Aktualizováno

Recenze FONDEE Zkušenosti s investicí u Fondee.cz, strategie, poplatky, výnosy, referenční kód

Hodnocení:
80%

Investování do akcií a dluhopisů je mezi laiky stále tabu. Moderní investiční platformy to ale můžou změnit, protože představují investice v nové – jednodušší formě. V dnešní recenzi se zaměříme na českou platformu Fondee, která patří mezi nejlevnější ve svém oboru. Pojďme zjistit, co všechno Fondee nabízí, jaké má poplatky a kolik dokáže vydělat.

Recenze Fondee ve zkratce

Fondee je český startup a investiční platforma, pomocí které můžete investovat do akcií a dluhopisů.

U Fondee můžete zainvestovat do jednoho ze 7 nabízených portfolií. Každé portfolio obsahuje jiný podíl akcií a dluhopisů, takže odlišné jsou také potenciální výnosy a riziko.

Nejméně rizikové portfolio by mělo vydělávat kolem 3.5 % ročně, zatímco nejodvážnější portfolio láká na roční zhodnocení 8.5 %.

Za investování přes Fondee zaplatíte roční poplatek 0.9 % + poplatek za správu ETF (průměrně 0.15 % ročně). Neplatí se naopak žádné vstupní, výstupní ani výkonností poplatky.

Další výhodou je jednoduchost – stačí si jen vybrat portfolio a vložit peníze. Fondee vaše peníze zainvestuje do ETF fondů přes brokera Degiro a pokud si budete přát, tak se vaše portfolio každý měsíc rebalancuje.

Výhody

 • Transparentní investiční platforma
 • Jednoduché, rychlé, online
 • Poměrně nízké poplatky
 • Volitelné rebalancování portfolia

Nevýhody

 • Složení portfolia nelze změnit
 • Chybí mobilní aplikace
 • Funguje teprve od roku 2020
 • Měnové riziko (investice v EUR)

Hodnocení Fondee: 80%

Základní informace o Fondee

Název Fondee
Provozovatel Fondee s.r.o. (Česko; Praha)
Licence ČNB
Rok založení 2017
Zpřístupnění platformy veřejnosti 2020
Čeština Ano
Počet portfolií 7
Složení portfolií Dluhopisové ETF; akciové ETF; hotovost
Zpracovávání pokynů Každý pracovní den
Rebalancování portfolia Ano (1x měsíčně)
Historické zhodnocení 3.45 % – 8.46 %
Měny 2 (CZK, EUR)
Zajištění proti měnovému riziku Ne (investice probíhají v EUR)
Minimální investice 1000 CZK
Platební metody Bankovní převod
Poplatek za správu 0.90 % ročně → srovnat s konkurencí
Další poplatky Ano

Jak funguje Fondee.cz?

Fondee funguje jako klasická investiční platforma. Investor si vytvoří účet, pošle na něj peníze a vybere si investiční portfolio, do kterého se peníze převedou. Fondee pak za vaše peníze nakoupí podíly v několika ETF fondech.

Jak funguje Fondee

Jak funguje Fondee

Fondee investuje do akciových nebo dluhopisových fondů (ETF), které obsahují stovky cenných papírů z určitého segmentu. Příkladem jsou třeba fondy složené z amerických nebo evropských akcií.

Co je to ETF? Zkratka ETF označuje investiční fond, který se obchoduje na burze cenných papírů. ETFka fungují podobně jako podílové fondy, avšak investoři místo podílových listů nakupují akcie fondu přímo na burze. ETF jsou navíc výrazně levnější a svoje podíly můžete na burze kdykoliv prodat.

Nákupy a prodeje ETFek se realizují přes holandskou společnost Degiro, a proto vám Fondee u tohoto brokera založí osobní účet. Do účtu se můžete přihlásit, ale nelze provádět žádné obchodní pokyny. Pokud byste chtěli obchodovat samostatně, musíte si vytvořit nový (individuální) účet.

Investiční portfolia

Fondee nabízí celkem 7 investičních portfolií, do kterých můžete vložit peníze. Hlavním rozdílem je skladba portfolií a výnosnost:

Portfolio Konzervativní investor Obezřetný investor Rozvážný investor Vyvážený investor Smělý investor Nebojácný investor Odvážný investor
Historický výnos (p.a.) 3.45 % 4.22 % 5.21 % 6.16 % 7.02 % 7.89 % 8.46 %
Složení
Akciové ETF 17 % 31 % 44 % 57 % 71 % 84 % 95 %
Dluhopisové ETF 81 % 67 % 54 % 41 % 27 % 14 % 3 %
Hotovost 2 % 2 % 2 % 2 % 2 % 2 % 2 %

Přibližně 2 % z investované částky zůstávají v hotovosti (v EUR) a platí se z nich případné poplatky.

Obchodní dny, během kterých Fondee zpracovává požadavky klientů (vklady, výběry, změny v portfoliu, nákup a prodej ETF), jsou každý pracovní den. Jednou do měsíce pak můžete využít rebalancování portfolia.

Rebalancování portfolia

Je jasné, že rozložení portfolia se postupem času mění. Některá ETFka budou růst, jiná klesat, takže už po týdnu bude jejich podíl v portfoliu odlišný. V důsledku toho se mění také výnosnost a celkové riziko.

Princip rebalancování

Princip rebalancování

Aby rozložení portfolia zůstalo stejné, můžete využít funkci automatického rebalancování (vyvážení).

Jak rebalancování funguje? Fondee neustále sleduje vývoj trhu a pokud dojde k větší změně, tak se portfolia upraví. Klesající fondy se dokoupí a ty rostoucí se částečně prodají. Výsledkem bude portfolio se stejným procentuálním rozložením jako na začátku.

Rebalancing probíhá každý měsíc, avšak jen v případě, že jej klient schválí. Pokud do portfolia zasahovat nechcete, rebalancing neproběhne.

Návod: Jak probíhá investování přes Fondee?

Návod Od registrace až po výběr zisků

 1. Nejprve si vytvoříte účet na webu Fondee.cz a účet u partnerského brokera, přes kterého Fondee nakupuje a prodává ETFka. Podrobný návod k registraci nejdete níže.
 2. Následně si vyberete portfolio, do kterého budete investovat.
 3. Pomocí bankovního převodu na účet vložíte peníze. Prostředky odeslané z vašeho účtu se smění na eura, za která se obratem nakoupí ETF.
 4. V tuto chvíli už vaše peníze pracují. Průběžné výsledky vaší investice uvidíte v klientské zóně.
 5. Pokud se rozhodnete ukončit investování a vybrat peníze, tak Fondee vaše ETF prodá, eura smění zpět za koruny a ty vám potom odešle na bankovní účet.

Historické výnosy

V první řadě musíme zdůraznit, že Fondee funguje teprve od roku 2020. V otázce zhodnocení se tedy nemůžeme opřít o žádné statistiky z předchozích let. Jediný údaj, který nám Fondee dává k dispozici, je historická výkonnost portfolia.

Historické roční zhodnocení se pohybuje v rozsahu 3.45 % až 8.46 % ročně (podle typu portfolia).

Nejnižší výnosy nabízí konzervativní portfolio. To nabídne historický výnos kolem 3 % ročně, což by mělo stačit k pokrytí obávané inflace.

Srovnání konzervativního a dynamického portfolia

Srovnání konzervativního a dynamického portfolia

Na opačném konci nabídky je odvážné portfolio s historickou výkonností kolem 8.5 % ročně. Takové zhodnocení je už poměrně zajímavé, avšak za cenu vyššího rizika a vyšší volatility (méně stabilní výsledky). U takového portfolia je opravdu důležité investovat dlouhodobě.

Výše uvedená čísla ale berte s rezervou!

Historická výkonnost se určuje pouze na základě historických dat. Fondee jednoduše ukazuje, jakou výkonnost by mělo dané portfolio za posledních 11 let. A tady se dostáváme k jednomu zásadnímu problému. 11 let není zrovna nejdelší časový horizont a navíc – ať už úmyslně nebo neúmyslně – nezahrnuje finanční krizi v roce 2008.

Fondee nám jinými slovy ukazuje výkonnost portfolií od roku 2009, jenže od tohoto roku finanční trhy převážně rostly (výstižně to ukazuje například akciový index S&P 500). Za delší časové období by výkonnost portfolií byla bezpochyby nižší.

Není lepší investovat samostatně?

Investiční platformy jako Fondee mají jednu nespornou výhodu: Umožňují investovat prakticky každému, bez ohledu na zkušenosti a finanční možnosti. Stačí se zaregistrovat, vložit peníze a nic víc řešit nemusíte.

Je tu ovšem jedna velká nevýhoda:

Ať už vaše portfolio vydělává nebo ne, vždy zaplatíte poplatek. Ten je v případě Fondee poměrně nízký – asi 1 % ročně. Jenže pokud investujete dlouhodobě, tak i jedno procento dělá velký rozdíl. Připravuje vás totiž o zisky, které by se jinak úročily a generovaly další peníze.

Vliv procentního ročního poplatku na zůstatek investičního účtu názorně charakterizuje graf níže (zdroj):

Investování do ETF napřímo vs. přes Fondee

Investování do ETF napřímo vs. přes Fondee

Investovat do ETF napřímo a bez poplatku lze aktuálně například prostřednictvím brokera XTB.

Pro menší investice se individuální investování příliš nevyplatí, ale pokud máte v úmyslu investovat větší částku dlouhodobě, tak má smysl tuto variantu zvážit.

Do čeho zainvestovat? Nejjednodušší cestou jsou ETFka, do kterých investuje také Fondee. Každý fond se zaměřuje na určitou oblast trhu (např. americké akcie, evropské akcie nebo státní dluhopisy), takže nemusíte vybírat desítky položek. Solidní diverzifikaci vám zajistí i jedno jediné ETF.

Některé indexové ETF mají průměrnou výkonnost kolem 10 % ročně, takže překonat Fondee není zas tak nereálné. Počítejte ale s větším rizikem. Pokud se ovšem investováním nechcete aktivně věnovat, tak oceníte spíše Fondee.

Poplatky u Fondee

Velkou výhodou Fondee jsou nízké a transparentní poplatky, které vyniknou zejména ve srovnání s poplatky podílových fondů.

Zatímco u podílových fondů zaplatíte až 4 typy poplatků (vstupní, výstupní, manažerský a výkonnostní), Fondee si účtuje pouze manažerský poplatek. Spolu s ním se platí ještě poplatek za správu ETF fondu, ale ten bývá spíše symbolický.

U Fondee zaplatíte na poplatcích průměrně 1.05 % ročně.

Pojďme se na jednotlivé poplatky podívat podrobně:

 • Manažerský poplatek Fondee: Velikost poplatku je 0.9 % ročně z hodnoty portfolia. Poplatek se strhává každý měsíc (tedy 12 x 0.075 %). Pokud na účtu nemáte žádné prostředky, tak poplatek neplatíte.
 • Poplatek za správu ETF: Tento poplatek si neúčtuje Fondee, ale správci ETF fondu. Fondee uvádí, že průměrná velikost poplatku je 0.15 % ročně.
 • Vstupní a výstupní poplatky: Fondee si neúčtuje žádné poplatky za vklad ani za výběr.
 • Výkonnostní poplatek: Fondee si neúčtuje žádný výkonnostní poplatek.

Srovnání poplatků

Podívejte se, jaké poplatky si účtují konkurenční platformy. Srovnání s Fondee najdete v tabulce níže:

 fondeePortuIndigo
Vstupní poplatek
0 %
0 %
0 %
Výstupní poplatek
0 %
0 %
0 %
Výkonnostní poplatek
0 %
0 %
0 %
Manažerský poplatek
0.9 %
1.0 %1.0 %
Celkový poplatek ?1.1 %
0.9-2.2 %
1.2 %
Poplatky ze dne 15.6.2021, výše
poplatku se může měnit.
 Recenze PortuRecenze Indigo
Poplatky ze dne 15.6.2021, výše poplatku se může měnit.

Registrace a financování účtu

Registrace u Fondee je poměrně zdlouhavá a zabere asi 30 minut času. Všechno naštěstí probíhá online, včetně ověření identity a podpisu smlouvy.

A jak registrace probíhá?

Návod Registrace krok za krokem

 1. Na oficiálním webu Fondee.cz klikněte na tlačítko CHCI INVESTOVAT.
 2. Vyplňte registrační formulář (jméno, email a telefon).
 3. Vyplňte investiční dotazník, který obsahuje 13 krátkých otázek. Na základě dotazníku vám Fondee doporučí investiční portfolio. Je to ovšem jenom doporučení, takže konečná volba je na vás.
 4. Následuje registrace u partnerského brokera. K tomu si připravte občanský průkaz nebo pas, který ofotíte a kopie nahrajete na účet. Potřebovat budete také číslo bankovního účtu ve formátu IBAN. To najdete v internetovém bankovnictví, nebo si jej můžete vygenerovat přes Kalkulátor IBAN.
 5. Ověřování klientů vyžadují evropské směrnice a předpisy (AML, KYC). Jejich cílem je zabránit praní špinavých peněz a dalším nelegálním aktivitám.

 6. Nyní přichází na řadu první (ověřovací) platba. Instrukce najdete po přihlášení k účtu v sekci Chci vložit peníze.
 7. Registraci dokončíte elektronickým podpisem smlouvy. Pak už jenom počkáte, až broker ověří všechny údaje, což by mělo proběhnout nejpozději do 2 pracovních dnů.

Vklady a výběry

Vklady peněz se realizují bankovním převodem, přičemž Fondee vaše peníze zainvestuje nejpozději do dvou dnů od jejich přijetí. Bankovní převod se využívá také při výběru.

ETFka, do kterých Fondee investuje, se obchodují v eurech. Z toho důvodu se všechny korunové vklady musí převádět na eura. Investice v EUR bohužel přináší měnové riziko, protože pokud koruna vůči euru posílí, tak vaše investice ztratí na hodnotě. Funguje to ovšem i obráceně, takže pokud koruna oslabí, tak se hodnota cenných papírů v přepočtu na koruny zvýší.

Jednorázově i pravidelně

U Fondee lze investovat pravidelně i jednorázově, málo i hodně.

Pravidelné investování má tu výhodu, že nemusíte řešit načasování a vyhnete se tak nakupování na vrcholu. Investovanou částku můžete libovolně měnit a pokud pár měsíců na účet nic nepošlete, ničemu to nevadí. O vkladech a výběrech rozhodujete pouze vy.

Jednu podmínku ovšem dodržet musíte.

První vklad musí být minimálně 1 000 Kč, avšak Fondee doporučuje investovat alespoň 10 000 korun kvůli diverzifikaci.

Kdo stojí za Fondee?

Projekt Fondee založili manžele Jan a Eva Hlavsovi, kteří mají v oblasti financí mnohaleté zkušenosti. Oba vystudovali ekonomii v Londýně, kde později sbírali cenné pracovní zkušenosti. Eva se během 6leté praxe v bance Morgan Stanley vypracovala až na pozici viceprezidentky risk managementu, zatímco Jan našel uplatnění jako manažer investičních portfolií.

Zakladatelé Fondee Eva a Jan Hlavsovi

Zakladatelé Fondee Eva a Jan Hlavsovi

Historie Fondee se začala psát na podzim roku 2017, kdy manželé Hlavsovi založili společnost Fondee s.r.o. Následně museli získat licenci od ČNB a vybudovat kvalitní platformu, která se ostrého startu dočkala až v lednu 2020.

V současné době se připravuje mobilní aplikace, která by se ke klientům mohla dostat na konci letošního roku.

Zabezpečení investic

Všechny vaše peníze i investice jsou uložené u partnerského brokera, takže ani v případě krachu společnosti Fondee o ně nepřijdete.

Jak to ale bude v případě, že zkrachuje daný broker?

Peníze jsou uložené odděleně od prostředků brokera u právně oddělené entity (u sesterské společnosti Degiro), takže se k penězům jako věřitelé dostanete. Navíc máte nárok na náhradu za majetek, který vám od brokera nebyl vydán, a to až do výše 20 000 EUR.

Zkušenosti s Fondee

Fondee funguje poměrně krátce, takže na internetu dohledáte jen hrstku (převážně kladných) recenzí.

Navzdory své krátké historii působí Fondee jako důvěryhodná, férová a zejména transparentní platforma. Klienti přesně vědí, jak s jejich penězi Fondee nakládá, kolik zaplatí na poplatcích a jaké riziko podstupují.

Za to palec nahoru!

Výhodou je, že se jedná o českou službu, takže platby probíhají v korunách a se zákaznickou linkou se domluvíte česky. Komunikace probíhá přes email, avšak na oficiálním webu si můžete vyžádat i zpětný telefonní hovor.

Navzdory kladnému hodnocení musíme připomenout také jednu negativní zprávu. Na začátku roku 2021 dostala společnost Fondee pokutu ve výši 150 000 korun od ČNB. Společnost podle rozhodnutí centrální banky chybovala, když jako investiční zprostředkovatel realizuje nákupy u zahraničního obchodníka s cennými papíry.

Společnost s udělením pokuty nesouhlasila, ale o možném problému věděla už dříve. I z toho důvodu zažádala v roce 2020 o rozšíření licence, aby podobným sporům předešla.

Co klienti oceňují:

 • Transparentní poplatky
 • Jednoduché i pro začátečníky
 • Nákupy a prodeje ETF probíhají každý pracovní den

Co klienti kritizují:

 • Vklady i výběry se řeší pouze bankovním převodem
 • Investiční portfolia nelze upravovat ani kombinovat
 • Chybí mobilní aplikace

Na co si dát pozor?

 • Fondee investuje přes Degiro, kde se vám automaticky vytvoří účet. Tento účet ovšem nemůžete použít pro individuální investice.
 • Investice se realizují v eurech, takže podstupujete měnové riziko.
 • Fondee vám nevydělá stovky procent ročně. Rozhodně má ale lepší potenciál než spořicí účty a termínované vklady.
 • ETFka jsou vhodná pro dlouhodobé investice, alespoň 5 a více let. Delší investiční horizont snižuje riziko špatného načasování a zároveň zvyšuje potenciál investice.
 • Udávané výnosy nejsou očištěné o inflaci a nezohledňují zdanění.

Závěrečné shrnutí + referenční kód

Fondee možná nezaujme každého, ale určitě má co nabídnout.

S Fondee získáte kvalitní investiční portfolio bez práce a bez starostí. O všechno je postaráno, což je za poplatek 1 % ročně férová nabídka.

Platformu ocení především začátečníci a menší investoři, kteří si raději připlatí za pohodlí, než aby se museli investování aktivně věnovat.

Na druhou stranu, pokud plánujete investovat opravdu dlouhodobě, tak se každé ztracené procento vlivem složeného úročení po letech projeví. V konečném důsledku může i malý poplatek snížit zisky o desítky tisíc korun.

Máte vlastní zkušenosti s Fondee nebo s jinou investiční platformou? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám dolů do komentářů!

Pokud při registraci použijete referenční kód Y7UKFASE a zainvestujete minimálně 1000 Kč, nebude Vám Fondee účtovat po dobu 3 měsíců žádný poplatek!

Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář