skvělý poměr cena-výkon
  • Miniaturní rozměry

Nevýhody

  • Aplikace Ledger Live nemá češtinu
  • Nelze ovládat přes iPhony
  • Neveřejný zdrojový kód

Ledger Nano S Plus – Základní informace

Název Ledger Nano S Plus
Rok vydání 2022
Vydavatel Ledger SAS (Francie)
Čeština NE
Podporované kryptoměny 5 500+ (Bitcoin, Ethereum, ERC20 tokeny, Litecoin…)
Typ peněženky Hardwarová
Typ uložiště Cold wallet (off-line)
Správa peněženky Non-custodial
Zálohování peněženky ANO (seed + volitelné heslo)
Zabezpečený přístup ANO (PIN)
Ovládání 2 mechanická tlačítka
Způsob propojení s PC USB-C
Pořizovací cena cca 2 100 Kč

Základní přehled

Co je to hardwarová peněženka? Hardwarová peněženka je malé zařízení, které slouží k ukládání kryptoměn (respektive privátních klíčů). Ze všech metod pro ukládání kryptoměn jsou HW peněženky nejbezpečnější, ale také nejdražší.

Ledger Nano S Plus je hardwarová peněženka od francouzské firmy Ledger SAS. Peněženka je na trhu od roku 2022 a nahrazuje původní model Ledger Nano S z roku 2016.

Hlavní výhodou Ledgeru Nano S Plus je skvělý poměr cena-výkon. Peněženka stojí přibližně 2 000 korun, ale poskytuje stejné zabezpečení jako prémiový (a 2x dražší) model Ledger Nano X.

Krypto peněženky Ledger

Krypto peněženky Ledger

Odesílání kryptoměn funguje tak, že Ledger připojíte k počítači pomocí USB-C kabelu a přes aplikaci Ledger Live zadáte adresu příjemce a částku. Transakci nakonec potvrdíte tlačítkem přímo na Ledgeru.

Podporované kryptoměny

Ledger Nano S Plus podporuje přes 5 500 kryptoměn a tokenů – například Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Cardano, Polkadot, Solana nebo Monero. Na peněženku můžete ukládat také tokeny typu ERC20 (např. stablecoiny USDT, USDC, DAI), BEP20 (např. BNB) nebo populární NFT.

Seznam všech podporovaných kryptoměn najdete na oficiálním webu v záložce ProductsSupported crypto.

Ledger Nano S Plus Trezor One Trezor T Ledger Nano X Ledger Stax
Podporované měny 5 500+ 1 300+ 1 500+ 5 500+ 5 500+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) -
Polkadot (DOT) - -
Monero (XMR) -
ERC20 tokeny (USDT, BNB…)
NFT

Obsah balení

Výrobce peněženku dodává spolu s USB-C/USB-A kabelem, klíčenkou, samolepkami a třemi kartami pro zapsání seedu. Součástí balení je také návod přeložený do několika (bohužel cizích) jazyků.

Ledger Nano S Plus – obsah balení

Ledger Nano S Plus – obsah balení

Zpracování a technické parametry

Zařízení je malé, lehké a na první pohled připomíná obyčejnou flashku. Na čelní straně je monochromatický displej, který lze zakrýt ochranným ocelovým rámečkem. Po stranách se potom nachází 2 mechanická tlačítka a USB-C konektor.

Kryptopeněženka Ledger Nano S Plus

Kryptopeněženka Ledger Nano S Plus

Tělo peněženky je vyrobené z plastu, ale díky ocelovému rámečku působí Ledger robustně a odolně. Zařízení ovšem není voděodolné a nemá ani zvýšenou odolnost proti mechanickému poškození.

Ledger Nano S Plus Trezor One Trezor T Ledger Nano X Ledger Stax
Procesor / čip ST33K1M5 ARM Cortex-M3 @ 120 MHz ARM Cortex-M4 @ 168 MHz ST33J2M0 ST33K1M5
Interní paměť 1.28 MB výrobce neuvádí výrobce neuvádí 1.78 MB výrobce neuvádí
Napájení přes kabel přes kabel přes kabel 100 mAh baterie 200 mAh baterie
Rozlišení displeje 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 240 x 240 pixelů 128 x 64 pixelů 400 x 672 pixelů
Rozměry 62.4 x 17.4 x 8.2 [mm] 60 x 30 x 6 [mm] 64 x 39 x 10 [mm] 72 x 18.6 x 11.8 [mm] 85 x 54 x 6 [mm]
Hmotnost 21 [g] 12 [g] 22 [g] 34 [g] 45.2 [g]
Zpracování ocel / plast plast plast ocel / plast hliníkový rám / e-ink displej

Ledger Live

Abyste mohli peněženku používat, budete potřebovat speciální aplikaci pro ovládání Ledgeru. Využít můžete oficiální appku Ledger Live nebo aplikace třetích stran (MyCrypto, MyEtherWallet, Electrum a podobně).

Aplikace Ledger Live

Aplikace Ledger Live

Ledger Live si můžete stáhnout do počítače (Windows, Linux nebo macOS) nebo do smartphonu s Androidem. Chcete-li ovšem používat mobilní aplikaci, musíte si dokoupit OTG adaptér k propojení peněženky a mobilu (součástí balení je pouze kabel k propojení peněženky a počítače).

Aplikace Ledger Live je dostupná také pro iPhony, ale komunikuje pouze přes Bluetooth (což umí jen dražší modely Ledger Nano X nebo Ledger Stax).

Kde koupit Nano S Plus

Peněženku Nano S Plus pořídíte na oficiálním webu ledger.com nebo přes e-shopy autorizovaných prodejců (v Česku Alza.cz nebo CZC).

Prodejce Dostupné modely Cena Poštovné  
Alza Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X od 2 050 Kč zdarma / 45 Kč Koupit
Ledger Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X, Ledger Stax od 2 100 Kč 200 Kč Koupit

Pozor na podvodníky!

VAROVÁNÍ

Pozor na hardwarové peněženky od neoficiálních prodejců. Peněženky mohou mít upravený firmware nebo se může jednat o padělek.

Nová peněženka MUSÍ dorazit v neporučené krabičce zatavené do fólie.

Nevýhodou je, že Ledger nemá žádné bezpečnostní nálepky, pomocí kterých byste mohli ověřit, zda je balení skutečně netknuté. Například konkurenční peněženky Trezor mají na krabičce i na samotném zařízení holografické nálepky, které se po odtržení nenávratně zničí.

Pokud koupíte použitý Ledger, doporučujeme zkontrolovat pravost zařízení a pravost firmwaru. V žádném případě neposílejte kryptoměny na peněženku, kterou vytvořil původní majitel. Zařízení před použitím zresetujte a vytvořte si novou peněženku s novým seedem.

Zabezpečení peněženky

Hardwarové peněženky představují nejbezpečnější způsob pro ukládání kryptoměn. Mají totiž 4 klíčové vlastnosti:

  • Non-custodial peněženka – Uživatel má plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sám za ně zodpovídá. Vydavatel peněženky ani žádný správce nemá ke kryptoměnám přístup, takže je nemůže ztratit, ukrást ani zablokovat.
  • Off-line peněženka – Zařízení má vlastní procesor, který generuje nové peněženky a potvrzuje transakce. Všechny důvěrné údaje tedy vznikají a zůstávají v Ledgeru. I když Ledger připojíte k zavirovanému počítači nebo k mobilu, údaje zůstanou v bezpečí.
  • Bezpečné transakce – Chcete-li kryptoměny z Ledgeru odeslat, musíte zmáčknout tlačítka přímo na Ledgeru. To znamená, že pokud zařízení nemáte fyzicky u sebe, kryptoměny odeslat nemůžete.
  • Zabezpečený přístup – Hardwarové peněženky jsou uzamčené PINem, podobně jako chytré telefony. I když tedy Ledger ztratíte, nikdo cizí se do něj nedostane. A co víc – uhodnout PIN je prakticky nemožné, protože po 3 chybných pokusech se zařízení zresetuje.

Zálohování a obnovení peněženky

Po prvním spuštění dostanete na výběr, zda chcete vytvořit novou peněženku nebo obnovit existující peněženku pomocí seedu.

Co je to seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče. Pokud Ledger ztratíte, zničíte nebo zresetujete, pomocí seedu můžete peněženku obnovit.

Pokud vytváříte novou peněženku, Ledger vám vygeneruje a zobrazí 24 anglických slov (tzv. recovery seed). Tato slova i jejich pořadí si musíte opsat na papír a dobře schovat.

Slova si opište ve správném pořadí!

Slova si opište ve správném pořadí!

POZOR

Seed nikdy nikomu nesdělujte, protože kdo zná seed, ten má přístup k celé peněžence.Seed nikomu neposílejte, neukládejte do počítače ani nefoťte mobilem, aby se k němu nemohli dostat hackeři.

Uspořádání peněženky a účty

Jak už jsme uvedli výše, Ledger podporuje přes 5 500 kryptoměn a tokenů. Nyní se ale podíváme na to, kolik peněženek se do Ledgeru vejde a jakým způsobem jsou uspořádané.

Na uložiště až 100 aplikací (kryptoměn)

Každou kryptoměnu, kterou chcete používat, musíte do Ledgeru nejprve „nainstalovat“. Přesněji řečeno musíte nainstalovat aplikaci, která vám umožní danou kryptoměnu přijímat a odesílat.

Každá kryptoměna má vlastní aplikaci. Chcete-li tedy používat např. BTC a ETH, musíte do Ledgeru nainstalovat aplikace Bitcoin a Ethereum. Aplikace nainstalujete přes program Ledger Live (záložka Manager).

Ledger Live - Instalace aplikací

Ledger Live – Instalace aplikací

Nainstalovat můžete až 100 aplikací pro 100 různých kryptoměn. To je zásadní výhoda oproti původnímu modelu Nano S, který kvůli malému uložišti zvládl maximálně 6 aplikací.

Pokud máte uložiště plné a potřebujete přidat další aplikaci, stačí některou ze starších aplikací dočasně odinstalovat. Danou kryptoměnu tím neztratíte, ale dokud bude aplikace odinstalovaná, nemůžete kryptoměnu přijímat ani odesílat.

Kryptoměnové účty

Jednotlivé kryptoměny se ukládají na účty, které si vytvoříte pomocí aplikace Ledger Live (záložka Accounts).

Kryptoměnové účty v Ledger Live

Kryptoměnové účty v Ledger Live

Vytvořit můžete i více účtů pro jednu kryptoměnu – třeba 5 bitcoinových účtů. Dejte si ale pozor, protože tyto účty jsou propojené. Nejedná se o oddělené peněženky!

Skryté peněženky s passphrase

Ledger dokáže pracovat pouze s jedním seedem. Pokud vám tedy někdo seed ukradne, získá přístup ke VŠEM kryptoměnám a účtům, které v Ledgeru máte. Dá se tomu ale předejít. Uživatelé si totiž mohou vytvořit skryté peněženky s dodatečným heslem (passphrase).

POZOR

Heslo (passphrase) funguje jako prodloužení seedu. Abyste mohli skrytou peněženku obnovit, musíte zadat původní seed + passphrase.

Skrytých peněženek s odlišným heslem si můžete vytvořit kolik chcete (PassphraseSet temporary). Jen počítejte s tím, že přihlašování do těchto peněženek je trochu pracnější, protože musíte pokaždé naklikat celé heslo.

Jedné skryté peněžence však můžete přiřadit vlastní PIN (PassphraseAttach to PIN), což vám umožní peněženku rychle otevřít. V zařízení pak budete mít 2 oddělené peněženky:

  • Původní peněženka (přístup přes původní PIN, obnovení přes seed)
  • Skrytá peněženka (přístup přes sekundární PIN, obnovení přes seed + passphrase)
Vytvoření skryté peněženky

Vytvoření skryté peněženky

Heslo může mít maximálně 100 znaků (velká i malá písmena, číslice nebo speciální znaky), zatímco hardwarové peněženky Trezor mají limit 50 znaků.

Jak používat Ledger Nano S Plus

Jak ovládat Ledger? Pomocí pravého/levého tlačítka posouváte v nabídce nebo měníte znaky (např. když zadáváte PIN). Stisknutím obou tlačítek současně vybranou možnost potvrdíte.

Před prvním použitím musíte peněženku nastavit, což zabere asi 30 minut. Celkem vás čekají 4 úkoly: nastavit PIN, opsat seed, nainstalovat aplikace a vytvořit účet pro každou kryptoměnu, kterou chcete používat. Detailně jsme všechny kroky vysvětlili v článku Ledger Nano S Plus návod.

Návod Jak poslat kryptoměny na Ledger

  • Spusťte aplikaci pro správu (v našem případě Ledger Live), připojte Ledger k počítač a zadejte PIN.
  • V aplikaci Ledger Live otevřete záložku ↓ Receive.
  • Zvolte účet, na který chcete kryptoměnu poslat (Account to credit).
  • Na displeji Ledgeru vyhledejte požadovanou aplikaci (respektive kryptoměnu) a potvrďte ji stisknutím obou tlačítek současně.
  • Vložení kryptoměn na Ledger

    Vložení kryptoměn na Ledger

  • V aplikaci Ledger Live i na displeji Ledgeru se zobrazí přijímací adresa.
  • Zkontrolujte, zda se adresa v aplikaci shoduje s adresou na displeji Ledgeru (zavirovaný počítač může zobrazovat odlišnou adresu).
  • Přijímací adresu před potvrzením zkontrolujte

    Přijímací adresu před potvrzením zkontrolujte

  • Pokud jsou adresy stejné, potvrďte je stisknutím obou tlačítek na Ledgeru současně. Nyní můžete adresu zkopírovat a poslat na ni kryptoměny.

Návod Jak odeslat kryptoměny z Ledgeru na jinou peněženku

  • Spusťte aplikaci pro správu (v našem případě Ledger Live), připojte Ledger k počítač a zadejte PIN.
  • V aplikaci zvolte možnost ↑ Send.
  • Zvolte účet, ze kterého chcete kryptoměnu odeslat (Account to debit) a zadejte adresu příjemce (Recipient address).
  • Zadejte částku, kterou chcete zaslat (Amount). Pokud chcete, můžete upravit také velikost transakčního poplatku (Fees). Pokračujte přes tlačítko Continue.
  • Odesíláni kryptoměn z Ledgeru

    Odesíláni kryptoměn z Ledgeru

  • Zkontrolujte souhrn objednávky a klikněte na tlačítko Continue. Na Ledgeru vyhledejte požadovanou aplikaci (respektive kryptoměnu) a otevřete ji stisknutím obou tlačítek současně.
  • Velikost zasílané částky, adresa příjemce a velikost poplatku se zobrazí na displeji Ledgeru. Pokud údaje souhlasí, potvrďte transakci kliknutím na obě tlačítka současně.
  • Odesíláni kryptoměn z Ledgeru

    Odesíláni kryptoměn z Ledgeru

  • Ledger transakci během několika sekund potvrdí a máte hotovo.

Zkušenosti s Nano S Plus

Ledger patří mezi největší a nejznámější výrobce hardwarových peněženek. Od svého vzniku v roce 2016 společnost prodala přes 5 milionů hardwarových peněženek, zatímco konkurenční Trezor jich prodal „pouze“ 1 milion.

Ledger má ovšem oproti Trezoru jednu zásadní nevýhodu.

Všechny hardwarové peněženky od Ledgeru jsou closed-source. To znamená, že firmware není veřejně dostupný a uživatelé do něj nemohou nahlížet. Nedá se tedy ověřit, jak Ledgery fungují a zda neobsahují kritické chyby. Pokud se navíc takové chyby objeví, veřejnost se to nemusí dozvědět (pokud hackeři nebo výrobce informaci nezveřejní).

Zjednodušeně řečeno, Ledgery nejsou transparentní, takže uživatelé musí důvěřovat výrobci. A to je v segmentu, který klade důraz na decentralizaci, zásadní nevýhoda.

Dobrou zprávou je, že zabezpečení Ledgerů hackeři (doposud) neprolomili. V roce 2020 se jim však podařilo ukrást doručovací údaje od bezmála 280 000 klientů (jména, adresy, emaily).

Zkušenosti uživatelů

Nastavení a zprovoznění peněženky je trochu pracnější a vyžaduje znalost angličtiny. Složité to ale není, protože Ledger vás bude navigovat a každý krok vám srozumitelně vysvětlí.

Zklamáním je, že Ledger neupozorňuje na klíčovou funkci passphrase. Mnozí uživatelé tak vůbec netuší, že něco jako passphrase existuje a že by tuto funkci měli ve vlastním zájmu využívat.

Silnou stránkou Ledgeru je určitě oficiální aplikace Ledger Live. Aplikace je přehledná, podporuje stovky kryptoměn a je plně open-source. Snad jedinou nevýhodou je, že transakce ani jednotlivé UTXOs nelze v aplikaci pojmenovat pro snadnější orientaci. V aplikaci nejsou ani žádné funkce pro anonymizaci – třeba připojení přes Tor nebo mixování mincí (CoinJoin).

Shrnutí recenze Ledger Nano S Plus

Pokud hledáte spolehlivou hardwarovou peněženku za nízkou cenu, Ledger Nano S Plus vás určitě nezklame.

Ledger podporuje tisíce kryptoměn, má snadné ovládání a díky nenápadnému designu nebude přitahovat nežádoucí pozornost. O bezpečnost se stará čip s certifikací CC EAL5+, kterým je mimochodem osazený i 3x dražší Ledger Stax.

Dejte si ale pozor na dvě věci!

Ledger ani aplikace Ledger Live nemají český překlad, takže znalost angličtiny je pro uživatele podmínkou. Pokud tušíte, že vám angličtina bude dělat problémy, oceníte spíše hardwarovou peněženku Trezor One od českého výrobce SatoshiLabs.

Další překážkou může být to, že Ledger Nano S Plus nelze ovládat přes iPhony. Pokud je pro vás tato funkce důležitá, musíte si koupit dražší model s podporou Bluetooth (Ledger Nano X nebo Ledger Stax).

Máte zkušenosti s peněženkou Ledger Nano S Plus? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do diskuse pod článkem!

Kam dál?

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář