Aktualizováno

JAK OBCHODOVAT KRYPTOMĚNY: Návod na obchodování s Bitcoinem a altcoiny

Kryptoměny vznikly jako alternativní platební sítě, ale i když fungují už dlouhé roky, tak s nimi stále skoro nikde nezaplatíte. Může se tak zdát, že své primární poslání kryptoměny zatím příliš neplní. Stále častěji ovšem nacházejí uplatnění v oblasti zhodnocování peněz. A to jak při intradenním obchodování, tak jako dlouhodobá investice.

Specifika kryptoměnového trhu

Rostoucí zájem o digitální měny ostatně podporuje růst jejich cen a růst cen zase zvyšuje zájem nových i stávajících investorů. A tento (ač neudržitelný) cyklus vyhání ceny kryptoměn do astronomických výšin. Pro obchodníky jsou ale kryptoměny zajímavé i z několika dalších důvodů:

Volatilní trh

Volatilita Bitcoin vs CZK

Volatilita Bitcoin vs CZK

Ceny kryptoměn jsou velmi nestabilní a během jednoho dne mohou růst i klesat o jednotky i desítky procent. To přináší obrovský investiční potenciál, ale současně i stejnou míru rizika. Během krátké chvíle můžete obchodováním kryptoměn svůj kapitál zdvojnásobit, stejně jako zcela vynulovat.

Obchodování 24/7

Trh s klasickými měnami je otevřen jen během obchodních hodin. Stejně je tomu i s akciemi a komoditami. Kryptoměny lze ale obchodovat non-stop, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Aktivita obchodníků se ale samozřejmě mění a víkendu bývá nižší, což se může negativně odrazit na likviditě trhu (klesá nabídka i poptávka).

Pokud chcete využít kryptoměny jako dlouhodobou investici, tak je budete muset nakoupit v online směnárně nebo burze (např. Kraken nebo Bitfinex). Zpracování a zaúčtování takové transakce ale může trvat desítky minut. Jenže co když chcete nakupovat a prodávat rychle, třeba několikrát během dne? Co když vidíte, že bitcoin začíná prudce růst nebo klesat, a chcete takové situace využít? A co když vidíte, že vaše předchozí rozhodnutí bylo unáhlené a potřebujete transakci co nejrychleji zrušit? Tak přesně pro tyto případy se využívá CFD.

Obchodování CFD

CFD je obchodní nástroj, který vám umožní vydělávat na kryptoměnách, aniž byste je museli reálně kupovat. CFD jsou totiž kontrakty, které kopírují cenu určitých aktiv (třeba právě kryptoměn) a které můžete nakupovat a prodávat přes internet. Pokud je tedy současný kurz nějaké kryptoměny 100 dolarů, tak i CFD této kryptoměny vás bude stát 100 dolarů. Pokud cena kryptoměny vzroste na 110 dolarů, tak vzroste cena i vámi zakoupeného kontraktu, takže ho můžete prodat a inkasovat desetidolarový zisk. CFD je jinými slovy smlouva mezi obchodníkem a brokerskou společností, u které je obchodník zaregistrovaný.

Obchodování na páku

Při obchodování CFD se využívá tzv. finanční páka. Obchodování s pákou je vlastně obchodování s půjčkou, protože objem transakce je mnohonásobně větší, než vaše investice (marže). Výsledkem je, že třeba s pákou 1:10 jsou zisky i ztráty z transakce desetkrát větší, než bez použití páky. U kryptoměn se používá nízká páka, protože výkyvy cen jsou velmi výrazné (vysoká volatilita). U klasických měn se používá páka minimálně desetkrát vyšší. Tradiční měny totiž svoji hodnotu mění jen minimálně, takže aby obchodníci nevydělávali jen haléře, musí investovat vysokou částku nebo použít vysokou páku.

Vydělávání při poklesu ceny

Při ideální transakci si koupíte kontrakt, a když jeho cena vzroste, tak jej prodáte. Když ale vidíte, že trh klesá, tak můžete zvolit i opačný postup. Každá transakce musí zahrnovat nákup a prodej kontraktu, ale pořadí je libovolné. Transakci tak můžete zahájit prodejem kontraktu (za vyšší cenu) a ukončit nákupem (za nižší cenu). Při prodeji tedy dostanete více, než pak při nákupu zaplatíte. Díky tomu vyděláte, i když cena kryptoměny zrovna klesala.

Bez zbytečných starostí

Při nákupu skutečných kryptoměn musíte přemýšlet, kde si nakoupené digitální mince uložíte. Nechávat mince na burzovním účtu je totiž velmi riskantní. Stačí se ostatně podívat na nelichotivou bilanci některých krypto-burz, jejichž klienti přišli kvůli hackerům o stovky tisíc bitcoinů. Když obchodujete CFD, tak žádné kryptoměny nekupujete a nemusíte tak řešit jejich bezpečné uložení. Pouze uzavíráte dohodu s brokerem.

Návod: Jak obchodovat kryptoměny přes CFD

Obchodování kryptoměn u Plus500

Obchodování kryptoměn u Plus500

CFD se obchoduje přes internet, na platformách CFD brokerů. U brokera si budete muset zaregistrovat obchodní účet a pak na něj poslat peníze, se kterými budete obchodovat. Při registraci se vyplňují osobní údaje, které pak musíte ověřit (verifikovat). Účet ověříte pomocí kopií dvou dokumentů (třeba občanka a faktura za energie), které na účet nahrajete. Nejen, že si tedy k brokerovi ukládáte své peníze, ale také mu svěřujete osobní údaje. A proto je důležité vyhledat kvalitní a spolehlivou společnost.

KROK 1. Kvalitní broker je základ úspěchu

V první řadě by měl být broker regulovaný a měl by mít dobrou pověst. V Evropě má významnou roli regulační úřad CySEC dohlížející na kyperské brokery. U evropských regulovaných brokerů máte také jistotu, že vaše peníze jsou pojištěné pro případ bankrotu brokera. Obchodování kryptoměn podporuje mnoho CFD brokerů, ale nejedná se o pravidlo. Hned ze začátku si proto také ověřte, že vámi zvolený broker kryptoměny skutečně nabízí.

Důležité jsou také poplatky. Při obchodování CFD se platí poplatky v podobě spreadů, což je rozdíl mezi nákupní (vyšší) a prodejní (nižší) cenou. Když tedy CFD kontrakt kupujete, je jeho cena o něco vyšší, než kdy jej ve stejný okamžik prodáváte. Abyste tedy nějaké peníze vydělali, tak musí cena překonat nejprve spread. Poplatky se platí také za držení otevřených transakcí přes noc respektive převedení transakce do dalšího dne (swap/rollover). Pokud transakce před koncem obchodního dne ukončíte, tak tento poplatek neplatíte.

Dále se brokeři liší v požadovaném minimálním vkladu, v minimální transakci, ve velikosti finanční páky atd. Mezi nejvyhledávanější CFD brokery v Česku patří společnosti Plus500 a Markets. Pro snadnější orientaci mezi známými a regulovanými CFD brokery jsme připravili srovnání, které najdete níže.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled populárních CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
Populární
  • 12 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
  • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
  • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
  • Neomezený testovací účet s kapitálem 500 000 Kč zdarma
Otevřít účet Vyzkoušet demo
U 76.4% účtů investorů došlo k finanční ztrátě
  • 14 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
  • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
  • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí, platforma v češtině
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
  • 9 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
  • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
  • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
Otevřít účet Vyzkoušet demo
Služba CFD. 80% ztrácí peníze

KROK 2. Poznejte prostředí

Testovací demo účet u brokera Markets

Testovací demo účet u brokera Markets

Pokud máte předchozí zkušenosti s obchodováním CFD, tak vás nic nového nečeká. Platformy brokerů bývají ve své podstatě velmi podobné. Pokud ovšem s obchodováním začínáte, tak nic neuspěchejte.

Většina CFD brokerů poskytuje testovací demo účet, na kterém si můžete obchodování kryptoměn bez rizika a nezávazně vyzkoušet. Dokud se vám nepodaří uspět na demo účtu, nemá smysl obchodovat na skutečném účtu s vlastními penězi. Příprava je pro obchodování s CFD skutečně důležitá. Platformu se naučíte ovládat během pár minut nebo hodin, ale to hlavní – naučit se ziskově obchodovat – je skutečná věda. Výhodou naštěstí je, že demo účet lze používat bezplatně a to i bez verifikace.

KROK 3. Analýza trhu

Technická analýza na platformě IQ Option

Technická analýza na platformě IQ Option

Nakoupit levně, prodat draze. Tuto základní myšlenku obchodování zná asi každý. Jak ale poznat, kdy zrovna cena kryptoměny dosahuje svého maxima, takže je čas k prodeji, a kdy se cena naopak odráží od dna a měli byste nakupovat?

Obchodníci mají dvě indicie: fundamentální a technickou analýzu. Fundamentální analýza zkoumá vliv ekonomických, hospodářských a dalších zpráv a událostí na vývoj ceny. Pro představu uveďme několik případů. Když například významná společnost podpoří nějakou kryptoměnu, tak lze očekávat, že cena kryptoměny poroste. Pokud nějaká vláda prohlásí kryptoměny ve svém státu za nelegální a začne trh kryptoměn regulovat nebo omezovat, tak lze očekávat pokles cen. Na cenách se negativně odrážejí třeba i velké kryptoměnové krádeže. Cenám naopak prospívá rostoucí zájem veřejnosti, medializace, ale třeba i interní změny v síti, které přináší různé výhody (třeba lepší zabezpečení). Nepovedená změna v protokolu může ovšem kryptoměnu úplně pohřbít.

Technická analýza naopak využívá toho, že obchodníci často v podobných situacích reagují stejně. Cílem technické analýzy je najít v cenovém grafu nějaký obrazec, který se opakuje, a pak jej při obchodování vyhledávat. Pokud se takový obrazec v grafu začne vytvářet, tak dokážete odhadnout, jak se bude cena vyvíjet dál. Při technické analýze vám mohou pomoci tzv. indikátory, což jsou ukazatele různých tržních parametrů.

KROK 4. Jak vytvořit CFD transakci s kryptoměnou?

Návod jak obchodovat kryptoměny

Návod jak obchodovat kryptoměny

Nakupovat a prodávat CFD je opravdu jednoduché. Jako příklad jsme připravili stručný návod, jak se obchoduje na platformě brokera Plus500. Platformy ostatních brokerů se mohou lišit, ale podstata zůstává stejná.
Nejprve si vyberte kryptoměnu, se kterou chcete obchodovat (1). Pokud očekáváte růst hodnoty, zvolte možnost Koupit. Pokud si naopak myslíte, že cena kryptoměny bude klesat, klikněte na tlačítko Prodat. Aktuální cena pro nákup a prodej kryptoměny se zobrazuje hned vedle příslušného tlačítka.

U 80.6% účtů investorů došlo k finanční ztrátě.

V dalším kroku nastavíte, kolik peněz chcete do transakce zainvestovat (2). Částka se vyplňuje v kontraktech. Jeden kontrakt je jedna mince digitální měna (třeba 1 BTC). Hned po vyplnění částky se vám zobrazí celková hodnota transakce (Hodnota) v dolarech i v korunách. Vy ovšem zaplatíte jen zlomek této částky, protože se při obchodování používá finanční páka. Částka, kterou zaplatíte, se zobrazuje vedle jako Požadovaná marže. Velikost finanční páky, minimální počet kontraktů a rozpětí cen (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) najdete v záložce Info.

Abyste u počítače nemuseli pořád sedět, tak lze každou transakci ukončit automaticky, při dosažení určitého zisku nebo určité ztráty (3). Slouží k tomu obchodní příkazy „Zavřít při zisku“ nebo „Zavřít při ztrátě“. Tyto příkazy automaticky ukončí transakci ve chvíli, kdy hodnota kryptoměny vzroste nebo klesne na vámi nastavenou úroveň. Tyto parametry lze dodatečně měnit a transakci můžete kdykoliv ukončit i manuálně. Další obchodní příkazy najdete v záložce Pokročilý.

Kde obchodovat Bitcoin

U Plus500 lze obchodvat také Bitcoin Cash i Bitcoin Gold

U Plus500 lze obchodvat také Bitcoin Cash i Bitcoin Gold

I když každý den vznikají nové kryptoměny, tak největší pozornost se stále upírá k Bitcoinu. Nákup a prodej bitcoinu je díky tomu opravdu jednoduchý a jako jednu z mála digitálních měn jej můžete obchodovat za CZK. Na burzách, které umožňují obchodovat BTC/CZK (např. Coinmate nebo BitStock) je samozřejmě nutné počítat s nižší likviditou. Na CFD se ale problém nízké likvidity nevztahuje, protože kontrakty lze nakupovat v reálném čase, bez čekání na dobrou protinabídku.

U 80.6% účtů investorů došlo k finanční ztrátě.

Kde obchodovat Ethereum a další altcoiny

Ethereum na platformě Plus500

Ethereum na platformě Plus500

S ostatními kryptoměnami (altcoiny) se obchoduje o něco méně, což se negativně odráží jak na likviditě, tak na dostupnosti. Například Ethereum a další altcoiny české směnárny ani burzy ve většině případů vůbec nepodporují. Při nákupu altcoinů se tak musí uživatelé obracet často na zahraniční burzy. U CFD brokerů je ovšem obchodování s altcoiny stejně rychlé a snadné, jako obchodování s Bitcoinem. Jak už jsme ale uvedli výše, CFD má i své nevýhody a proto je potřeba zvážit, zda je pro vás výhodnější nakoupit klasické kryptoměny, nebo od nich odvozené CFD.

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze

Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář