Aktualizováno

Bitcoinmat recenze – Jak funguje Bitcoin bankomat, poplatky, zkušenosti

Bitcoinmat recenze – Jak funguje Bitcoin bankomat, poplatky, zkušenosti

Bitcoinmaty (bitcoinové bankomaty) představují jednu z mála možností, jak nakoupit nebo prodat kryptoměny za hotovost. V česku jich stojí desítky a koupíte přes ně Bitcoin, Ethereum i další známé kryptoměny. Jak to ale funguje? A je obchodování přes bitcoinmaty výhodné?

Bitcoin bankomat

Bitcoinmaty jsou speciální automaty, přes které můžete nakupovat nebo prodávat kryptoměny přímo za hotovost (koruny, případně eura). Vzhledem i názvem mohou připomínat klasické bankomaty, ale s bankami nemají nic společného.

Každý bitcoinmat je propojený s kryptoměnovou směnárnou, která objednávky vyřizuje v reálném čase. Dle rozsahu služeb rozlišujeme dva typy bitcoinmatů:

Jak funguje bitcoinmat

Nákup přes bitcoinmaty je poměrně snadný. Na dotykovém displeji automatu zvolíte požadovanou kryptoměnu a kliknete na možnost Nakoupit. Pak stačí naskenovat QR kód vaší bitcoinové peněženky, vložit hotovost a potvrdit nákup.

Pokud kryptoměnovou peněženku nemáte, bitcoinmat vám vygeneruje novou peněženku a přístupové údaje vám vytiskne.

Výhody

  • Jednoduché a rychlé
  • Obchodování bez registrace
  • Více kryptoměn v nabídce (BTC, ETH, LTC…)

Nevýhody

  • Nevýhodné kurzy a vysoké poplatky
  • Větší objednávky vyžadují ověření identity
  • Některé bitcoinmaty nabízí jen nákup

Bitcoinmat – Poplatky

Obchodování přes bitcoinmaty je drahé. Celkové náklady se pohybují kolem 5 % až 10 % za každý obchod.

Téměř všechny poplatky jsou zahrnuté ve směnných kurzech, takže si jich na první pohled vůbec nemusíte všimnout. Stačí si ale srovnat nákupní a prodejní kurzy a hned pochopíte, že to nebude levné.

Pro lepší představu jsme připravili krátké srovnání – V následující tabulce můžete vidět, kolik procent z objednávky ztratíte kvůli samotným kurzům. Pro zajímavost jsme srovnali bitcoinmaty (ATM) od 3 různých provozovatelů, českou směnárnu Simplecoin a českou burzu Coinmate.

Bitcoin Ethereum Litecoin
ATM (WBTCB) 7 % 7 %
ATM (Bitcoinmat.sk) 7 % 8 % 8 %
ATM (General Bytes) 5 % 7 %
Simplecoin 2.1 % 2.1 % 2.1 %
Coinmate 0.5 % 0.6 % 0.7 %

To ale není všechno! Každý nákup zahrnuje ještě fixní poplatek ve výši 50 až 200 Kč, který slouží k úhradě transakčních poplatků.

Transakční poplatek je v podstatě odměna pro těžaře za zpracování transakce, takže jej zaplatíte za každou transakci v bitcoinové síti. U bitcoinových automatů je ale poplatek trochu vyšší (provozovatelé se jistí pro případ, že by poplatky v síti vzrostly).

Jak používat bitcoinmat (návod)

Nákup BTC krok za krokem

  1. V základním menu zvolte možnost Nakoupit Bitcoin a odsouhlaste obchodní podmínky.
  2. Nyní můžete naskenovat QR kód kryptoměnové peněženky, na kterou chcete bitcoiny poslat. Pokud peněženku nemáte, můžete si přes bitcoinmat založit a vytisknout novou papírovou peněženku.
  3. Následně vložte hotovost do bitcoinmatu. Na displeji se zobrazí velikost vkladu, ekvivalentní částka v BTC a adresa peněženky, na kterou chcete bitcoiny zaslat.
  4. Objednávku potvrďte tlačítkem Nakoupit Bitcoin a vyčkejte pár sekund, až bitcoinmat objednávku zpracuje.
  5. Jakmile automat objednávku zpracuje, vytiskne vám potvrzení o transakci. Účtenku si schovejte pro případ, že by zakoupené bitcoiny na vaši peněženku nedorazily.

Prodej BTC krok za krokem

  1. V základním menu zvolte možnost Prodat Bitcoin a odsouhlaste obchodní podmínky.
  2. Zvolte množství BTC, které chcete prodat, a potvrďte objednávku.
  3. Automat vám vytiskne stvrzenku, na které je odpovídající částka v BTC a adresa peněženky, na kterou musíte bitcoiny poslat.
  4. Převeďte bitcoiny podle instrukcí ze stvrzenky.
  5. Nyní musíte počkat, až těžaři transakci zpracují, což může trvat desítky minut až hodiny. Nemusíte ale čekat přímo u bitcoinmatu. Pokud jste před potvrzením objednávky vyplnili telefonní číslo, obdržíte po dokončení transakce SMSku s výzvou k vyzvednutí peněz.
  6. Jakmile je transakce hotová, můžete se vrátit k bitcoinmatu a vybrat peníze. Postup je jednoduchý – Klikněte na tlačítko Vybrat hotovost a naskenujte QR kód z původní stvrzenky. Bitcoinmat vám vydá peníze a účtenku.

Videonávod

Často kladené otázky

Kde najdu nejbližší bitcoinmat?

Kryptoměnové automaty se nachází ve větších městech. V České republice jich fungují desítky a jejich přehled najdete například na webu Coin ATM Radar.

Mapu bitcoinmatů naleznete například na webu CoinATMradar

Mapu bitcoinmatů naleznete například na webu CoinATMradar

Jaká je minimální velikost objednávky?

Obvykle 500 až 1 000 korun.

Tady ale pozor! Za každý nákup zaplatíte fixní transakční poplatek (u Bitcoinu zpravidla 50 až 200 Kč), takže malé nákupy se příliš nevyplatí. Pokud nakoupíte BTC za pětistovku, transakční poplatek vám vezme klidně 20 %.

Co dělat, když kryptoměny nedorazí?

Zpracování transakcí v bitcoinové síti může trvat desítky minut, takže pokud od nákupu uběhlo 30 minut a bitcoiny stále nedorazily, není důvod k panice.

Pokud by transakce neproběhla do 2 hodin, kontaktujte raději provozovatele automatu. Možná jde o banalitu (např. vysoké vytížení sítě), ale určitě je lepší problémy řešit dříve než později. Kontaktní údaje a číslo transakce najdete na účtence.

Proč musím skenovat občanku?

Menší objednávky (zpravidla do €1 000 denně) lze provádět bez ověření totožnosti. Pokud povolený limit překročíte, budete se muset zaregistrovat a naskenovat svoji občanku pro ověření totožnosti.

Jak funguje papírová peněženka?

Papírová peněženka obsahuje dva důležité údaje: veřejný klíč (public key) a soukromý klíč (private key). Veřejný klíč je adresa kryptoměnové peněženky, takže funguje podobně jako číslo bankovního účtu. Privátní klíč slouží jako heslo, pomocí kterého můžete s obsahem peněženky nakládat.

Papírová peněženka z Bitcoinmatu

Papírová peněženka z Bitcoinmatu

Jak už název napovídá, veřejný klíč můžete sdílet s ostatními, ale soukromý klíč byste neměli nikomu posílat ani ukazovat. Důvod je prostý: Kdo zná veřejný klíč, ten může kryptoměny z peněženky odeslat.

Jak prodám BTC z papírové peněženky?

Abyste mohli prodat bitcoiny z papírové peněženky, musíte ji nejprve připojit k internetu. To se provádí tak, že privátní klíč z papírové peněženky naskenujete nebo opíšete do libovolné softwarové peněženky (nejjednodušší jsou mobilní peněženky).

Není bitcoinmat podvod?

Není, ale řada podvodníků bitcoinmaty zneužívá. Opatrnost je tedy na místě.

POZOR

Volá vám „bankovní úředník“ a tvrdí, že je váš účet v ohrožení? Radí vám, abyste vybrali peníze a vložili je do bitcoinmatu? JE TO PODVOD! Více informací najdete zde nebo na stránkách policie ČR.

Bitcoinmat NENÍ vkladový bankomat ani úschovna žádné banky. Nevkládejte do bitcoinmatu peníze, pokud nemáte v úmyslu nakoupit kryptoměny.

Zkušenosti s bitcoinmaty

Obchodování kryptoměn přes bitcoinmaty je poměrně snadné, ale kvůli nevýhodným kurzům se příliš nevyplatí.

Uveďme konkrétní příklad:

Řekněme, že nakupujete BTC za 1 000 korun. Pokud nákup provedete přes bitcoinmat, na vaši peněženku dorazí BTC v hodnotě kolem 800 korun. Zbylých 200 Kč ztratíte kvůli nevýhodnému kurzu a transakčnímu poplatku pro těžaře.

TIP

Výhodnější kurzy a nižší poplatky mají online směnárny (třeba SimpleCoin) nebo kryptoměnové burzy (např. Coinmate).

Snad jedinou výhodou je anonymita u menších objednávek – tedy když pomineme všudypřítomné bezpečnostní kamery.

Máte zkušenosti s obchodováním kryptoměn přes bitcoinové automaty? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v diskusi pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář