Aktualizováno

Ledger Nano X – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

Ledger Nano X – Recenze, zkušenosti, podporované kryptoměny, srovnání s konkurencí

V této recenzi se podíváme na hardwarovou peněženku Ledger Nano X, která narozdíl od levnějších peněženek podporuje Bluetooth a díky tomu dokáže komunikovat s iPhony. Pojďme zjistit, jak Ledger Nano X funguje, jaké má slabiny a zda je opravdu lepší než levnější modely. Více v této recenzi!

Recenze Ledger Nano X recenze

Recenze Ledger Nano X ve zkratce

Ledger Nano X je prémiová hardwarová peněženka od francouzské společnosti Ledger SAS. Peněženka stojí bezmála 4 tisíce korun, takže je téměř dvakrát dražší než základní model Ledger Nano S Plus. Nabízí přitom jedinou zásadní výhodu – bezdrátové připojení přes Bluetooth.

Ledger Nano X podporuje přes 5 500 digitálních aktiv. Mezi nimi třeba Bitcoin, Ethereum, Cardano, Polkadot nebo Monero. Na peněženku lze ukládat také NFT nebo tokeny typu ERC-20.

Používání Ledgeru je snadné: Nejprve si stáhnete aplikaci Ledger Live, pomocí které budete peněženku ovládat. Potom peněženku připojíte k počítači (nebo k mobilu) a přes aplikaci Ledger Live zadáte platební instrukce. Transakci nakonec potvrdíte tlačítkem přímo na Ledgeru.

Všechny peněženky a účty, které v Ledgeru vytvoříte, mají společný seed (tj. 24 anglických slov, pomocí kterých lze peněženky obnovit). Vytvořit si můžete ale i skryté peněženky, které mají seed prodloužený o libovolné heslo. Toto heslo se označuje jako passphrase a je to v podstatě 25. slovo seedu.

Výhody

 • Bezpečná krypto peněženka
 • Podporuje stovky kryptoměn
 • Podporuje Bluetooth
 • Miniaturní rozměry

Nevýhody

 • Neveřejný zdrojový kód
 • Vyšší cena
 • Nepodporuje češtinu

Ledger Nano X – Základní informace

Název Ledger Nano X
Rok vydání 2019
Vydavatel Ledger SAS (Francie)
Čeština NE
Podporované kryptoměny 5 500+ (Bitcoin, Ethereum, ERC20 tokeny, Litecoin…)
Typ peněženky Hardwarová
Typ uložiště Cold wallet (off-line)
Správa peněženky Non-custodial
Zálohování peněženky ANO (seed + volitelné heslo)
Zabezpečený přístup ANO (PIN)
Ovládání 2 mechanická tlačítka
Způsob propojení s PC USB-C, Bluetooth
Pořizovací cena cca 3 900 Kč

Základní přehled

Co je to hardwarová peněženka? Hardwarová peněženka je malé zařízení, které slouží k ukládání kryptoměn (respektive privátních klíčů). HW peněženky představují nejbezpečnější, ale také nejdražší metodu pro ukládání kryptoměn.

Peněženka vyšla v roce 2019, takže je o 3 roky mladší než původní model Ledger Nano S. Oba modely mají stejné funkce, stejné ovládání i stejné zabezpečení. Nano X má ovšem větší tlačítka, větší uložiště a podporuje Bluetooth. Právě díky Bluetooth lze peněženku propojit s iPhony, což levnější modely neumí.

Nevýhodou Ledgeru Nano X je vyšší cena. Peněženka stojí bezmála 4 000 korun, což je téměř dvakrát více než u modelu Nano S (nebo u modernizované verze Nano S Plus).

Krypto peněženky Ledger

Krypto peněženky Ledger

Odesílání kryptoměn funguje tak, že Ledger propojíte s počítačem nebo s mobilem a přes aplikaci Ledger Live zadáte platební instrukce (adresu příjemce a částku). Transakci nakonec potvrdíte přímo na Ledgeru stisknutím obou tlačítek.

Podporované kryptoměny

Ledger Nano X podporuje přes 5 500 kryptoměn a tokenů – například Bitcoin, Ethereum, Ripple, Cardano, Polkadot nebo Monero. Na peněženku můžete ukládat také NFTčka nebo tokeny typu ERC20 (USDT, USDC, DAI…) či BEP20 (např. BNB).

Seznam všech podporovaných kryptoměn najdete na oficiálním webu v záložce ProductsSupported crypto.

Ledger Nano X Ledger Nano S Plus Trezor One Trezor T Ledger Stax
Podporované měny 5 500+ 5 500+ 1 300+ 1 500+ 5 500+
Bitcoin (BTC)
Ethereum (ETH)
Litecoin (LTC)
Ripple (XRP) -
Cardano (ADA) -
Polkadot (DOT) - -
Monero (XMR) -
ERC20 tokeny (USDT, BNB…)
NFT

Obsah balení

V balení kromě samotné peněženky najdete kabel k propojení peněženky a počítače (USB-C/USB-A), 3 karty pro zapsání seedu, přívěsek na klíče a uživatelskou příručku.

Ledger Nano X – obsah balení

Ledger Nano X – obsah balení

Zpracování a technické parametry

Zařízení je malé, lehké a na první pohled připomíná obyčejný flashdisk. Na čelní straně je monochromatický displej, který lze zakrýt otočným ocelovým rámečkem. Po stranách displeje jsou 2 velká tlačítka a na boční straně je USB-C konektor.

Kryptoměnová peněženka Ledger Nano X

Kryptoměnová peněženka Ledger Nano X

Tělo peněženky je plastové, ale zpracování působí kvalitněji než u předchozího modelu Nano S.

Ledger Nano X Ledger Nano S Plus Trezor One Trezor T Ledger Stax
Procesor / čip ST33J2M0 ST33K1M5 ARM Cortex-M3 @ 120 MHz ARM Cortex-M4 @ 168 MHz ST33K1M5
Interní paměť 1.78 MB 1.28 MB výrobce neuvádí výrobce neuvádí výrobce neuvádí
Napájení 100 mAh baterie přes kabel přes kabel přes kabel 200 mAh baterie
Rozlišení displeje 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 128 x 64 pixelů 240 x 240 pixelů 400 x 672 pixelů
Rozměry 72 x 18.6 x 11.8 [mm] 62.4 x 17.4 x 8.2 [mm] 60 x 30 x 6 [mm] 64 x 39 x 10 [mm] 85 x 54 x 6 [mm]
Hmotnost 34 [g] 21 [g] 12 [g] 22 [g] 45.2 [g]
Zpracování ocel / plast ocel / plast plast plast hliníkový rám / e-ink displej

Ledger Live

Ačkoliv má Ledger vlastní tlačítka a displej, k ovládání budete potřebovat počítač nebo mobil se speciální aplikací.

Nejjednodušší cestou je oficiální aplikace Ledger Live, kterou si můžete stáhnout do počítače (Windows, Linux nebo macOS) nebo do smartphonu (Android, iOS).

Aplikace Ledger Live je přehledná, podporuje přes 500 kryptoměn, ale nenabízí žádné nástroje pro zvýšení anonymity (třeba anonymizace přes Tor nebo mixování UTXOs).

Aplikace Ledger Live

Aplikace Ledger Live

Pokud vám Ledger Live z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete využít externí aplikace, které jsou s Ledgerem kompatibilní (třeba MyCrypto, MyEtherWallet nebo Electrum).

Kde koupit Ledger Nano X

Hardwarové peněženky Ledger pořídíte na webu ledger.com nebo přes e-shopy autorizovaných prodejců (v Česku Alza.cz nebo CZC).

Prodejce Dostupné modely Cena Poštovné  
Alza Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X od 2 050 Kč zdarma / 45 Kč Koupit
Ledger Ledger Nano S Plus, Ledger Nano X, Ledger Stax od 2 100 Kč 200 Kč Koupit

Pozor na podvodníky!

Konkurenční peněženky Trezor mají na krabičce i na samotném zařízení holografické nálepky, které se po otevření zničí. Pomocí holografických nálepek lze navíc rozeznat originální Trezor od padělku.

Ledger žádné bezpečnostní nálepky nemá, což je poměrně velká nevýhoda. Jak tedy poznat, že je balení původní?

Ledger musí dorazit v originální krabičce zatavené do folie. Ani folie ovšem nezaručuje, že balení nikdo neotevřel (zatavit krabičku do nové folie není zas takový problém). Dejte si tedy pozor, od koho peněženku kupujete!

Pozor na hardwarové peněženky od neoficiálních prodejců nebo z druhé ruky. Peněženky mohou mít upravený firmware nebo může jít o padělek.

Peněženky z druhé ruky před použitím zresetujte do továrního nastavení. V žádném případě neposílejte kryptoměny na účet, který vytvořil původní majitel.

Zabezpečení peněženky

Hardwarové peněženky představují nejbezpečnější způsob pro ukládání kryptoměn. Chcete-li totiž kryptoměny z hardwarové peněženky odeslat, musíte mít zařízení fyzicky u sebe (překážka pro hackery) a znát přístupový PIN (překážka pro zloděje či nálezce).

Klíčové vlastnosti Ledgeru

 • Non-custodial peněženka – Uživatel má plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sám za ně zodpovídá. Vydavatel peněženky ani žádný správce nemá ke kryptoměnám přístup, takže je nemůže ztratit, ukrást ani zablokovat.
 • Off-line peněženka – Zařízení má vlastní procesor, který generuje nové adresy/privátní klíče a potvrzuje transakce. Všechny důvěrné údaje tedy vznikají a zůstávají v Ledgeru. I když Ledger připojíte k počítači nebo k mobilu, údaje zůstanou v bezpečí.
 • Bezpečné transakce – Chcete-li kryptoměny z Ledgeru odeslat, musíte zmáčknout tlačítka přímo na Ledgeru. To znamená, že pokud zařízení nemáte fyzicky u sebe, kryptoměny odeslat nemůžete.
 • Zabezpečený přístup – Hardwarové peněženky jsou uzamčené PINem, podobně jako třeba chytré telefony. Pokud váš Ledger někdo ukradne, bez PINu se do peněženky nedostane. A co víc – uhodnout PIN je prakticky nemožné, protože po 3 chybných pokusech se zařízení zresetuje.

Jak můžete vidět, hardwarové peněženky jsou opravdu bezpečné, protože se do nich nedostanou viry, hackeři ani zloději. Největší riziko tak paradoxně představují samotní uživatelé (chyby z nepozornosti, lehkovážný přístup nebo nezodpovědné zacházení se seedem).

Zálohování a obnovení peněženky

Co je to recovery seed? Seed je unikátní fráze složená z 12 až 24 anglických slov, ze které peněženka generuje kryptoměnové adresy a privátní klíče. Pokud Ledger ztratíte, zničíte nebo zresetujete, pomocí seedu můžete peněženku obnovit.

Během úvodního nastavení Ledgeru dostanete na výběr, zda chcete vytvořit novou peněženku nebo obnovit existující peněženku.

Pokud zvolíte první možnost (vytváříte novou peněženku), Ledger vám vygeneruje a zobrazí nový seed, který byste si měli opsat na papír a dobře schovat. Pokud peněženku obnovujete, musíte seed naopak opsat do peněženky.

Slova si opište ve správném pořadí!

Slova si opište ve správném pořadí!

POZOR

Seed nikdy nikomu nesdělujte, protože kdo zná seed, ten má přístup k celé peněžence. Seed nikomu neposílejte, neukládejte do počítače ani nefoťte mobilem, aby se k němu nemohli dostat hackeři.

Aplikace a účty

Každou kryptoměnu, kterou chcete používat, musíte do Ledgeru nejprve „nainstalovat“. Přesněji řečeno musíte nainstalovat aplikaci, která vám danou kryptoměnu umožní přijímat a odesílat.

Každá kryptoměna má vlastní aplikaci. Chcete-li tedy používat např. BTC a ETH, musíte do Ledgeru nainstalovat aplikace Bitcoin a Ethereum. Aplikace nainstalujete nebo smažete přes program Ledger Live (záložka Manager).

Vytvoření kryptoměnového účtu přes Ledger Live

Vytvoření kryptoměnového účtu přes Ledger Live

Do Ledgeru Nano X lze naistalovat teoreticky až 100 aplikací pro 100 kryptoměn (prakticky to bude méně, protože některé aplikace jsou větší než jiné). To je zásadní výhoda oproti původnímu modelu Nano S, který kvůli malému uložišti zvládl maximálně 6 aplikací.

Pokud máte uložiště plné a potřebujete přidat další aplikaci, stačí některou ze starších aplikací dočasně odinstalovat. Danou kryptoměnu tím neztratíte, ale dokud bude aplikace odinstalovaná, nemůžete kryptoměnu přijímat ani odesílat.

Jakmile do Ledgeru nainstalujete aplikace, musíte pro každou kryptoměnu vytvořit účet (aplikace Ledger Live, záložka Accounts). Vytvořit můžete i více účtů pro jednu kryptoměnu, ale všechny účty budou propojené a zálohované stejným seedem. Nejedná se o oddělené peněženky!

Více peněženek v jednom Ledgeru

Ledger dokáže pracovat pouze s jedním seedem, takže pokud váš seed někdo ukradne, získá přístup ke VŠEM kryptoměnám a ke VŠEM účtům, které v Ledgeru máte.

Existují ovšem 2 způsoby, jak tomu zabránit:

 • První možností je vytvořit v Ledgeru novou peněženku s novým seedem (Create a new wallet). Tato varianta je ale nepraktická, protože dojde ke smazání původní peněženky. Pokud byste smazanou peněženku chtěli použít, musíte ji složitě obnovit (přepsat do Ledgeru celý seed).
 • Druhou možností je vytvořit v Ledgeru skrytou peněženku. Skrytá peněženka má stejný seed jako klasická peněženka, ale je navíc zabezpečená heslem (passphrase), které si uživatel zvolí. Heslo může mít maximálně 100 znaků (velká i malá písmena, číslice nebo speciální znaky včetně mezer).
POZOR

Passphrase je volitelné heslo, které funguje jako prodloužení seedu. Abyste mohli peněženku s heslem obnovit, musíte zadat všech 24 slov ze seedu + passphrase.

Uživatelé si mohou vytvořit i více skrytých peněženek s odlišným heslem. Jednu skrytou peněženku lze potom navázat na sekundární PIN (PassphraseAttach to PIN), což vám umožní peněženku rychle otevřít. V zařízení pak budete mít 2 oddělené peněženky:

 • Původní peněženka (přístup přes PIN1, obnovení přes seed)
 • Skrytá peněženka (přístup přes PIN2, obnovení přes seed + passphrase)

V Ledgeru můžete mít maximálně 2 PINy, takže další skryté peněženky svůj PIN nemají. Přihlašování do těchto skrytých peněženek bude trochu složitější, protože musíte naklikat celé heslo (sekce PassphraseSet temporary).

Vytvoření skryté peněženky

Vytvoření skryté peněženky

Ledger uvádí, že funkce passphrase je pro pokročilé uživatele, ale to je nesmysl. Funkci passphrase by měl používat každý, protože zvyšuje zabezpečení peněženky.

Jak používat Ledger Nano X

Jak ovládat Ledger? Pomocí pravého/levého tlačítka posouváte v nabídce nebo měníte znaky (např. když zadáváte PIN). Chcete-li vybranou možnost potvrdit, stiskněte obě tlačítka současně.

Po prvním připojení Ledgeru k počítači si můžete vybrat, zda chcete vytvořit novou peněženku (Set up as a new device) nebo obnovit peněženku ze seedu (Restore from Recovery phrase).

Následně musíte nastavit PIN, nainstalovat aplikace pro ovládání jednotlivých kryptoměn a vytvořit účet (nebo více účtů) pro každou kryptoměnu, kterou chcete používat. Celý proces zabere asi 30 minut a detailně jsme jej popsali v článku Ledger Nano X návod.

NÁVOD Jak poslat kryptoměny na Ledger

 • Spusťte aplikaci Ledger Live, připojte Ledger k počítač a zadejte PIN.
 • V aplikaci Ledger Live klikněte na ↓ Receive.
 • Zvolte účet, na který chcete kryptoměnu poslat (Account to credit).
 • Na Ledgeru vyhledejte požadovanou aplikaci (respektive kryptoměnu) a potvrďte ji stisknutím obou tlačítek.
 • Vložení kryptoměn na Ledger Nano X

  Vložení kryptoměn na Ledger Nano X

 • V aplikaci Ledger Live i na displeji Ledgeru se zobrazí přijímací adresa.
 • Zkontrolujte, zda se adresa v aplikaci shoduje s adresou na displeji Ledgeru (zavirovaný počítač může zobrazovat odlišnou adresu). Pokud jsou adresy stejné, stiskněte obě tlačítka na Ledgeru.
 • Potvrzení přijímací adresy

  Potvrzení přijímací adresy

 • Nyní můžete adresu zkopírovat a poslat na ni kryptoměny.

NÁVOD Jak odeslat kryptoměny z Ledgeru na jinou peněženku

 • Spusťte aplikaci Ledger Live, připojte Ledger k počítač a zadejte PIN.
 • V aplikaci klikněte na tlačítko ↑ Send.
 • Zvolte účet, ze kterého chcete kryptoměnu odeslat (Account to debit) a zadejte adresu příjemce (Recipient address).
 • Zadejte částku, kterou chcete zaslat (Amount), a zvolte velikost transakčního poplatku (Fees). Nezapomeňte, že nižší poplatek = pomalejší vyřízení platby.
 • Odesílání kryptoměn z Ledgeru Nano X

  Odesílání kryptoměn z Ledgeru Nano X

 • Zkontrolujte souhrn objednávky a klikněte na tlačítko Continue.
 • Na Ledgeru vyhledejte danou aplikaci (kryptoměnu) a otevřete ji stisknutím obou tlačítek. Velikost zasílané částky, adresa příjemce a velikost poplatku se zobrazí na displeji Ledgeru. Pokud údaje souhlasí, potvrďte transakci stisknutím obou tlačítek současně.
 • Potvrzení transakce

  Potvrzení transakce

 • Ledger transakci během několika sekund potvrdí a máte hotovo.

Zkušenosti s Ledger Nano X

Ledger patří mezi největší a nejznámější výrobce hardwarových peněženek. Společnost funguje 8 let a prodala přes 5 milionů hardwarových peněženek. Jen pro srovnání, česká společnost SatoshiLabs (výrobce peněženek Trezor) prodala „pouze“ 1 milion kusů.

Zkušenosti uživatelů

Ledger Nano X je skvělý parťák na cesty. Peněženka je malá, takže se vejde prakticky všude. K propojení peněženky s mobilem navíc nepotřebujete žádný kabel.

Baterie má kapacitu 100 mAh a dobíjí se přes USB kabel. Plně nabitá baterie vydrží 8 hodin v aktivním režimu nebo 3 měsíce v klidovém režimu, což je pro hardwarovou peněženku plně dostačující.

Nastavení a zprovoznění peněženky je trochu zdlouhavé, i když Ledger vám každý krok srozumitelně vysvětlí. Instrukce jsou ovšem v angličtině a český překlad peněženka nemá. To stejné platí i pro aplikaci Ledger Live.

Hlavní nevýhodou Ledgeru Nano X je vyšší cena. Peněženka přitom nabízí jen jednu klíčovou výhodu – bezdrátové připojení přes Bluetooth, což ale v praxi využije málokdo.

Bluetooth dává smysl, pokud plánujete peněženku aktivně používat i mimo domov nebo ovládat přes iPhone. V ostatních případech Bluetooth pravděpodobně používat nebudete, protože propojit peněženku pomocí kabelu je rychlejší a pohodlnější než párování přes Bluetooth.

Ledgery nejsou transparentní

Všechny hardwarové peněženky od Ledgeru jsou closed-source. To znamená, že firmware není veřejně dostupný a uživatelé do něj nemohou nahlížet. Nedá se tedy ověřit, jak Ledgery ve skutečnosti fungují a zda neobsahují kritické chyby.

Stručně řečeno, Ledgery (narozdíl od Trezorů) nejsou transparentní, takže uživatelé musí plně důvěřovat výrobci.

Shrnutí recenze Ledger Nano X

Chcete mít své kryptoměny neustále po ruce, ale mobilní peněženky vám nepřipadají bezpečné? Tak právě pro vás je Ledger Nano X jako stvořený!

Peněženka má kompaktní rozměry a podporuje Bluetooth, takže ji můžete nosit a používat prakticky všude. Potřebovat k tomu budete jen smartphone s aplikací Ledger Live a připojení k internetu.

Ne každý ale Ledger Nano X ocení.

Klíčovou výhodou modelu X je Bluetooth. V ostatních parametrech je ale peněženka srovnatelná s levnějším modelem Ledger Nano S Plus. Pokud tedy bezdrátové připojení nepotřebujete, levnější model vám určitě postačí.

Překážkou může být také angličtina. Ledgery nepodporují češtinu, takže znalost angličtiny je pro uživatele podmínkou. Pokud tušíte, že vám bude angličtina dělat problémy, oceníte spíše HW peněženku Trezor One nebo dražší model Trezor T.

Máte zkušenosti s Ledger Nano X? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám do diskuse pod článkem!

Kam dál?

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář