Aktualizováno 7. 4. 2022

Recenze KRIPTOMAT Zkušenosti se směnárnou Kriptomat.io, poplatky, návod, diskuze

Hodnocení:
85%

Hledáte kvalitní krypto směnárnu, která vám zpřístupní i méně známé altcoiny? Pak byste neměli přehlédnout estonskou směnárnu Kriptomat, která nabízí přes 300 různých kryptoměn. Pojďme zjistit, jak Kriptomat funguje, jaké má poplatky a zda se obchodování přes tuto směnárnu vyplatí.

Recenze Kriptomat ve zkratce

Kriptomat je původem slovinská internetová směnárna, která vám umožní nákup, prodej a ukládání kryptoměn. Služba je dostupná přes webovou platformu nebo z mobilní aplikace.

Přes Kriptomat seženete 315 populárních kryptoměn, mezi kterými nechybí Bitcoin, Ethereum, Ripple, Polkadot ani Cardano.

Platby za nákup kryptoměn probíhají v eurech, přičemž využít můžete bankovní převod, platební karty nebo elektronické peněženky Skrill a NETELLER.

Směnárna Kriptomat

Směnárna Kriptomat

Kriptomat si za každou objednávku účtuje poplatek ve výši 1.45 % (3.45 % při platbě kartou). Celkové náklady jsou ale vyšší, protože se do nich propisuje také spread a dodatečné poplatky. Dobrou zprávou ale je, že vklady a výběry pomocí bankovního převodu zůstávají zdarma.

Webová stránka Kriptomat podporuje 24 jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Alespoň základní znalost angličtiny je ale nutností, protože mnoho důležitých dokumentů má pouze anglickou verzi (obchodní podmínky, výpis poplatků a další). Více v následující části recenze.

Výhody

 • Ověřená směnárna s licencí
 • Nákup a prodej kryptoměn za EUR
 • Jednoduché a přehledné
 • Široká nabídka kryptoměn

Nevýhody

 • Povinná registrace a verifikace
 • Vyšší poplatky pro některé platební metody
 • Český překlad není kompletní

Hodnocení Kriptomat: 85%

Základní informace o Kriptomat

Název Kriptomat
Provozovatel Kriptomat OU (Tallinn, Estonsko)
Rok založení 2018
Čeština Ano
Fiat měny 1 (EUR)
Kryptoměny 315 (BTC, LTC, ETH, XRP a další)
Platební metody Bankovní převod, platební karty, Skrill, NETELLER
Ukládání kryptoměn Ano
Nákup bez registrace Ne
Podporované funkce Nákup, prodej a uložení kryptoměn
Minimální objednávka €25
Obchodní limity Ano
Poplatek za nákup/prodej Ano → srovnat s konkurencí
Další poplatky Ano
Zvýhodnění poplatků Ne

Nabídka směnárny Kriptomat

Nabídka směnárny Kriptomat patří k nejširším na trhu. V tuto chvíli směnárna podporuje 315 kryptoměn, a jejich počet neustále narůstá. Ať už tedy plánujete kupovat Bitcoin, Ethereum nebo se zajímáte o méně známé altcoiny, Kriptomat vás omezovat nebude.

Aktuálně jsou u Kriptomat dostupné kryptoměny jako Bitcoin, EthereumLitecoin, Bitcoin Cash, Ripple, Cardano, Stellar, Dogecoin, Binance Coin, Polkadot, Chainlink nebo například dolarové stablecoiny USDT, USDC a DAI.

Dejte si ale pozor, protože některé kryptoměny nelze vkládat ani vybírat. Jedná se například o AAVE, AVAX, ATOM, CUDOS, DOGE, IOTA, KMD, XMR, NEO a desítky dalších. Tyto kryptoměny lze přes Kriptomat pouze nakoupit a posléze prodat.

Přehled funkcí

 kriptomatBinanceSimplecoinCoinmate
Směna dvou kryptoměn
Nákup krypto za fiat
Prodej krypto za fiat
Ukládání kryptoměn
Nákup bez registrace---
Obchodování s pákou---
 Recenze BinanceRecenze SimplecoinRecenze Coinmate

Objednávky a platby

Abyste mohli přes Kriptomat.io obchodovat, tak si musíte vytvořit obchodní účet a vložit na něj peníze.

Pro vklad peněz můžete využít bankovní převod (SEPA) nebo platební karty. Alternativní možností je vklad kryptoměn.

Vložené peníze můžete použít k okamžitému nákupu kryptoměn. Pokud na účtu nemáte dostatek peněz, můžete za nákup zaplatit také platební kartou nebo pomocí elektronických peněženek. Tyto varianty jsou ale podstatně dražší.

Abychom to tedy shrnuli, při nákupu kryptoměn máte k dispozici tyto platební metody:

Výběry peněz z obchodního účtu probíhají buď v eurech (bankovní převod) nebo v kryptoměnách (odeslání na vlastní krypto-peněženku).

Kriptomat podporuje jedinou fiat měnu – EUR. Pro české klienty to znamená jednu nepříjemnost navíc: převod mezi korunami a eury. Banky vám sice převod ochotně zajistí, ale za cenu horších kurzů nebo dodatečných poplatků. Mnohem levnější bývá konverze přes devizové společnosti (např. Revolut).

Návod Jak nakupovat přes Kriptomat?

 1. Vytvořte si obchodní účet a vložte na něj peníze (návod níže).
 2. Otevřete záložku Koupit & Prodat a vyberte požadovanou akci: Koupit, Prodat nebo Směna.
 3. Vyberte kryptoměnu, kterou chcete obchodovat, a způsob platby.
 4. Nastavení objednávky

  Nastavení objednávky

 5. Zvolte velikost objednávky a klikněte na tlačítko Náhled transakce.
 6. Rekapitulace objednávky

  Rekapitulace objednávky

 7. Zobrazí se souhrn objednávky, kde uvidíte nákupní nebo prodejní kurz i celkové poplatky. Pokud s objednávkou souhlasíte, klikněte na tlačítko Koupit. Tímto se objednávka potvrdí a už nepůjde zrušit ani změnit.
 8. Hotovo! Zakoupené coiny obdržíte během chvilky na svůj účet, který funguje jako virtuální peněženka. Odtud je můžete odeslat na vlastní kryptoměnovou peněženku, popřípadě směnit zpět na eura.

Videonávod od Kriptomat:

Obchodní limity

Velikost minimální objednávky se liší pro každou kryptoměnu, ale obvykle se pohybuje v řádu stovek korun. Například pro Bitcoin je minimální objednávka 25 EUR.

Co se vkladů týče, minimální částka pro SEPA platbu je 35 euro. Také při odesílání zakoupených kryptoměn na vlastní peněženku musíte dodržet minimální limit, který se pohybuje v rozmezí 15 až 25 EUR.

A jak je to s maximálními limity?

Vklady i výběry v eurech (SEPA) jsou omezené maximální částkou 25,000 EUR denně, respektive 200,000 EUR měsíčně. Pro ostatní platební metody je limit znatelně nižší – 500 EUR denně nebo 5,000 EUR měsíčně. Vklady a výběry kryptoměn žádný maximální limit nemají.

Poplatky u Kriptomat

Každá kryptoměnová směnárna si účtuje poplatky a ani Kriptomat není výjimkou. Speciálně u Kriptomatu si ale poplatky dobře pohlídejte, protože můžou překročit i 5 % z objemu objednávky.

Všechny poplatky jsou vypsané v přehledném sazebníku, který najdete na oficiálním webu Kriptomat. Nikde se ovšem neuvádí velikost aktuálního spreadu, a to je opravdu problém. Abyste zjistili nákupní nebo prodejní kurz, tak se musíte nejprve zaregistrovat, vložit peníze a vytvořit objednávku.

Jednotlivé poplatky si krátce rozebereme:

 • Spread (rozdíl nákupní a prodejní ceny) – Nákupní kurz bude vždy vyšší než prodejní, takže za nákup obchodníci přeplácejí a při prodeji zase dostávají méně. Během našeho testování byl spread u Bitcoinu asi 1.20 %, což znamená, že při každém nákupu nebo prodeji ztratíte kvůli kurzům přibližně 0.60 %.
 • Poplatek směnárny – Směnárna Kriptomat si účtuje poplatky za různé typů transakcí:
Typ transakce Poplatek
Nákup (EUR → krypto) 1.45 % (minimálně €1.45 za obchod)
Prodej (krypto → EUR) 1.45 % (minimálně €1.45 za obchod)
Směna (krypto → krypto) 0 %
Bankovní převod SEPA (vklad na účet/výběr) 0 %
Platební karta (vklad na účet) 1.99 %
Platební karta (instantní nákup) 3.45 %*
Skrill (instantní nákup) 5.35 % *
NETELLER (instantní nákup) 5.35 %*

*Další poplatky se mohou účtovat při nákupu pod 100 EUR.

 • Poplatek za výběr kryptoměn – Za výběr kryptoměn na vlastní virtuální peněženku zaplatíte poměrně vysoký poplatek. Velikost poplatku se liší pro každou kryptoměnu: 0.0005 BTC. 0.006 ETH. 0.02 XRP, 0.03 DOT a tak dále. Kompletní seznam najdete na webu Kriptomat v sekci Fees and limits.
 • Poplatek za vklad bankovním převodem – Vklady v eurech pomocí SEPA platby jsou zdarma. Pokud vkládáte peníze v jiné měně (např. CZK), zaplatíte poplatek €3. Výběry bankovním převodem jsou možné pouze v eurech a jsou zdarma.

Srovnání poplatků

Vyplatí se obchodování kryptoměn přes Kriptomat nebo je výhodnější nakupovat u konkurence? Posuďte sami! V tabulce níže uvidíte, kolik stojí nákup Bitcoinu přes Kriptomat a kolik si za stejnou službu účtují oblíbené směnárny a burzy:

 kriptomatBinanceSimplecoinCoinmate
Rychlý nákup (karta) ?4.1 %
2.2 %
Nelze
3.4 %
Rychlý nákup (převod) ?2.1 %
0.2 %
2.5 %1.5 %
Nákup přes burzu ?
Nelze
0.1 %
Nelze
0.5 %
Poplatky ze dne 20.6.2023, výše
poplatku se může měnit.
 Recenze BinanceRecenze SimplecoinRecenze Coinmate
Poplatky ze dne 20.6.2023, výše poplatku se může měnit.

Chcete ušetřit? Nákup kryptoměn přes směnárny je jednoduchý, ale také poměrně drahý. Levnější alternativou jsou kryptoměnové burzy (např. Coinmate nebo Binance).

Registrace a ověření klienta

Abyste mohli přes Kriptomat obchodovat, musíte si nejprve vytvořit vlastní účet. Samotná registrace ovšem nestačí, protože směnárna vyžaduje také ověření identity. Pojďme si tedy ukázat, jak registrace a ověření identity probíhá.

Chcete nakupovat kryptoměny bez registrace? Zkuste českou směnárnu SimpleCoin.

Návod Jak se zaregistrovat u Kriptomat?

 1. Registrace začíná krátkým formulářem, do kterého vyplníte jméno, kontaktní email a libovolné heslo. Ihned po odeslání formuláře obdržíte email s potvrzovacím odkazem.
Registrace u Kriptomat

Registrace u Kriptomat

 1. Po ověření emailu přichází na řadu ověření telefonu. Stačí vyplnit číslo telefonu a opsat potvrzovací kód, který během několika sekund obdržíte SMS zprávou.
Registrace u Kriptomat

Registrace u Kriptomat

 1. V tuto chvíli se vám zpřístupní webová platforma, ale většina funkcí bude uzamčená. Stále vás totiž čeká ověření identity, ke kterému budete potřebovat platný průkaz totožnosti (občanku nebo cestovní pas). Průkaz podle instrukcí nafotíte a nahrajete na svůj účet. Potom vyfotíte ještě jednu selfie fotku a máte hotovo.
Ověření totožnosti

Ověření totožnosti

Proč musím posílat osobní dokumenty? Ověřování klientů vyžadují evropské směrnice a zákon proti praní špinavých peněz. Verifikace vás tedy nemine u žádné burzy, která podporuje fiat měny.

Důvěryhodnost a zabezpečení

Služba Kriptomat funguje od února 2018 a současným provozovatelem je společnost Kriptomat OÜ. Zakladatelé směnárny pochází ze Slovinska, ale provozující společnost sídlí v Estonku, které již začalo regulovat kryptoměnový segment. Díky tomu má Kriptomat licenci od Financial Intelligence Unit pro poskytování svých služeb.

98 % digitálních aktiv drží směnárna na vysoce zabezpečených offline uložištích, kde jsou mimo dosah internetových hackerů. Pro přihlášení k účtu se vyžaduje dvojité ověření (zvolené heslo + jednorázový SMS kód). K dispozici je také dvoufázové ověřování od Google.

Ačkoliv je zabezpečení Kriptomat na vysoké úrovni, dlouhodobému ukládání kryptoměn u směnárny se raději vyhněte. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje využívat vlastní kryptoměnovou peněženku, ideálně tzv. cold wallet bez připojení k internetu (např. Trezor nebo Ledger Nano).

Zákaznickou linku můžete kontaktovat emailem nebo přes živý chat na webu Kriptomat.io. Většinu otázek ovšem Kritpomat zodpovídá v sekci FAQ a Help Centre.

Vyzdvihnout musíme české video-návody v sekci Naučte se. Návody vám krok za krokem vysvětlí registraci, verifikaci, obchodování, ale i vklad a výběr peněz. Zkrátka úplně všechno, co vás u směnárny čeká.

Sekce naučte se

Sekce Naučte se

Zkušenosti s Kriptomat.io

Internetové recenze hodnotí Kriptomat.io jako důvěryhodnou a kvalitní směnárnu. Důvodem je nejen licence a povedená aplikace, ale také kvalitní zákaznický servis a zabezpečení na vysoké úrovni. Přesto na internetu najdete pár stížností, na které se krátce zaměříme.

Většina stížností se týká poplatků, avšak obvykle je chyba na straně obchodníků, kteří se s poplatky neseznámili. Pokud si sazebník poplatků důkladně prostudujete, tak vás nic nepřekvapí.

Tedy skoro nic.

Směnárna nikde neuvádí nákupní ani prodejní kurzy, takže obchodníci si nemohou dohledat odchylku od středového kurzu. Skutečné kurzy pro nákup nebo prodej uvidíte až při zadávání objednávky, a tady vás může čekat nepříjemné překvapení. Spready totiž nejsou nejnižší a u méně likvidních kryptoměn mohou přesahovat 5 %.

Abyste tuto klíčovou informaci zjistili, musíte projít registrací i ověřením identity, a to je prostě špatně. Nákupní a prodejní kurzy by měly být dohledatelné i pro neregistrované uživatele, aby je mohli srovnat s konkurencí.

Co klienti oceňují:

 • Jednoduchost
 • Mnoho platebních metod
 • Kvalitní a rychlý zákaznický servis

Co klienti kritizují:

 • V některých případech jsou spready a poplatky vysoké.

Na co si dát pozor?

 • Kriptomat nepodporuje nákup ani prodej kryptoměn bez registrace
 • Některé kryptoměny nelze vkládat ani vybírat (viz sekce Supported Actions na webu Kriptomat.io).
 • Odesílání menšího množství kryptoměn se nevyplatí kvůli transakčnímu poplatku.
 • Poplatek 1.49 % (respektive 3.45 % při platbě kartou) není konečný. Do nákladů se promítne ještě spread.

Uživatelská hodnocení Kriptomat

Kriptomat - recenze a zkušenosti

Kriptomat – recenze a zkušenosti

Shrnutí recenze Kriptomat

Kriptomat je bezesporu spolehlivá směnárna, která má co nabídnout. Musíme si ale položit 2 důležité otázky:

V čem je Kriptomat lepší než konkurence? A v čem naopak za konkurencí zaostává?

Kriptomat bude skvělá volba pro ty, kteří hledají snadný a rychlý přístup ke stovkám kryptoměn. Platforma je jednouchá, má český překlad, a navíc funguje jako virtuální peněženka, na kterou si zakoupené coiny můžete ukládat.

K dispozici je mnoho platebních metod, ale vyjma SEPA platby jsou všechny metody poměrně drahé. A to nás přivádí k nevýhodám Kriptomatu.

Kriptomat je směnárna, takže musíte počítat s vyššími poplatky. Ty nejsou v porovnání s ostatními směnárnami zas tak špatné, ale existují i levnější alternativy. Uveďme jeden příklad: Zatímco objednávka BTC přes Kriptomat vás bude stát přibližně 2 %, u burzy Binance nezaplatíte ani 0.5 %. A to už je pořádný rozdíl.

Další nevýhodou je, že Kriptomat nepodporuje platby v korunách. Pokud se tedy chcete vyhnout směňování korun na eura, musíte využít některou z českých směnáren (např. Simplecoin) nebo burzu Coinmate.

Máte vlastní zkušenosti s Kriptomat.io? Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám do diskuse pod recenzí!

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Attila
  23.12.2021 20:49
  Attila
  Autor

  Bohužel, Monero nemůžete vložit ani vybrat. Jenže na oficiální stránce o tom není ani zmínka. Tak jsem zase o něco chytřejší a Kriptomat má o zákazníka méně.

 • Anonym
  17.8.2021 7:00
  Anonym
  Autor

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak bych mohla vybrat zůstatek na Kriptomatu. Celkový zůstatek portfolia je určitá částka,ale zůstatek v eur v moji peněžence je 0.

  Moc děkuji za podporu.

  Hezký den.

 • D.Z.
  10.3.2021 20:45
  D.Z.
  Autor

  Podle mě je to dobrá aplikace pro ty, kteří vstupují do světa kryptoměn. Věci jsou tu jednoduché a většinou i jasné. Například Binance mi připadala složitá, nepřehledná, v aplikaci byl zmatek a ověřování byla noční můra – hlavně ověření adresy.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář