Aktualizováno

Jak obchodovat s akciemi pro začátečníky: Fyzický nákup akcií vs. CFD [NÁVOD]

Investovat do akcií můžete různými způsoby, avšak nejčastěji obchodníci využívají fyzické akcie nebo akciové CFD. V obou případech lze dosáhnout vysokého zhodnocení, avšak za cenu vysokého rizika. Ani u fyzických akcií, ani u akciových CFD totiž neexistuje žádná garance zisku. Která metoda je tedy výhodnější a jaký je mezi nimi rozdíl?

Obchodování fyzických akcií

VARIANTA 1

Fyzické akcie jsou skutečné akcie, které se obchodují na burzách. Tyto akcie vznikají tzv. emisí, což je vydání cenných papírů akciovou společností, která tímto způsobem získává kapitál. Každý, kdo si koupí akcii, se stane podílníkem ve společnosti, která akcii emitovala. Získá tak právo rozhodovat o společnosti (hlasovací právo) a právo na poměrnou část ze zisku (právo na dividendu). Akciové společnosti ovšem emitují miliony až miliardy akcií, takže 1 akcie je jako kapka v moři.

Nákup i prodej probíhá výhradně přes internetové platformy brokerských a bankovních společností, které vám zpřístupní české i zahraniční akciové trhy.

Jedna akcie dává držiteli právo na 1 hlas a 1 dividendu. Některé typy akcií mají ovšem větší váhu, což znamená více hlasů. Hlasy lze uplatnit při hlasování valné hromady, kde akcionáři a majitelé rozhodují o budoucnosti firmy. Většinou se ovšem valné hromady zúčastní pouze majoritní akcionáři, kteří vlastní miliony akcií a mají tedy miliony hlasů.

Srovnání největších světových burz

Srovnání největších světových burz

Fyzické akcie se obchodují na akciových burzách, přičemž každá burza nabízí jiné tituly a má jiné obchodní hodiny. Akcie českých firem se obchodují přes BCPP a RM-Systém. Nákup i prodej probíhá výhradně přes internetové platformy brokerských a bankovních společností, které vám zpřístupní české i zahraniční akciové trhy.

Akcie z českého kapitálového trhu mají elektronickou podobu a ukládají se v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP), kde se každému akcionáři vytvoří osobní účet. Zahraniční akcie se ukládají na majetkovém účtu u zprostředkovatele (broker, banka). Tradiční papírové akcie, které by si člověk mohl schovat doma do šuplíku, se už prakticky nepoužívají.

Návod pro začátečníky: Jak obchodovat fyzické akcie

Nákup akcií přes platformu brokera funguje následovně: obchodník zadá objednávku (na nákup nebo na prodej), která se automaticky odešle na danou akciovou burzu. Jakmile se objednávka zrealizuje, odešle burza informaci k brokerovi nebo do CDCP (české akcie), který zajistí přepis. Přepis může trvat i několik dní, avšak jakmile je akcie zalistovaná na účtu obchodníka, může ji kdykoliv přes platformu brokera opět prodat.

Návod na obchodování s akciemi - platforma XTB

Návod na obchodování s akciemi – platforma XTB

Nákup samotných akcií není nijak složitý. V první řadě si ale musíte založit účet u brokera, který nákup akcií umožňuje. Ze zahraničních brokerů s licencí můžeme jmenovat například společnosti XTB, eToro, LYNX, DeGiro nebo IB. Z českých brokerů podporují akcie brokeři FIO a Patria. Při registraci je nezbytné vyplnit osobní údaje a investiční dotazník. Dále musíte nahrát kopie osobních dokumentů (např. občanský průkaz pro ověření totožnosti. Pak už jen stačí poslat na účet peníze, které využijete k nákupu akcií. Brokeři obvykle podporují platební karty i bankovní převod.

Kde investovat do akcií?
Přehled licencovaných a ověřených akciových brokerů:
BROKER
ROKU
 • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy, téměř 2500 titulů
 • Nákup akcií a ETF bez komisních poplatků
 • Platforma s pokročilým skenerem akcií, demo účet zdarma
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Investování zahrnuje rizika ztrát
 • Přístup na americké i evropské burzy, přes 2100 titulů
 • Nákup akcií bez komisních poplatků, nákup zlomků akcií, minimální investice $50
 • Platforma v češtině, demo účet zdarma
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Váš kapitál je ohrožen. Other fees apply. For more information, visit etoro.com/trading/fees
 • Přístup na americké i evropské burzy včetně pražské burzy
 • Poplatky: US akcie za €0,50 + 0,004 USD za akcii, shortování akcií
 • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK, bez demo účtu
 • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
90%
Investování zahrnuje rizika ztrát
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Na obchodní platformě si z nabídky vyberete akcii, kterou chcete koupit. Následně vyplníte množství a objednávku potvrdíte. Zadat lze také limitní (maximální) cenu, za kterou jste ochotni akcii koupit. Po potvrzení putuje objednávka na burzu, kde se zrealizuje (popřípadě čeká na limitní cenu). Za uložení akcií u obchodníka s cennými papíry se může platit správní poplatek.

Prodej akcií je prakticky stejný jako nákup. Nejprve vyberete akcii ze svého portfolia, zadáte množství a případně i limitní cenu, což je minimální cena, za kterou jste ochotni akcii prodat. Jakmile dojde k prodeji na burze, tak vám broker na účet připíše peníze, které si můžete kdykoliv vybrat.

Výhody fyzických akcií

Akcie významných společností mají z dlouhodobého hlediska rostoucí tendenci, což je ostatně patrné například z indexu S&P 500, který sleduje 500 největších společností z amerických akciových burz. Hodnota tohoto indexu roste v průměru o 9 % ročně!

Dividendy vybraných českých akcií

Dividendové výnosy vybraných českých akcií

Velkou výhodou fyzických akcií jsou dividendy. Dividendový výnos u těch nejštědřejších firem přesahuje i 10 % ročně. Obvykle je sice dividendový výnos nižší, avšak ne zanedbatelný. Průměrný dividendový výnos ve světě je přibližně 2 % a na české burze si akcionáři z dividend vydělají v průměru 5-6 % ročně. Takové výnosy vám nenabídnou spořicí účty ani mnohé podílové fondy.

TIP

Přehled akcií s nejvyšším dividendovým výnosem naleznete zde →

Nevýhody fyzických akcií

Vývoj indexu PX

Vývoj indexu PX

Některé akciové burzy vykazují spíše stagnující trend a pražská BCPP patří mezi ně. Vypovídá o tom burzovní index PX, jehož hodnota již několikátým rokem osciluje kolem hranice 1000 bodů. To jinými slovy znamená, že hodnota akcií českých firem téměř neroste. Samozřejmě zde ale mluvíme o obecném trendu, takže se mezi akciovými tituly najdou i světlé výjimky.

Přehlížet nelze ani poplatky a vyšší finanční náročnost. Pokud totiž nemáte vysoký kapitál a nemůžete do jedné objednávky vložit desetitisíce, tak se poplatky značně prodraží. Investovat 2000 Kč do akcií a zaplatit 200 Kč (10 %) jako poplatek? To postrádá jakýkoliv smysl. Trvalo by roky, než by se vám peníze za poplatek vrátily. Pokud by se vám vůbec vrátili.

Pokud ovšem investujete třeba 20 tisíc (poplatek 200 Kč by znamenal 1 %), tak už je situace úplně jiná. Jenže pokud byste chtěli své portfolio diverzifikovat (koupit akcie více společností), tak ani 20 tisíc stačit nebude. Některé tituly jsou navíc poměrně drahé, takže třeba za jednu akcii Philip Morris CR zaplatíte přes 10 tisíc korun.

Obchodování s akciemi prostřednictvím CFD

VARIANTA 2

Většina brokerů, kteří na českém trhu působí, jsou CFD brokeři. To znamená, že u brokera nekoupíte žádné skutečné akcie, komodity ani měny. Všechno se obchoduje formou rozdílových smluv (CFD) mimo skutečné světové burzy.

Akciové CFD jsou kontrakty, které kopírují hodnotu akcií ze skutečné burzy. Pokud vzroste hodnota akcií Facebooku na akciové burze o 10 dolarů, tak o stejnou částku podraží také CFD Facebooku. Množství akciových CFD není omezené, protože tyto kontrakty vznikají při nákupu a zanikají při prodeji. Rozdílovou smlouvu vám vytvoří broker, který ji od vás také odkoupí zpět. Kontrakty jsou nepřenosné, takže je nelze prodat u jiného brokera ani přepsat na jiného obchodníka. Existují ostatně jen v elektronické podobě na platformě obchodníka.

Jak obchodovat akcie Facebooku? Například jako CFD u Plus500

Jak obchodovat akcie Facebooku? Například jako CFD u Plus500

Z výše uvedeného vyplývá, že obchodník s rozdílovými smlouvami vydělá (nebo prodělá) stejně, jako obchodník se skutečnými akciemi. Vždyť zisk je dán v obou případech rozdílem ceny akcie při nákupu a při prodeji. I proto jsou obchodní platformy pro fyzické akcie a rozdílové smlouvy v mnoha ohledech stejné. Někteří brokeři při nabízení služeb dokonce zamlčují, že jejich klienti obchodují s rozdílovými smlouvami. Nepozorný a nezkušený obchodník si tedy rozdílu vůbec nemusí všimnout. Rozdíl je ovšem zásadní.

Návod: Jak obchodovat akciové CFD

Vytvoření obchodního účtu je stejné jako při obchodování fyzických akcií. Musíte tedy uvést osobní údaje, vyplnit investiční dotazník a poskytnout kopie osobních dokumentů pro verifikaci. Jakmile broker údaje ověří, lze na účet vložit peníze a začít obchodovat.

Kde obchodovat?
Přehled populárních CFD brokerů, kteří jsou prověřeni tisícemi českých obchodníků:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Na obchodní platformě najdete vždy seznam akcií, o jejichž ceně lze prostřednictvím rozdílových smluv spekulovat. Dále bývá součástí cenový graf se základními funkcemi a panel pro zobrazení otevřených transakcí.

Samotné obchodování s CFD není žádná věda. Nejprve si ze seznamu instrumentů vyberete požadovanou akcii. Broker vám nabídne dvě možnosti: Buy (nákup) nebo Sell (prodej). Pokud očekáváte růst ceny akcie, zvolte Buy. Pokud chcete vydělávat na poklesu ceny akcie, zvolte možnost Sell.

Obchodování akcií Apple na platformě eToro

Obchodování akcií Apple na platformě eToro

Před potvrzením transakce musíte ještě vyplnit objem transakce. Jelikož se u rozdílových smluv používá finanční páka, tak zaplatíte jen zlomek celkového objemu jako zálohu (marže). U akcií se používá páka 1:5, takže zaplatíte jen pětinu celkové hodnoty. Pro zjednodušení si můžete finanční páku představit jako nástroj, který pětkrát zvyšuje zisky, ale i případné ztráty. Nepovinným, avšak velmi důležitým parametrem je stoploss, který vaši transakci v případě nepříznivého vývoje automaticky ukončí. U stoplossu zvolíte ztrátu, při které se má transakce ukončit. Manuálně můžete transakci ukončit kdykoliv jediným kliknutím.

TIP

Podrobný návod na obchodování CFD naleznete zde →

Výhody akciových CFD

Výhodou akciových CFD jsou nízké poplatky, finanční nenáročnost, prakticky okamžitá realizace objednávek a možnost spekulovat na pokles ceny. Při obchodování CFD se neplatí komisní poplatky (poplatek za transakci), ale poplatek v podobě spreadu, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou akcie. Rozpětí bývá v řádu desetin až setin procent. Kromě spreadů se ovšem platí také swapový poplatek za držení pozice mimo obchodní hodiny. Teto poplatek je nízký, ale účtuje se každý další den držení obchodní pozice. Obchodníci, kteří obchodují krátkodobě v rámci jediného dne, se poplatku vyhnou.

Pomocí tzv. krátkých pozic lze díky CFD spekulovat i na pokles tržní ceny akcií, takže můžete vydělávat i při akciových krizích.

Velkou výhodou CFD jsou tzv. krátké obchodní pozice neboli shortování. Takto se označují všechny transakce, které spustíte příkazem Sell (prodat) a ukončíte příkazem Buy (koupit). Krátké obchodní pozice vydělávají ve chvíli, kdy hodnota akcie klesá. Je to tedy opak tradičního investování do akcií. Krátkou pozici si můžete představit tak, že si zapůjčíte akcii, prodáte ji, ale pak ji musíte koupit a vrátit zpět.

Někdy se mezi výhody CFD uvádí finanční páka, avšak páka násobí zisky i ztráty stejně. I malý cenový pohyb tak může díky finanční páce znamenat vysoký zisk nebo naopak vysokou ztrátu.

Nevýhody akciových CFD

Držitel akciových CFD není akcionář, protože nevlastní fyzické akcie. Při obchodování CFD akcií tedy nemáte nárok na dividendy. Další nevýhodou je vysoké riziko finanční páky.

Obchodování CFD se odehrává na uměle vytvořeném trhu, na kterém proti sobě stojí broker a jeho klienti. Pokud kontrakt kupujete, tak od brokera. A pokud kontrakt naopak prodáváte, tak jej odkupuje broker. To znamená, že mezi brokerem a jeho klienty vzniká střet zájmu, protože ztráta klienta je ziskem pro brokera a naopak. Je to vlastně obdobné jako u kurzovního sázení, kde klient stojí proti sázkové kanceláři. Asi to mnoho čtenářů nepřekvapí, ale někteří brokeři manipulují s cenami, komplikují klientům výběry nebo jim zákeřně „radí“ jak obchodovat. Proto je důležité zvolit kvalitního brokera s dobrými ohlasy od klientů. Jmenovat můžeme například brokery XTB, Plus500 nebo eToro.

Kdy kupovat fyzické akcie a kdy CFD?

Fyzické akcie se hodí pro dlouhodobé investice s časovým horizontem v řádu měsíců a let. Pokud ovšem nemáte vysoký kapitál, tak se musíte smířit s nevýhodnými poplatky. Naproti tomu akciové CFD se na dlouhodobé investice nepoužívají, už jen kvůli každodennímu swapovému poplatku. Rozdílové smlouvy nacházejí uplatnění pro krátkodobé investice, swingové obchodování a intradenní obchodování (transakce je otevřena a ukončena ve stejný den). Pro takové styly obchodování jsou fyzické akcie kvůli komisním poplatkům a pomalé realizaci transakcí nevhodné.

Nákup klasické akcie (DOLE) vs. akciového CFD (NAHOŘE)

Nákup klasické akcie (DOLE) vs. akciového CFD (NAHOŘE)

U fyzických akcií vyděláte pouze v případě, že hodnota akcie vzroste. Co ale dělat, pokud trhem cloumá krize a hodnota akcií výrazně klesá? V takové situaci máte tři možnosti. Buď můžete čekat a doufat, že se situace zlepší. Další možností je prodat akcie, avšak kdo drží akcie kvůli dividendám, tak se jich určitě zbavovat nechce. V takovém případě lze využít možnost třetí – tzv. hedging neboli zajištění investic opačnou obchodní pozicí. Pokud například držíte akcie Googlu za 10 000 Kč, tak obchodní pozici zajistíte otevřením krátké pozice na CFD Google o stejném objemu. Ztráta způsobená poklesem hodnoty akcie bude v takovém případě stejná, jako zisk z rozdílové smlouvy. Jakmile krize přejde, můžete CFD kontrakt ukončit.

Alternativa jménem ETF

Komoditní ETF naleznete například u brokera XTB

ETF naleznete například u brokera XTB

Pro investory, kteří chtějí investovat do fyzických akcií, ale nemají dostatečně velký kapitál, existuje ještě jedna alternativa. Tou jsou akciové podílové fondy a akciové fondy obchodované na burzách (ETF). ETF se obchodují na burze formou cenných papírů, které emituje správce fondu. Peníze, které investoři zaplatí za cenné papíry fondu, se využívají k nákupu fyzických akcií.

Nákupem jediného cenného papíru tak vkládáte peníze do desítek nebo stovek akciových titulů, což vám ušetří nejen práci, ale také peníze na poplatcích. Zároveň nepotřebuje stovky tisíc korun, protože minimální investice do ETF bývá kolem 1000 korun. Výhodou oproti podílovým fondům jsou minimální náklady na správu fondu, protože správci ETF mnohdy jen kopírují složení nějakého burzovního indexu.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář