Aktualizováno

Jak koupit Bitcoin a jak na něm vydělat [NÁVOD]

Zatímco někteří lidé během loňského roku sledovali strmý růst bitcoinu s nedůvěrou, jiní na něm vydělávali. A vydělávat lze na bitcoinu i nyní, ačkoliv první část roku 2018 nebyla pro příznivce bitcoinu příliš povzbudivá. Pojďme se podívat na to, jakými způsoby se dá na bitcoinu vydělávat, a které metody naopak ztrácejí smysl.

Bitcoinem lze platit v eshopu Alza

Bitcoinem lze platit v eshopu Alza

V první řadě je dobré zdůraznit, že Bitcoin není investiční nástroj. Bitcoin je kryptoměna, která je internetovou alternativou k tradičním měnám. Bitcony už dokonce zaplatíte i v některých internetových obchodech a jen v Česku najdete přes deset fyzických automatů, pomocí kterých můžete směňovat BTC za CZK. Bitcoin vznikl jako měna a proto by se na něj mělo takto i nahlížet. Pravdou ovšem je, že v současné době je bitcoin kvůli nestabilní ceně oblíbený spíše mezi obchodníky. A právě obchodování je nejznámější a nejrozšířenější metodou, jak vydělat na BTC.

Bitcoin jako dlouhodobá investice – koupit a držet

Koupit Bitcoin za koruny lze například u Coinmate

Koupit Bitcoin za koruny lze například u Coinmate

Před pár lety, když byla hodnota bitcoinu jen pár dolarů, nemohl nikdo ani tušit, jak vysoko se populární kryptoměna dostane. Mnoho lidí tak zbohatlo na Bitcoinu úplnou náhodou. Dnes se bitcoin obchoduje za tisíce dolarů a za pár let to může být desetkrát i stokrát více. Nebo také méně. Pro spoustu lidí je ovšem Bitcoin unikátní příležitostí pro dlouhodobou investici.

Dlouhodobé investování je snadné. Stačí koupit bitcoiny (viz. Bitcoin nákup), uložit je na bezpečné virtuální peněžence a pak jen čekat a doufat, že jejich hodnota vzroste. Jakmile se tak stane, tak můžete bitcoiny se ziskem prodat, nebo můžete vyčkávat na ještě výhodnější cenu. Největším rizikem dlouhodobé investice je, že cena nakoupených digitálních mincí nebude růst, ale klesat.

Populární kryptoměnové burzy a směnárny
Populární
 • Burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH a XRP
 • Možnost nakupovat a prodávat za CZK
 • Velmi nízké poplatky
 • Minimální transakce 26 Kč
 • Směnárna kryptoměn BTC, BCH, LTC a ETH
 • Bonus 10 dolarů při nákupu kryptoměn nad 100 USD
 • Minimální transakce 1 dolar
 • Směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH a XRP s méně výhodnými kurzy
 • Vhodná pro ty, kdo potřebují platformu v češtině
 • Minimální transakce 260 Kč
 • Světová burza s více než stovkou kryptoměn
 • Velmi nízké poplatky
 • Burza s vlastní kryptoměnou BNB

Obchodování s kryptoměnami

Obchodování kryptoměn u Plus500

Obchodování kryptoměn u Plus500

Vysoká volatilita kryptoměn láká také intradenní obchodníky, kteří nakupují a prodávají bitcoiny i několikrát denně. U kryptoměn totiž často dochází k výrazným cenovým výkyvům i během jediného dne. Podobnou vlastnost nemají téměř žádná burzovní aktiva a není tedy překvapením, že bitcoin je pro krátkodobé obchodování skutečně unikátní. Tento druh obchodování Bitcoinu ovšem vyžaduje mnoho zkušeností a také mnoho času. Obchodníci bez zkušeností a bez vhodné strategie mají jen minimální šanci na dlouhodobý úspěch.

Cena Bitcoinu je velmi nestabilní. Stejně jako dokáže prudce a vytrvale růst, dokáže i prudce a vytrvale klesat. Takové situace mohou být pro obchodníky a dlouhodobé investory frustrující, nicméně jsou nevyhnutelné. Začátek roku 2018 ostatně opět potvrdil, že po dlouhém a intenzivním růstu musí přijít korekce ceny. Pomocí finančních derivátů (např. CFD Bitcoinu) lze ovšem vydělávat, i když cena Bitcoinu klesá. U finančních derivátů totiž neobchodujete se skutečnými bitcoiny, ale pouze spekulujete o budoucí ceně Bitcoinu.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled populárních CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
Populární
 • 12 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
 • Neomezený testovací účet s kapitálem 500 000 Kč zdarma
Otevřít účet Vyzkoušet demo
U 76.4% účtů investorů došlo k finanční ztrátě
 • 14 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí, platforma v češtině
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
 • 9 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
 • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 80% ztrácí peníze

Těžba Bitcoinu

Návratnost investice do těžby kryptoměn lze stanovit pomocí kalkulačky

Návratnost investice do těžby kryptoměn lze stanovit pomocí kalkulačky

Snad každý už někdy slyšel o těžbě bitcoinu. Těžba bitcoinu spočívá v tom, že váš počítač řeší relativně lehký matematický úkol. Problém je v tom, že řešení musí splňovat určité požadavky.  Počítače těžařů testují tisíce a miliony různých řešení a snaží se odhalit řešení, které bude splňovat všechny požadavky. Těžař, jehož počítač správné řešení objeví jako první, získá od systému vysokou odměnu. Ostatní těžaři mají smůlu a musí začít řešit novou úlohu.

Při těžbě platí, že čím výkonnější počítač máte, tím více různých řešení ověříte a tím větší je šance, že objevíte správné řešení jako první. Teoreticky sice můžete uspět i s obyčejným stolním počítačem, ale pravděpodobnost takového scénáře je prakticky nulová. Abyste měli alespoň nějakou šanci, že najdete řešení jako první, tak potřebujete výkonný hardware. Je totiž rozdíl, jestli váš počítač za minutu zvládne zkontrolovat tisíc nebo milion různých řešení.

Aby vám těžba kryptoměn vydělávala peníze, tak musíte investovat astronomické částky do vybavení, chlazení a do energií. Z těžby se stal byznys a dnes už existují obrovské těžařské farmy, obvykle umístěné v oblastech s levnou energií a s levnou pracovní silou (např. v Číně). Takovým farmám mohou jedinci jen stěží konkurovat. Lidé se proto sdružují do tzv. těžařských poolů, kde si případné odměny rozdělují, nebo zcela opouštějí těžbu bitcoinu a přesouvají se k těžbě jiných, mnohem výhodnějších kryptoměn.

Vydělávání na Bitcoinu prostřednictvím půjček

Vydělávat na Bitcoinu lze prostřednictvím P2P půjček u BitBond

Vydělávat na Bitcoinu lze prostřednictvím P2P půjček u BitBond

Méně známou a přesto výnosnou metodou pro vydělávání na Bitcoinu jsou půjčky. Mezi nimi mají nejpočetnější zastoupení tzv. P2P půjčky, kde si lidé za sjednaný úrok půjčují navzájem bitcoiny. P2P půjčky bývají výhodné jak pro dlužníky, tak pro věřitele. Dlužníci se nemusí obracet na banky, kde by dostali předraženou půjčku nebo by půjčku vůbec nedostali. A věřitelé, kteří nahrazují banku a půjčují vlastní peníze, zase mohou své peníze (respektive bitcoiny) zhodnotit. Na principu P2P půjček funguje například služba Zonky, kde se ovšem půjčuje v CZK. Mezi populární platformy pro P2P půjčky s bitcoiny patří Bitbond, KIVA nebo BTCpop.

Některé burzy umožňují obchodování s vypůjčenými penězi (tzv. margin trading). Burzy buď půjčky obchodníkům poskytují sami, nebo nechají klienty, aby si půjčovali peníze navzájem. Spekulanti na burzách jsou hladoví po bitcoinech i po dolarech, takže je nejlepší půjčovat některou z těchto dvou měn. Půjčováním na burze můžete bitcoiny zhodnotit o jednotky, výjimečně i desítky procent ročně. Vzájemné půjčky mezi obchodníky (tzv. margin funding) najdete třeba na burze Bitfinex.

Pozor na rizika

Jak na burzách, tak na P2P platformách nejsou peníze klientů nijak pojištěné ani jinak zabezpečené. Důležitě je proto vybírat důvěryhodné společnosti, u kterých budete nakupovat, uchovávat, obchodovat, nebo půjčovat bitcoiny. Kolem kryptoměn se totiž točí nejen mnoho peněz, ale také mnoho podvodníků.

Každá investice je riziková a investor by měl rizika znát. Při dlouhodobém investování nemáte žádnou záruku, že cena skutečně poroste. Předpovídání budoucího vývoje trhu při intradenním obchodování zase bývá někdy spíše hazard, ačkoliv zde lze riziko poměrně dobře regulovat vhodnou obchodní strategií. Při půjčování bitcoinů je riziko v tom, že vám dlužník přestane splácet. O těžbě, která se s rostoucími nároky stává stále rizikovější, ani nemluvě. Rizika můžete snižovat, ale nikdy je zcela neodstraníte. A proto nikdy neinvestujte peníze, o které nemůžete přijít.

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze , zkušenosti

Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář