Aktualizováno

Obchodování (nejen) pro lenochy – jak vydělávat kopírováním transakcí nejlepších obchodníků?

V článku video + infografika

Statistiky mluví jasně: Alespoň 500 korun měsíčně může investovat 90 % Čechů. Přesto se investování většina vyhýbá. Důvodem jsou podle průzkumu nedostatečné znalosti a zkušenosti. Češi jsou v tomto ohledu realisté a vědí, že vydělat obchodováním přes internet není snadné. Jsou ale lidé, kteří to dlouhodobě zvládají, a kteří své know-how sdílejí s ostatními. A právě tohoto využívá sociální obchodování.

Kopírování obchodníků

Řešení? Svěřte peníze zkušenějším

Sociální obchodování spojuje online obchodování a některé prvky sociálních sítí. Výsledkem je webová aplikace, na které můžete investovat do měn, akcií i komodit, a sledovat ostatní obchodníky. To by samo o sobě nebylo příliš zajímavé, ovšem na platformě lze ostatní obchodníky i kopírovat.

Funguje to jednoduše. Ze seznamu si vyberete jednoho či více obchodníků a u každého stisknete tlačítko „Kopírovat“. Kdykoliv tento obchodník provede transakci, vytvoří se stejná objednávka i na vašem účtu. Jinými slovy tedy svěříte peníze zkušenějším obchodníkům, avšak bez poplatků a s možností kdykoliv kopírování ukončit.

Jak na sociální obchodování

Nejznámější platformou pro kopírování cizích obchodníků je eToro. Na platformě jsou tisíce obchodníků, které můžete srovnávat dle různých kritérií a kopírovat. Filtry vám umožní srovnávat obchodníky dle zisku, rizikovosti, zhodnocení, počtu kopírovačů ale třeba i podle národnosti nebo obchodovaných instrumentů.

Platforma eToro je kompletně v češtině

Platforma eToro je kompletně v češtině

U každého obchodníka, kterého se rozhodnete kopírovat, nastavíte také velikost investic pro jeho kopírování a ztrátu, při které se kopírování automaticky ukončí. Nemusíte tedy neustále kontrolovat, kterému obchodníkovi se daří a kterému ne.

Zní to jednoduše: Vložit peníze, vybrat úspěšného obchodníka ze seznamu a aktivovat kopírování. Jenže zásadní otázku je, jestli se dá takto vydělat?

83 % kopírovaných transakcí je ziskových!

V roce 2014 se počet obchodů zrealizovaných u eToro vyšplhal na 100 milionů. U této příležitosti broker zveřejnil statistiku, která ukázala, že vydělávání kopírováním je nejen možné, ale i poměrně běžné.

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro:

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro

Zajímavé je, že klienti eToro více kopírují, než obchodují. Ze 100 milionů obchodních pozic bylo totiž manuálně vytvořeno „jen“ 42 milionů. Zbylých 58 milionů transakcí byly kopírované obchody. Lidé tedy službu automatického kopírovaní využívají ve velkém a podle všeho k tomu mají dobrý důvod: Z manuálně vytvořených transakcí bylo 63 % ziskových. U kopírovaných transakcí v zisku skončilo dokonce 83 %!

Stejnou statistiku s velmi podobnými výsledky zveřejnil broker již o rok dříve, při dosažení 50 milionů transakcí.

Kdo obchoduje nejvíce?

Sociální trading u eToro - výsledky jednoho z obchodníků

Sociální trading u eToro – výsledky jednoho z obchodníků

Statistika také ukázala, že obchodování přes internet není záležitostí pouze pro muže. Téměř čtvrtinu transakcí totiž zrealizovaly ženy. Ani věk při obchodování očividně není rozhodující, protože 44 % obchodů uskutečnili lidé starší 60 let. Podle očekávání se ukázalo, že nejaktivnější jsou obchodníci z Evropy (48 %), Asie (23 %) a Severní Ameriky (10 %).

Jistě by bylo zajímavé vidět, jak si vedou obchodníci eToro dnes. Zatím to ovšem vypadá, že si musíme počkat na dosažení dalšího významného milníku. Pokud vás ale nebaví čekat, nebo vás jednoduše kopírování zaujalo, tak si můžete sociální obchodování u brokera eToro vyzkoušet. A to nezávazně a bez rizika. Broker totiž na svém webu nabízí bezplatný testovací demo účet.

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze

 • já
  Publikováno 24.8.2019 20:01
  Reagovat
  Autor

  Nikdo nebude dělat nic zadarmo. Ti, co dovolí, aby je někdo kopíroval, z toho určitě taky něco mají.

  • InvestPlus
   Publikováno 26.8.2019 9:33
   Reagovat
   Autor

   Dobrý den, ano, je to tak. Úspěšné obchodníky, kteří se nechávají kopírovat, zařazuje broker eToro do programu s názvem “Popular Investor”. Obchodníci v tomto programu pak následně dostávají výkonnostní odměny jejichž princip je jednoduchý – čím více kopírovačů mají, tím více dostanou. Tito obchodníci tak získají kromě zisků ze svých obchodů i druhotný příjem ve formě odměn za popularitu v sociálním tradingu.

 • Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář