Kryptoměny na internetu existují už několik let (třeba Bitcoin od roku 2009), ale státní orgány jim dlouhou dobu nevěnovaly prakticky žádnou pozornost. Situace se začíná měnit až nyní, když se hodnota Bitcoinu pohybuje v řádu tisíců dolarů a zájem o kryptoměny výrazně roste. Pojem virtuální měny se ale v české a evropské legislativně stále téměř neobjevuje, a tak jsou názory na danění a právní zařazení bitcoinu nejednotné. Jaký je ale ten nejčastější pohled na problematiku danění digitálních měn?

Investice dokryptoměnpro začátečníky
Přehledný průvodce investováním do kryptoměn. Proč jde o jednu z nejlepších příležitostí současnosti a jaký bude další vývoj kryptoměn?

Jak nahlíží na kryptoměny úřady

Webové stránky Finanční správy - správce daně v ČR

Webové stránky Finanční správy – správce daně v ČR

Kryptoměna je druh virtuální měny. Lze tedy vycházet z definice virtuálních měn, kterou najdete v Zákoně o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ten virtuální měnu definuje jako elektronicky uchovávanou jednotku bez ohledu na to, zda má či nemá emitenta, a která není peněžním prostředkem podle zákona o platebním styku, ale je přijímána jako platba za zboží nebo služby i jinou osobou odlišnou od jejího emitenta (viz § 2 odst. 1 písm. l).

Kryptoměny tedy nejsou elektronické peníze ani peněžní prostředky ve smyslu zákona o platebním styku. To potvrdili i zástupci ČNB na konferenci v dubnu 2015. Už o rok dříve (10. 2. 2014) vydala ČNB stanovisko, podle kterého obchodování s Bitcoiny nevyžaduje povolení ČNB a nepodléhá ani jejímu dohledu.

Ze stanoviska ČNB vyplývá, že nákup ani prodej bitcoinů nepředstavuje žádnou z platebních služeb, ani bezhotovostní obchod s cizí měnou (podle zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku). Kryptoměny se proto považují za nehmotnou movitou věc v právním slova smyslu, a podle toho by se s nimi mělo také zacházet (například v otázce danění).

Zdanění příjmů z Bitcoinu a dalších kryptoměn

Zdanění příjmů z Bitcoinu a dalších kryptoměn

Zdanění příjmů z Bitcoinu a dalších kryptoměn

Kryptoměny mnoho lidí využívá spíše jako investiční nástroj, než jako měnu pro rychlé platby přes internet. Spekulanti vydělávají tak, že kryptoměny nakoupí levně, a když jejich cena vzroste, tak je prodají a inkasují při tom zisk. Kryptoměny ovšem nevykazují znaky investičního nástroje, takže je nelze řadit mezi cenné papíry ani deriváty. Jak tedy postupovat při danění zisků?

Je-li pro vás obchodování s kryptoměnami příležitostná a nepravidelná činnost, tak příjmy spadají do kategorie Ostatních příjmů (dle § 10 ZDP). V takovém případě je sazba daně 15 % pro fyzické osoby a 19 % pro právnické osoby. Daň 15 % se vztahuje na čistý zisk. Základ daně, ze kterého budete při danění vycházet, určitě jako rozdíl příjmů a výdajů. Tyto příjmy jsou mimochodem od daně osvobozeny, pokud nepřesahují 30 tisíc Kč ročně (pozor, řeč je o příjmech, nikoliv o zisku).

Funguje to například tak, že nakoupíte bitcoiny (třeba za 50 000 Kč) a po několika měsících je prodáte za 200 000 Kč. Příjmy jsou tedy 200 tisíc Kč, výdaje jsou 50 tisíc Kč a zisk (=základ daně) je 150 tisíc Kč. V praxi to ovšem bývá o něco složitější, jako třeba v následujícím příkladu:

Nejprve koupíte 2 bitcoiny za 1000 CZK/kus. Později dokoupíte 4 bitcoiny, přičemž za jeden dáte 1500 CZK. Na konci roku 3 bitcoiny prodáte při ceně 2000 CZK za bitcoin. Váš příjem je tedy 6 000 CZK (3×2000). Nyní musíte určit výdaje za 3 prodané bitcoiny. Jednou z možností je určit průměrnou nákupní cenu 1 bitcoinu. V tomto případě: (2×1000+4×1500)/6 = 1333,3 Kč. Prodali jste ale 3 bitcoiny, takže částku musíte vynásobit třemi (1333,3*3=4000). Příjmy jsou 6000 Kč, výdaje 4000 Kč a základem daně bude jejich rozdíl, tedy 2000 Kč. Tato metoda se označuje jako vážený průměr, ale existují i jiné metody (např. FIFO).

Dokud kryptoměny držíte na virtuální peněžence, tak zisky danit nemusíte, i kdyby hodnota držených kryptoměn během roku mnohonásobně vzrostla. Příjem daníte až v okamžiku, kdy kryptoměnu prodáte, směníte nebo ji použijete k nákupu zboží.

Směna a prodej kryptoměn

Příjem plynoucí z prodeje a směny kryptoměn podléhá zdanění jako příjem z prodeje jiné věci. U fyzické osoby, která není podnikatelem, se vychází ze Zákona o daních z příjmů (§ 10 odst. 1 písm. b) bod 3) a sazba je již zmiňovaných 15 %.

V některých případech se může jednat o podnikání dle § 7 ZDP (např. těžba nebo prodej služeb a produktů za kryptoměny). Tyto činnosti vyžadují živnostenské oprávnění. Příjem z prodeje kryptoměn v rámci podnikání podléhá zdanění jako příjem z prodeje věci v rámci podnikání.

Pokud se zabýváte těžbou kryptoměn jako podnikatel, tak lze uplatnit daňový režim jako u výroby vlastní činností. Vytěžené kryptoměny nejsou příjem, ale věci získané vlastní činností. Ve chvíli, kdy ovšem natěžené mince prodáte, směníte nebo utratíte, tak už se jedná o příjem, který se musí zdanit. Výhodou je, že podnikatelé si mohou od příjmů odečíst výdaje za hardware, energie či poplatky poolů.

Nákup zboží za kryptoměny

Jak ale postupovat v případě, že kryptoměnu nesměníte za klasickou měnu, ale využijete ji třeba k zaplacení zboží v internetovém obchodě? I zde se musí danit. Při nákupu zboží a služeb za kryptoměny se totiž jedná o nepeněžní příjem, takže nakoupené zboží se musí ocenit a tuto částku následně zdaníte. U fyzických osob (nepodnikatelů) se vychází ze zákona o daních z příjmů (§ 3 odst. 2).

Daň z přidané hodnoty (DPH)

Na většinu produktů a služeb se vztahuje DPH (daň z přidané hodnoty). Základní sazba DPH je 21 %, daň hradí spotřebitel při platbě za nákup, a o odvod daně státu se stará prodejce. Jak je to ovšem s DPH například při směně Bitcoinů za koruny, nebo když virtuální měnou platíte za obyčejný nákup?

Pokud provádíte transakci mezi virtuální a klasickou fiat měnou, třeba přes směnárnu nebo burzu, tak daň z přidané hodnoty neplatíte. Stanovil tak Soudní dvůr Evropské komise v rozsudku C-264/14 z 22. října 2015. Soudní dvůr došel k závěru, že poskytování služeb spočívající ve směně virtuálních a tradičních měn je od DPH osvobozeno. DPH se ostatně neplatí ani při převodu mezi fiat měnami.

Pokud jste podnikatel a provozujete internetový nebo kamenný obchod, případně nějaké služby, tak DPH odvádět musíte. A je úplně jedno, jestli si za nabízené produkty nebo služby necháte zaplatit v klasické nebo v digitální měně. Pokud tedy provozujete třeba kavárnu, kde si necháváte platit Bitcoiny, tak musíte DPH k ceně přičíst a pak jej odvést státu.

Jak na přepočet BTC/CZK

Mezi jednotnými kurzy, které vyhlašuje ČNB, kryptoměny nenaleznete

Mezi jednotnými kurzy, které vyhlašuje ČNB, kryptoměny nenaleznete

U problematiky kryptoměn a daní se často setkáte s tím, jak vlastně přecenit BTC do CZK. Například právnické i fyzické osoby, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, musí mít účetnictví vedené v CZK (viz § 4 odst. 12 zákona o účetnictví). Pokud tedy pracují s kryptoměnami, tak musí každý pohyb přecenit do CZK. ČNB ovšem pro kryptoměny nevypisuje aktuální kurzy, takže i zde je zapotřebí improvizovat. Postupovat můžete následovně: Na základě kurzů několika větších burz přepočítáte hodnotu BTC třeba na USD, a podle kurzovního lístku ČNB pak převedete USD do CZK.

Novela Zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (368/2016 Sb.), která vstoupila v platnost 1. ledna 2017, přinesla mimochodem nové povinnosti pro kryptoměnové směnárny a burzy. Zákon nyní požaduje identifikaci zákazníků při nákupech nad 1000 EUR.

Upozorňujeme, že InvestPlus.cz nemá oprávnění k závaznému výkladu právních předpisů a rovněž ani k poskytnutí právního, daňového a jiného poradenství v individuálních záležitostech.
Investice dokryptoměnpro začátečníky
Přehledný průvodce investováním do kryptoměn. Proč jde o jednu z nejlepších příležitostí současnosti a jaký bude další vývoj kryptoměn?
KRYPTOMĚNY a DANĚ z příjmů – jak zdanit zisk z Bitcoinu a dalších kryptoměn
5/5 (21)

Diskuze - kryptoměny a daně

  • Martin
    Publikováno 30.11.2017 21:44
    Martin
    Reagovat
    Autor

    Není to trochu rozporné? V jednom příkladu se uvádí, že se zdaní zisk po prodeji bitcoinu a ve druhém, že mám správně zdanit i to, co si nechám ve své virtuální peněžence. Takže pokud nechám crypto na burze nemusím je danit a pokud převedu do peněženky danit musím? Nějak se mi to nezdá :-).

    • Invest+
      Publikováno 1.12.2017 10:17
      Reagovat
      Autor

      Dobrý den,
      díky za podnět. Intenzivně jsme tuto problematiku řešili s FS, na základě získaných informací byl článek upraven.

  • Vložit komentář