Aktualizováno

Coinomi recenze

Coinomi recenze

Ukládání kryptoměn na burze je pohodlné, ale obnáší to řadu rizik. Kryptoměny totiž spravuje burza, která je může ztratit, zpronevěřit nebo zablokovat. Nic z toho vám ale nehrozí, pokud máte self-custody peněženku. A jednu z těch nejlepších – Coinomi – si podrobně rozebereme v této recenzi!

Coinomi recenze

Recenze Coinomi ve zkratce

Coinomi je decentralizovaná krypto peněženka pro smartphony a stolní počítače, která funguje od roku 2014.

Coinomi umožňuje zasílání a ukládání kryptoměn, nákup kryptoměn, směnu kryptoměn a v omezené míře také staking. Peněženka podporuje desítky blockchainů včetně BTC a ETH, populární NFTčka i decentralizované aplikace (dApps).

Coinomi je self-custody peněženka, takže uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami. Toto je zásadní výhoda oproti burzovním aplikacím, protože kryptoměny uložené na burze nebo u směnárny vám reálně nepatří.

U Coinomi jsou kryptoměny (respektive privátní klíče) opravdu vaše a vydavatel peněženky k nim nemá přístup. Aplikace je navíc chráněná pomocí PINu nebo biometrie (otisk prstu, rozpoznání obličeje), takže nikdo cizí se do peněženky nedostane.

Výhody

 • Self-custody peněženka
 • Podporuje přes 120 blockchainů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština

Nevýhody

 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje

Hodnocení Coinomi: 82%

Coinomi – Základní informace

Název Coinomi
Rok vydání 2014
Provozovatel Coinomi Ltd (Velká Británie)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android, iOS)
Program pro PC (Windows, macOS, Linux)
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny Přes 10 000 tokenů ze 125+ blockchainů
(BTC, ETH, LTC, XRP, BNB, XMR…)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatky na nákup/směnu kryptoměn
Správa více peněženek ANO
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (biometrie, PIN)
Čeština ANO

Přehled peněženky Coinomi

Coinomi je všestranná krypto peněženka, pomocí které můžete uchovávat a zasílat stovky kryptoměn a tokenů. Kromě toho vám Coinomi umožní kryptoměny také nakupovat nebo směňovat.

Peněženka je dostupná jako aplikace pro smartphony (Android, iOS) nebo jako počítačový program (Windows, macOS, Linux).

Peněženka Coinomi

Peněženka Coinomi

Používání aplikace je bezplatné a anonymní, takže nemusíte vyplňovat žádné osobní údaje. Jedinou výjimkou je nákup kryptoměn za klasické fiat měny, který vyžaduje ověření identity.

Podporované kryptoměny

Peněženka Coinomi podporuje bezmála 1800 kryptoměn z více než 125 blockchainů.

Coinomi Trust Wallet Exodus Coinbase Wallet BlueWallet
Podporované blockchainy 125+ 65 30+ 15+ pouze Bitcoin
Podporované krypto 1 500+ 10 000+ 240+ 10 000+ 1
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) -
Litecoin (LTC) -
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) -
NFT -

Peněženka podporuje nativní mince (BTC, LTC, ETH…) a standardizované tokeny z 6 různých sítí – Ethereum (ERC20), Binance Chain (BEP2), Tron (TRC10), OmniLayer, Hedera a NEM.

Coinomi podporuje také NFT (tokeny typu ERC223 a ERC721). Svoje NFT najdete v peněžence pro Ethereum – stačí kliknout na symbol + v pravém dolním rohu a zvolit SbírkyCollectibles.

Funkce a nástroje

Ukládání kryptoměn

Pokud s kryptoměnami začínáte, můžete si v aplikaci vytvořit novou peněženku, na kterou budete kryptoměny posílat.

Na jednu peněženku můžete ukládat různé kryptoměny, ale stejně tak si můžete vytvořit více oddělených peněženek pro jednu kryptoměnu – třeba 3 bitcoinové peněženky.

Pokud už peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí obnovovací fráze (tzv. seed).

Jak importovat kryptoměny z papírové peněženky?

Papírová peněženka neobsahuje seed, ale pouze privátní klíč. Toto může být problém, protože některé aplikace vložení privátního klíče nepodporují. U Coinomi to naštěstí jde: stačí otevřít BTC peněženku a z nabídky v pravém horním rohu vybrat Naplnit peněženku. Pak už jen opíšete privátní klíč a máte hotovo.

Import papírové peněženky

Import papírové peněženky

Co naopak Coinomi nepodporuje, to jsou watch-only peněženky (uživatel vidí zůstatek, ale nemůže s ním disponovat) nebo multisig peněženky (odeslání transakce vyžaduje více podpisů/privátních klíčů).

Coinomi Trust Wallet Exodus Coinbase Wallet BlueWallet
Multipeněženky - -
Multisig peněženky - - - -
Watch-only peněženky - - -
Staking / Earn / Rewards -
Nákup kryptoměn za fiat
Směna kryptoměn -
Popdora dApps -
Správa hardware peněženek - - -

Směna kryptoměn

Součástí aplikace Coinomi jsou 2 směnárny.

První směnárna (záložka Směna, anglicky Exchange) umožňuje směnu kryptoměn z různých blockchainů, například BTC a ETH. K dispozici je ale jen 12 kryptoměn a směna je poměrně drahá (poplatek cca 4 %).

Směnárna kryptoměn v Coinomi

Směnárna kryptoměn v Coinomi

Druhou variantou je decentralizovaná burza ParaSwap (záložka DEX), přes kterou můžete směňovat tokeny ze stejného blockchainu, například tokeny typu ERC20. Směnárna si neúčtuje žádné poplatky, takže náklady obvykle nepřesahují ani 0.5 % (platíte jen transakční poplatek + malou přirážku na kurzu).

Směnárna ParaSwap

Směnárna ParaSwap

Za zmínku stojí, že Coinomi podporuje decentralizované aplikace (dApps). Mezi nimi jsou i desítky decentralizovaných burz, které fungují podobně jako ParaSwap. K dApps se můžete připojit přes integrovaný prohlížeč nebo pomocí WalletConnect.

Nákup kryptoměn za klasické fiat měny

Chcete kryptoměny koupit nebo prodat za klasické fiat měny? Ani v tomto vám Coinomi nebude bránit. Stačí rozkliknout hlavní menu a zvolit jednu z možností v sekci Buy/Sell.

První odkaz Krypto (Celý svět) směřuje na směnárnu stránku partnerské směnárny Simplex. Tady můžete kryptoměny pouze nakupovat, avšak můžete si vybrat měnu, jakou objednávku uhradíte (včetně EUR a CZK). Zaplatit můžete kartou i převodem, ale celkové poplatky jsou hodně vysoké (klidně 10 %).

Nákup kryptoměn přes Simplex

Nákup kryptoměn přes Simplex

Druhý odkaz Krypto (Evropa) odkazuje na partnerskou směnárnu BTC Direct. Tato směnárna podporuje pouze platby v eurech, ale narozdíl od Simplexu vám umožní kryptoměny i prodat. Poplatek směnárny je 2 až 3 %, ale celkové náklady mohou být vyšší. Záleží na tom, jaký kurz vám prodejce nabídne.

Oba prodejci (Simplex i BTC Direct) vyžadují ověření identity, takže v průběhu nákupu musíte vyplnit osobní údaje.

Staking u Coinomi

Staking ve zkratce – Staking označuje proces, kdy uživatel uzamkne své tokeny na peněžence na určitou dobu a dostane za to odměnu v podobě úroku. Staking lze provádět pouze u kryptoměn s algoritmem PoS (Proof-of-Stake).

Coinomi staking v základu nepodporuje. Existují ovšem 2 způsoby, jak se do stakingu zapojit:

 • Automatický staking – Některé kryptoměny, např. Algorand, vyplácí odměny automaticky. Stačí tedy kryptoměnu nakoupit, nechat na peněžence, a odměny se vám budou postupně připisovat. Musíte ovšem splnit podmínky stakingu (např. držet požadovaný počet tokenů).
 • Staking přes chytré kontrakty – Tokeny ze sítí Ethereum nebo Ethereum Classic lze stakovat pomocí chytrých kontraktů. Aktivaci provedete přes tlačítko Kontrakty, které najdete pod symbolem + ve vaší ETH peněžence. Nastavení kontraktu je ovšem trochu složitější.

Zabezpečení

Ukládání kryptoměn na mobilní peněžence je poměrně rizikové. Mnohem bezpečnější jsou hardwarové peněženky.

Přístup do aplikace je chráněný PINem nebo biometrií (otisk prstu, rozpoznání tváře). To proto, aby se do aplikace nedostal nikdo cizí – třeba zloděj, nálezce nebo zvědavý kamarád.

Privátní klíče máte u sebe

Pokud máte kryptoměny uložené na burze nebo u směnárny, tak je reálně nevlastníte. Neznáte totiž privátní klíče od své peněženky (ty spravuje provozovatel burzy).

Coinomi však funguje jinak. Jedná se o takzvanou self-custody peněženku, takže privátní klíče jsou uložené přímo ve vašem mobilu (nebo počítači) a vydavatel peněženky k nim nemá přístup.

Toto má jednu ohromnou výhodu:

Provozovatel peněženky nemůže vaše kryptoměny ztratit, zneužít nebo zablokovat. Zároveň to ale znamená, že za svoje kryptoměny zodpovíte vy sami.

Zálohování a obnovení peněženky

Každá peněženka, kterou přes Coinomi vytvoříte, má unikátní seed (tj. fráze složená z 12 anglických slov). Z tohoto seedu peněženka generuje veškeré kryptoměnové adresy a privátní klíče.

Seed slouží také jako záloha, takže si jej opište na papír a důkladně schovejte.

Pokud mobil s peněženkou ztratíte nebo zničíte, pomocí seedu můžete kryptoměny získat zpět. Stačí si pořídit novou peněženku (nemusí to být nutně Coinomi) a seed do peněženky vložit. Pokud ovšem ztratíte i seed, ke kryptoměnám se nedostanete.

POZOR

Kdo zná seed, ten má přístup ke všem kryptoměnám na peněžence. Proto seed nikdy nikomu nesdělujte!

Podrobný návod na Coinomi

Jak začít a vytvořit novou peněženku?

 1. Stáhněte si aplikaci ze spolehlivého zdroje (oficiální web, Google Play nebo App Store).
 2. Po prvním spuštění si vyberte, zda chcete peněženku vytvořit (Create new wallet) nebo obnovit(Restore wallet). My chceme vytvořit novou peněženku, takže zvolíme první možnost.
 3. Zvolte míru zabezpečení. Doporučujeme zvolit nejvyšší stupeň (heslo + biometrie).
 4. Vyberte kryptoměny, které chcete používat. Nad tímto krokem nemusíte moc přemýšlet, protože kryptoměny lze dodatečně přidat nebo odebrat.
 5. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 6. Zálohujte peněženku tím, že si opíšete bezpečnostní frázi (seed). Seed najdete v sekci NastaveníSpravovat peněženkyZálohovat peněženku.
UPOZORNĚNÍ

Seed si opište na papír a důkladně schovejte, aby se nedostal do cizích rukou. Neukládejte seed v digitální podobě (fotka, textový dokument), aby soubor nemohli ukrást hackeři.

 1. Chcete-li přidat další peněženku, rozklikněte hlavní nabídku a zvolte možnost Spravovat peněženky. Novou peněženku pak nezapomeňte zálohovat!
 2. Obnovení peněženky

  Obnovení peněženky

Jak přijímat nebo odesílat kryptoměny

 1. Spusťte aplikaci a klikněte na kryptoměnu, kterou chcete přijmout nebo odeslat.
 2. Pokud zvolíte možnost Přijmout, aplikace vám zobrazí adresu pro zaslání kryptoměny.
 3. Jak poslat BTC na Coinomi

  Jak poslat BTC na Coinomi

  TIP

  U BTC uvidíte 3 formáty adres – Default (bech32), Compatibility (P2SH) a Legacy (P2PKH). Default adresy jsou nejlepší (efektivnější a levnější), ale některé starší peněženky je nepodporují. Proto máte k dispozici i starší formáty.

 4. Chcete-li kryptoměny odeslat z Coinomi na jinou peněženku, zvolte možnost Odeslat a zadejte adresu příjemce a částku. Před potvrzením oba údaje důkladně zkontrolujte!
 5. Jak odeslat BTC z Coinomi

  Jak odeslat BTC z Coinomi

  TIP

  Před odesláním transakce můžete upravit také velikost poplatku pro těžaře. Nižší poplatek transakci zpomalí, vyšší poplatek naopak urychlí.

Poplatky u Coinomi

Coinomi je bezplatná aplikace, ale u některých operací se poplatkům nevyhnete. Většinu z nich si ovšem neúčtuje Coinomi, ale třetí strany.

 • Transakční poplatek – Pokud kryptoměny odesíláte na jinou adresu, zaplatíte poplatek těžařům za zpracování platby. Poplatek je součástí kryptoměnové sítě a nemine vás u žádné peněženky.
POZOR

Poplatek sítě se účtuje v nativní měně blockchainu. Uveďme jeden příklad za všechny: Pokud posíláte tokeny ERC-20 či ERC-721 (síť Ethereum), poplatek budete platit v ETH.

 • Poplatek za směnu kryptoměn – Poplatek za směnu kryptoměn se liší podle toho, jaké kryptoměny směňujete. Například směna LTC na BTC zahrnuje fixní poplatek ve výši 5 dolarů. U decentralizovaných směnáren (DEX) jsou poplatky nižší a mnohdy nepřesahují ani 0.5 %.
 • Poplatek za nákup kryptoměn – Nákup nebo prodej kryptoměn za fiat měny stojí přibližně 4 %, nicméně konečné náklady mohou být o několik % vyšší. Záleží na tom, jaké kurzy vám prodejce nabídne.

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit kryptoměny za CZK, USD nebo EUR? Coinomi vám to umožní, ale zaplatíte poměrně vysoké poplatky. Pokud hledáte levnější alternativu, zkuste kryptoměnové směnárny nebo burzy:

 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Zkušenosti s Coinomi

Uživatelé chválí zejména snadné ovládání a desítky dostupných blockchainů.

Dobrou zprávou je, že aplikace podporuje všechny formáty BTC adres. A to nejen při zasílání transakcí, ale také při importu peněženky. Nemusíte se tedy bát, že by vám aplikace část bitcoinů nezobrazila (jako třeba Trust Wallet nebo Coinbase Wallet).

Jenže zatímco import bitcoinů funguje skvěle, ETH nám aplikace nezobrazila vůbec.

Proč Coinomi nezobrazuje moje ETH?

Coinomi odvozuje ETH adresy pomocí méně obvyklé derivační cesty (m/44’/60’/0′), podobně jako třeba Ledger. Většina peněženek (např. Trust Wallet, Coinbase Wallet, Exodus nebo Trezor) však používá jinou derivační cestu (m/44’/60’/0’/0), takže vytvoří zcela odlišné adresy.

V praxi to znamená, že Coinomi nemusí rozpoznat ETH adresy vytvořené jinou peněženku a mince, které na těchto adresách máte, nezobrazí.

Nevýhodou jsou vysoké poplatky za nákup, prodej a směnu kryptoměn. Jako nouzové řešení Coinomi vystačí, ale pro větší nebo pravidelné objednávky je výhodnější nakupovat přes směnárny a burzy – třeba českou Coinmate nebo zahraniční Binance.

Slabou stránkou je také staking, který Coinomi defaultně nepodporuje. Je-li pro vás staking prioritou, oceníte spíše aplikace Trust Wallet nebo Exodus, které mají funkci stakingu integrovanou.

Shrnutí recenze Coinomi

Coinomi je jedna z nejlepších self-custody peněženek, které jsme otestovali. Designem sice neoslní, ale funguje na jedničku a dává uživatelům plnou kontrolu nad jejich kryptoměnami. A to je podle nás hlavní.

Peněženka je jednoduchá, má český překlad a podporuje přes 125 blockchainů. To je mimochodem 2x více než populární Trust Wallet.

Peněženka je dostupná pro všechny typy operačních systémů a co je hlavní – poskytuje kvalitní zabezpečení (šifrované uložiště, zabezpečený přístup do aplikace). Je to ovšem online peněženka s neveřejným zdrojovým kódem, takže i tady je opatrnost na místě.

Mobilní peněženky jsou ideální pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce. Pro ukládání většího množství kryptoměn používejte hardwarové peněženky.

Máte zkušenosti s Coinomi? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem!

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář