Aktualizováno

Jak zbohatnout na kryptoměnách?

Jak zbohatnout na kryptoměnách?

Asi každý slyšel příběhy o lidech, kteří díky kryptoměnám pohádkově zbohatli. Třeba tím, že získali pár „bezcenných“ bitcoinů a po letech je prodali za miliony. Dá se ale něco podobného zopakovat i dnes? Pojďme se podívat, jak se dá vydělat na kryptoměnách a na co si dávat pozor.

Zbohatnout na kryptoměnách

Existuje mnoho způsobů, jak vydělat na kryptoměnách. Hned na úvod ale musíme zdůraznit jednu věc: Žádná metoda vám nezaručí, že opravdu vyděláte. A žádný universální návod na zbohatnutí neexistuje.

Čím větší výnosy navíc hledáte, tím větší riziko musíte podstoupit. Pokud tedy chcete zbohatnout, budete muset riskovat a počítat s tím, že zainvestované peníze můžete ztratit. Taková je realita.

Jak se ale říká, štěstí se musí jít naproti. Pojďme se tedy podívat, jak se dá vydělat na kryptoměnách a co všechno jednotlivé metody obnáší.

1. Dlouhodobé investování (HODL)

Výhody Nevýhody
Méně rizikové než aktivní trading Vyžaduje trpělivost a pevné nervy
Snadné a bezpracné Zisk/ztráta závisí na výkonosti trhu
Nemusíte sledovat dění na trhu Riziko špatného načasování

Kryptoměny nejsou podložené žádným fyzickým aktivem, takže jejich hodnota závisí pouze na důvěře lidí. Teoreticky se mohou prodávat za miliony, ale stejně tak mohou být úplně bezcenné.

Věříte, že kryptoměny mají budoucnost a jejich hodnota poroste? Tak právě pro vás je dlouhodobé investování jako stvořené! A navíc je to opravdu snadné – stačí kryptoměnu nakoupit, uložit na bezpečném místě a držet. Čím déle, tím lépe. Zkrátka HODL!

Dejte si ale pozor na několik věcí:

Kryptoměny přitahují pozornost ve chvíli, kdy jejich hodnota výrazně vzroste. Toto ovšem bývá nejhorší okamžik k nákupu, protože po každém růstu přichází korekce – pokles. Výhodnější je nakupovat, když jsou ceny kryptoměn nízko.

Pokud si s načasováním nevíte rady nebo nemáte dostatek volných peněz, můžete investovat pravidelně, například tisícovku každý měsíc. Pravidelné investování snižuje riziko špatného načasování, a navíc nedává prostor unáhleným rozhodnutím.

Kde koupit kryptoměny

ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

Binance

Nejlepší burza celkově
95
Čeština
Částečně
Dostupné kryptoměny
350+
Podporované měny
EUR, USD…
Minimální obchod
€10 / 0.0001 BTC
Poplatek
od 0.10%

Výhody / nevýhody

 • Celosvětově největší burza
 • Pokročilé nástroje a funkce
 • Nízké poplatky
 • Vklady i výběry v EUR nebo CZK
 • Více než 300 kryptoměn
 • Čeština není kompletní
 • Omezené možnosti pro platby v CZK
 • Vyžaduje ověření totožnosti
Recenze
Vyzkoušet Binance
4000+ našich čtenářů si vybralo Binance
Čeština
ANO
Dostupné kryptoměny
7
Podporované měny
CZK, EUR
Minimální obchod
50 Kč / 0.0001 BTC
Poplatek
0.5%

Výhody / nevýhody

 • Spolehlivá česká burza
 • Jednoduché a přehledné
 • Nízké poplatky
 • Nákup a prodej kryptoměn za CZK
 • Platby kartou nebo převodem
 • Vyžaduje ověření totožnosti
 • Poplatek 1.9 % za platbu kartou
Recenze
Vyzkoušet Coinmate
2000+ našich čtenářů si vybralo Coinmate
Čeština
NE
Dostupné kryptoměny
300+
Podporované měny
EUR
Minimální obchod
€0.50 / 0.0000168 BTC
Poplatek
od 0.40%

Výhody / nevýhody

 • Ověřená burza
 • Pokročilé nástroje a funkce
 • Platba kartou v korunách
 • Vklady i výběry v EUR nebo USD
 • Více než 300 kryptoměn
 • Nepodporuje češtinu
 • Nenabízí korunové účty
 • Vyžaduje ověření totožnosti
Recenze

Investice do kryptoměn v 5 krocích

 1. Vyberte burzu nebo směnárnu, přes kterou budete investovat.
 2. Vytvořte si obchodní účet a vložte na něj peníze. Některé české krypto směnárny vám umožní obchodovat i bez registrace.
 3. Vytvořte objednávku. Do objednávky stačí zadat požadovanou kryptoměnu a množství. Pokud nakupujete bez registrace, vyplníte ještě e-mail a adresu vaší peněženky.
 4. Uhraďte objednávku. Jakmile objednávku uhradíte, prodejce zašle kryptoměny na váš účet nebo na vaši peněženku.
 5. Uložte kryptoměny na bezpečném místě. Kryptoměny ukládejte off-line, aby je nemohli ukrást hackeři. Ideální jsou například hardwarové peněženky.

2.  Aktivní obchodování (trading)

Výhody Nevýhody
Každý pohyb na trhu znamená příležitost Musíte sledovat dění na trhu
Možnost vysokých zisků Vysoce rizikové, nevhodné pro začátečníky
Obchodovat můžete non-stop Obchodování vyžaduje zkušenosti

Ceny kryptoměn jsou hodně nestabilní, takže mohou kolísat o jednotky až desítky procent denně. Tyto podmínky jsou ideální pro spekulanty a obchodníky.

Teorie je snadná – Pokud očekáváte růst trhu, kupujete. A pokud očekáváte pokles, prodáváte. V praxi je to ovšem složitější. Nikdy totiž nevíte, kdy se trend otočí. Běžně se stává, že obchodníci vyčkávají příliš dlouho nebo se naopak unáhlí, takže obchod je nakonec ztrátový.

Jednotlivé obchody mohou trvat minuty, hodiny, ale i celé týdny. Kratší obchody bývají více rizikové, ale ani u delších obchodů nemáte nic jistého. Některé výkyvy cen totiž nedokážeme zdůvodnit ani zpětně, natož je předvídat s předstihem.

Kde a jak obchodovat kryptoměny?

 • Kryptoměnové burzy

  První možností je obchodovat kryptoměny přímo na burze. Obchody přes burzu jsou rychlé (vyřízení trvá pár sekund) a levné (poplatky kolem 0.1 %). Zkušení tradeři mohou využívat finanční páku, která znásobí zisky nebo ztráty z každého obchodu.

  Srovnání kryptoměnových burz

 • CFD brokeři

  Další možností je obchodovat kryptoměny formou CFD kontraktů. Pomocí CFD můžete spekulovat na růst nebo pokles kryptoměn, aniž byste je reálně kupovali. Díky tomu nemusíte řešit ukládání a zabezpečení kryptoměn. Při obchodování se běžně využívá finanční páka.

  Srovnání kryptoměnových CFD brokerů

3. Investice do ICOs

Výhody Nevýhody
Možnost vysokých zisků Extrémně rizikové
Velké množství ICOs Množství podvodů a bezcenných tokenů
Podpoříte vývoj nových projektů Obtížné rozpoznat kvalitní projekty

Zkratka ICO (Initial Coin Offering) označuje první veřejnou nabídku coinů, respektive předprodej tokenů před uvedením na burzu.

ICO se často využívá jako forma crowdfundingu, pomocí kterého se financuje vývoj startupů a kryptoměnových projektů. Funguje to například tak, že vývojáři vytvoří nový token (obvykle v síti Ethereum) a ten potom nabízí investorům.

Uveďme dva příklady z praxe:

Vůbec první ICO proběhlo v roce 2014 a jednalo se o kryptoměnu Ethereum. V průběhu ICO se prodalo přes 60 milionů ETH, přičemž průměrná cena za jeden token byla $0.31. Dnes za stejný token dostanete , takže investoři vydělali tisíce procent.

Opačným příkladem je ICO tokenu DAO z roku 2016. Vývojáři od investorů vybrali přes 168 milionů dolarů, nicméně kvůli mnoha komplikacím a hackerským útokům projekt zanikl. Tokeny DAO ztratily veškerou hodnotu a kryptoměnové burzy je přestaly podporovat. Zkrátka noční můra pro investory.

Tím se dostáváme k zásadnímu problému.

Všechny projekty se prezentují jako unikátní nebo průlomové. Snaží se tak vzbudit dojem, že tokeny po uvedení na burzu raketově porostou a investoři vydělají pohádkové zisky. Jenže realita bývá opačná, o tokeny často není zájem a jejich hodnota klesá. Řada ICOs jsou navíc podvody s jediným cílem – vybrat peníze a zmizet.

4. Úročení kryptoměn a staking

Výhody Nevýhody
Vyděláte až desítky procent ročně Bez větší investice se nevyplatí
Znáte výnos ještě před investicí Vyšší výnosy = vyšší riziko
Můžete zhodnotit své kryptoměny Nejvyšší výnosy jsou u nestabilních coinů

Máte-li k dispozici volné kryptoměny, můžete je zhodnotit. Stačí kryptoměny půjčit burze nebo je použít ke stakingu.

Nejjednodušší je propůjčit kryptoměny burze, která vám za odměnu bude vyplácet úroky. Burza vaše kryptoměny použije pro staking (uzamčení kryptoměn na blockchainu), farming (vložení kryptoměn do poolu likvidity) nebo je vypůjčí ostatním obchodníkům pro maržové obchodování.

Velikost úroků se mění podle toho, jakou kryptoměnu půjčujete a na jak dlouho půjčku zafixujete. Pokud chcete mít kryptoměny neustále k dispozici, vklad fixovat nemusíte. Odměny jsou pak ale mnohem nižší.

Staking i kryptoměnové půjčky nabízí například burzy Binance nebo Crypto.com.

5.  Těžba kryptoměn

Výhody Nevýhody
Těžit může každý Potřebujete výkonný hardware
Podílíte se na fungování kryptoměnové sítě Těžba přes běžný PC se nevyplatí
Energeticky náročné

Kryptoměnové sítě jsou decentralizované, takže jejich chod zajišťují tisíce dobrovolníkůtěžařů a validátorů. Jejich úkolem je kontrolovat transakce v síti a zapisovat je do blockchainu, který funguje jako veřejná účetní kniha. Za tuto práci dostávají těžaři odměnu v podobě nových coinů.

Princip těžby je snadný – stačí si do počítače naistalovat speciální program a nechat počítač pracovat. Jenže má to háček:

Kryptoměnové sítě zvýhodňují těžaře se silnějším hardwarem, takže většina těžařů používá sestavy optimalizované přímo na těžbu (tzv. mining rigy). Těžit kryptoměny přes obyčejný počítač tak nemá v dnešní době smysl.

Pár slov závěrem

Dá se na kryptoměnách vydělat?

Ano, ale potenciální zisky jsou úměrné riziku, které musíte podstoupit. Není to zkrátka zadarmo a nikdy nemáte záruku, že opravdu vyděláte.

Pokud se rozhodnete zainvestovat do kryptoměn, tokenů nebo ICOs, vybírejte pouze projekty, kterým věříte. Zjistěte si o každém projektu co nejvíce informací a sledujte, jak se projekt vyvíjí. Pokud plánujete obchodovat aktivně, sledujte dění na trhu a nedávejte prostor emocím. Ty do tradingu nepatří.

Velký pozor si dejte na kryptoměnové projekty a investiční nabídky, které slibují bezpracné nebo rychlé zhodnocení peněz. Obvykle jsou to podvody.

Znáte další metody, jak vydělat na kryptoměnách? Napište nám do diskuse pod článkem!

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář