Altcoin jako investice – o co jde, jak altcoiny koupit, přehled TOP alternativních měn
O Bitcoinu už jste určitě slyšeli. Možná vás ale překvapí, že existují stovky dalších kryptoměn, které jsou v mnoha ohledech lepší než Bitcoin. Všechny kryptoměny kromě Bitcoinu se označují jako altcoiny (alternativa Bitcoinu) a mezi nejznámější z nich patří Litecoin, Ripple nebo Ethereum. Pojďme se podívat, v čem se altcoiny od Bitcoinu liší, a na co si dát při jejich nákupu pozor.
Altcoiny jako snaha o “lepší Bitcoin”
Bitcoin byl úplně první decentralizovanou kryptoměnou a stal se předlohou pro mnoho pozdějších kryptoměn. Například Litecoin (jeden z prvních altcoinů) se svoji podstatou od Bitcoinu nijak zásadně neliší. Využívá ale odolnější hashovací funkci a navíc zpracovává transakce čtyřikrát rychleji, než bitcoin. Platby pomocí Litecoinu jsou také výrazně levnější, protože u Bitcoinu zaplatíte na poplatcích asi desetkrát více. Současné nedostatky Bitcoinu lze samozřejmě řešit (viz nedávná aktivace SegWit), nicméně každou úpravu musí odsouhlasit většina komunity, což vývoj Bitcoinu poměrně brzdí. Na druhou stranu se jedná o demokratický model, kde o budoucnosti sítě rozhoduje celá komunita uživatelů, nikoliv úzká skupina vývojářů.
Mnoho altcoinů se snaží vypořádat s nedostatečnou anonymitou bitcoinu. Bitcoin totiž není anonymní, ale pouze pseudo-anonymní. Kdokoliv zná vaši bitcoinovou adresu, může si dohledat historii vašich plateb. Je to podobné, jako kdyby si každý, kdo zná číslo vašeho bankovního účtu, mohl dohledat všechny platby spojené s tímto účtem.
Zcela anonymní kryptoměnou je například ZCoin, Zcash, Monero nebo DASH. Anonymní kryptoměny často využívají odlišné bezpečnostní prvky, ale výsledek bývá podobný. Ani u jedné kryptoměny totiž nikdo nevyčte historii vašich plateb z blockchainu.
Chytré kontrakty a decentralizované aplikace
Mnoho altcoinů v čele s populární kryptoměnou Ethereum využívá tzv. chytré kontrakty. Chytrý kontrakt je program, který zprostředkuje provedení nějaké dohody (smlouvy). Chytré kontrakty fungují podobně jako automaty s nápoji. Jakmile do automatu vhodíte minci, zahájí se dohoda (o nákupu nápoje) mezi vámi a prodejcem nápojů. Vhodíte-li požadovaný počet mincí, tak získáte nápoj. V opačném případě vám automat mince vrátí. Chytrý kontrakt je jako automat, ale v internetovém prostředí a s neomezenými možnostmi využití.
Ethereum není jedinou kryptoměnou, která umožňuje vytvářet chytré kontrakty. Za stejným účelem vznikly desítky dalších projektů, z nichž můžeme jmenovat třeba EOS, LISK, Qtum nebo Stratis. Každý z těchto projektů se snaží překonat konkurenty, takže třeba EOS zvládá stovky tisíc transakcí za sekundu, zatímco Ethereum jen 30, Stratis na rozdíl od Etherea umožňuje programovat pomocí známých programovacích jazyků atd.
Velké popularitě se těší také decentralizované aplikace (DApps), které využívají blockchain a zpravidla obsahují i vlastní kryptoměnu. Výhodou DApps je, že jejich provoz nezajišťuje jedna společnost a aplikace jsou transparentní. Už nyní existují například decentralizovaná kasina, směnárny nebo třeba burzy.
Těžba altcoinů
Potvrzování transakcí u Bitcoinu se řeší těžbou, kterou zajišťují uživatelé. Bitcoin se těží pomocí modelu Proof-of-Work (PoW) s hashovací funkcí SHA256. Metodu PoW dříve používala většina altcoinů, ale nyní se objevují nové, efektivnější a úspornější řešení.
Některé altcoiny nahrazují hashovací funkci SHA256 jiným algoritmem nebo dokonce kombinací více algoritmů. Stále častěji se ale setkáte s kryptoměnami, které opouštějí původní model těžby (PoW). Třeba Ethereum přešlo z PoW na PoS (Proof-of-Stake), kde těžaři už nesoupeří v řešení matematické úlohy, ale jsou zvoleni na základě určitých kritérií. Kromě PoS existují i další modely, jako například Proof-of-Importance (kryptoměna NEM), Proof-of-Processed-Payments (kryptoměna Metal) a další.
Některé altcoiny nevyužívají ani blockchain. Například v síti IOTA není těžba bloků ani vytváření blockchainu potřeba. Namísto toho musí váš počítač s každou odeslanou transakcí ověřit a potvrdit 2 cizí transakce. Bez blockchainu funguje také kryptoměna ByteBall. U ByteBall se transakce propojují navzájem tak, že ke každé transakci se přidá informace o předchozí transakci. Blockchain nevyužívá ani kryptoměna MaidSafeCoin. Namísto blockchainu má každá digitální mince MAID vlastní ID s informací o současném a předchozím majiteli.
Neomezené možnosti kryptoměn
Jedním z nejznámějších altcoinů je Ripple, který umožňuje snadný a levný převod peněz a kryptoměn. Vývojáři této populární kryptoměny mají na kontě ještě jeden obdobný projekt – kryptoměnu Stellar Lumen. Snadný převod měn má umožnit také decentralizovaná burza OmiseGo s vlastní kryptoměnou OMG. Projekt TenX zase přináší předplacenou platební kartu pro kryptoměny. Karta při platbě v obchodech převádí kryptoměny na klasické peníze, takže ji lze využít pro každodenní platby.
Některé digitální měny nahrazují klasické měny, drahé kovy a další aktiva. Například USDT (Tether) je kryptoměna, která převádí americké dolary do virtuální podoby. Jedna digitální mince má hodnotu 1 USD a kdykoliv ji za tuto cenu můžete nakoupit i prodat. Dalším příkladem je třeba platforma DigixDAO, za kterou stojí společnost Digix. Společnost obchoduje se zlatem a přes platformu DigixDAO si můžete zlato koupit. Společnost vám zlato buď zašle, nebo vám vystaví digitální mince DGX, přičemž 1 DGX = 1 gram zlata. Digitální mince můžete používat jako každou jinou kryptoměnu. Hodnota DGX je ale podložena skutečným zlatem a můžete je kdykoliv odprodat zpět.
Existují také digitální kryptoměny určené primárně pro video-herní průmysl (GameCredits), kryptoměny pro sázení a hazardní hry (Augur, FunFair), platformy pro pronajímání výpočetního výkonu (Golem), úložného prostoru (SiaCoin), nebo třeba platforma sociálních médií s vlastní kryptoměnou (Steem).
Altcoiny jsou riziková investice!
Altcoinů jsou stovky, možná i tisíce, ale většina z nich se nikdy neuchytí. Mnoho altcoinů jsou navíc podvodné kryptoměny (tzv. scamcoins), které fungují jen pár měsíců a nepřináší nic průlomového, i když tvrdí opak. Rizikové jsou třeba předtěžené kryptoměny, kde většinu mincí drží vývojáři. Těm stačí dobře cílená reklamní kampaň, aby lidé začali jejich kryptoměnu nakupovat. Vývojáři pak jen čekají, až hodnota kryptoměny vzroste, aby mohli držené digitální mince prodat.
Vysoce rizikové jsou také předprodeje ICO. ICO je forma crowdfundingu, při které si investoři mohou koupit digitální mince připravované kryptoměny. Před zahájením ICO se vždy stanoví cílová částka, kterou chtějí vývojáři vybrat. Pokud se částka do konce ICO nevybere, tak se peníze investorům vrátí. Problém je, že ke spuštění ICO nepotřebujete fungující produkt. Stačí vytvořit digitální tokeny, což se většinou řeší přes platformu Ethereum, a ty pak prodávat. Mnoho podvodníků toho zneužívá, protože prodejem bezcenných tokenů (které ovšem prezentují jako průlomové) mohou vydělat i miliony dolarů.
Kde hledat nové altcoiny a jak je koupit?
Většina připravovaných altcoinů využívá zmiňovaný předprodej digitálních mincí (ICO). Z vybraných peněz od investorů se pak financuje vývoj a propagace kryptoměny. ICO probíhá ještě před uvedením kryptoměny na burzu a dokonce i před spuštěním kryptoměnové sítě. Seznam plánovaných i probíhajících ICO prodejů nejdete v příspěvku Nejnovější kryptoměny.
Altcoiny můžete nakupovat a prodávat stejně jako Bitcoin přes internet. Na velkých kryptoměnových burzách se obchodují desítky populárních altcoinů – často je však pro jejich nákup nutné vlastnit BTC za který se příslušný altcoin následně smění. Malé burzy a směnárny podporují obvykle jen několik málo kryptoměn. Například Litecoin ale nakoupíte i přes bitcoinové automaty. U ICO se často nakupují tokeny za Ethereum, takže nejprve budete muset nakoupit Ethery a až za ně lze koupit kryptoměnu v předprodeji.
- Světová burza se 150 kryptoměnami včetně BTC, LTC či ETH
- Možnost přímého nákupu krypta platební kartou za CZK
- Velmi nízké poplatky, platforma v češtině
- Minimální transakce cca 20 Kč
- Česká burza kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH nebo XRP
- Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
- Velmi nízké poplatky
- Nákup za CZK, minimální transakce 26 Kč
- Česká směnárna kryptoměn BTC, LTC, ETH, BCH, XRP a ZEC
- Bezpečná platforma v češtině s českou podporou
- Do limitu 200 EUR/10 dnů není nutné ověřovat identitu
- Nákup za CZK, minimální transakce 260 Kč
Diskuze