Aktualizováno

Exodus – Recenze kryptoměnové peněženky, poplatky, návod, zkušenosti

Exodus – Recenze kryptoměnové peněženky, poplatky, návod, zkušenosti

V této recenzi se zaměříme na kryptoměnovou peněženku Exodus, která se dlouhodobě řadí mezi nejznámější a nejlepší softwarové peněženky na trhu. Pojďme zjistit, jak peněženka funguje, jaké jsou její slabiny a jak Exodus obstojí ve srovnání s ostatními peněženkami!

Exodus recenze

Recenze Exodus ve zkratce

Exodus je decentralizovaná krypto peněženka, která slouží k zasílání a ukládání kryptoměn. Exodus podporuje bezmála 300 kryptoměn z více než 30 blockchainů – například Bitcoin, Ethereum, Litecoin nebo Solana.

Všechny kryptoměny se ukládají do jedné multiměnové peněženky, kterou si uživatel vytvoří nebo importuje pomocí seedu. Jednotlivé kryptoměny můžete importovat také pomocí privátního klíče, takže není problém nahrát kryptoměny z papírové peněženky.

Exodus je non-custodial peněženka, takže uživatelé mají plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami za ně zodpovídají. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám (např. burzy a směnárny), kde kryptoměny svěřujete správci, který je může ztratit, ukrást nebo zablokovat.

Peněženka je dostupná pro mobilní telefony, stolní počítače nebo jako plugin do webového prohlížeče. Aplikace je bezplatná (platí se jen standardní poplatky pro těžaře) a nevyžaduje žádné osobní údaje.

Výhody

 • Self-custody peněženka
 • Podporuje stovky kryptoměn
 • Nákup, swap a staking kryptoměn
 • Podpora Lightning Network

Nevýhody

 • Neveřejný zdrojový kód
 • Nemá český překlad
 • Nelze používat více peněženek současně
 • Načítá pomaleji
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)

Hodnocení Exodus: 80%

Exodus – Základní informace

Název Exodus
Rok vydání 2015
Provozovatel Exodus Movement, Inc. (USA)
Dostupné jako Mobilní aplikace (Android, iOS)
Program pro PC (Linux, Windows, macOS)
Plug-in do webového prohlížeče
Typ peněženky Online (Hot wallet)
Správce peněženky Uživatel (self-custody)
Podporované kryptoměny Přes 10 000 tokenů z 15+ blockchainů
(BTC, ETH, LTC, XRP, BNB…)
Poplatky Transakční poplatky
Poplatky na nákup/směnu kryptoměn
Správa více peněženek NE
Zálohování peněženky ANO (seed)
Zabezpečený přístup ANO (biometrie, PIN)
Čeština NE

Kryptoměnová peněženka Exodus Wallet

Exodus je decentralizovaná krypto peněženka, pomocí které můžete ukládat a zasílat stovky kryptoměn. Přímo v aplikaci můžete kryptoměny také nakupovat, směňovat nebo zhodnotit pomocí stakingu.

Kryptoměnová peněženka Exodus

Kryptoměnová peněženka Exodus

Peněženka Exodus je dostupná prakticky ve všech možných variantách. Stáhnout si můžete mobilní aplikaci pro Android nebo iOS, ale také počítačový program pro Windows, Linux nebo macOS. K dispozici je také plugin pro webového prohlížeče.

Exodus Coinomi Coinbase Wallet Trust Wallet BlueWallet
Multipeněženky - -
Multisig peněženky - - - -
Watch-only peněženky - - -
Staking / Earn / Rewards -
Nákup kryptoměn za fiat
Směna kryptoměn -
Popdora dApps -
Správa hardware peněženek - - -

Podporované kryptoměny

Exodus podporuje bezmála 300 kryptoměn z více než 30 blockchainů.

Do peněženky můžete ukládat nativní mince (BTC, ETH, LTC, XRP…), standardizované tokeny z podporovaných blockchainů (třeba ERC-20) a NFT ze sítí Ethereum a Solana. Peněženka podporuje také ADA, DOT nebo XMR, které na ostatních peněženkách často chybí.

Exodus Coinomi Coinbase Wallet Trust Wallet BlueWallet
Podporované blockchainy 30+ 125+ 15+ 65 pouze Bitcoin
Podporované krypto 240+ 1 500+ 10 000+ 10 000+ 1
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH) -
Litecoin (LTC) -
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) - - - -
Polkadot (DOT) - - -
Monero (XMR) - - -
ERC20 tokeny (BNB, USDT…) -
NFT -

Zabezpečení

Nejbezpečnější variantou pro ukládání kryptoměn jsou hardwarové peněženky.

Privátní klíče máte u sebe

Pokud máte kryptoměny uložené na burze nebo u směnárny, tak je reálně nevlastníte. Neznáte totiž privátní klíče od své peněženky (ty spravuje provozovatel burzy).

Exodus je ovšem self-custody peněženka, takže privátní klíče jsou uložené přímo u vás v mobilu nebo v počítači a vydavatel peněženky k nim nemá přístup. Nemůže se tedy stát, že by provozovatel peněženky kryptoměny ztratil, zneužil nebo zablokoval.

Exodus, stejně jako ostatní self-custody peněženky, vám dává plnou kontrolu nad vašimi kryptoměnami. To ovšem přináší i jednu nevýhodu: Za uložené kryptoměny zodpovídáte vy sami a pokud nebudete dostatečně zodpovědní, o kryptoměny můžete přijít.

Zálohování a obnovení peněženky

Peněženky vytvořené přes aplikaci Exodus můžete zálohovat pomocí obnovovací fráze neboli seedu (tj. 12 náhodných anglických slov). Seed najdete v sekci SecurityBackup.

POZOR

Seed si opište na papír a dobře schovejte, aby se nedostal do cizích rukou. V žádné případě seed nefoťte mobilem ani neukládejte do počítače, aby jej nemohli ukrást hackeři.

Pokud mobil nebo počítač s aplikací ztratíte či zničíte, vložením seedu do nové aplikace získáte přístup do původní peněženky. Pokud ovšem ztratíte i seed, ke kryptoměnám se nedostanete.

Funkce a nástroje

Ukládání kryptoměn

Všechny kryptoměny se ukládají do jedné společné peněženky, kterou vám aplikace automaticky vytvoří. Pokud už peněženku máte, můžete ji do aplikace vložit pomocí obnovovací fráze (seedu).

Aplikace dokáže pracovat pouze s jednou peněženkou, takže všechny kryptoměny budou zálohované stejným seedem. Pokud se pokusíte vytvořit nebo vložit další peněženku, ta původní se smaže.

Je to problém? Vlastně ani ne, ale pokud chcete například 2 oddělené bitcoinové peněženky, musíte použít jinou aplikaci. Třeba Trust Wallet nebo Coinomi, přes které lze vytvořit a spravovat i více peněženek současně.

Exodus nepodporuje ani watch-only peněženky (uživatel vidí zůstatek, ale nemůže s ním disponovat) nebo multisig peněženky (peněženka má více privátních klíčů).

Směnárna kryptoměn

Jednou z klíčových funkcí peněženky Exodus je směnárna kryptoměn, přes kterou můžete směňovat mince a tokeny z různých blockchainů. Například BTC a ETH.

Směna kryptoměn je opravdu rychlá a pohodlná, ale také poměrně drahá. Jak moc? Během našeho testování bychom za směnu zaplatili přes 4 %, což není zrovna málo. Poplatky jsou navíc skryté v kurzech, takže uživatelé si jich vůbec nemusí všimnout.

Směnárna

Směnárna

Směnu tokenů ze stejného blockchainu můžete provádět také přes decentralizované aplikace třetích stran (dApps). Aplikace s peněženkou propojíte pomocí protokolu WalletConnect.

Nákup kryptoměn za klasické fiat měny

Přes Exodus můžete kryptoměny nejen směňovat, ale také nakupovat. Objednávky se ovšem realizují přes externí prodejce (Ramp Network, MoonPay), takže Exodus funguje pouze jako prostředník.

Nákup kryptoměn

Nákup kryptoměn

Nevýhodou jsou vyšší poplatky (respektive nevýhodné kurzy), kvůli kterým ztratíte 3 až 6 % z každé objednávky. Záleží na zvoleném prodejci, zvolené platební metodě a velikosti objednávky. Všichni prodejci navíc vyžadují ověření identity.

Staking kryptoměn

Co je to staking? Staking označuje proces, kdy uživatel uzamkne své tokeny na peněžence na určitou dobu a dostane za to odměnu v podobě úroku. Staking lze provádět pouze u kryptoměn s algoritmem PoS (Proof-of-Stake).

Staking přes Exodus je skutečně jednoduchý. Stačí vybrat požadovanou kryptoměnu, kliknout na ikonu ozubeného kola v pravém horním rohu a zvolit Earn Rewards. Aplikace vám zobrazí požadavky (minimální suma a minimální doba stakingu) a tlačítka pro aktivaci nebo deaktivaci stakingu.

Staking prostřednictvím peněženky Exodus

Staking prostřednictvím peněženky Exodus

Kryptoměny, které lze stakovat, poznáte velmi snadno. Vedle jejich názvu je totiž uvedená hodnota APY (roční procentuální výnos). Tyto hodnoty jsou ale orientační, takže reálné výnosy se mohou lišit (např. podle vložené sumy nebo doby stakingu).

Podpora Lightning Network (LN)

V mobilní aplikaci Exodus najdete také bitcoinovou peněženku s podporou Lightning Network.

Co je to Lightning Network? Lightning Network je sekundární vrstva bitcoinového blockchainu. Transakce v LN síti probíhají mimo hlavní blockchain (tzv. off-chain), a díky tomu jsou levnější a rychlejší než klasické (on-chain) transakce.

LN peněženka je oddělená od standardní BTC peněženky, avšak uživatelé mohou bitcoiny jednoduše přesouvat. Za každý přesun ovšem zaplatíte 0.3 % + poplatky sítě. LN peněženka je navíc limitovaná, takže hodnota uložených bitcoinů může být maximálně 100 dolarů.

Lightning peněženka

Lightning peněženka

Nevýhodou je, že LN peněženka v aplikaci Exodus funguje v režimu custodial. To znamená, že BTC na LN peněžence spravuje externí společnost (konkrétně Wallet of Satoshi), takže uživatelé je reálně nevlastní. Funkce je navíc dostupná pouze v mobilní aplikaci.

Propojení s peněženkou Trezor

Přes desktopovou verzi Exodus můžete spravovat hardwarové peněženky Trezor. O bezpečnost se bát nemusíte, protože privátní klíče zůstanou v hardwarové peněžence izolované od internetu.

Exodus vám bude ukazovat zůstatek na hardwarové peněžence a adresy pro přijímání kryptoměn. V aplikaci je také formulář pro odeslání kryptoměn na jinou adresu, nicméně abyste mohli transakci uskutečnit, musíte Trezor připojit k počítači pomocí USB kabelu.

Podrobný návod k Exodus

Vytvoření nebo vložení nové peněženky

 1. Stáhněte si aplikaci z oficiálního zdroje, ideálně z webu exodus.com.
 2. Po prvním spuštění se vás aplikace zeptá, zda chcete peněženku vytvořit (Create New Wallet) nebo obnovit (I Already Have a Wallet). My chceme vytvořit novou peněženku, takže zvolíme první možnost.
 3. Aplikace vás ihned přesměruje do nové peněženky. Než ale začnete peněženku používat, měli byste ji zálohovat a zabezpečit pomocí PINu nebo otisku prstu. Obojí najdete v záložce Security.
 4. Vytvoření nové peněženky

  Vytvoření nové peněženky

 5. Chcete-li stávající peněženku nahradit jinou peněženkou, klikněte na SettingsRestore Wallet a do textového pole opište seed od peněženky, kterou chcete vložit.
 6. Import peněženky

  Import peněženky

Zasílání kryptoměn

 1. Otevřete aplikaci a klikněte na kryptoměnu, kterou chcete odeslat nebo přijmout.
 2. Pokud chcete kryptoměnu přijmout, klikněte na záložku Receive (šipka na pravé straně displeje). Aplikace vám zobrazí přijímací adresu, na kterou můžete kryptoměny vložit.
 3. TIP

  Bitcoinové adresy existují ve dvou formátech – Segwit a Legacy. Exodus zobrazuje adresu SegWit, která umožňuje efektivnější platby, ale některé starší peněženky tento formát nepodporují. Vývojáři na to naštěstí mysleli, takže uživatelé si mohou zobrazit také Legacy adresu.

 4. Chcete-li kryptoměny odeslat, zvolte možnost Send (šipka na levé straně displeje). Potom stačí vyplnit sumu a adresu příjemce.
 5. TIP

  Před odesláním transakce můžete upravit velikost transakčního poplatku. Snížení poplatku transakci zpomalí, zvýšení poplatku naopak urychlí.

  Zasílání kryptoměn

  Zasílání kryptoměn

Poplatky u Exodus

Exodus si neúčtuje žádné poplatky, ale u některých operací budete platit poplatky třetích stran.

 • Poplatek sítě – Pokud kryptoměny odesíláte na jinou adresu, zaplatíte poplatek těžařům za zpracování platby. Poplatek je součástí kryptoměnové sítě a nemine vás u žádné peněženky.
 • POZOR

  Transakční poplatky se účtují v nativní měně blockchainu. Pokud posíláte např. tokeny v síti Ethereum (ERC-20, ERC-721), poplatek budete platit v ETH.

 • Poplatek za směnu kryptoměn – Směna kryptoměn stojí přibližně 4 %.
 • Poplatek za nákup kryptoměn – Poplatky se pohybují v rozmezí 3 až 6 % (záleží na zvolené platební metodě, kurzech prodejce a velikosti objednávky).
 • Poplatek za převod BTC mezi standardní a LN peněženkou – Vklad bitcoinů na LN peněženku stojí 0.3 %. Výběr bitcoinů z LN peněženky stojí 0.3 % + 5000 satoshi. V obou případech musíte uhradit také poplatek sítě.

Kde koupit kryptoměny?

Chcete nakoupit kryptoměny za koruny, dolary či eura? Exodus vám to umožní, ale zaplatíte poměrně vysoké poplatky. Pokud hledáte levnější alternativu, zkuste kryptoměnové směnárny nebo burzy:

 • Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
 • Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
 • Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
 • Minimální transakce cca 20 Kč
2710 našich čtenářů si vybralo Binance
95%
 • Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Velmi nízké poplatky
 • Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
1651 našich čtenářů si vybralo Coinmate
90%
 • Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
 • Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
 • Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
 • Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
911 našich čtenářů si vybralo Simplecoin
85%
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Zkušenosti s Exodus

POZOR

Za uložené kryptoměny zodpovídáte vy sami. Neopatrné zacházení se seedem / PINem nebo používání zavirovaného mobilu může vést ke ztrátě uložených kryptoměn.

Peněženka Exodus funguje od roku 2015, takže patří mezi známé a spolehlivé značky. Vývojáři ovšem na peněžence neustále pracují a téměř každý týden software aktualizují. Nemusíte se tedy obávat, že by byl Exodus designem nebo funkcemi zastaralý.

Aplikace má miliony stažení, bezmála 900 tisíc aktivních uživatelů měsíčně a desítky tisíc kladných recenzí. Takovými čísly se nemůže pochlubit téměř žádná decentralizovaná peněženka – snad jen Trust Wallet a Coinbase Wallet.

Uživatelé vyzdvihují zejména širokou nabídku funkcí a moderní design. Výhodou je také podpora Lightning Network, i když samotná LN peněženka je spíše zklamáním (poplatky za vklady a výběry, limit $100 a custodial forma).

A nevýhody?

Exodus nemá český překlad a uživatelé nemohou spravovat více peněženek současně. Zmínit musíme také vysoké poplatky za směnu nebo nákup kryptoměn, i když ostatní decentralizované peněženky na tom nejsou lépe.

Pokud vám u Exodu chybí čeština a možnost spravovat více peněženek současně, oceníte spíše peněženku Coinomi.

Během testování jsme také zjistili, že Exodus nezobrazuje LTC uložené na novějších SegWit adresách. Naproti tomu aplikace Coinomi nebo Coinbase Wallet s tím neměly žádný problém.

Shrnutí recenze Exodus

S peněženkou Exodus získáte plnou kontrolu nad svými kryptoměnami. Peněženka je opravdu všestranná, takže vám umožní kryptoměny nejen ukládat a zasílat, ale také nakupovat, směňovat nebo stakovat.

POZOR

Mobilní peněženky jsou ideální pro ukládání menších obnosů, které chcete mít neustále po ruce. Pro ukládání většího množství kryptoměn ale používejte bezpečnější hardwarové peněženky.

Vyhněte se zbytečným poplatkům

Nákup, prodej a směna kryptoměn přes decentralizované peněženky se příliš nevyplatí, a Exodus v tomto ohledu není výjimkou. Mnohem levnější jsou kryptoměnové burzy – třeba česká Coinmate nebo zahraniční Binance – u kterých nezaplatíte ani 1 %.

Pokud chcete nakupovat anonymně, můžete vyzkoušet české směnárny – třeba Simplecoin. Směnárny jsou sice dražší než burzy, ale v porovnání s peněženkou Exodus stále ušetříte.

Máte zkušenosti s Exodus? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem!

Populární softwarové peněženky
Přehled nejlepších softwarových peněženek pro uložení Bitcoinu a dalších kryptoměn:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Trust Wallet

Nejlepší peněženka celkově
84
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Open source
 • Nemá český překlad
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
2

Coinomi

Nejlepší v češtině
82
Typ peněženky
Mobilní / desktopová
Podporované krypto
1 500+
Čeština
ANO
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
ANO

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial mobilní peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Čeština
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Omezené možnosti stakingu
 • Monero je v nabídce, ale nefunguje
Recenze
Typ peněženky
Mobilní / webová
Podporované krypto
10 000+
Čeština
NE
Pořizovací cena
Zdarma
Multipeněženky
NE

Výhody / nevýhody

 • Non-custodial peněženka
 • Podporuje stovky tokenů
 • NFT, dApps, směna kryptoměn, staking…
 • Intuitivní prostředí a snadné ovládání
 • Nemá český překlad
 • Neveřejný zdrojový kód
 • Import BTC (nemusí zobrazit celý zůstatek)
 • Nelze vytvořit více peněženek
 • Nelze importovat papírovou peněženku
Recenze
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář