Co je CFD obchodování – podrobný návod, brokeři, výhody a nevýhody
Existuje mnoho způsobů, jak vydělávat peníze přes internet. Ne všechny metody jsou ale efektivní a dlouhodobě výnosné. Velmi populární je obchodování pomocí tzv. CFD kontraktů, které je srozumitelné, dostupné a finančně nenáročné. Výdělky při obchodování nejsou navíc ničím omezené a závisí pouze na dovednostech obchodníka. CFD kontrakty jsou ovšem vysoce rizikové, stejně jako ostatní obchodní instrumenty, a proto je důležité CFD kontraktům nejprve dobře porozumět.
Co je CFD obchodování
Smlouva o rozdílu neboli CFD (Contract for difference) je obchodní nástroj, pomocí kterého můžete vydělávat na kryptoměnách, měnách, akciích a dalších burzovních aktivech, aniž byste je skutečně kupovali. CFD jsou finanční deriváty, takže ceny CFD kopírují ceny skutečných aktiv. CFD Bitcoinu má např. stejnou hodnotu jako Bitcoin. Nákupem a prodejem tohoto CFD proto vyděláte (nebo proděláte) stejně, jako při obchodování se skutečným Bitcoinem.
Pokud na burze koupíte Bitcoin, tak jej skutečně obdržíte. Můžete jej prodat, použít k platbě za zboží nebo jej uložit na virtuální peněženku. Pokud ovšem koupíte stejné množství Bitcoinu v podobě CFD, tak zaplatíte stejnou částku, ale žádný Bitcoin neobdržíte. Namísto toho se vám otevře kontrakt, který můžete kdykoliv ukončit (prodat). Tento kontrakt bude kopírovat hodnotu bitcoinu, takže pokud kurz BTC vzroste, tak můžete kontrakt prodat se ziskem. Pokud tedy budete obchodovat se skutečným Bitcoinem nebo s jeho CFD, tak vyděláte (nebo proděláte) stejně.
Výhody CFD
Obchodování s CFD má oproti klasickému obchodování na burze mnoho výhod. Největší výhodou je to, že pomocí CFD lze při dobré predikci vydělávat i na poklesu ceny (při špatné predikci je však obchod pochopitelně ztrátový). Pokud koupíte skutečný Bitcoin, tak vyděláte jen tehdy, když jeho hodnota poroste. U CFD lze ovšem koupit kontrakt také obráceně. To znamená, že transakci začnete příkazem Prodat a ukončíte příkazem Koupit. U takového kontraktu vyděláváte, když hodnota aktiva klesá a naopak ztrácíte, když hodnota kontraktu roste.
Většina brokerských společností dnes umožňuje obchodování právě prostřednictvím CFD kontraktů. Mezi výhody CFD bychom tak mohli zařadit i dostupnost a rychlost. Jelikož vytvoření transakce trvá jen pár vteřin, tak je CFD ideální i pro krátkodobé obchodování v řádu minut. Při obchodování s CFD kryptoměnami navíc nemusíte řešit ukládání a zabezpečení digitálních mincí, protože žádné kryptoměny ve skutečnosti nekupujete.
Další výhodou CFD kontraktů je finanční páka. Finanční páka zjednodušeně řečeno násobí zisky (pozor, ale i ztráty) určitým číslem. Například s finanční pákou 1:30 budou zisky i ztráty třicetkrát vyšší, než by byly bez pákového efektu. Díky finanční páce lze vydělávat i s malými investicemi nebo při nepatrných cenových pohybech. Finanční páka je ale ve skutečnosti obchodování s vypůjčenými penězi. S pákou 1:30 je tedy objem transakce 30krát větší, než je vaše vlastní investice (marže). A proto jsou třicetkrát vyšší i zisky a ztráty.
Registrace a verifikace
Abyste mohli obchodovat, tak si musíte vytvořit obchodní účet. Registrace demo účtu je snadná a netrvá déle než několik minut – stačí zadat e-mail a heslo. Jedním kliknutím můžete přepnout na skutečný účet, pro jehož plnou aktivaci je nutné doplnit osobní údaje a také vyplnit dotazník o vašich předchozích zkušenostech s obchodováním a stručné informace o vašich příjmech. Osobní a kontaktní údaje broker ověřuje, takže musí být správné.
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od €1)
- Podporuje češtinu a CZK
- Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
- Dražší konverze měn
- Vyšší zdanění českých dividend
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od $10)
- Kopírování ostatních obchodníků
- Čeština není kompletní
- Účet je vedený v dolarech
- Nepodporuje výběry v CZK
- Složité výběry kryptoměn
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, futures a další
- Konkurenceschopné poplatky
- Podporuje češtinu a CZK
- Nelze koupit méně než 1 akcii
- Vyšší zdanění českých dividend
- Smluvní dokumenty v angličtině
- Pouze bankovní převod
Ověření údajů (verifikace) je nezbytný krok při aktivaci účtu. Verifikace funguje tak, že na svůj obchodní účet nahrajete kopie dvou dokumentů. Prvním dokumentem má být platný průkaz totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas). Druhý dokument musí obsahovat adresu bydliště a použít můžete třeba výpis z bankovního účtu nebo fakturu za elektřinu nebo plyn. Regulovaní brokeři své klienty ověřovat musí, ať chtějí nebo ne. Tento krok má totiž zabránit nelegálním praktikám (např. praní špinavých peněz).
Vklad a výběr peněz
Dalším nezbytným krokem je vklad peněz na obchodní účet. Peníze, které budete používat k obchodování (k nákupu CFD kontraktů), vložíte obvykle bankovním převodem, platebními kartami nebo přes internetové peněženky (Skrill, NETELLER, PayPal…). Metodu, kterou zvolíte pro vklad, byste měli použít i při výběru peněz z obchodního účtu. Výběry trvají o něco déle než vklady, protože se musí nejprve potvrdit. Dokud ovšem nemáte účet verifikovaný, tak nemá smysl vkládat peníze. Bez verifikace totiž peníze nemůžete vybrat zpět.
Jak otevřít obchodní pozici
Po spuštění obchodní platformy se vám zobrazí pracovní plocha, kde uvidíte seznam instrumentů, cenový graf a výpisy transakcí. Seznam instrumentů bývá rozdělen do kategorií forex (=měnové páry; např. EUR/USD, CZK/USD), akcie (např. akcie Facebooku, Googlu nebo BMW), kryptoměny (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), komodity (zlato, stříbro, platina, ropa) atd. Ze seznamu si vyberete instrument, o jehož ceně chcete spekulovat.
Vybraný instrument se vám zobrazí do cenového grafu. V grafu uvidíte, zda cena daného instrumentu v nastaveném časovém období rostla nebo klesala. Toto období si mohou obchodníci obvykle libovolně měnit. Pod grafem nebo vedle grafu se vám zobrazí panel pro zadávání transakcí, ve kterém zvolíte následující parametry: velikost finanční páky, velikost investice a především váš odhad na růst nebo pokles ceny. Pokud očekáváte růst ceny, zvolíte možnost Koupit (BUY). Jestli si myslíte, že cena bude klesat, tak klikněte na možnost Prodat (SELL).
Finanční páka bývá v některých případech fixní a nelze ji měnit. Velikost investice zase bývá limitována minimální a maximální velikostí. Do jedné transakce musíte obvykle zainvestovat alespoň několik stovek korun.
Pokročilá nastavení a obchodní příkazy
U každé transakce lze aktivovat pokročilé příkazy, které obchodní pozici automaticky ukončí při dosažení vámi nastaveného zisku (Take profit/LIMIT) nebo ztráty (Stop Loss). Díky těmto příkazům nemusíte neustále sedět u počítače a sledovat trh. Jakmile se cena dostane na vámi nastavenou úroveň, transakce se automaticky ukončí. Existují také další příkazy jako třeba Trailing Stop, který ukončí transakci při prudkém a nežádoucím cenovém pohybu.
Je dobré vědět, že příkazy nejsou garantované, pokud to broker výslovně neuvádí. To znamená, že se transakce nemusí ukončit přesně na vámi nastavené ceně, ale na nejbližší možné úrovni. Zejména při rychlé a skokové změně trhu se může stát, že cena přeskočí vámi nastavenou hranici a dojde k tzv. skluzu (slippage). Transakce se v takovém případě ukončí na ceně horší, než jste požadovali.
Ukončení transakce
Všechny otevřené transakce se ihned zařadí do seznamu otevřených obchodních pozic. V seznamu uvidíte aktuální zisky/ztráty jednotlivých transakcí a každou transakci můžete kdykoliv ukončit. Ukončení transakce znamená, že broker odkoupí daný CFD kontrakt za aktuální cenu. Obchodní pozici uzavřete kliknutím na jediné tlačítko a netrvá déle než pár sekund.
Poplatky
Obchodování na klasické burze bývá spojováno s vyššími transakčními poplatky (např. 300 Kč za transakci). U CFD se transakční poplatky obvykle neplatí (například u brokera XTB se obchodují CFD akcie bez poplatků), ale platí se zase poplatky v podobě vyšších spreadů. Při obchodování s CFD vždy uvidíte dvě různé ceny: cenu vyšší (nákupní cena) a cenu nižší (prodejní cena). Rozdíl mezi těmito cenami je spread a právě pomocí těchto rozdílů brokeři vydělávají.
Představte si, že chcete koupit 1 Bitcoin v podobě CFD. Cena Bitcoinu na burze bude třeba 10,000 dolarů. Na platformě CFD brokera ale uvidíte 2 ceny: 10,100 pro nákup a 9,900 pro prodej BTC. Spread je tedy 200 dolarů. Pokud byste BTC u brokera koupili a ihned prodali, tak byste prodělali 200 dolarů na úkor brokera. Abyste vydělali, tak musí hodnota Bitcoinu vzrůst minimálně o spread (200 dolarů). Až pak bude prodejní cena BTC vyšší, než byla cena při nákupu.
Kromě nepřímého poplatku v podobě spreadu platí obchodníci také poplatek za převedení obchodní pozice do dalšího dne (rollover). Tento poplatek souvisí s využitím finanční páky. Poplatek můžete chápat jako úrok za vypůjčení peněz, který platíte za každý další den. Pokud se poplatku chcete vyhnout, tak musíte obchodní pozici ukončit před koncem obchodních hodiny. Obchodní hodiny pro každý instrument se liší a měli by být dohledatelné na webu každého brokera.
Brokeři
Existují stovky brokerských společností, které umožňují obchodovat CFD. Borkeři se liší platformou, obchodními podmínkami i nabídkou obchodních instrumentů. Některé společnosti lákají na nízké poplatky, jiné zase na širokou nabídku aktiv, pokročilé funkce a nástroje, sociální obchodování, nebo na bonusy. Ne všechny společnosti jsou ale důvěryhodné a férové. Výběr kvalitní brokerské společnosti by proto obchodníci neměli podceňovat.
Prvním ukazatelem spolehlivosti brokera jsou licence evropských kontrolních úřadů. Každý broker by měl být regulovaný příslušným orgánem v zemi, kde sídlí. Kvůli výhodným daňovým podmínkám sídlí mnoho brokerských společností na Kypru, kde na finanční trh dohlíží úřad CySEC. V Anglii je významným orgánem například FCA a v Česku ČNB. V evidenci ČNB by měli být i ti brokeři, kteří sídlí v zahraničí, ale cílí na české obchodníky.
Licence sice nezaručují kvalitu brokera, ale u brokerů bez licencí se v případě problémů nemáte na koho obrátit. U brokerů s licencemi jsou navíc peníze klientů pojištěné pro případ, že by brokerská společnost zbankrotovala. Dalším ukazatelem spolehlivosti jsou názory obchodníků, kteří mají s brokerem zkušenosti. Pokud nikoho takového neznáte, tak na internetu najdete obvykle řadu recenzí a diskuzí o daném brokerovi.
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od €1)
- Podporuje češtinu a CZK
- Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
- Dražší konverze měn
- Vyšší zdanění českých dividend
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od $10)
- Kopírování ostatních obchodníků
- Čeština není kompletní
- Účet je vedený v dolarech
- Nepodporuje výběry v CZK
- Složité výběry kryptoměn
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, futures a další
- Konkurenceschopné poplatky
- Podporuje češtinu a CZK
- Nelze koupit méně než 1 akcii
- Vyšší zdanění českých dividend
- Smluvní dokumenty v angličtině
- Pouze bankovní převod
Na co si dát pozor
V první řadě si dejte pozor na podvodníky a nepoctivé brokery. Mnoho brokerů jsou tvůrci trhu (Market-Maker), takže vydělávají na neúspěšných klientech. Funguje to ale i obráceně, takže úspěšní obchodníci pak vydělávají na úkor brokera. MM brokeři logicky chtějí, aby jejich klienti nebyli v zisku, ale ve ztrátě. Mezi MM brokery existuje řada nepoctivých společností, které manipulují s cenami, komplikují výběry peněz nebo například obvolávají klienty a doporučují jim „výhodné“ transakce. U takových brokerů je ziskové obchodování prakticky nemožné.
Vysoce rizikové jsou všechny obchodní programy a strategie, které slibují vysoké zhodnocení investic. Webové stránky, které lákají na snadné a rychlé zbohatnutí, vám peníze spíše prodělají, než vydělají.
Před registrací se důkladně seznamte s obchodními podmínkami. I nevědomé porušování obchodních podmínek často končí zablokováním obchodního účtu. Někteří brokeři například zakazují scalping, hedging nebo používání AOS. Skalpování (scalping) je označení pro krátkodobé transakce, kde obchodní pozici otevřete a uzavřete v rychlém sledu. Hedging je zase otevření pozic BUY a SELL na jednom instrumentu současně. Poslední zmiňovanou metodou bylo AOS, což jsou obchodní roboti, kteří otevírají a uzavírají transakce samostatně. Mnoho brokerů ovšem tyto metody povoluje nebo dokonce podporuje (zejména u AOS).
Většina CFD brokerů nepodporuje češtinu a stejné je to i s přijímáním CZK. Pokud broker neumožňuje vedení účtu v CZK, tak se pravděpodobně nevyhnete poplatku za převod měny. Ten si ovšem neúčtují brokeři, ale banky.
Jak začít s CFD?
Práce s obchodní platformou není složitá a zvládne to každý. Dosáhnout dobrých a stabilních výsledků je ale podstatně složitější. Některé statistiky ostatně uvádějí, že přibližně 4 z 5 obchodníků končí ve ztrátě.
Obchodování je vysoce rizikové a bez zkušeností a znalostí je šance na dlouhodobý úspěch prakticky nulová. Navzdory tomu mnoho obchodníků přípravu podcení, nebo dokonce úplně vynechá. A to i přesto, že dnes už nemusíte platit za kurzy či výukové materiály, kterých je na internetu nespočet. Teoretickou přípravu lze navíc rozšířit také o praktický trénink v podobě obchodování přes testovací demo účty. Ty poskytuje většina brokerů bezplatně a zcela nezávazně.
Diskuze
V titulku zminujete i nevyhody, ale v clanku zadne neuvadite :) Prosim o srovnani s nakupem akcii standardne. Diky!
Dobrý den,
děkujeme za věcnou připomínku!
Hlavní nevýhodou CFD je to, že akcii reálně nevlastníte, ale pouze “sázíte” na budoucí vývoj trhu. Navíc se jedná o mimoburzovní kontrakt, takže transakce neprobíhají na regulované burze, ale pouze v systému brokera. Broker do obchodů vstupuje jako protistrana, takže mezi ním a jeho klienty existuje střet zájmů. Proto klademe důraz na to, aby lidé neobchodovali u neznámých brokerů bez licence. Věřte, že o podvody a manipulace v této branži není nouze.
Z podstaty CFD vyplývají 3 další nevýhody:
1) Obchody probíhají s finanční pákou, která je v případě akcií pětinásobná (u neregulovaných brokerů i vyšší). To znamená, že zisky i ztráty jsou pětkrát vyšší, než při obchodování bez páky. Tohle není nutně nevýhoda, ale pro začátečníky se páka ukazuje jako likvidační: Podle studie evropské komise ESMA končí přibližně 80 % obchodníků ve ztrátě (s průměrnou ztrátou kolem $2 000).
2) Další nevýhodou jsou swapové poplatky. Pokud kupujete reálné akcie, tak zaplatíte jeden poplatek při nákupu a jeden poplatek při prodeji. Toť vše. U CFD se platí poplatek při nákupu, při prodeji, a pak malý poplatek každý den za držení pozice přes noc (roční sazba bývá kolem 10 %). Pokud kontrakt držíte týden, tak to zas tak nevadí, ale pro dlouhodobé investice se CFD prostě nehodí.
3) Zisk z obchodování cenných papírů se nemusí danit, pokud jejich nákup a prodej dělí alespoň 3 roky (tzv. časový test). CFD nejsou cenné papíry, takže se na ně tato daňová úleva nevztahuje.
Tento komentář se netýká brokera Plus500
Dobrý den,
Jak je to s rizikem ztráty vyšší než vklad? Jak to potom broker po klientovi vymáhá?
Dík
Dobrý den,
u licencovaných (regulovaných) brokerů k takové situaci dojít nemůže. Účty u těchto společností jsou totiž vždy chráněny proti zápornému zůstatku, takže obchodníci mohou ztratit jen tolik, kolik mají na svém účtu.
Tento komentář se netýká brokera Plus500
Dobrý den, myslel jsem ohledně poplatků, že za transakci musíte zaplatit i poplatek za zobchodování např. 2x 0,09% (Nákup, Prodej)
Dobrý den,
někteří brokeři mohou mít skutečně CFD zpoplatněno komisemi, nicméně obvykle je poplatkem za obchodování CFD jen spread (a rollover za držení pozice přes noc) – tedy varianta, kterou uvádíme výše v textu. Konkrétní podmínky obchodování (včetně způsobu účtování poplatků) naleznete na webu brokera, někdy jsou tyto informace dostupné přímo v obchodní platformě.
Tento komentář se netýká brokera Plus500