Aktualizováno

Ledger Nano S – Recenze, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí, zkušenosti

Ledger Nano S – Recenze, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí, zkušenosti

Ledger Nano S je bezesporu nejznámější a nejprodávanější hardwarová peněženka na trhu. Je totiž levná, bezpečná a podporuje stovky kryptoměn. Dokáže ale konkurovat novějším modelům? A je ukládání kryptoměn na Ledgeru opravdu bezpečné? Nejen to zjistíte v následující recenzi Ledger Nano S!

Recenze Ledger Nano S

Recenze Ledger Nano S ve zkratce

TIP

Od roku 2022 je k dostání vylepšená verze Ledger Nano S Plus, která má větší displej, větší uložiště a využívá novější typ konektoru (USB-C).

Ledger Nano S je nejstarší a aktuálně také nejlevnější hardwarová peněženka od francouzské společnosti Ledger SAS. Peněženka podporuje Bitcoin, Ethereum a stovky dalších kryptoměn a tokenů včetně NFT.

Hlavní výhodou Ledgeru Nano S je nízká cena, která se pohybuje kolem 1 500 Kč. Peněženka přitom poskytuje stejné zabezpečení jako novější a mnohonásobně dražší modely. Nevýhodou jsou naopak miniaturní tlačítka, malý displej nebo malé uložiště.

Používání Ledgeru je snadné: Peněženku propojíte s počítačem pomocí USB kabelu, zadáte přístupový PIN a přes aplikaci Ledger Live vytvoříte požadavek (přijmout nebo odeslat kryptoměnu). Transakci nakonec potvrdíte tlačítkem přímo na Ledgeru.

Před prvním použitím musíte do Ledgeru nainstalovat aplikace pro ovládání kryptoměn (každá aplikace vám umožní přijímat nebo odesílat jednu kryptoměnu). Uložiště Ledgeru má ale jen 320 kB (po aktualizaci 144 kB), takže do peněženky dostanete maximálně 4 aplikace.

Výhody

  • Bezpečná krypto peněženka
  • Podporuje stovky kryptoměn
  • Skvělý poměr cena-výkon

Nevýhody

  • Aplikace Ledger Live nemá češtinu
  • Nelze ovládat přes iPhony
  • Malé uložiště (max. 4 aplikace)
  • Miniaturní displej a malá tlačítka
  • Neveřejný zdrojový kód

Ledger Nano S – Základní informace

Název Ledger Nano S
Rok vydání 2016
Vydavatel Ledger SAS (Francie)
Čeština NE
Podporované kryptoměny 5 500+ (Bitcoin, Ethereum, ERC20 tokeny, Litecoin…)
Typ peněženky Hardwarová
Typ uložiště Cold wallet (off-line)
Správa peněženky Non-custodial
Zálohování peněženky ANO (seed + volitelné heslo)
Zabezpečený přístup ANO (PIN)
Ovládání 2 mechanická tlačítka
Způsob propojení s PC USB Micro-B
Pořizovací cena cca 1 500 Kč (doprodej, již se nevyrábí)

Základní přehled

Ledger Nano S je nejstarší hardwarová peněženka od firmy Ledger SAS, která se vyráběla mezi lety 2016 až 2022. V roce 2022 peněženku nahradil vylepšený model Ledger Nano S Plus s větším displejem a větší pamětí.

Co je to hardwarová peněženka? Hardwarová peněženka je malé zařízení, které slouží k ukládání kryptoměn (respektive privátních klíčů). Ze všech metod pro ukládání kryptoměn jsou HW peněženky nejbezpečnější, ale také nejdražší.

Ledger Nano S zaujme především nízkou cenou (cca 1 500 korun), miniaturními rozměry a nenápadným designem. Peněženka navíc poskytuje prakticky stejné zabezpečení jako mnohonásobně dražší modely.

Krypto peněženky Ledger

Krypto peněženky Ledger

Podporované kryptoměny

Ledger Nano S podporuje většinu známých kryptoměn. Samozřejmostí je Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Cardano, Polkadot, Solana nebo třeba Monero. Na peněženku můžete ukládat také tokeny typu ERC-20, BEP-20 nebo ERC-721 (NFT).

Ledger Nano S Ledger Nano S Plus Trezor One Ledger Nano X Ledger Stax
Podporované měny 5 500+ 5 500+ 1 300+ 5 500+ 5 500+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) -
Polkadot (DOT) -
Monero (XMR) -
ERC20 tokeny (USDT, BNB…)
NFT

Seznam všech 5 500+ kryptoměn a tokenů, které lze na Ledger uložit, najdete na oficiálním webu v záložce ProductsSupported crypto.

Zpracování a technické parametry

Peněženka je opravdu malá a na první pohled připomíná klasický flashdisk. Nemusíte se tedy bát, že bude vzbuzovat nežádoucí pozornost okolí.

Kryptopeněženka Ledger Nano S

Kryptopeněženka Ledger Nano S

Peněženka má 2 části – plastové tělo a otočný ocelový rámeček, který chrání displej na čelní straně. Displej je skutečně malý, což může práci s peněženkou trochu komplikovat. Po stranách se potom nachází 2 malá tlačítka a konektor typu USB Micro-B.

Ledger Nano S Ledger Nano S Plus Trezor One Ledger Nano X Ledger Stax
Procesor / čip výrobce neuvádí ST33K1M5 ARM Cortex-M3 @ 120 MHz ST33J2M0 ST33K1M5
Interní paměť 320 kB 1.28 MB výrobce neuvádí 1.78 MB výrobce neuvádí
Napájení přes kabel přes kabel přes kabel 100 mAh baterie 200 mAh baterie
Rozlišení displeje 128 x 32 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 400 x 672 pixelů
Rozměry 57 x 17.4 x 9.1 [mm] 62.4 x 17.4 x 8.2 [mm] 60 x 30 x 6 [mm] 72 x 18.6 x 11.8 [mm] 85 x 54 x 6 [mm]
Hmotnost 16.2 [g] 21 [g] 12 [g] 34 [g] 45.2 [g]
Zpracování ocel / plast ocel / plast plast ocel / plast hliníkový rám / e-ink displej

Obsah balení

Součástí balení je kabel k propojení peněženky a počítače, klíčenka, přívěsek na klíče, karta pro zapsání seedu a uživatelská příručka.

Ledger Nano S - obsah baleni

Ledger Nano S – obsah baleni

Ledger Live

Ačkoliv má peněženka vlastní displej i tlačítka, k ovládání budete potřebovat aplikací Ledger Live. Tu si můžete stáhnout do počítače (Windows, Linux nebo macOS) nebo do smartphonu s Androidem. Webovou verzi Ledger Live nemá.

Aplikace Ledger Live

Aplikace Ledger Live

Ledger Live vám umožní vytvářet nebo upravovat účty v peněžence, zadávat platby nebo zobrazovat přijímací adresy. Pro zasílání a přijímání kryptoměn můžete využít také aplikace třetích stran (MyCrypto, MyEtherWallet, Electrum a podobně).

Kde koupit Ledger Nano S

Ledger Nano S už se nevyrábí, takže sehnat peněženku je stále složitější. Na oficiálním webu ledger.com tento model už nekoupíte, takže jedinou možností jsou doprodeje skladových zásob u autorizovaných prodejců (v Česku například Alza.cz).

Prodejce Dostupné modely Cena Poštovné  
Alza Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X od 2 050 Kč zdarma / 45 Kč Koupit
Ledger Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X, Ledger Stax od 2 100 Kč 200 Kč Koupit

Pozor na podvodníky!

VAROVÁNÍ

Pozor na hardwarové peněženky od neoficiálních prodejců nebo z druhé ruky. Peněženky mohou být upravené nebo se může jednat o padělek.

Nová peněženka MUSÍ dorazit v neporučené krabičce zatavené do fólie. Pokud koupíte Ledger z druhé ruky, zařízení před použitím zresetujte a vytvořte si novou peněženku s novým seedem. Nikdy neposílejte kryptoměny na peněženku, kterou vytvořil původní majitel.

Bezpečnost a spolehlivost

Proč platit za hardwarovou peněženku, když existují bezplatné a uživatelsky přívětivější softwarové peněženky? Odpovědí je samozřejmě zabezpečení kryptoměn.

Dobrou zprávou je, že Ledger Nano S poskytuje prakticky stejnou úroveň zabezpečení jako mnohonásobně dražší modely. Pokud tedy hledáte levnou hardwarovou peněženku s kvalitním zabezpečením, Ledger Nano S bude skvělá volba.

Klíčové vlastnosti Ledgeru jsme shrnuli do 4 bodů:

  • Non-custodial peněženka – Uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami za ně zodpovídají. Vydavatel peněženky ani žádný správce nemá ke kryptoměnám přístup, takže je nemůže ztratit, ukrást ani zablokovat.
  • Bezpečné transakce – Zařízení má vlastní procesor, pomocí kterého generuje nové peněženky a potvrzuje transakce. To znamená, že seed a další důvěrné údaje vznikají a zůstávají v Ledgeru. Do počítače ani do mobilu se tyto údaje nikdy neposílají.
  • Off-line peněženka – Citlivé údaje jsou zašifrované a uložené přímo v Ledgeru, takže jsou izolované od hackerů a virů. Údaje zůstanou v bezpečí, i když Ledger připojíte k zavirovanému počítači.
  • Zabezpečený přístup – Kdykoliv Ledger připojíte k počítači nebo k mobilu, musíte jej odemknout pomocí PINu. Šance na prolomení PINu cizí osobou jsou minimální, protože Ledger se po 3 chybných pokusech zresetuje a vymaže všechna data.

Recovery seed

Abyste mohli Ledger používat, musíte zařízení nejprve nastavit. V průběhu toho si můžete vybrat, zda chcete vytvořit novou peněženku nebo obnovit existující peněženku.

Pokud vytváříte novou peněženku, Ledger vám vygeneruje a zobrazí obnovovací frázi neboli recovery seed (dále jen seed). Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče.

POZOR

Kdo zná seed, ten má přístup ke všem kryptoměnám v peněžence. Seed si opište na papír a dobře schovejte, aby se nedostal do cizích rukou. V žádném případě seed nefoťte mobilem ani jej neukládejte do počítače, aby jej nemohli ukrást hackeři.

Seed funguje také jako záloha peněženky pro případ, že Ledger ztratíte, zničíte, nebo zapomenete PIN. Chcete-li peněženku obnovit, stačí seed vložit do libovolné hardwarové nebo softwarové peněženky. Pokud ovšem ztratíte peněženku i seed, ke kryptoměnám už se nedostanete.

Maximálně 4 kryptoměny, ale…

V následující části se podíváme na to, kolik peněženek a kryptoměn se „vejde“ do jednoho Ledgeru.

Kryptoměnové aplikace

Pro každou kryptoměnu, kterou chcete používat, musíte do Ledgeru nainstalovat speciální aplikaci. Aplikace vám umožní danou kryptoměnu přijímat (generovat nové přijímací adresy) nebo odesílat (potvrzovat transakce).

Ledger Nano S – aplikace

Ledger Nano S – aplikace

Ledger Nano S má ovšem malou interní paměť, na kterou dostanete maximálně 2 až 4 aplikace. To ale neznamená, že se na Ledgeru nemůžete držet více kryptoměn!

Pokud v Ledgeru nemáte místo, ale potřebujete přidat další aplikaci, stačí některou z nainstalovaných aplikací dočasně smazat. Pokud smažete například aplikaci pro Bitcoin, uložené BTC vám zůstanou, ale ztratíte možnost bitcoiny odesílat nebo generovat nové přijímací adresy.

Reálně tedy na Ledgeru můžete držet stovky kryptoměn, ale maximálně 4 z nich můžete ovládat současně. Vylepšený model Ledger Nano S Plus tímto nedostatkem už netrpí, protože disponuje větší pamětí, která zvládne až 100 aplikací.

Kryptoměnové účty

Kryptoměny, které do Ledgeru vložíte, budou rozdělné do jednotlivých účtů. V peněžence tedy uvidíte účet pro Bitcoin, účet pro Ethereum atd.

Jednotlivé účty si vytvoříte přes aplikaci Ledger Live (záložka Accounts). Vytvořit můžete i více účtů pro jednu kryptoměnu – třeba 3 bitcoinové účty.

Kryptoměnové účty v Ledger Live

Kryptoměnové účty v Ledger Live

Více peněženek v jednom Ledgeru

Ledger dokáže pracovat pouze s jedním seedem. Pokud vám tedy někdo seed ukradne, získá přístup ke VŠEM kryptoměnám a ke VŠEM účtům, které v Ledgeru máte.

Tedy skoro ke všem…

V pokročilém nastavení lze vytvořit skrytou peněženku, která je narozdíl od klasické peněženky zabezpečená dodatečným heslem (passphrase). Přesněji řečeno se nejedná o heslo, ale o prodloužení seedu. Pokud tedy chcete peněženku obnovit, musíte zadat seed (všech 24 slov) + passphrase (což je v podstatě 25. slovo).

Passphrase může mít až 100 znaků (velká i malá písmena, číslice nebo speciální znaky včetně mezer).

Skrytých peněženek s odlišným heslem si můžete vytvořit kolik chcete. Skrytou peněženku otevřete tak, že Ledger připojíte Ledger k počítači, zadáte PIN a proklikáte se do sekce Control CenterSettingsSecurityPassphraseSet temporary, kde ručně zadáte celé heslo.

Přihlašování do skrytých peněženek je poměrně zdlouhavé, protože celé heslo musíte naklikat přímo na Ledgeru. Jednu skrytou peněženku však můžete otevírat zjednodušeně – přes sekundární PIN (Ledger připojíte k počítači a místo klasického PINu zadat sekundární PIN).

Skrytou peněženku se sekundárním PINem vytvoříte v sekci Control CenterSettingsSecurityPassphraseAttach to PIN). Jak jsme ale uvedli výše, takto můžete vytvořit jen jednu peněženku…

Ledger Nano S: návod

Jak ovládat Ledger? Pomocí pravého/levého tlačítka posouváte v nabídce nebo měníte znaky (např. když zadáváte PIN). Stisknutím obou tlačítek současně vybranou možnost potvrdíte.

Před prvním použitím musíte peněženku nastavit – tj. zvolit PIN a opsat seed od peněženky na papír. Potom peněženku propojíte s aplikací Ledger Live, pomocí které nainstalujete aplikace a vytvoříte účet pro každou kryptoměnu, kterou chcete používat.

Nastavení peněženky zabere asi 30 minut a detailně jsme jej popsali v článku Ledger Nano S Plus Návod.

Přijímání a odesílání kryptoměn funguje tak, že Ledger připojíte k počítači pomocí USB kabelu, zadáte svůj PIN a přes aplikaci Ledger Live vyplníte potřebné údaje (např. adresu příjemce a částku). Transakci nakonec potvrdíte tlačítkem přímo na Ledgeru.

POZOR

Platební údaje (adresa příjemce a částka) se před potvrzením transakce zobrazí na displeji Ledgeru. Oba údaje důkladně zkontrolujte, protože existují viry, které adresu a částku nepozorovaně změní (tzn. do Ledgeru se pošlou jiné údaje, než jaké vidíte na obrazovce počítače).

Zkušenosti s Ledger Nano S

Ledger patří mezi největší a nejznámější výrobce hardwarových peněženek. Společnost funguje 7 let a prodala přes 5 milionů hardwarových peněženek, zatímco konkurenčních Trezorů od české společnosti SatoshiLabs bylo prodáno 5x méně.

Ale…

Všechny hardwarové peněženky od Ledgeru jsou closed-source. To znamená, že firmware není veřejně dostupný a uživatelé do něj nemohou nahlížet. Nedá se tedy ověřit, jak Ledgery ve skutečnosti fungují a zda neobsahují kritické chyby. Pokud se navíc takové chyby objeví, veřejnost se to nemusí dozvědět (pokud hackeři nebo výrobce informaci nezveřejní).

Zjednodušeně řečeno, Ledgery nejsou transparentní, takže uživatelé musí plně důvěřovat výrobci. A to je u produktů jako jsou kryptoměnové peněženky zásadní nevýhoda.

Současně ale musíme dodat, že žádný z Ledgerů hackeři (doposud) neprolomili.

Jedinou bezpečnostní kauzou byl únik osobních údajů od 272 000 klientů (jména, adresy, emaily), ke kterému došlo v roce 2020. Kryptoměny klientů a zabezpečení peněženek však zůstalo netknuté.

Zkušenosti uživatelů

Ovládání je intuitivní, ale mnoho uživatelů kritizuje miniaturní tlačítka a malý displej. Malou vadou na kráse je také zastaralý konektor typu USB Micro-B. Reálně to ničemu nevadí, ale novější modely (třeba Trezor T nebo Ledger Nano S Plus) mají již USB-C.

A malé uložiště? Řekněme si na rovinu, že většina uživatelů si vystačí s aplikacemi pro Bitcoin a Ethereum, které se do Ledgeru vejdou. Pokud budete chtít přijmout nebo odeslat jinou kryptoměnu, aplikace dočasně přeinstalujete. Není to složité a trvá to jen pár sekund.

Malé uložiště bude překážkou jen pro ty, kteří aktivně využívají větší množství kryptoměn.

Shrnutí recenze Ledger Nano S

Ledger Nano S patří mezi nejznámější a nejoblíbenější hardwarové peněženky pro ukládání kryptoměn. Důvodem je především nízká cena, kvalitní zabezpečení a tisíce podporovaných kryptoměn a tokenů.

V oficiálním e-shopu se peněženka prodávala od roku 2016 do roku 2022, kdy výrobce představil vylepšený model Ledger Nano S Plus. Ten sice řeší řadu drobných nedostatků původního Ledgeru, ale zabezpečení a ovládání se prakticky nezměnilo.

Ledger Nano S je ideální pro nenáročné uživatele, kteří používají jen pár kryptoměn a hledají levnou, ale spolehlivou hardwarovou peněženku.

A pro koho se Ledger Nano S nehodí?

Pokud pracujete s větším množstvím coinů nebo kladete důraz na dobrou uživatelskou zkušenost, oceníte spíše novější modely.

Máte zkušenosti s peněženkou Ledger Nano S? Napište nám do diskuse pod článkem!

Zdroje

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář