Aktualizováno

Nejlepší bitcoin peněženky

Nejlepší bitcoin peněženky

Abyste mohli bitcoiny vlastnit nebo používat, budete potřebovat bitcoinovou peněženku. Peněženek ovšem existují desítky a vybrat tu pravou není snadné. Pojďme se tedy podívat, co by měla kvalitní peněženka umět a které bitcoinové peněženky jsou aktuálně nejlepší.

Bitcoin peněženky

Bitcoinová peněženka je mobilní aplikace, počítačový program nebo speciální zařízení, které slouží k přijímání, odesílání a ukládání bitcoinů. Typy peněženek a jejich vlastnosti jsme detailně popsali v článku kryptoměnové peněženky.

Burzovní účet jako peněženka?

Většina začátečníků ukládá bitcoiny na burze nebo u směnárny. Je to snadné, pohodlné a bezpracné, protože zabezpečení kryptoměn řeší správce burzy. Kryptoměny vám ale reálně nepatří a nemáte nad nimi plnou kontrolu.

Pokud burzu napadnout hackeři nebo dojde k bankrotu, o kryptoměny můžete přijít. Podobných případů jsou bohužel desítky – stačí si vzpomenout na zkrachovalé burzy Mt.Gox nebo FTX, kterým hackeři ukradli kryptoměny v hodnotě stovek milionů dolarů.

Pokud své bitcoiny nechcete svěřovat burze, můžete si stáhnout vlastní (self-custody) peněženku. To sice znamená více starostí a větší zodpovědnost, ale zároveň se zbavíte závislosti na burze.

Pojďme se tedy podívat, jak vybrat kvalitní peněženku a které bitcoinové peněženky jsou nejlepší.

Nejlepší Bitcoin peněženky

Mobilní peněženky (pohodlné a všestranné)

Coinomi – Decentralizovaná peněženka pro smartphony. Podporuje přes 100 blockchainů včetně Bitcoinu a jako jedna z mála rozpozná všechny formáty bitcoinových adres (viz recenze Coinomi).

Peněženka Coinomi

Peněženka Coinomi

Trust Wallet – Decentralizovaná mobilní peněženka od burzy Binance. Trust Wallet podporuje přes 60 blockchainů, ale u Bitcoinu rozpozná pouze adresy typu bech32 (viz recenze Trust Wallet).

Trust Wallet - návod

Trust Wallet – návod

Hardwarové peněženky (TOP zabezpečení)

Trezor Safe 3 – Cenově dostupná hardwarová peněženka od české společnost SatoshiLabs. Podporuje stovky kryptoměn včetně BTC a ETH (viz recenze Trezor Safe 3).

Zabezpečení peněženky

Trezor Safe 3

Ledger Nano S Plus – Hardwarová peněženka od francouzské firmy Ledger. Podporuje více altcoinů než Trezor, ale nemá český překlad (viz recenze Ledger Nano S Plus).

Kryptopeněženka Ledger Nano S Plus

Kryptopeněženka Ledger Nano S Plus

Bitcoinové peněženky pro náročné

Blue Wallet – Čistě bitcoinová peněženka pro smartphony s Androidem. Podporuje všechny formáty bitcoinových adres i zvládá platby přes lightning network (LN peněženka je ale v režimu custodial).

Mycelium – Open-source mobilní peněženka pro Bitcoin a Ethereum. Peněženka podporuje všechny formáty BTC adres.

Samourai Wallet – Mobilní peněženka zaměřená na anonymitu a soukromí. Peněženka je decentralizovaná (self-custody), transparentní (open-source) a umožňuje mixování bitcoinů.

Bitcoin Core – Oficiální bitcoinový klient pro stolní počítače. Program umožňuje základní funkce (zasílání a ukládání bitcoinů), ale také těžbu bitcoinu nebo provozování full nodu.

Jak vybrat bitcoinovou peněženku

Zabezpečení peněženky

Kryptoměnová peněženka musí být v první řadě spolehlivá a bezpečná.

Používejte jen ověřené peněženky, které jsou šifrované a mají zabezpečený přístup. Ideální jsou self-custody krypto peněženky s veřejným zdrojovým kódem (open-source).

Podporované formáty adres

Bitcoinové adresy existují ve 3 formátech:

  • Legacy adresy (P2PKH) – Původní formát adres, označovaný jako Legacy. Adresa začíná číslicí 1 a umožňuje pouze klasické transakce s jedním privátním klíčem.
  • SegWit kompatibilní adresy (P2SH) – Adresa začíná číslicí 3. Tyto adresy umožnují pokročilejší funkce, například transakce s více podpisy.
  • SegWit nativní adresy (bech32) – Adresa začíná frází bc1. Adresa poskytuje stejné výhody jako P2SH adresy + výhody SegWitu (lepší škálovatelnost, rychlejší transakce a nižší poplatky).

Některé aplikace podporují jen vybrané formáty adres, což muže práci s peněženkou komplikovat. Pokud se například rozhodnete importovat kryptoměny ze seedu, aplikace vám nemusí zobrazit všechny vaše bitcoiny (zobrazí se pouze BTC uložené na podporovaných adresách).

Stejně tak se může stát, že kryptoměny nepůjde přijmout nebo odeslat, protože peněženka adresu nerozezná.

Pokročilé funkce a nástroje

  • SEED (podpora BIP32/39/44)

    Seed je fráze složená z 12 až 24 anglických slov, pomocí které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče. Pokud přístup k peněžence ztratíte, pomocí seedu můžete peněženku obnovit.

    Seed, který vám aplikace vygeneruje při vytváření nové peněženky, si opište na papír a dobře schovejte. Neukládejte seed v digitální podobě, aby jej nemohli ukrást hackeři.

  • PASSPHRASE (podpora BIP38)
    Tato funkce vám umožní seed zašifrovat pomocí libovolného hesla (passphrase). Passphrase funguje jako 13. slovo seedu, takže pokud by váš seed někdo ukradl, bez hesla se do peněženky nedostane.
  • Správa více peněženek současně
    Některé aplikace dokážou pracovat pouze s jedním seedem, takže všechny kryptoměny se pak ukládají na společnou peněženku. Aby byly peněženky oddělené, musí mít odlišný seed.
  • Podpora Lightning Network
    Lightning Network (zkráceně LN) je sekundární vrstva bitcoinového blockchainu, pomocí které lze provádět rychlejší a levnější transakce. LN podporují například mobilní peněženky Blue Wallet nebo Electrum.
  • Import privátního klíče
    Importování kryptoměn pomocí seedu podporují téměř všechny aplikace. Pokud ovšem plánujete importovat BTC pomocí privátního klíče (např. z papírové peněženky), dejte si pozor. Tuto funkci podporují jen některé aplikace, třeba Coinomi nebo Blue Wallet.
  • Mixování a anonymizace bitcoinů
    Mixování bitcoinů podporují peněženky zaměřené speciálně na anonymitu a ochranu soukromí – jmenovitě třeba mobilní peněženka Samourai Wallet nebo počítačová peněženka Wasabi Wallet. Mixování bitcoinů nově podporuje také hardwarová peněženka Trezor Model T (ve spolupráci s Wasabi).

Stručné shrnutí

Ať už plánujete bitcoiny dlouhodobě držet nebo aktivně používat, kvalitní peněženka je základ.

Pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále k dispozici, jsou ideální mobilní peněženky. Populární jsou například mobilní peněženky Trust Wallet, Coinomi nebo Blue Wallet.

Pokud je vaší prioritou maximální zabezpečení, je lepší zainvestovat do hardwarové peněženky. HW peněženky totiž izolují citlivé údaje od hackerů, virů a dalších kybernetických hrozeb, takže se hodí i pro ukládání větších obnosů. Nejznámější jsou modely Trezor a Ledger.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář