Aktualizováno

Obchodování (nejen) pro lenochy – jak vydělávat kopírováním transakcí nejlepších obchodníků?

V článku video + infografika

Statistiky mluví jasně: Alespoň 500 korun měsíčně může investovat 90 % Čechů. Přesto se investování většina vyhýbá. Důvodem jsou podle průzkumu nedostatečné znalosti a zkušenosti. Češi jsou v tomto ohledu realisté a vědí, že vydělat obchodováním přes internet není snadné. Jsou ale lidé, kteří to dlouhodobě zvládají, a kteří své know-how sdílejí s ostatními. A právě tohoto využívá sociální obchodování.

Kopírování obchodníků

Řešení? Svěřte peníze zkušenějším

Sociální obchodování spojuje online obchodování a některé prvky sociálních sítí. Výsledkem je webová aplikace, na které můžete investovat do měn, akcií i komodit, a sledovat ostatní obchodníky. To by samo o sobě nebylo příliš zajímavé, ovšem na platformě lze ostatní obchodníky i kopírovat.

Funguje to jednoduše. Ze seznamu si vyberete jednoho či více obchodníků a u každého stisknete tlačítko „Kopírovat“. Kdykoliv tento obchodník provede transakci, vytvoří se stejná objednávka i na vašem účtu. Jinými slovy tedy svěříte peníze zkušenějším obchodníkům, avšak bez poplatků a s možností kdykoliv kopírování ukončit.

Jak na sociální obchodování

Nejznámější platformou pro kopírování cizích obchodníků je eToro. Na platformě jsou tisíce obchodníků, které můžete srovnávat dle různých kritérií a kopírovat. Filtry vám umožní srovnávat obchodníky dle zisku, rizikovosti, zhodnocení, počtu kopírovačů ale třeba i podle národnosti nebo obchodovaných instrumentů.

Platforma eToro je kompletně v češtině

Platforma eToro je kompletně v češtině

U každého obchodníka, kterého se rozhodnete kopírovat, nastavíte také velikost investic pro jeho kopírování a ztrátu, při které se kopírování automaticky ukončí. Nemusíte tedy neustále kontrolovat, kterému obchodníkovi se daří a kterému ne.

Zní to jednoduše: Vložit peníze, vybrat úspěšného obchodníka ze seznamu a aktivovat kopírování. Jenže zásadní otázku je, jestli se dá takto vydělat?

83 % kopírovaných transakcí je ziskových!

V roce 2014 se počet obchodů zrealizovaných u eToro vyšplhal na 100 milionů. U této příležitosti broker zveřejnil statistiku, která ukázala, že vydělávání kopírováním je nejen možné, ale i poměrně běžné.

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro:

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro

Statistiky platformy Copy Trader u brokera eToro

Zajímavé je, že klienti eToro více kopírují, než obchodují. Ze 100 milionů obchodních pozic bylo totiž manuálně vytvořeno „jen“ 42 milionů. Zbylých 58 milionů transakcí byly kopírované obchody. Lidé tedy službu automatického kopírovaní využívají ve velkém a podle všeho k tomu mají dobrý důvod: Z manuálně vytvořených transakcí bylo 63 % ziskových. U kopírovaných transakcí v zisku skončilo dokonce 83 %!

Stejnou statistiku s velmi podobnými výsledky zveřejnil broker již o rok dříve, při dosažení 50 milionů transakcí.

Kdo obchoduje nejvíce?

Sociální trading u eToro - výsledky jednoho z obchodníků

Sociální trading u eToro – výsledky jednoho z obchodníků

Statistika také ukázala, že obchodování přes internet není záležitostí pouze pro muže. Téměř čtvrtinu transakcí totiž zrealizovaly ženy. Ani věk při obchodování očividně není rozhodující, protože 44 % obchodů uskutečnili lidé starší 60 let. Podle očekávání se ukázalo, že nejaktivnější jsou obchodníci z Evropy (48 %), Asie (23 %) a Severní Ameriky (10 %).

Jistě by bylo zajímavé vidět, jak si vedou obchodníci eToro dnes. Zatím to ovšem vypadá, že si musíme počkat na dosažení dalšího významného milníku. Pokud vás ale nebaví čekat, nebo vás jednoduše kopírování zaujalo, tak si můžete sociální obchodování u brokera eToro vyzkoušet. A to nezávazně a bez rizika. Broker totiž na svém webu nabízí bezplatný testovací demo účet.

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze

 • Milan
  1.1.2021 14:00
  Milan
  Autor

  Pokud 83 % kopírovaných transakcí je ziskových a 63% manuálních transakcí je také ziskových, tak jak může být 71% účtů být neziskových ? To trosku nedává smysl ne?

  • InvestPlus
   1.1.2021 16:54
   Autor

   Díky za otázku. Smysl to dává. Protože 71% je ztrátovost účtů, nikoliv transakcí. A lze předpokládat, že většinu transakcí generují právě ti, pro které je obchodování z dlouhodobého pohledu ziskové.

   On ten údaj o ztrátovosti je v kontextu výše uvedených informací poměrně zajímavým číslem. Protože obecně platí, že čím horší podmínky svým klientům broker nabídne (poplatky, možnosti obchodování, informační servis, analýzy příležitostí atp.), tím větší bude dlouhodobá ztrátovost klientů. Stačí se podívat na čísla pochybných brokerů…

   Evropský orgán pro cenné papíry a trhy před několika lety určil “oficiální” warning, který byl stanoven na základě dat od brokerů. Ten říká, že ztrátových je v průměru 74 – 89% účtů retailových klientů. A eToro se již mnoho let pohybuje v rozmezí cca 60-70%.

   Co to znamená?

   Například to, že dlouhodobá ziskovost klientů eToro je cca 2x větší, než je tomu u konkurenčních brokerů. A že výrazně převyšuje průměr.

   Je to náhoda?

 • já
  24.8.2019 20:01
  Autor

  Nikdo nebude dělat nic zadarmo. Ti, co dovolí, aby je někdo kopíroval, z toho určitě taky něco mají.

  • InvestPlus
   26.8.2019 9:33
   Autor

   Dobrý den, díky za dotaz. Úspěšné obchodníky, kteří se nechávají kopírovat, zařazuje broker eToro do programu s názvem “Popular Investor”. Obchodníci v tomto programu pak následně dostávají výkonnostní odměny jejichž princip je jednoduchý – čím více kopírovačů mají, tím více dostanou. Tito obchodníci tak získají kromě zisků ze svých obchodů i druhotný příjem ve formě odměn za popularitu v sociálním tradingu.

   • Anonym
    19.11.2020 13:21
    Anonym
    Autor

    a však na tom neni nic špatného , když si z toho vemou nějakou provizi vubec bych tohle neřešil . pokud budu mít zisk z kopírovaného obchodu tak jsem pro aby si z toho něco málo ztrhly . je to jeho obchod který potom někdo opíše .

    • InvestPlus
     19.11.2020 14:08
     Autor

     Dobrý den, zisk z kopírované transakce je zcela Váš. Ti, které kopírujete, dostávají speciální odměny přímo od brokera. Výše odměn závisí na tom, kolik “kopírovačů” daný obchodník má. Toto schéma tak obchodníky motivuje k tomu, aby byli co nejlepší a získali tak co nejvíce “kopírovačů”.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář