Predikce kryptoměny Bitcoin – předpověď a výhled dle tržních dat + prognózy odborníků
Čeká nás další kryptoměnové šílenství, nebo má bitcoin nejlepší roky už za sebou? Pojďme se podívat, jaký je předpokládaný vývoj bitcoinu a co prozrazují hlavní fundamenty.
Aby byl tento článek přehledný, tak jej rozdělíme na tři části.
Úvodní část bude patřit samotné předpovědi. Subjektivní názory dáme stranou a podíváme se na čísla.
V druhé části zjistíte, co od bitcoinu očekávají úspěšní investoři, ekonomové a významné osobnosti technologického sektoru.
Nakonec se budeme věnovat faktorům, které ovlivňují cenu bitcoinu. Stručně si je vysvětlíme a uvedeme i konkrétní příklady z historie.
Zpátky ale k tomu hlavnímu: Bude bitcoin růst nebo klesat?
Předpověď ceny Bitcoinu
Začneme předpovědí pro následující minuty / hodiny / dny / týdny / měsíce. Do této předpovědi nevstupují žádné osobní preference ani subjektivní názory. Je to ryze strojová analýza grafu a tržních dat.
Analýzu provádí nástroj Technical od TradingView:
Ručička indikátoru ukazuje očekávaný vývoj pro zvolené období, které můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Modrá oblast předpovídá růst ceny (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem (Sell).
A jak to celé funguje?
Nástroj analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, pivotů a oscilátorů. Celková prognóza se určuje na základě dílčích výsledků, které jsou vypsané pod ukazatelem.
Předpověď ale berte s rezervou, protože nezohledňuje žádné fundamenty (o nich za chvíli).
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od €1)
- Podporuje češtinu a CZK
- Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
- Dražší konverze měn
- Vyšší zdanění českých dividend
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
- Nízké poplatky
- Zlomkové akcie (investice od $10)
- Kopírování ostatních obchodníků
- Čeština není kompletní
- Účet je vedený v dolarech
- Nepodporuje výběry v CZK
- Složité výběry kryptoměn
Výhody / nevýhody
- Licencovaný broker
- Nabízí akcie, ETF, futures a další
- Konkurenceschopné poplatky
- Podporuje češtinu a CZK
- Nelze koupit méně než 1 akcii
- Vyšší zdanění českých dividend
- Smluvní dokumenty v angličtině
- Pouze bankovní převod
Argumenty pro a proti
Technická analýza čerpá veškeré informace z tržních dat. Jenže trh ukazuje následky, ne příčiny.
Pokud chceme předpovědět vývoj bitcoinu z dlouhodobého hlediska, tak se musíme podívat na fakta.
Fakta, které naznačují růst Bitcoinu
- Bitcoin akceptuje více než 15 tisíc podniků a jejich počet stále narůstá. V roce 2020 se přidal například PayPal.
- Hashrate (výpočetní výkon těžařů) neustále roste. (Zdroj)
- Postupně narůstá také počet denních transakcí a denní objemy. (Zdroj)
- Zvyšuje se zájem o kryptoměnové futures, které se obchodují na regulovaných burzách. (Zdroj)
- Počet bitcoinových automatů přesáhl 10,000. Aktuální statistiku najede zde.
- Centrální banky vypouštějí do oběhu ohromné množství nových peněz, což způsobuje inflaci a znehodnocení měn. U BTC něco podobného nehrozí, počet je omezený na 21 milionů BTC.
Fakta, která Bitcoinu příliš nenahrávají
- Dokud bude tržní hodnota nestabilní, tak se jako měna bitcoin neuchytí.
- Bitcoin má řadu kryptoměnových konkurentů, kteří nabízejí modernější a efektivnější řešení.
- Těžba bitcoinu představuje velkou enviromentální zátěž. Roční energetická spotřeba těžařů se vyrovná roční spotřebě celé České republiky. (Zdroj)
Prognózy odborníků a expertů
Prognózy od známých osobností patří k nejvíce sledovaných, ale paradoxně i k nejméně přesným předpovědím bitcoinu.
Většina těchto prohlášení není podložena žádnou analýzou a postrádají jakékoliv zdůvodnění. Často se jedná spíše o zbožné přání autorů než o skutečnou předpověď. Přesto si několik z nich ukážeme:
Bitcoin je pozoruhodný kryptografický úspěch. Schopnost vytvořit něco, co nemůže být v digitálním světě duplikované, má obrovskou hodnotu.
Papírové peníze jsou na odchodu. A kryptoměny jsou mnohem lepší k převodu hodnoty než kus papíru.
Držte se od Bitcoinu dál. Je to v podstatě přelud. Pokud jde obecně o kryptoměny, tak můžu téměř s jistotou říct, že skončí špatně.
Mám rád Bitcoin. Vlastním Bitcoiny. Je to uchovatel hodnoty, distribuovaná účetní kniha. Je to taky dobrý investiční nástroj, pokud máte chuť riskovat. Nebude to ale měna, dokud volatilita neklesne.
Pokud se chystáte investovat do bitcoinu, tak se připravte, že ztratíte všechny svoje peníze.
[Bitcoin] je velmi vzrušující projekt, který by mohl vést ke světové měně. Myslím, že se v příštím desetiletí stane jedním z nejdůležitějších způsobů, jak platit za věci a převádět aktiva.
Jako třída aktiv [kryptoměny] nic neprodukují, a proto byste neměli očekávat, že budou růst. Je to typ investice, u které platí teorie většího blázna.
[Virtuální měny] mohou být dlouhodobě slibné, zejména pokud inovace podpoří rychlejší, bezpečnější a efektivnější platební systém.
Co ovlivňuje cenu Bitcoinu?
Které faktory jsou zásadní pro cenotvorbu kryptoměny Bitcoin? Níže naleznete podrobný přehled klíčových činitelů včetně příkladů z minulosti.
#1 Možnosti využití
Bitcoin vznikl jako virtuální měna, ale zatím se používá spíše jako investice nebo uchovatel hodnoty. Přesto je pro bitcoin životně důležité, aby jej podporovalo co nejvíce prodejců.
Kdykoliv nějaká významná společnost oznámí podporu bitcoinových plateb (nebo podporu blockchainu obecně), hodnota na burze letí vzhůru. Funguje to ovšem v obou směrech, takže pokud prodejci bitcoin opouštějí, zájem investorů opadá.
Příklad: Když společnost PayPal v říjnu 2020 oznámila podporu kryptoměn, hodnota Bitcoinu během několika hodin vzrostla o 10 %.
#2 Emoce investorů
Bitcoin už od svého vzniku vzbuzuje emoce, a to nejen ty pozitivní.
K investování ovšem emoce nepatří, protože potlačují racionální myšlení. Bohužel, u bitcoinu toto pravidlo nikdy neplatilo. Takže zatímco přehnaná očekávání a chamtivost investorů ženou bitcoin vzhůru, panika a strach umocňují i sebemenší cenový propad.
Příklad: Bitcoin zažil tři velké investiční bubliny v letech 2011, 2013 a 2017. Při první investiční bublině vzrostla hodnota BTC o 3000 % během 2 měsíců. Následovalo ovšem rychlé vystřízlivění a propad z 32 dolarů na 3 dolary.
#3 Politická a ekonomická situace
Vliv ekonomického dění na cenu bitcoinu nelze rozporovat. Stačí srovnat graf bitcoinu a graf silného akciového indexu (indexy totiž do značné míry odrážejí ekonomickou situaci). Podobnosti v trendech jsou výrazné:
Index NASDAQ-100 jsme do srovnání zvolili ze dvou důvodů: (1) Index sleduje technologický sektor, do kterého bitcoin bezpochyby spadá, a (2) technologický sektor je více náchylný na ekonomické krize i expanze, takže lépe odráží ekonomickou situaci.
Příklad: Na přelomu února a března 2020 srazila koronavirová pandemie akciové indexy o desítky procent. Souběžně s nimi utrpěl velké ztráty i Bitcoin. Jako opačný příklad můžeme uvést hyperinflaci v Zimbabwe, která k bitcoinu přivedla mnoho tamějších investorů.
#4 Manipulace s cenou Bitcoinu
Řada kryptoměnových příznivců se tomuto tématu obloukem vyhýbá. Pravdou ale je, že cenové manipulace sehrály v historii Bitcoinu velkou roli. K jejich odhalení ovšem dochází s několikaletým zpožděním.
Příklad: Studie ukazují, že cenové manipulace výrazně přispěly k prudkému růstu Bitcoinu v letech 2013 a 2017. V prvním případě byla dějištěm burza Mt.Gox, podruhé burza Bitfinex.
#5 Upgrade protokolu, ohlášení chystaných změn
Bitcoinový protokol prochází změnami, které mají zlepšit efektivitu sítě nebo odstranit její nedostatky. Ohlášení a následná implementace změn má samozřejmě vliv i na tržní hodnotu BTC. A jelikož se zpravidla jedná o změny v dobrém slova smyslu, trh na ně reaguje pozitivně.
Příklad: 23. srpna 2017 došlo k dlouho očekávané implementaci SegWit. Ten den se Bitcoin obchodoval za $ 4100. Během následujícího týdne se cena vyšplhala k $ 5,000.
#6 Rozdělení neboli fork
Změny v bitcoinovém protokolu jsou nezbytné, ale ne vždy se uživatelé shodnou na jednotném řešení. Už několikrát jsme byli svědky takzvaného forku, kdy se část těžařů odloučila a vznikla nová kryptoměna. Forky mívají pozitivní dopad na hodnotu BTC, ale neplatí to vždy.
Příklad: Na začátku srpna 2017 se od bitcoinu oddělila nová kryptoměna Bitcoin Cash. Během následujícího měsíce vzrostla hodnota kryptoměny bitcoin o 70 %.
#7 Halving
Klíčovým prvkem bitcoinové sítě jsou nezávislí těžaři, kteří ověřují transakce v síti. Síť těžaře odměňuje pomocí nových coinů. Jednou za čtyři roky se ale odměna snižuje na polovinu (=halving), což bývá vždy jedna z nejvíce sledovaných událostí.
Příklad: K halvingu došlo zatím třikrát. První halving proběhl v roce 2012. O rok později byla cena bitcoinu desetinásobná. Po druhém halvingu (2016) trh několik měsíců stagnoval, ale po roce byla cena BTC opět desetkrát vyšší. Třetí halving proběhl v květnu 2020 při ceně asi 9,000 dolarů a všichni hodleři doufají, že se situace bude opakovat.
#8 Bezpečností chyby a hackerské útoky
Svěřili byste svoje úspory bance, která má problémy se zabezpečením? Asi ne. A s bitcoinem je to stejné. Akorát namísto zlodějů a podvodníků se bitcoin musí vypořádat s kybernetickými hrozbami a útoky hackerů.
Komunita ani investoři neodpouští žádné bezpečností chyby. Dokonce i krádeže coinů z kryptoměnových burz mají na cenu bitcoinu negativní dopad.
Příklad: Pamatujete si na největší bitcoinovou krádež z února 2014? Burza Mt.Gox tehdy přišla o 850,000 BTC. V následujících týdnech Bitcoin ztratil přes 30 % své hodnoty.
#9 Zásah regulačních orgánů a centrálních bank
S rostoucí popularitou Bitcoinu se o kryptoměny začaly zajímat úřady a kontrolní orgány po celém světě. Každé varování, omezení nebo úplný zákaz používání kryptoměn se negativně podepisuje na tržní ceně BTC.
Mnohdy k panice stačí pouhé oznámení chystaných změn nebo internetové hoaxy a fake news.
Příklad: Čínské úřady dokázaly s Bitcoinem zacloumat hned několikrát. V prosinci 2013 čínská centrální banka zakázala bitcoinové transakce, v září 2017 zase zaklekla na kryptoměnové směnárny a ICO. Oba zákazy doprovázel výrazný propad bitcoinu o desítky procent.
Na co si dát pozor?
Předpovědi známých osobností mají žalostnou úspěšnost. A čím jsou konkrétnější, tím je to horší. Jediný smysl dávají prognózy, které jsou založené na technické nebo fundamentální analýze.
Podívejte se na 80 klíčových událostí, které ovlivnily cenu Bitcoinu
Všechny cenové prognózy je potřeba brát s rezervou.
U kryptoměn bývá obtížné analyzovat cenový vývoj zpětně, natož vytvářet předpovědi. Klíčové události totiž přicházejí bez varování a někdy trh reaguje opačně, než všichni předpokládají.
A jak budoucnost kryptoměn vidíte vy? Napište nám dolů do komentářů!
- Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
- Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
- Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
- Minimální transakce cca 20 Kč
- Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
- Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
- Velmi nízké poplatky
- Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
- Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
- Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
- Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
- Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
Diskuze
Odhaduji ještě přibližně zdvojnásobení hodnoty, které už je ale na hraně ekologické udržitelnosti a proto pak nastane stabilizace a přiblížení růstu v hodnotě světové inflace. V případě, že se nezačne používat pro obchod víc (nebo související cryptoměny) pak propad ale myslím, že už to bude trvalá součást finančního světa, pokud ji nezakážaou všude na světě. A to je málo pravděpodobné.