Poptávka po Bitcoinu a dalších kryptoměnách stále roste a to i přesto, že jejich praktické využití zatím není příliš široké. Velký podíl na růstu cen mají spekulanti, kteří vnímají kryptoměnu spíše jako investici, než jako měnu pro každodenní použití. A těm vůbec nevadí, že možnost platit za produkty a služby virtuálními měnami je stále raritou. Není se ovšem čemu divit, protože právě digitální měny vám umožní dosáhnout vysokého zhodnocení za krátký čas.

Zvažujete nákup kryptoměn kvůli investici nebo abyste s nimi mohli platit? Potom máte hned několik možností, kde nakupovat. Každá metoda má ovšem své výhody i nevýhody a nelze tak jednoznačně určit, která z nich je nejlepší. Pojďme se proto podrobněji podívat, kde a jak se digitální mince kupují.

Investice dokryptoměnpro začátečníky
Přehledný průvodce investováním do kryptoměn. Proč jde o jednu z nejlepších příležitostí současnosti a jaký bude další vývoj kryptoměn?

Kde koupit skutečné kryptoměny?

Kde koupit kryptoměny? Například na burze či ve směnárně

Kde koupit kryptoměny? Například na burze či ve směnárně

Pokud zvažujete nákup kryptoměn kvůli dlouhodobé investici nebo abyste je mohli aktivně používat, tak vám finanční deriváty nepomohou. Nákup a prodej skutečných kryptoměn přes internet umožňují burzy a směnárny. Zatímco na burze kupujete kryptoměny od ostatních uživatelů a společnost je jen prostředník, tak u směnáren obchodujete přímo se společností. U směnáren proto bývá horší kurz, ale zase se neplatí poplatky za transakce jako na burzách.

Burzy kryptoměn

Příkazy Limit a Market na burze Bitfinex

Příkazy Limit a Market na burze Bitfinex

Burza je místo, kde jedna část uživatelů nabízí kryptoměny k prodeji a druhá část uživatelů naopak kryptoměny poptává. Na burze jinými slovy nakupujete od dalších uživatelů a burzovní společnost je jen prostředník.

Na burzách lze obvykle zadávat objednávky dvojího druhu: Limit a Market. U objednávky Limit vyplníte požadované množství a cenu, za kterou chcete kryptoměnu koupit nebo prodat. Tato objednávka se zařadí do seznamu nabídek a tak čeká, až ji někdo přijme. Druhý typ objednávky (Market) slouží k rychlému nákupu nebo prodeji. U objednávky se vyplňuje jen požadované množství a systém automaticky ze seznamu nabídek vybere tu nejvýhodnější dostupnou protinabídku, se kterou vaši objednávku spáruje. Za zprostředkování těchto služeb si burzovní společnosti účtují poplatky (obvykle 0,1-1 % z transakce).

Kryptoměnová burza Coinmate má české zakladatele, sídlí ale v UK

Kryptoměnová burza Coinmate má české zakladatele, sídlí ale v UK

Mezi nejznámější světové burzy patří Bitfinex, Kraken, nebo třeba Bitstamp. Tyto velké burzy podporují mnoho kryptoměn a jelikož u nich obchoduje mnoho obchodníků, tak mají výhodné kurzy a vysokou likviditu. Jedná se ovšem o zahraniční burzy, takže se na nich obchoduje zejména v USD nebo EUR. Existuje ale i několik “českých” burz, kde je sice nižší likvidita, ale zase vám umožní obchodování v CZK – například velmi populární Coinmate.

Směnárny kryptoměn

Směnárny jsou vhodné pro snadný nákup a prodej kryptoměn přes internet. Směnný kurz obvykle směnárny stanovují na základě kryptoměnových burz, ale mohou si jej ještě dodatečně poupravit ve svůj prospěch. Ve srovnání s burzami je využívání směnáren podstatně jednodušší, ale často také o něco dražší.

Směnárna kryptoměn Coinbase podporuje BTC, LTC a ETH

Směnárna kryptoměn Coinbase podporuje BTC, LTC a ETH

V Česku existuje hned několik internetových směnáren, které vám umožní nákup a prodej kryptoměn za CZK. Jmenovat můžeme třeba směnárny VirtuálníPeníze.cz nebo EasyCoin. Existují samozřejmě i zahraniční směnárny, ale ty nepodporují češtinu ani platby v CZK. Známou zahraniční směnárnou je například společnost Coinbase, která nabízí všem nově zaregistrovaným obchodníkům bonus 10 USD zdarma při nákupu kryptoměn alespoň za 100 dolarů. Více v recenzi Coinbase.

Populární kryptoměnové burzy a směnárny
  Fiat měny Spread 1 Min. transakce Poplatky za transakce Verifikace  
1 Spread neboli marže je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, uváděná hodnota je orientační
Poslední aktualizace: Duben 2018
Coinmate CZK, EUR cca 0,9% 1 EUR 0,05 ~ 0,35 % POVINNÁ Otevřít účet
Recenze
BTC, BCH, LTC
Coinbase
Bonus 10 USD
EUR, USD cca 1% 1 EUR 1,49 ~ 3,99 % POVINNÁ Otevřít účet
Recenze
BTC, ETH, LTC
Binance NE cca 0,3% 0.001 BTC 0,1% NEPOVINNÁ Otevřít účet
Recenze
cca 110 kryptoměn
Bitfinex NE cca 0,1% 10~25 USD 0,1 ~ 0,2 % POVINNÁ Otevřít účet
Recenze
BTC, ETH, ETC, BCH, XMR, ZEC, DASH, LTC, XRP, EDO, ETP, AVT, IOTA, BTG, QTM…
Bitstamp EUR, USD cca 0,1% 5 EUR 0,25 % POVINNÁ Otevřít účet
Recenze
BTC, ETH, LTC, XRP
Kraken EUR, USD, JPY, CAD cca 0,3% 12 EUR 0,16 ~ 0,26 % NEPOVINNÁ Otevřít účet
Recenze
BTC, ETH, ETC, BCH, XMR, ZEC, DASH, LTC, XRP, XLM, REP, ICN, MLN, XDG, USDT
EasyCoin CZK, EUR cca 8% 2000 CZK Bez poplatku NEPOVINNÁ Otevřít účet
BTC
BitStock CZK, EUR cca 5,8% 50 EUR 0,79 % POVINNÁ Otevřít účet
BTC

Automaty (ATM)

Bitcoin automat v OC Arkády Pankrác

Bitcoin automat v OC Arkády Pankrác

V zahraničí a nyní už i v Česku lze kryptoměny nakupovat také v automatech. Nákup i prodej je za místní měnu, a jelikož neprobíhá přes internet, tak je tato metoda skutečně anonymní. Směnný kurz u automatů sice nepatří k nejvýhodnějším, ale lidé se zase vyhnou bankovním či burzovním poplatkům. V Česku najdete kryptoměnové automaty převážně na nákup Bitcoinu (tzv. bitcoinmaty) a výjimečně i pro Litecoin. Některé automaty umožňují také směnu kryptoměn zpět na klasickou měnu.

Nákupy a prodeje kryptoměn přes automaty jsou omezeny na 25 tisíc Kč na adresu / den. Nadlimitní transakce vyžadují registraci na webu a ověření identity, čímž ovšem přicházíte při nákupu o anonymitu. Bitcoinmatů je v Česku asi desítka a najdete je ve větších městech (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Karlovy Vary nebo Liberec).

Obchodování s kryptoměnami bez kryptoměn

Typickým znakem digitálních měn je vysoká volatilita. To znamená, že během krátké doby se jejich hodnota může měnit o jednotky až desítky procent, což mezi klasickými měnami, akciemi či komoditami nemá obdoby. Z praktického hlediska je sice nestabilní hodnota pro měnu nežádoucí, ale pro obchodníky a spekulanty jsou kryptoměny skutečnou výzvou.

Jaké jsou výhody obchodování kryptoměn jako CFD?
Nemusíte řešit ukládání digitálních mincí na virtuálních peněženkách, nemusíte se obávat krádeží kryptoměn a hlavně můžete vydělávat, i když hodnota kryptoměny klesá.

Jednou z možností, jak na kryptoměnách vydělávat přes internet, jsou finanční deriváty. Mezi tyto obchodní nástroje patří například CFD kontrakty a binární opce. Pokud obchodujete kryptoměny v podobě CFD nebo opcí, tak ve skutečnosti žádnou digitální měnu nekupujete. To s sebou nese řadu výhod: nemusíte řešit ukládání digitálních mincí na virtuálních peněženkách, nemusíte se obávat krádeží kryptoměn a hlavně můžete vydělávat, i když hodnota kryptoměny klesá. Obchodovat můžete navíc v reálném čase, zatímco při nákupu a prodeji skutečných kryptoměn musí klienti čekat i desítky minut, než se jejich transakce potvrdí. Binární opce i CFD si mimochodem můžete vyzkoušet bez rizika na testovacích demo účtech.

CFD

Investování do kryptoměn jinak - obchodování CFD u Plus500

Investování do kryptoměn jinak – obchodování CFD u Plus500

CFD (smlouva o rozdílu) je obchodování s kontrakty, které kopírují ceny skutečných kryptoměn. Obchodníci tak mohou dosahovat stejných zisků (ale i ztrát), jako kdyby kryptoměnu skutečně koupili. Obchodování probíhá přes webové platformy CFD brokerů. Funguje to jednoduše. Koupíte například CFD Bitcoinu a když kurz BTC vzroste, tak kontrakt prodáte. Při prodeji dostanete více, než jste při nákupu zaplatili, protože cena CFD je vždy stejná, jako je aktuální cena kryptoměny. I když to může znít podivně, tak transakci můžete začít i prodejem a ukončit ji nákupem. Díky tomu lze vydělávat i na poklesu cen.

Metody vkladu u Plus500

Metody vkladu u Plus500

Při obchodování lze využít také finanční páku, která vaše zisky a ztráty vynásobí třeba stonásobně. Pak stačí i menší cenový pohyb k tomu, aby obchodník vydělal hodně peněz. Obchodování „na páku“ má ale svá rizika a v extrémních případech může vést i k zadlužení obchodníka.

CFD na kryptoměny lze obchodovat například u brokera Markets, který podporuje češtinu. Obchodování kryptoměn formou CFD je možné také třeba na platformě eToro, která zase umožňuje kopírovat strategie ostatních uživatelů. EToro navíc kromě CFD umožňuje investovat do kryptoměn i klasickým způsobem.

Přehled CFD brokerů s nabídkou kryptoměn
Broker Měna 1 Min. transakce Páka Čeština Demo účet  
1 FIAT měna, ve které je veden obchodní účet
Poslední aktualizace: Srpen 2018
Upozornění: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty finančních prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailových investorů přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.
Doporučujeme
Plus500
5/5
CZK - ANO ANO ANO Otevřít účet
Služba CFD. 80,6% ztrácí peníze
Recenze
BTC, XBC, ETH, LTC, XRP, IOT
IQ Option
5/5
USD 1 USD ANO NE ANO Otevřít účet
Služba CFD. Až 89% ztrácí peníze
Recenze
BTC, XBC, BTG, ETH, ETC, DASH, XMR, LTC, ZEC, XRP, OMG, TRX, QTUM, XLM
Markets
5/5
USD, EUR 1 USD ANO ANO ANO Otevřít účet
Služba CFD. Až 89% ztrácí peníze
Recenze
BTC, ETH, LTC, XRP
Etoro
5,0/5
USD 50 USD NE NE ANO Otevřít účet
Služba CFD. Až 89% ztrácí peníze
Recenze
BTC, BCH, ETH, ETC, DASH, LTC, XRP

Binární opce

Virtuální měny dostupné na platformě IQ Option

Virtuální měny dostupné na platformě IQ Option

Binární opce jsou asi nejjednodušší finanční derivát, protože fungují podobně jako sázení na fotbalové zápasy. Vyberete si jednoduše kryptoměnu a vsadíte si, jestli její cena bude za určitou dobu vyšší nebo nižší, než je současná cena. Bude-li váš odhad správný, dostanete zpět vsazené peníze (investici) a profit, který je obvykle kolem 80 % z investice. Je-li váš odhad špatný, tak vsazené peníze ztratíte.

Binární opce se obchodují přes internetové platformy brokerských společností. V Česku i ve světě je jedním z nejvýznamnějších brokerů na binární opce IQ Option. Ten ovšem kryptoměny v podobě binárních opcí příliš nepodporuje. Situace není o moc lepší ale ani u konkurenčních společní. Prakticky jedinou podporovanou kryptoměnou je Bitcoin, který najdete třeba u brokera BD Swiss.

Další možnosti nákupu kryptoměn

Nákup kryptoměn prostřednictvím Local Bitcoins

Nákup kryptoměn prostřednictvím Local Bitcoins

Jednou z možností je také osobní nákup od člověka, kterého ideálně znáte a důvěřujete mu. Nákup nebo prodej kryptoměn za hotovost s osobním předáním se můžete domluvit také přes portál LocalBitcoins.com. Komplexní službu pro nákup a prodej bitcoinu za CZK zajišťuje služba EasyCoin, která provozuje nejen internetovou směnárnu, ale také několik bitcoinmatů. Kromě toho EC umožňuje nakupovat a prodávat bitcoin za hotovost na pobočkách GECO.

Nákup virtuálních měn za hotovost
  Měny 1 Spread 2 Min. transakce Max. limit  
1 FIAT měna, kterou lze směnu uhradit
2 Spread neboli marže je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, uváděná hodnota je orientační
Poslední aktualizace: Prosinec 2017
Bitcoinmaty CZK cca 7~15% 100 CZK 1,000 EUR/den Podrobnosti
BTC, LTC
EasyCoin (GECO) CZK, EUR cca 12 % 2000 CZK 1,000 EUR/den Podrobnosti
BTC
LocalBitcoins CZK cca 10 % - - Podrobnosti
BTC

Na co si dát pozor

Investoři by si měli nejprve ujasnit, zda chtějí kryptoměny nakoupit kvůli dlouhodobé investici, nebo chtějí aktivně obchodovat třeba každý den. Finanční deriváty (CFD a binární opce) se využívají především pro krátké obchody (v řádu minut nebo hodin). Když například vidíte, že cena začala růst a předpokládáte, že ještě nějakou chvíli poroste, jsou finanční deriváty ideální. Pro dlouhodobé investice se ale finanční deriváty příliš nepoužívají. K obchodování v řádu minut a hodin se zase nehodí burzy a směnárny, kde se platí vyšší poplatky a především vždy musíte čekat, až se transakce potvrdí. A to může trvat desítky minut.

Některé společnosti po vás budou před nákupem vyžadovat registraci a ověření osobních údajů (třeba zasláním kopie vaší občanky). Tento bezpečností krok má zabránit praní špinavých peněz a dalším nelegálním praktikám. U směnáren je obvykle registrace nepovinná při obchodování do 1000 EUR/den. Registrace a verifikace je nezbytná naopak pro nadlimitní obchodování, obchodování na burzách nebo obchodování CFD kontraktů a binárních opcí. Ve většině případů se tak s anonymním nakupováním kryptoměn budete muset rozločit.

Vždy obchodujte jen přes ověřené a důvěryhodné služby. Na internetu existuje mnoho pochybných směnáren, burz i brokerských společností, které vás mohou o peníze neférovým způsobem připravit.

Investice dokryptoměnpro začátečníky
Přehledný průvodce investováním do kryptoměn. Proč jde o jednu z nejlepších příležitostí současnosti a jaký bude další vývoj kryptoměn?

Kam dál: Bitcoin nákup, Ethereum koupit, Litecoin nákup, Dash kde koupit, Jak koupit Ripple, koupit MoneroBitcoin Cash koupitIOTA kde koupitkde koupit ZcashDogecoin nákupSiacoin nákup

JAK KOUPIT KRYPTOMĚNY – kde provést nákup, burzy a směnárny, návod
5/5 (320)

Diskuze , zkušenosti

Vložit komentář