Aktualizováno

AKCIE – jak fungují, návod na nákup akcií a obchodování s akciemi pro začátečníky, dividendy

Zhodnocení investic nad 10 % ročně? I takové možnosti nabízí investování do akcií, které využívá stále více lidí po celém světě. Jen v Česku podle odhadů obchodují desítky tisíc lidí. Nejedná se přitom o žádný krátkodobý trend. Historie obchodování s cennými papíry sahá až do starověku a první akciová společnost vznikla před více než 400 lety. A i když se dnes obchoduje převážně elektronicky, princip je stále stejný. Díky současným technologiím je však obchodování s akciemi dostupnější a snadnější, než kdy předtím.

Co jsou to akcie a jak fungují?

Jak fungují akcie

Jak fungují akcie

Akcie je typ cenného papírů, jehož držitelé se stávají vlastníky části konkrétní firmy. Velmi populární jsou dividendové akcie, pomocí kterých lze dosáhnout na zajímavý pasivní příjem. I když totiž vlastníte třeba jen jednu akcii společnosti KOMERČNÍ BANKA, tak máte nárok na určitý podíl na zisku. Ten se akcionářům vyplácí v pravidelných intervalech a označuje se jako dividenda.

Držitelé akcií vlastní poměrnou část společnosti a proto mají nárok na podíl ze zisku (tzv. majetkové právo) a právo rozhodovat o budoucnosti firmy (právo rozhodovací). Akciové společnosti ovšem vydávají stovky milionů akcií, takže nákupem jedné akcie získáte jen miniaturní podíl. Proto je také stanoveno, že právo rozhodovací mají jen držitelé stanoveného počtu akcií.

Kromě dividend mohou držitelé akcií vydělávat i tzv. kapitálovým zhodnocením, což není nic jiného, než zhodnocení samotné akcie. Ceny akcií na burze rostou a klesají, takže správně načasovaným nákupem a následným prodejem lze vydělat hodně peněz. Stačí nakoupit akcie prosperující společnosti a doufat, že hodnota akcií bude růst.

Vyplácení dividend

Příklad vývoje dividendy Philip Morris ČR

Příklad vývoje dividendy Philip Morris ČR

U tuzemských společností se dividendy vyplácí jednou za rok, zatímco třeba americké společnosti vyplácí dividendy kvartálně. Nejedná se ovšem o pravidlo. Podstatné je, že se dividendy vyplácí v pravidelných intervalech. Společnosti také s předstihem oznamují datum pro tzv. rozhodující den. Právě ti akcionáři, kteří akcie drží v rozhodující den, mají nárok na dividendy. I když tedy koupíte akcii pouhý týden před rozhodujícím dnem, připadne dividenda vám.

Velikost dividendy by měla odrážet hospodaření společnosti za dané období. Může se samozřejmě stát i to, že společnost žádné dividendy nevyplatí. Na jednu akcii připadá jedna dividenda, takže celkový zisk je dán počtem držených akcií. Pokud byste chtěli vlastnit 1 % firmy a dostat celé procento z rozdělovaného zisku, museli byste skoupit 1 % všech akcií. To by v praxi znamenalo nakoupit miliony cenných papírů.

Klasické akcie nebo akciové CFD?

Srovnání největších světových burz

Srovnání největších světových burz

Akcie se obchodují na akciových burzách. Na burzy vám umožní přístup brokerské společnosti. Existuje ovšem více způsobů, jak na akciích vydělávat, a výše popsaný nákup akcií je jen jedním z mnoha. Populární alternativou ke klasickým akciím jsou tzv. akciové CFD neboli rozdílové smlouvy, které se obchodují u CFD brokerů.

Při obchodování s CFD kontrakty ve skutečnosti žádné akcie nekupujete ani neprodáváte. Nakoupený kontrakt ovšem mění hodnotu podle vybrané akcie, tak jej můžete později prodat se stejným ziskem nebo se stejnou ztrátou, jako reálnou akcii. Nevýhodou je, že při obchodování s CFD nejste akcionáři a nemáte tak nárok na dividendy. Za držení CFD mimo obchodní hodiny se navíc platí malý poplatek (rollover), což u klasických akcií není. Největším problémem CFD je, že obvykle obchodujete na uměle vytvořeném trhu proti vlastnímu brokerovi. Váš zisk tedy znamená ztrátu pro brokera a naopak, čehož bohužel někteří nepoctiví brokeři zneužívají.

Nákup klasické akcie (DOLE) vs. akciového CFD (NAHOŘE)

Nákup klasické akcie (DOLE) vs. akciového CFD (NAHOŘE)

CFD má ale i své výhody. Pomocí CFD lze například spekulovat na pokles ceny akcií. To znamená, že vyděláte, pokud cena akcie klesne (tzv. shortování). Pro úplnost doplňme, že shortování je možné i s klasickými akciemi, ale je komplikované a určeno výhradně pro pokročilé obchodníky. Mnoho brokerů tento druh obchodování navíc vůbec neumožňuje. Další výhodou CFD je finanční páka, která vaše zisky (ale i ztráty) znásobí třeba dvacetkrát. Aby tedy obchodník vydělal, tak nemusí investovat vysoké sumy a stačí mu i nepatrné cenové pohyby.

Akcionářem se stanete i přes internet

V dnešní době se akcie nakupují a prodávají výhradně přes internet. Využívají se k tomu obchodní platformy brokerských společností, přes které obchodníci zasílají objednávky na libovolné burzy. Zakoupené akcie se vám ukládají na obchodní účet, odkud je můžete kdykoliv prodat.

Obchodování s akciemi funguje následovně: V první řadě si vyberete vhodnou brokerskou společnost, u které si vytvoříte obchodní účet. Účet se následně musí ověřit tím, že brokerovi poskytnete kopie požadovaného průkazu totožnosti a popřípadě dalších dokumentů. Na ověřený účet pak zašlete peníze pomocí běžného bankovního převodu a přes obchodní platformu za tyto peníze můžete nakoupit libovolné akcie. Nakoupené akcie zůstanou uložené na účtu (v elektronické podobě), dokud je zase neprodáte. Peníze obdržené za prodej akcií si opět můžete převodem vybrat z obchodního účtu na váš běžný bankovní účet. Jak můžete vidět, tak vše se dá zvládnout přes internet.

Návod: Jak na obchodování s akciemi

Návod na obchodování s akciemi - platforma XTB

Návod na obchodování s akciemi – platforma XTB

Pro ukázku obchodování s akciemi jsme zvolili brokera XTB, u kterého lze z jediné platformy obchodovat jak klasické akcie, tak akciové CFD. Obchody si můžete sami a bez rizika vyzkoušet, protože XTB nabízí testovací demo účet. Webová platforma (xStation5) funguje i v klasickém internetovém prohlížeči a má český překlad, což obchodování tuzemským investorům usnadní. Všechny platformy nicméně fungují na podobném principu a tedy i cizojazyčné platformy si obchodníci obvykle velmi rychle osvojí.

Po přihlášení k platformě si musíte nejprve otevřít seznam akcií. Ten najdete v levém panelu (Market Watch) vedle grafu pod zkratkou STC. Následně si vyberete buď klasické akcie (Stocks) nebo akciové CFD (Stocks CFD). Kliknutím na libovolnou kategorii se vám otevře seznam akcií podle zemí.

Nákup klasických akcií

Po kliknutí na vybranou akcii se zobrazí čtyři ikony a panel pro zadávání rychlých transakcí (tlačítka Buy pro nákup akcie a Sell pro prodej). První ikona (i v kroužku) slouží k zobrazení informací o akcii. V těchto informacích je mimo jiné uvedena minimální velikost objednávky a výše poplatku neboli komise. Další ikony slouží k zadávání transakcí, k zobrazení grafu akcie a k přidání akcie do seznamu oblíbených aktiv.

Nákup klasických akcií

Nákup klasických akcií

Pro vytvoření objednávky klikněte na příslušnou ikonu (plus ve čtverci). Rychlému zadávání přes zelené/červené tlačítko se ze začátku raději vyhněte. Nyní se vám zobrazilo okno pro vytvoření objednávky. U tržní objednávky (Okamžitá realizace) si zvolíte množství akcií, které chcete koupit. Hned vedle se vám zobrazí přepočet na CZK (u zahraničních akcií také přepočet na cizí měnu). U limitní objednávky (Čekající pokyn) si navíc zvolíte maximální cenu, za kterou jste ochotni nakupovat.

Panel s přehledem otevřených pozic

Panel s přehledem otevřených pozic

Potvrzená objednávka se odešle na burzu. Tržní objednávka se zrealizuje ihned za nejlepší dostupnou cenu, zatímco limitní objednávka čeká na vhodnou protinabídku. Čekající limitní objednávku lze kdykoliv zrušit. Už při zadávání limitní objednávky můžete zvolit, kdy se objednávka (pokud se nezrealizuje) ukončí.

Vaše aktivní obchodní pozice (nakoupené akcie) můžete vidět v panelu „Otevřené pozice“ pod grafem. U každé pozice přitom vidíte parametry objednávky a především aktuální zisk/ztrátu. Každou akcii můžete kdykoliv prodat jediným kliknutím na červený křížek.

Kde obchodovat akcie?
Přehled populárních akciových brokerů včetně vzorové kalkulace poplatků.
 • Charakteristika
 • Minimální vklad
 • Demo účet
 • Pojštění vkladů
 • Srovnání poplatků
 • CZ akcie za 50 000 Kč
 • US akcie za 50 000 Kč
 • EU akcie za 50 000 Kč
POPULÁRNÍ
XTB broker
 • 1 Kč
 • 200 Kč
 • 109 Kč
 • 128 Kč
FIO broker
 • 1 Kč
 • 175 Kč
 • 174 Kč
 • 225 Kč
Degiro broker
 • 1 Kč
 • 79 Kč
 • Až tisíce Kč 1
 • 180 - 242 Kč 2
LYNX broker
 • 100 000 Kč
 • Nelze koupit
 • 100 Kč
 • 130 Kč
Interactive brokers
 • 10 000 USD
 • Nelze koupit
 • Až tisíce Kč 1
 • 100 Kč
 
1 Výše poplatků záleží na počtu akcií. Při nákupu centových akcií se tak mohou poplatky vyšplhat i do desítek tisíc!
2 Rozpětí definováno poplatky na burzách NĚMECKO - HOLANDSKO
Poplatky převzaty ze srovnání na webu brokerské společnosti XTB. Poplatky jsou orientační a nemusí být aktuální.

Nákup a prodej akcií jako CFD

Nákup a prodej akciových CFD

Nákup a prodej akciových CFD

Obchodování s CFD vypadá na první pohled stejně. Někteří si ale všimnou, že lze kromě nákupu akcie i prodávat. A to bez ohledu na to, jestli akcie vlastníte nebo ne. Také přibude nová ikonka SL/TP (StopLoss/TakeProfit). Tato funkce slouží k automatickému ukončení transakce při vámi stanoveném zisku nebo ztrátě.

Pro nákup nebo prodej akcií přes CFD stačí opět kliknout na symbol plus ve čtverci. K dispozici je opět limitní i tržní objednávka, stejně jako u klasických akcií. Rozdílem je, že CFD akcie se obchodují s finanční pákou, takže platíte jen zlomek celkové objednávky, který se označuje jako marže. Můžete tak ovládat obchodní pozice o vysokém objemu, na který by váš kapitál nestačil.

Okamžitá realizace vs. čekající pokyn

Okamžitá realizace vs. čekající pokyn

Důležitým nástrojem je Zastavení ztrát, která plní stejnou funkci jako SL/TP. Zde si nastavíte, při jaké ztrátě se má transakce ukončit a to pomocí limitní ceny nebo ztráty v Kč. Nástroj Realizace Zisku slouží k automatickému ukončení pozice po dosažení určitého zisku.

Pokud očekáváte růst hodnoty akcie, zvolte možnost BUY. Pokud chcete naopak vydělávat při poklesu hodnoty akcie, klikněte na SELL. Nakoupené CFD lze opět kdykoliv odprodat. Na obrázku níže můžete vidět rozdíl mezi nejjednodušší objednávkou, kde zvolíte pouze množství akcií k nákupu/prodeji, a limitní objednávkou s využitím SL/TP.

Kde obchodovat forex & CFD
Přehled populárních forex & CFD brokerů, kteří jsou prověřeni stovkami českých obchodníků.
Populární
 • Jednoduchá platforma a nízký minimální vklad
 • Výukové materiály, semináře a testovací účet zdarma
 • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 80% ztrácí peníz
 • Neomezený testovací demo účet s kapitálem 500 000 Kč zdarma
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
Otevřít účet Vyzkoušet demo
U 76.4% účtů investorů došlo k finanční ztrát
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 76% ztrácí peníze

Obchodování s akciemi pro začátečníky

Ještě před vstupem na burzu je důležité znát možná rizika obchodování. Akcionář neručí za závazky společnosti, jejíž akcie vlastní, takže jediným rizikem je ztráta hodnoty nakoupených akcií. Také při obchodování akciových CFD je jediným rizikem ztráta investovaných peněz. Při obchodování s finanční pákou je ale riziko vyšší. Statistiky CFD brokerů ostatně ukazují, že přibližně 4 z 5 klientských účtů končí ve ztrátě. I přesto mnoho obchodníků podceňuje přípravu a k investování přistupují spíše jako k hazardu.

Obchodování CFD si lze nezávazně vyzkoušet na demo účtu

Obchodování CFD si lze nezávazně vyzkoušet na demo účtu

Základem úspěchu je nespěchat a věnovat čas přípravě. Připravte se na to, že peníze nebudou vaší jedinou investicí. Výhodou je, že obchodníci dnes mají k dispozici bezplatné výukové materiály a testovací demo účty. Není tedy problém získat teoretické znalosti a naučit se je využívat v praxi. Demo účet vám navíc ukáže, jestli byste dokázali uspět s reálnými penězi.

Na úvod je důležité vybrat kvalitní brokerskou společnost. Nezodpovědným obchodováním u neregulovaných CFD brokerů se ostatně můžete i zadlužit. K tomu dojde, pokud je ztráta z transakce kvůli finanční páce větší, než obchodníkův kapitál. U drtivé většiny licencovaných brokerů jsou účty chráněné proti negativnímu zůstatku, takže se transakce včas automaticky ukončí. Tuto funkci ostatně plní i stoploss, takže sám klient může zadlužení jednoduše předejít. Musí ovšem znát rizika a způsoby, jak je minimalizovat. A to bez důkladné přípravy není možné.

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze , zkušenosti

Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář