Aktualizováno

Recenze KRIPTOMAT Zkušenosti se směnárnou Kriptomat.io, poplatky, návod, diskuze

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepší kryptosměnárnu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

V následující recenzi si představíme estonskou směnárnu Kriptomat, která nabízí přes 40 kryptoměn a podporuje platby v eurech. Pojďme zjistit, co všechno směnárna nabízí, kolik si účtuje na poplatcích a jak službu Kriptomat hodnotí ostatní klienti.

Recenze Kriptomat ve zkratce

Kriptomat je původem slovinská internetová směnárna, která vám umožní nákup, prodej a ukládání kryptoměn. Služba je dostupná přes webovou platformu nebo z mobilní aplikace.

Přes Kriptomat seženete 45 populárních kryptoměn, mezi kterými nechybí Bitcoin, Ethereum, Ripple, Polkadot ani Cardano.

Platby za nákup kryptoměn probíhají v eurech, přičemž využít můžete bankovní převod, platební karty nebo elektronické peněženky Skrill a NETELLER.

Kriptomat si za každou objednávku účtuje poplatek ve výši 1.49 %. Celkové náklady jsou ale vyšší, protože se do nich propisuje také spread a dodatečné poplatky (například poplatek za platbu kartou). Dobrou zprávou ale je, že vklady a výběry pomocí bankovního převodu zůstávají zdarma.

Webová stránka Kriptomat podporuje 24 jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Alespoň základní znalost angličtiny je ale nutností, protože mnoho důležitých dokumentů má pouze anglickou verzi (obchodní podmínky, výpis poplatků a další).

Výhody

 • Ověřená směnárna s licencí
 • Nákup a prodej kryptoměn za EUR
 • Jednoduché a přehledné
 • Kompletní podpora češtiny

Nevýhody

 • Povinná registrace a verifikace
 • Vyšší poplatky pro některé platební metody

Hodnocení směnárny Kriptomat: 80%

Základní informace o Kriptomat

Název Kriptomat
Provozovatel Kriptomat OU (Tallinn, Estonsko)
Rok založení 2018
Čeština Ano
Fiat měny 1 (EUR)
Kryptoměny 45 (BTC, LTC, ETH, XRP a další)
Platební metody Bankovní převod, platební karty, Skrill, NETELLER
Ukládání kryptoměn Ano
Nákup bez registrace Ne
Podporované funkce Nákup, prodej a uložení kryptoměn
Minimální objednávka 0.005 BTC
Obchodní limity Ano
Poplatek směnárny cca 1.75 až 6 % → srovnat s konkurencí
Další poplatky Ano
Zvýhodnění poplatků Ne

Nabídka směnárny Kriptomat

Nabídka směnárny Kriptomat patří k těm nejširším na trhu. V tuto chvíli směnárna podporuje 45 kryptoměn, a jejich počet neustále narůstá. Na své si tedy přijdou i příznivci méně známých altcoinů.

Dostupné kryptoměny: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH) a Ripple (XRP), Polkadot (DOT), Cardano (ADA), Stellar (XLM), Tether (USDT), Tezos, TRON, Enjin, ChainLink, EOS, Monero, NEM, IOTA, DAI, NEO, Zcash a mnoho dalších.

Dejte si ale pozor!  Některé kryptoměny nelze vybrat na vlastní peněženku (Cardano, Monero, IOTA, NEO, ETC, NEM, VET, ATOM).

Kryptoměny dostupné u Kriptomat

Kryptoměny dostupné u Kriptomat

Objednávky a platby

Abyste mohli přes Kriptomat obchodovat, tak si musíte vytvořit obchodní účet a vložit na něj peníze.

Pro vklad peněz můžete využít bankovní převod (SEPA) nebo platbu přes Sofort. Alternativní možností je vklad kryptoměn.

Peníze, které vložíte na obchodní účet, můžete použít k okamžitému nákupu kryptoměny. Za nákupu můžete zaplatit ale i platební kartou nebo pomocí elektronických peněženek. Platební metodu si vyberete při zadávání objednávky.

Směnárna Kriptomat

Směnárna Kriptomat

Abychom to tedy shrnuli, při nákupu kryptoměn máte k dispozici tyto platební metody:

Výběry peněz z obchodního účtu probíhají buď v eurech (bankovní převod) nebo v kryptoměnách (odeslání na vlastní krypto-peněženku).

Kriptomat podporuje jedinou fiat měnu – EUR. Pro české klienty to znamená jednu nepříjemnost navíc: převod mezi korunami a eury. Banky vám sice převod ochotně zajistí, ale za cenu horších kurzů nebo dodatečných poplatků. Mnohem levnější bývá konverze přes devizové společnosti (např. Revolut).

Návod Jak nakupovat přes Kriptomat?

 1. Vytvořte si obchodní účet a vložte na něj peníze (návod níže).
 2. Otevřete záložku Koupit & Prodat a vyberte požadovanou akci: Koupit, Prodat nebo Směna.
 3. Vyberte kryptoměnu, kterou chcete obchodovat, a způsob platby.
 4. Nastavení objednávky

  Nastavení objednávky

 5. Zvolte velikost objednávky a klikněte na tlačítko Náhled transakce.
 6. Rekapitulace objednávky

  Rekapitulace objednávky

 7. Zobrazí se souhrn objednávky, kde uvidíte nákupní nebo prodejní kurz i celkové poplatky. Pokud s objednávkou souhlasíte, klikněte na tlačítko Koupit. Tímto se objednávka potvrdí a už nepůjde zrušit ani změnit.
 8. Hotovo! Zakoupené coiny obdržíte během chvilky na svůj účet, který funguje jako virtuální peněženka. Odtud je můžete odeslat na vlastní kryptoměnovou peněženku, popřípadě směnit zpět na eura.

Videonávod od Kriptomat:

Obchodní limity

Velikost minimální objednávky se liší pro každou kryptoměnu, ale obvykle se pohybuje v řádu stovek korun. Například pro Bitcoin je minimální objednávka 30 EUR.

Co se vkladů týče, minimální částka pro SEPA platbu je 35 euro. Také při odesílání zakoupených kryptoměn na vlastní peněženku musíte dodržet minimální limit, který se pohybuje v rozmezí 15 až 25 EUR.

A jak je to s maximálními limity?

Vklady i výběry v eurech (SEPA) jsou omezené maximální částkou 25,000 EUR denně, respektive 200,000 EUR měsíčně. Pro ostatní platební metody je limit znatelně nižší – 500 EUR denně nebo 5,000 EUR měsíčně. Vklady a výběry kryptoměn žádný maximální limit nemají.

Poplatky u Kriptomat

Každá kryptoměnová směnárna si účtuje poplatky a ani Kriptomat není výjimkou. Speciálně u Kriptomatu si ale poplatky dobře pohlídejte, protože můžou překročit i 5 % z objemu objednávky.

Všechny poplatky jsou vypsané v přehledném sazebníku, který najdete na oficiálním webu Kriptomat. Nikde se ovšem neuvádí velikost aktuálního spreadu, a to je opravdu problém. Abyste zjistili nákupní nebo prodejní kurz, tak se musíte nejprve zaregistrovat, vložit peníze a vytvořit objednávku.

Jednotlivé poplatky si krátce rozebereme:

 • Spread neboli rozdíl nákupního (vyššího) a prodejního (nižšího) kurzu. U Bitcoinu je spread přibližně 300 dolarů, což při našem testování vycházelo na 0.5 % (tzn. ztráta 0.25 % při nákupu a 0.25 % při prodeji).
 • Poplatek směnárny: Nákup nebo prodej kryptoměn za eura stojí 1.49 % (minimálně však 1.49 € za každou transakci). Směna dvou různých kryptoměn je zdarma.
 • Poplatek za platební metodu: Při nákupu kryptoměn se platí dodatečný poplatek, jehož velikost se liší pro každou platební metodu. Pouze vklady a výběry SEPA platbou jsou zdarma.
Platební metoda Poplatek
Bankovní převod SEPA (vklad/výběr) 0 %
Platební karta (nákup) 3.70 %*
Skrill (nákup) 5.35 % *
NETELLER (nákup) 5.35 %*
Sofort (vklad na účet) 3.95 % + 0.35 €
*Další poplatky se mohou účtovat při nákupu pod 100 EUR.
 • Poplatek za výběr kryptoměn: Za výběr kryptoměn na vlastní virtuální peněženku zaplatíte poměrně vysoký poplatek. Velikost poplatku se liší pro každou kryptoměnu: 0.0005 BTC; 0.006 ETH; 0.02 XRP, 0.03 DOT a tak dále. Kompletní seznam najdete zde.
 • Poplatek za výběr vybraných kryptoměn

  Poplatek za výběr u vybraných kryptoměn

Srovnání poplatků

Jak si stojí směnárna Kriptomat v porovnání s konkurenčními službami, které umožňují nákup kryptoměn? Níže naleznete srovnání poplatků s nejlépe hodnocenými a prověřenými směnárnami / burzami:

 kriptomatBinanceSimplecoinCoinbase
Standardní platba1.49 %
0 - 0.1 %
0 %
1.49 %
Instantní platba ?3.70 %
1.80 %
Nelze
3.99 %
Spread u BTC ?0.50 %
0.10 %
6.50 %0.50 %
Celkový poplatek ?1.7 - 6 %
0 - 3 %
3 - 5 %2 - 5 %
Poplatky ze dne 6.5.2021, výše
poplatku se může měnit.
 Recenze BinanceRecenze SimplecoinRecenze Coinbase
Poplatky ze dne 6.5.2021, výše poplatku se může měnit.

Chcete ušetřit? Nákup kryptoměn přes směnárny je jednoduchý, ale také poměrně drahý. Levnější alternativou jsou kryptoměnové burzy (např. Coinmate nebo Binance).

Registrace a ověření klienta

Abyste mohli přes Kriptomat obchodovat, musíte si nejprve vytvořit vlastní účet. Samotná registrace ovšem nestačí, protože směnárna vyžaduje také ověření identity. Pojďme si tedy ukázat, jak registrace a ověření identity probíhá.

Chcete nakupovat kryptoměny bez registrace? Vyzkoušejte českou směnárnu SimpleCoin.

Návod: Jak se zaregistrovat u Kriptomat?

Registrace začíná krátkým formulářem, do kterého vyplníte vaše jméno, kontaktní email a libovolné heslo. Ihned po odeslání formuláře obdržíte email s potvrzovacím odkazem.

Po ověření emailu přichází na řadu mobilní telefon. Stačí vyplnit číslo telefonu a opsat potvrzovací kód, který během několika sekund obdržíte SMS zprávou.

V tuto chvíli se vám zpřístupní webová platforma, ale většina funkcí bude uzamčená. Stále vás totiž čeká ověření identity, ke kterému si nachystejte platný průkaz totožnosti (občanku nebo cestovní pas). Průkaz podle instrukcí nafotíte a nahrajete na svůj účet. Potom vyfotíte ještě jednu selfie fotku a máte hotovo.

Ověření totožnosti u Kriptomat

Ověření totožnosti u Kriptomat

Ověřování klientů vyžadují evropské směrnice a předpisy (AML, KYC). Jejich cílem je zabránit praní špinavých peněz a dalším nelegálním aktivitám.

Důvěryhodnost a zabezpečení

Služba Kriptomat funguje od února 2018 a současným provozovatelem je společnost Kriptomat OÜ. Zakladatelé směnárny pochází ze Slovinska, ale provozující společnost sídlí v Estonku, které již začalo regulovat kryptoměnový segment. Díky tomu má Kriptomat licenci od Financial Intelligence Unit pro poskytování svých služeb.

98 % digitálních aktiv drží směnárna na vysoce zabezpečených offline uložištích, kde jsou mimo dosah internetových hackerů. Pro přihlášení k účtu se vyžaduje dvojité ověření (zvolené heslo + jednorázový SMS kód). K dispozici je také dvoufázové ověřování od Google.

Ačkoliv je zabezpečení Kriptomat na vysoké úrovni, dlouhodobému ukládání kryptoměn u směnárny se raději vyhněte. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje využívat vlastní kryptoměnovou peněženku, ideálně tzv. cold wallet bez připojení k internetu (např. Trezor nebo Ledger Nano).

Zákaznickou linku můžete kontaktovat emailem nebo přes živý chat na webu Kriptomat.io. Většinu otázek ovšem Kritpomat zodpovídá v sekci FAQ a Help Centre.

Vyzdvihnout musíme české video-návody v sekci Jak to funguje. Návody vám krok za krokem vysvětlí registraci, verifikaci, obchodování, ale i vklad a výběr peněz. Zkrátka úplně všechno, co vás u směnárny čeká.

Zkušenosti s Kriptomat

Internetové recenze hodnotí Kriptomat jako důvěryhodnou a kvalitní směnárnu. Důvodem je nejen licence a povedená aplikace, ale také kvalitní zákaznický servis a zabezpečení na vysoké úrovni. Přesto na internetu najdete pár stížností, na které se krátce zaměříme.

Většina stížností se týká poplatků, avšak obvykle je chyba na straně obchodníků, kteří se s poplatky neseznámili. Pokud si sazebník poplatků důkladně prostudujete, tak vás nic nepřekvapí.

V případě spreadů je ovšem kritika na místě.

Na platformě se zobrazuje pouze středový kurz, takže skutečné kurzy pro nákup nebo prodej zjistíte až při zadávání objednávky. Začátečníci si tak vůbec nemusí všimnout, že kurz k nákupu je výrazně vyšší než kurz k prodeji. U méně likvidních kryptoměn může být rozdíl až 5 %!

Určitě bychom přivítali, kdyby aplikace zobrazovala velikost spreadu spolu s ostatními poplatky.

Recenze a zkušenosti klientů

?Zdroj referencí: Investplus, Trustpilot
D.Z. napsal

Podle mě je to dobrá aplikace pro ty, kteří vstupují do světa kryptoměn. Věci jsou tu jednoduché a většinou i jasné. Například Binance mi připadala složitá, nepřehledná, v aplikaci byl zmatek a ověřování byla noční můra – hlavně ověření adresy. (…)

Pavel Chren napsal

Excelentní. Skvělá podpora. Všechno je jednoduché a jasné.

Andrej napsal

Perfektna sluzba na kupu kryptomien, rychla, lacne poplatky za vklad a dobry prehlad.

Attila napsal

Bohužel, Monero nemůžete vložit ani vybrat. Jenže na oficiální stránce o tom není ani zmínka. Tak jsem zase o něco chytřejší a Kriptomat má o zákazníka méně…

Co klienti oceňují:

 • Jednoduchost
 • Mnoho platebních metod
 • Kvalitní a rychlý zákaznický servis

Co klienti kritizují:

 • V některých případech jsou spready a poplatky vysoké.

Na co si dát pozor?

 • Kriptomat nepodporuje nákup ani prodej kryptoměn bez registrace
 • Některé kryptoměny nelze vybrat (Cardano, Monero, IOTA, NEO, ETC, NEM, VET, ATOM).
 • Odesílání menšího množství kryptoměn se nevyplatí kvůli transakčnímu poplatku.

Závěrečné shrnutí

Stále jsme nezodpověděli 2 zásadní otázky:

V čem je Kriptomat lepší než konkurence a proč by měli obchodníci nakupovat právě u této směnárny?

Kriptomat bude skvělá volba pro ty, kteří hledají snadný a rychlý nákup kryptoměn. Kriptomat má jednoduchou platformu, podporuje češtinu a nabízí 45 různých kryptoměn. Účet u Kriptomat navíc funguje jako virtuální peněženka. Stačí si tedy vytvořit účet, vložit peníze a můžete investovat.

K dispozici je množství platebních metod, ale vyjma SEPA převodu jsou všechny platební metody zpoplatněné. Poplatky bohužel nejsou nejnižší, což nás přivádí k nevýhodám Kriptomat.

Poplatky u Kriptomat nejsou vysoké, ale existují i levnější alternativy. Zatímco objednávka BTC přes Kriptomat vás bude stát přibližně 1.5 až 2 %, u burzy Binance zaplatíte přibližně desetinu. A to už je pořádný rozdíl.

Máte vlastní zkušenosti s Kriptomat? Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám do diskuse pod recenzí!

Populární krypto burzy a směnárny
 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
99%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
98%
 • Směnárna kryptoměn BTC, BCH, LTC a ETH
 • Bonus 10 dolarů při nákupu kryptoměn nad 100 USD
 • Minimální transakce 1 dolar
98%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové; investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • Anonym
  17.8.2021 7:00
  Anonym
  Autor

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak bych mohla vybrat zůstatek na Kriptomatu. Celkový zůstatek portfolia je určitá částka,ale zůstatek v eur v moji peněžence je 0.

  Moc děkuji za podporu.

  Hezký den.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář