Aktualizováno

Trust Wallet – Recenze peněženky TrustWallet, zkušenosti, poplatky, návod

Trust Wallet – Recenze peněženky TrustWallet, zkušenosti, poplatky, návod

V této recenzi se podíváme na kryptoměnovou peněženku Trust Wallet, za kterou stojí známá burza Binance. Pojďme zjistit, jak peněženka Trust Wallet funguje, k čemu slouží a zda je skutečně bezpečná. V recenzi najdete také podrobný návod a srovnání Trust Wallet s ostatními peněženkami.

Trust Wallet recenze

Recenze Trust Wallet ve zkratce

Trust Wallet je kryptoměnová peněženka, kterou si můžete stáhnout do svého smartphonu nebo do webového prohlížeče. Peněženka vám umožní zasílání a ukládání kryptoměn, nákup kryptoměn přes partnerské směnárny nebo staking kryptoměn.

Aplikace podporuje tisíce kryptoměn a tokenů z 65 blockchainů. Mezi nimi například Bitcoin, Ethereum, Litecoin nebo Ripple. Za zmínku stojí také podpora NTF a dApps.

V aplikaci můžete vytvořit až 15 multiměnových peněženek. Díky tomu můžete mít všechny tokeny na jedné peněžence, ale stejně tak můžete mít až 15 peněženek pro jednu kryptoměnu. Pokud již peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu.

Trust Wallet je self-custody peněženka, takže kryptoměny (respektive privátní klíče) budou uložené přímo ve vašem mobilu. Vydavatel peněženky – burza Binance – nemá k privátním klíčům přístup. Toto je klíčová odlišnost od burzovních aplikací, které jsou na první pohled prakticky stejné.

Výhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, swap tokenů, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source

Nevýhody

 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku

Hodnocení Trust Wallet: 84%

Trust Wallet – Základní informace

Název Trust Wallet
Rok vydání 2017
Vydavatel Burza Binance (USA)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android, iOS)
Plug-in do webového prohlížeče
Typ peněženky Online peněženka (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny Přes 4 miliony tokenů z 65 blockchainů
(BTC, ETH, LTC, XRP, BNB, USDT, DOT …)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatky za nákup nebo směnu kryptoměn
Správa více peněženek ANO (až 10 peněženek)
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (biometrie, heslo)
Čeština NE

Přehled peněženky Trust Wallet

Trust Wallet je jedna z nejoblíbenějších self-custody peněženek pro ukládání kryptoměn. Peněženka je totiž jednoduchá, přehledná, ale obsahuje i řadu pokročilých funkcí.

Přímo přes aplikaci můžete nakupovat kryptoměny za koruny, swapovat tokeny nebo používat decentralizované aplikace (dApps). Uložené kryptoměny lze navíc zhodnotit pomocí stakingu.

Trust Wallet Coinomi Exodus Coinbase Wallet BlueWallet
Multipeněženky - -
Multisig peněženky - - - -
Watch-only peněženky - - -
Staking / Earn / Rewards -
Nákup kryptoměn za fiat
Směna kryptoměn -
Popdora dApps -
Správa hardware peněženek - - -

Používání aplikace je bezplatné a anonymní, takže nemusíte vyplňovat žádné osobní údaje. Jedinou výjimkou je nákup kryptoměn za klasické fiat měny, který vyžaduje ověření identity.

Podporované kryptoměny

Trust Wallet podporuje přes 4 miliony kryptoměn a tokenů, avšak drtivou většinu tvoří neznámé a bezcenné tokeny. Reálně peněženka podporuje „pouze“ 65 blockchainů včele se sítěmi Bitcoin a Ethereum.

Trust Wallet Coinomi Exodus Coinbase Wallet BlueWallet
Podporované blockchainy 65 125+ 30+ 15+ pouze Bitcoin
Podporované krypto 10 000+ 1 500+ 240+ 10 000+ 1
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) -
Litecoin (LTC) -
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) -
NFT -

Jelikož je aplikace úzce propojená s burzou Binance, podporuje také oba její blockchainy: BNB Smart Chain (BEP-20 tokeny) a BNB Beacon Chain (BEP-2 tokeny). Výhodou je, že připojení na oba blockchainy probíhá bez složitého nastavování, což třeba konkurenční MetaMask nedokáže.

Funkce a nástroje

Ukládání kryptoměn

Přes Trust Wallet si můžete vytvořit až 15 samostatných peněženek. Každá peněženka je multiměnová, takže může obsahovat různé mince a tokeny.

Pokud už peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí seedu. Vybrané kryptoměny (třeba ETH) lze nahrát také z privátního klíče. U Bitcoinu ale tato funkce chybí.

Peněženku lze importovat také pomocí veřejného klíče, ale v takovém případě bude peněženka v režimu watch-only (vidíte zůstatek, ale nemáte k němu přístup).

Swap kryptoměn

Směnu kryptoměn z různých blockchainů (třeba BTC a ETH) aplikace neumí. Jedinou možností je swap tokenů ze stejného blockchainu (třeba výměna dvou ERC-20 tokenů).

Nákup kryptoměn

Aplikace Trust Wallet umožňuje také nákup kryptoměn, ale jen zprostředkovaně přes partnerské směnárny (např. Mercuryo, MoonPay nebo Transak).

Postup je snadný: Stačí kliknout na tlačítko Buy, zvolit požadovanou kryptoměnu, částku a vybrat jednoho z poskytovatelů. Trust Wallet vás potom přesměruje na stránku poskytovatele, kde nákup dokončíte.

Trust Wallet - nákup BTC přes partnerskou směnárnu

Trust Wallet – nákup BTC přes partnerskou směnárnu

Staking

Poslední funkce, kterou si blíže představíme, je staking kryptoměn.

Co je to staking? Staking označuje proces, kdy uživatel uzamkne své tokeny na peněžence na určitou dobu a dostane za to odměnu v podobě úroku. Staking lze provádět pouze u kryptoměn s algoritmem PoS (Proof-of-Stake).

Staking kryptoměn přes Trust Wallet je poměrně jednoduchý. Stačí kliknout na požadovanou kryptoměnu a zvolit možnost Stake. Aplikace se vás zeptá, kolik mincí chcete do stakingu vložit a zobrazí vám podmínky (např. doba stakingu).

Některé tokeny (např. BNB nebo DOT) musíte při stakingu svěřit (delegovat) jednomu z validátorů. Každý z validátorů nabízí odlišné roční zhodnocení (APR), ale větší hodnota ještě neznamená, že vyděláte více. Aplikace vám totiž neukáže, kolik % si validátor vezme jako poplatek.

Staking prostřednictvím TrustWallet

Staking prostřednictvím TrustWallet

Pozor na neaktivní validátory

Síť Binance Smart Chain (BSC) využívá algoritmus Proof-of-Staked-Authority (PoSA). To znamená, že pouze 21 největších validátorů se podílí na ověřování transakcí a mohou získat odměnu.

Validátoři, kteří nemají dostatek BNB tokenů a nejsou v TOP 21, nevyplácí odměny. V aplikaci je poznáte podle označení Inactive. Průběžně si tedy kontrolujte, zda je váš validátor aktivní a pokud ne, delegujte mince jinam.

Decentralizované aplikace (dApps)

Trust Wallet podporuje desítky decentralizovaných aplikací, určených převážně pro sítě Ethereum a BSC. Mezi nimi například decentralizované burzy UniSwap a PancakeSwap nebo NFT tržiště LooksRare.

Připojení k dApps je možné přímo přes danou platformu nebo pomocí protokolu Wallet Connect. Toto je výhoda oproti některým jiným peněženkám, které k propojení využívají klasický webový prohlížeč.

Zabezpečení

Přístup do aplikace je chráněný PINem nebo biometrií (otisk prstu nebo rozpoznání tváře), aby se do aplikace nedostal nikdo cizí.

Zálohování a obnovení peněženky

Při vytváření nové peněženky vám aplikace zobrazí takzvaný seed (tj. unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov). Z tohoto seedu bude peněženka generovat veškeré kryptoměnové adresy a privátní klíče.

Seed slouží také jako záloha, takže si jej opište na papír a důkladně schovejte.

POZOR

Seed nikdy nikomu nesdělujte! Neukládejte seed v digitální podobě (fotka, textový dokument), aby soubor nemohli ukrást hackeři.

Pokud mobil s peněženkou ztratíte nebo zničíte, pomocí seedu můžete kryptoměny získat zpět. Stačí si nainstalovat novou peněženku (nemusí to být nutně Trust Wallet) a vložit do peněženky původní seed. Pokud ovšem ztratíte i seed, kryptoměny už neuvidíte.

Privátní klíče máte u sebe

Pokud kryptoměny uložíte na burzovní účet, tak nemusíte prakticky nic řešit. Zabezpečení kryptoměn totiž řeší burza. Zároveň se ale vystavujete riziku, protože burza může vaše kryptoměny ukrást, ztratit nebo zablokovat.

Trust Wallet je ovšem self-custody peněženka, takže kryptoměny (respektive privátní klíče) jsou uložené přímo ve vašem mobilu.

U self-custody peněženek platí, že zabezpečení kryptoměn je v rukou uživatele. Dejte si tedy pozor, abyste o kryptoměny nepřišli vlastní vinou (neopatrné zacházení se seedem, používání zavirovaného mobilu a podobně).

Ukládání kryptoměn na mobilní peněžence je poměrně rizikové. Mnohem bezpečnější jsou hardwarové peněženky.

Podrobný návod k Trust Wallet

Začínáme

 1. Stáhněte si aplikaci z oficiálního zdroje (web trustwallet.com, Google Play nebo App Store).
 2. Po prvním spuštění nastavíte přístupový PIN a otisk prstu. Potom dostanete na výběr, zda chcete vytvořit novou peněženku (CREATE A NEW WALLET) nebo obnovit peněženku (I already have a Wallet). My vytváříme novou peněženku, takže zvolíme první možnost.
 3. Trust Wallet - návod

  Trust Wallet – návod

 4. Novou peněženku musíte hned zálohovat. Trust Wallet vás nejprve obeznámí s fungováním obnovovací fráze a pak vám zobrazí 12 anglických slov (seed).
 5. Všech 12 slov si opište na papír. Potom si aplikace zkontroluje, zda máte obnovovací frázi opsanou správně.
 6. Trust Wallet - návod

  Trust Wallet – návod

 7. A je to! Peněženka je připravená a můžete ji začít používat.

Jak obnovit peněženku

 1. Spusťte aplikaci a v sekci SettingsWallets klikněte na symbol + v pravém horním rohu. Klikněte na tlačítko I already have a Wallet a vyberte typ peněženky, kterou chcete vložit.
 2. Trust Wallet - návod

  Trust Wallet – návod

 3. Aplikace vám nabídne různé typy peněženek. Nejjednodušší je zvolit Multi-Coin Wallet, která podporuje různé typy kryptoměn současně.
 4. Do textového pole opište seed (PHRASE) nebo privátní klíč (PRIVATE KEY) od peněženky, kterou chcete obnovit. Údaje potvrďte tlačítkem Import a máte hotovo.
POZOR

BTC peněženky lze vložit pouze pomocí seedu. Pokud chcete nahrát bitcoiny pomocí privátního klíče (např. z papírové peněženky), musíte využít jinou aplikaci (např. Coinomi).

Jak posílat a přijímat kryptoměny

 1. Vyberte kryptoměnu, kterou chcete odeslat nebo přijmout.
 2. Pokud kryptoměnu přijímáte, zvolte možnost Receive. Aplikace vám zobrazí adresu peněženky pro zaslání kryptoměn.
 3. Pokud kryptoměnu odesíláte z Trust Wallet na jinou peněženku, zvolte možnost Send. Dále vyplňte adresu příjemce (Recipient Address) a částku (Amount).
 4. Trust Wallet - návod

  Trust Wallet – návod

TIP

V pokročilém nastavení můžete upravit také velikost poplatků pro těžaře. Snížení poplatku obvykle vede k pomalejšímu zpracování platby. Zvýšení poplatku by mělo platbu naopak urychlit.

Poplatky u Trust Wallet

Trust Wallet je bezplatná aplikace, takže stažení i používání je zdarma. Dejte si ale pozor na poplatky třetích stran:

 • Transakční poplatek – Pokud odesíláte kryptoměny na jinou adresu, zaplatíte poplatek za zpracování platby. Poplatek je součástí kryptoměnové sítě a nemine vás u žádné peněženky.
POZOR

Poplatek sítě se účtuje v nativní měně blockchainu. Uveďme jeden příklad za všechny – pokud posíláte tokeny ERC-20 či ERC-721 (síť Ethereum), poplatek budete platit v ETH.

 • Poplatek za swap kryptoměn – Směna tokenů přes integrovanou směnárnu (Swap) je zdarma. Toto ovšem neplatí, pokud směnu provádíte přes externí decentralizované směnárny.
 • Poplatek za nákup kryptoměn – Nákup kryptoměn probíhá přes partnerské směnárny, které si účtují v průměru 4 % za každý obchod (viz tabulka níže). Celkové náklady však mohou být ještě vyšší – záleží na tom, jaký kurz vám prodejce nabídne.
 • Mercuryo 3.95 % (platba kartou)
  MoonPay 4.50 % (platba kartou, min. $3.99), 1 % (platba bankovním převodem)
  Ramp 2.9 % (platba kartou)
  Simplex 3.5 % (platba kartou, min. $10)
  Transak 5.5 % (platba kartou, min. $30)
  Wyre 2.9 % (platba kartou, min. $5)

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit kryptoměny za koruny, eura či dolary? Trust Wallet vám to umožní, ale zaplatíte poměrně vysoké poplatky. Pokud hledáte levnější cestu, zkuste ověřené směnárny nebo burzy:

 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Zkušenosti s Trust Wallet

Aplikace Trust Wallet vznikla v roce 2017 a za jejím vznikem stojí Ukrajinec Viktor Radchenko. V roce 2018 projekt odkoupila burza Binance, která aplikaci aktivně podporuje a propaguje dodnes.

Ačkoliv aplikaci vlastní Binance, Trust Wallet je decentralizovaná peněženka. Privátní klíče jsou uložené přímo v mobilu uživatele a nejsou zálohované na žádném cloudové uložišti, tak jako tomu bývá u burzovních aplikací (např. aplikace Binance).

U této peněženky nehrozí, že o kryptoměny přijdete kvůli cizí chybě. Za kryptoměny zodpovídáte jen a pouze vy.

Problémové Legacy adresy

V průběhu našeho testování jsme narazili na jediný problém:

Šlo o převod bitcoinů ze směnárny Change na peněženku Trust Wallet. Směnárna totiž nepodporuje adresy ve formátu bech32 a Trust Wallet vám adresu v jiném formátu nedá. Bitcoiny jsme tedy převedli na peněženku Coinomi, která poskytuje i starší typy bitcoinových adres (Legacy).

Stejný problém nastane, pokud budete obnovovat bitcoinovou peněženku pomocí seedu. Trust Wallet vám zobrazí pouze ty bitcoiny, které budou uložené na adresách typu bech32. Bitcoiny uložené na starších adresách (P2PKH / P2SH) peněženka bohužel „nerozpozná“.

Odesílání bitcoinů z Trust Wallet na starší adresy ale funguje bez problému.

Trust Wallet Coinomi Exodus Coinbase Wallet BlueWallet
Formát vytvořené peněženky bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / bech32 P2PKH / bech32 P2SH / bech32
Podporované formáty (import) bech32 P2PKH / P2SH / bech32 bech32 P2PKH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Podporované formáty (platby) P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32 P2PKH / P2SH / bech32
Hierarchical Deterministic (HD)
Vložení papírové peněženky - -
Podpora Lightning Network - - -

Shrnutí recenze Trust Wallet

Pokud hledáte spolehlivou mobilní peněženku pro ukládání BTC a dalších kryptoměn, s Trust Wallet chybu neuděláte.

Peněženka podporuje snad všechny kryptoměny, na které si vzpomenete. Ať už jste tedy bitcoinový maximalista nebo fandíte altcoinům, Trust Wallet vás omezovat nebude.

Aplikace je přehledná a intuitivní, takže se hodí i pro začátečníky. Musíme ale připomenout, že Trust Wallet nepodporuje češtinu a nedokáže importovat bitcoiny z papírové peněženky. V tomto ohledu je lepší peněženka Coinomi.

Kromě základních funkcí zde najdete i pokročilé funkce – třeba bezplatnou směnu tokenů, staking kryptoměn nebo nákup kryptoměn za klasické měny. K nákupu kryptoměn bychom ale Trust Wallet kvůli vysokým poplatkům nepoužívali.

Trust Wallet je ideální pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce. Pro větší částky ale využívejte hardwarové peněženky.

Máte zkušenosti s Trust Wallet? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem!

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Anonym
  11.12.2023 11:04
  Anonym
  Autor

  Dobrý den,
  prosím o pomoc.
  V sobotu 9.11.2023 s
  jsem zaslal z peněženky Trust Wallet 534 coinu cardana – ada na adresu
  u směnárny Anycoin,pořád mě to v mé peněžence ukazuje ” zpracování ”
  a nic se neděje. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Lubomír Nový.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář