Aktualizováno

Trezor One – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

Trezor One – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

V této recenzi se podíváme na oblíbenou hardwarovou peněženku Trezor One od české společnosti SatoshiLabs. Pojďme zjistit, jak Trezor One funguje, jakým způsobem kryptoměny chrání a zda dokáže konkurovat novějším a dražším modelům. Více v následující recenzi Trezor One!

Trezor ONE recenze

Recenze Trezor One ve zkratce

TREZOR Model One (nebo také Trezor 1) je hardwarová peněženka od české společnosti SatoshiLabs. Peněženka je dostupná od roku 2014 a díky nízké ceně patří mezi nejprodávanější HW peněženky na trhu.

Na Trezor můžete ukládat přes 1300 kryptoměn a tokenů – např. Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum (včetně NFT a tokenů ERC-20). Některé známé kryptoměny ale peněženka nepodporuje, jmenovitě třeba Polkadot, Ripple, Cardano nebo Monero.

Peněženka se ovládá přes aplikaci Trezor Suite. Chcete-li kryptoměny přijmout nebo odeslat, Trezor připojíte k počítači pomocí USB kabelu a zadáte přístupový PIN. Platební údaje vyplníte přes Trezor Suite a transakci nakonec potvrdíte tlačítkem přímo na Trezoru.

V Trezoru můžete mít i více peněženek pro jednu kryptoměnu, ale všechny budou mít stejný seed (tj. 24 anglických slov, pomocí kterých lze peněženku obnovit). U každé peněženky však můžete nastavit libovolné heslo, které funguje jako 25. slovo seedu.

Výhody

  • Transparentní (open source)
  • Bezpečná krypto peněženka
  • Podporuje stovky kryptoměn
  • Podpora češtiny
  • Skvělý poměr cena-výkon

Nevýhody

  • Nepodporuje ADA, XMR ani XRP
  • Nelze ovládat přes iPhony

Trezor One – Základní informace

Název Trezor Model One
Rok vydání 2014
Vydavatel SatoshiLabs s.r.o. (Česko)
Čeština Ano
Podporované kryptoměny 1 300+ (Bitcoin, Ethereum, ERC20 tokeny, Litecoin…)
Typ peněženky Hardwarová
Typ uložiště Cold wallet (off-line)
Správa peněženky Non-custodial
Zálohování peněženky Ano (seed + volitelné heslo)
Zabezpečený přístup Ano (PIN)
Ovládání 2 mechanická tlačítka
Způsob propojení s PC USB Micro B
Pořizovací cena cca 2 000 Kč

Co je Trezor model One

Co je to hardwarová peněženka? Hardwarová peněženka je malé zařízení, které slouží k uložení kryptoměn (respektive privátních klíčů). Ze všech metod pro ukládání kryptoměn jsou HW peněženky nejbezpečnější, ale také nejdražší.

Trezor One patří mezi nejznámější a nejprodávanější hardwarové peněženky na trhu. Důvodem je především nízká cena a kvalitní zabezpečení, které je na úrovni mnohonásobně dražších modelů.

Velkou výhodou Trezoru je transparentní firmware. Zdrojový kód Trezoru je veřejně dostupný, takže každý si může zkontrolovat, jak peněženka funguje a zda neobsahuje kritické chyby.

Trezor One

Trezor One

Přijímání a odesílání kryptoměn funguje tak, že Trezor připojíte k počítači pomocí USB kabelu a přes program Trezor Suite zadáte platební údaje (např. adresu příjemce a částku). Transakci nakonec potvrdíte pravým tlačítkem přímo na Trezoru.

Podporované kryptoměny

Trezor One podporuje přes 1300 kryptoměn a tokenů.

Mezi dostupnými kryptoměnami je například BTC, ETH, LTC, BNB nebo DOGE. Na peněženku můžete ukládat také tokeny typu ERC-20 (např. dolarové stablecoiny USDT, USDC, DAI) nebo oblíbené NFT.

Některé populární kryptoměny ovšem Trezor One nepodporuje, jmenovitě třeba Ripple, Polkadot, Solana, Chainlink nebo Monero. Kompletní přehled najdete na oficiálním webu v záložce Coins.

Trezor One Trezor T Ledger Nano S Plus Ledger Nano X Ledger Stax
Podporované měny 1 300+ 1 500+ 5 500+ 5 500+ 5 500+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) -
Polkadot (DOT) - -
Monero (XMR) -
ERC20 tokeny (USDT, USDC…)
NFT

Zpracování a technické parametry

Zařízení je malé a lehké, takže se bez problému vejde na klíčenku nebo do kapsy. Na čelní straně je malý monochromatický displej a dvě mechanická tlačítka. Ve spodní části se nachází USB konektor.

Trezor One Trezor T Ledger Nano S Plus Ledger Nano X Ledger Stax
Procesor / čip ARM Cortex-M3 @ 120 MHz ARM Cortex-M4 @ 168 MHz ST33K1M5 ST33J2M0 ST33K1M5
Interní paměť výrobce neuvádí výrobce neuvádí 1.28 MB 1.78 MB výrobce neuvádí
Napájení přes kabel přes kabel přes kabel 100 mAh baterie 200 mAh baterie
Rozlišení displeje 128 x 64 pixelů 240 x 240 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 400 x 672 pixelů
Rozměry 60 x 30 x 6 [mm] 64 x 39 x 10 [mm] 62.4 x 17.4 x 8.2 [mm] 72 x 18.6 x 11.8 [mm] 85 x 54 x 6 [mm]
Hmotnost 12 [g] 22 [g] 21 [g] 34 [g] 45.2 [g]
Zpracování plast plast ocel / plast ocel / plast hliníkový rám / e-ink displej

Výrobce peněženku dodává spolu s USB kabelem, klíčenkou, samolepkami a dvěma kartami pro zapsání seedu.

Trezor model One – obsah balení

Trezor model One – obsah balení

Ovládání peněženky

Hardwarové peněženky se ovládají přes počítačové aplikace. V případě Trezoru můžete využít oficiální software Trezor Suite nebo aplikace třetích stran (Mycelium, Exodus, MetaMask a podobně).

Aplikace Trezor Suite

Aplikace Trezor Suite

Trezor Suite si můžete stáhnout jako samostatný program pro Windows, Linux nebo macOS. K dispozici je ale i webová verze, kterou spustíte v klasickém internetovém prohlížeči.

Peněženku lze ovládat také přes chytré telefony s Androidem (např. v kombinaci s webovou verzí Trezor Suite). Musíte si ovšem dokoupit adaptér k propojení peněženky (port USB Micro-B) a mobilu (standardně USB-C).

Kde koupit Trezor One

Peněženku Trezor One pořídíte přímo na oficiálním webu trezor.io. Alternativní možností je nákup přes autorizované prodejce (v Česku Alza.cz nebo CZC).

Prodejce Dostupné modely Poštovné
Alza
Alza
Trezor T, Trezor ONE zdarma / 45 Kč Koupit
Trezor.io
Trezor.io
Trezor Safe 3, Trezor T, Trezor ONE zdarma Koupit

Pozor na podvodníky!

VAROVÁNÍ

Pozor na hardwarové peněženky od neoficiálních prodejců nebo z druhé ruky. Peněženky mohou mít upravený firmware nebo se může jednat o padělek.

Nová peněženka MUSÍ dorazit v neporušeném obalu s ochrannou nálepkou a bez firmwaru (k instalaci dojde po prvním připojení). U peněženek zakoupených přes neznámé prodejce zkontrolujte, zda se nejedná o padělek.

Padělky (vlevo) mají jinou ochrannou nálepku než originál (vpravo)

Padělky (vlevo) mají jinou ochrannou nálepku než originál (vpravo)

Pokud koupíte použitý Trezor One, doporučujeme zkontrolovat pravost zařízení a pravost firmwaru. V žádném případě neposílejte kryptoměny na peněženku, kterou vytvořil původní majitel. Zařízení před použitím zresetujte a vytvořte si novou peněženku s novým seedem (viz Trezor One – návod).

Bezpečnost a spolehlivost

Možná si kladete otázku, proč platit za Trezor One, když existují stovky bezplatných aplikací pro ukládání kryptoměn. Důvodem je samozřejmě lepší zabezpečení, které vám žádná mobilní ani papírová peněženka nemůže poskytnout.

Hlavní výhody Trezoru jsme shrnuli do čtyř bodů:

  • Non-custodial peněženka – Uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami za ně zodpovídají. Vydavatel peněženky ani žádný správce nemá ke kryptoměnám přístup, takže je nemůže ztratit, ukrást ani zablokovat.
  • Zabezpečený přístup – Trezor je uzamčený PINem, který si uživatel nastaví při prvním spuštění. Pokud váš Trezor někdo ukradne, bez PINu se do peněženky nedostane. A co víc – uhodnout PIN je prakticky nemožné, protože po 16 chybných pokusech se Trezor automaticky zresetuje.
  • Off-line peněženka – Důvěrné údaje (např. seed nebo PIN) jsou uložené přímo v Trezoru, kde jsou izolované od virů, hackerů a dalších kybernetických hrozeb.
  • Citlivé údaje vznikají a zůstávají v Trezoru – Trezor má vlastní procesor, takže klíčové operace zvládne sám (třeba generovat nové peněženky a potvrzovat transakce). I když tedy peněženku připojíte k počítači, důvěrné údaje se do počítače neposílají.

Záloha a obnovení peněženky

Po prvním spuštění vám Trezor nabídne, zda chcete peněženku vytvořit nebo obnovit. Pokud zvolíte první možnost (vytváříte novou peněženku), Trezor vám vygeneruje a zobrazí 24 anglických slov neboli recovery seed. Tato slova i jejich pořadí si musíte opsat na papír a dobře schovat.

Pořadí slov je důležité!

Pořadí slov je důležité!

Co je to seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče.

Pokud Trezor ztratíte, zničíte nebo zapomenete PIN, pomocí seedu můžete kryptoměny získat zpět. Stačí si pořídit novou peněženku (nemusí to být nutně Trezor) a přepsat do peněženky původní seed.

POZOR

Seed nikdy nikomu nesdělujte, protože kdo zná seed, ten má přístup k celé peněžence. Seed nikomu neposílejte, neukládejte do počítače ani nefoťte mobilem, aby se k němu nemohli dostat hackeři.

Struktura účtu, passphrase

Nyní se podíváme na to, kolik peněženek se do Trezoru „vejde“ a jak jsou uspořádané.

Trezor vám vytvoří jednu peněženku pro každou kryptoměnu. V aplikaci pak můžete přidat až 10 pod-peněženek (tzv. účtů) ke každé kryptoměně. Tyto účty jsou ale propojené – nejedná se o oddělené peněženky!

Struktura peněženky

Struktura peněženky

Aby byly peněženky skutečně oddělené, musely by mít odlišný seed. Trezor ovšem dokáže pracovat pouze s jedním seedem. Pokud vám tedy seed někdo ukradne, získá přístup ke VŠEM vašim peněženkám a účtům.

Dá se tomu ale zabránit: přes skryté peněženky (hidden wallets).

Skrytá peněženka je peněženka s heslem, které funguje jako 25. slovo seedu (tzv. passphrase). Přidáním hesla dojde ke změně seedu, takže získáte zcela odlišnou peněženku s odlišnými adresami.

V praxi to funguje následovně: Nejprve půjdete do nastavení a tam aktivujete funkci passphrase. Od této chvíle bude Trezor vyžadovat nejen PIN, ale také heslo (passphrase). Pokud passphrase vyplníte, Trezor jej připojí k seedu a vygeneruje jinou peněženku.

Skrytých peněženek můžete vytvořit i více – stačí použít jiná hesla. Reálně tak v Trezoru můžete mít několik oddělených peněženek současně:

Peněženky v Trezoru Passphrase Přístup do peněženky Obnovení peněženky
Standardní peněženka bez hesla zadáte PIN zadáte seed
Skrytá peněženka #1 heslo #1 zadáte PIN + heslo #1 zadáte seed + heslo #1
Skrytá peněženka #2 heslo #2 zadáte PIN + heslo #2 zadáte seed + heslo #2
Skrytá peněženka #3 heslo #3 zadáte PIN + heslo #3 zadáte seed + heslo #3

*PIN / seed je pro všechny peněženky stejný

Návod: Jak používat Trezor

Ovládání Trezoru přes aplikaci Trezor Suite je opravdu jednoduché. Aplikace je přehledná, má český překlad a každý krok vám srozumitelně vysvětlí, takže to zvládne i začátečník.

Než ale začnete peněženku používat, musíte Trezor nastavit (nainstalovat firmware, vytvořit a zálohovat novou peněženku a nastavit PIN). Celý proces zabere přibližně 15 minut a podrobně se mu věnujeme v článku Trezor One – návod.

Návod Vklad kryptoměn na Trezor

  • Spusťte aplikaci Trezor Suite, připojte Trezor k počítači a zadejte PIN.
  • Odemknutí Trezoru One

    Odemknutí Trezoru One

  • V levém panelu vyberte požadovanou kryptoměnu a účet (pokud jich máte víc).
  • Výběr kryptoměny a účtu

    Výběr kryptoměny a účtu

  • Klikněte na záložku Receive a vyberte jednu z přijímacích adres, které vám Trezor nabízí.
  • Výběr adresy

    Výběr adresy

  • Nyní musíte zkontrolovat, zda vám aplikace ukazuje správnou adresu (existují viry, které adresu nenápadně změní). Klikněte tedy na zelené tlačítko Show full address.
  • Přijímací adresa se zobrazí na displeji Trezoru. Zkontrolujte, zda Trezor zobrazuje stejnou adresu jako aplikace Trezor Suite.
  • Kontrola adresy

    Kontrola adresy

  • Pokud jsou obě adresy stejné, potvrďte je pravým tlačítkem na Trezoru (Confirm). Nyní můžete adresu zkopírovat a zaslat na ni kryptoměny.

Návod Odesílání kryptoměn z Trezoru na jinou peněženku

  • Spusťte aplikaci Trezor Suite, připojte Trezor k počítači a zadejte PIN.
  • Odemknutí Trezoru One

    Odemknutí Trezoru One

  • V levém panelu vyberte požadovanou kryptoměnu a účet (pokud jich máte víc).
  • Výběr kryptoměny a účtu

    Výběr kryptoměny a účtu

  • Klikněte na záložku Send.
  • Aplikace vám zobrazí formulář, do kterého vyplníte částku (Amount) a adresu příjemce (Address). Upravit můžete také velikost transakčního poplatku (Fee).
  • Formulář pro odeslání kryptoměny

    Formulář pro odeslání kryptoměny

  • Jakmile máte transakci připravenou, klikněte na tlačítko Send. Transakce se přesune do Trezoru k potvrzení.
  • Adresa příjemce a částka se zobrazí na displeji Trezoru. Všechny údaje pečlivě zkontrolujte, protože odeslanou transakci nelze vzít zpět!
  • Potvrzení platby

    Potvrzení platby

  • Pokud údaje souhlasí, stiskněte pravé tlačítko na Trezoru (Confirm). Trezor transakci podepíše a kryptoměny se odešlou.

Zkušenosti s Trezor One

Trezor One je skutečně nadčasová hardwarová peněženka se skvělým poměrem cena-výkon.

Peněženka je malá, levná a podporuje většinu známých kryptoměn. Snad jedinou nevýhodou je, že peněženku nelze ovládat přes iPhony. Tuto funkci aktuálně nabízí jen dražší modely Ledger Nano X a Ledger Stax, které podporují Bluetooth.

Malou vadou na kráse je také starší typ konektoru (USB Micro-B). Reálně to ničemu nevadí, ale novější modely mají již USB-C.

Kdo stojí za Trezor Model One

Peněženka Trezor One se prodává od roku 2014, ale projekt vznikal už od roku 2012 (viz průběh vývoje). Autorem je česká společnost SatoshiLabs.

Vývojáři ze SatoshiLabs mají na kontě řadu úspěšných projektů (kromě Trezoru třeba mobilní aplikaci Vexl) a aktivně se podílí na vývoji kryptoměnových sítí. Právě SatoshiLabs je například autorem bitcoinových standardů BIP39 a BIP44, které dnes využívají téměř všechny hardwarové a softwarové peněženky.

Trezor versus Ledger

Největším konkurentem Trezoru One jsou hardwarové peněženky od francouzské firmy Ledger, konkrétně modely Ledger Nano S a modernizovaná verze Ledger Nano S Plus.

Ledgery jsou menší, podporují více altcoinů, ale jejich nastavení je trochu složitější (uživatelé musí do peněženky nainstalovat aplikaci pro každou kryptoměnu, kterou chtějí používat). Starší verze Nano S má navíc malé uložiště, na které se vejdou maximálně 4 aplikace.

A jaké jsou výhody Trezoru?

Trezory mají veřejně dostupný zdrojový kód, takže jsou zcela transparentní. Ledgery jsou naopak uzavřené (closed-source), takže uživatelé musí plně důvěřovat výrobci. A to je v segmentu, který klade důraz na decentralizaci a svobodu, zásadní problém.

Malou výhodou ve prospěch Trezoru je také podpora češtiny a snadnější nastavení.

Shrnutí recenze Trezor One

Trezor One patří mezi nejprodávanější hardwarové peněženky na trhu. Za jeho úspěchem stojí jednak nízká cena (cca 2 000 korun), ale také uvedení na trh v době, kdy neexistovala prakticky žádná konkurence.

Starší datum vydání se ale na Trezoru projeví: Peněženka nepodporuje některé kryptoměny, má starší typ konektoru a designem si také mnoho příznivců nezíská.

Z podhledu funkčnosti, zabezpečení a uživatelské přívětivosti ale nabídne stejné služby, jako novější a mnohonásobně dražší modely. A to je hlavní, ne?

Máte zkušenosti s Trezor One? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do diskuse pod článkem!

Kam dál?

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář