Aktualizováno

Bitcoin a další kryptoměny jako CFD: kterého brokera zvolit a jak obchodovat?

CFD neboli Contract For Differences (v překladu “Smlouva o rozdílu”) je obchodní nástroj, který umožňuje obchodovat s kryptoměnami, aniž byste je museli vlastnit. CFD jsou totiž kontrakty, které kopírují aktuální cenu (nejen) kryptoměn. Koupit si můžete třeba kontrakt bitcoinu. Pokud vzroste cena bitcoinu, vzroste i cena koupeného kontraktu. Kontrakt můžete se ziskem (nebo i ze ztrátou) kdykoliv odprodat.

Jak na Bitcoin a další kryptoměny přes CFD?

CFD Bitcoinu na platformě brokera Plus500

CFD Bitcoinu na platformě brokera Plus500

Pokud si koupíte virtuální měnu, tak vyděláte jen za předpokladu, že její cena bude růst. Pomocí CFD lze ale vydělávat, i když cena kryptoměny klesá a obchodník tento pokles správně predikuje (při nesprávné predikci vývoje dojde naopak ke ztrátě). Transakci totiž můžete otevřít prodejem kontraktu, a když cena kontraktu (resp. kryptoměny) klesne, tak transakci uzavřete nákupem kontraktu. Je to stejné, jak kdybyste prodali kryptoměnu draze, a pak ji koupili zpět, ale levněji.

CFD se využívá především pro krátkodobé transakce, které trvají třeba jen na pár minut nebo hodin. Pokud zkrátka vidíte, že kurz kryptoměny začal najednou růst nebo klesat a očekáváte, že v tom ještě nějakou chvíli bude pokračovat, tak je CFD ideální nástroj. CFD kontrakty ale nemají exspiraci, takže je můžete držet, jak dlouho chcete.

Ověřený broker je základ …

Obchodování CFD si lze nezávazně vyzkoušet na demo účtu

Obchodování CFD si lze nezávazně vyzkoušet na demo účtu

CFD kontrakty se obchodují u CFD brokerů. Kontrakt koupíte od brokera a brokerovi jej pak také prodáte. Brokeři zajišťují dostatečnou likviditu, takže kontrakt můžete kdykoliv koupit nebo prodat, bez čekání. Každý obchodníky by si měl ovšem vybrat kvalitního a spolehlivého brokera. V tabulce níže najdete srovnání nejznámějších brokerských společností s licencí.

Obchodování s CFD vyžaduje zkušenosti. Bez přípravy je obchodování spíše hazardní hrou, ve které máte jen malou šanci na dlouhodobý úspěch. CFD brokeři ale bezplatně poskytují cvičné demo účty, na kterých můžete obchodovat nanečisto, bez riskování vlastních peněz. Na internetu najdete také nespočet návodů, jak správně předpovědět budoucí růst nebo pokles ceny. Obchodníci tak mají možnost vzdělávat se jak teoreticky, tak prakticky.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
BROKER
ROKU
  • 16 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
  • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí
  • Kompletně v češtině, česká podpora, obchodování v CZK
  • Testovací demo účet s kapitálem 200 000 Kč zdarma
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
95%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
  • 19 populárních kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
  • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
  • Nízké poplatky ve srovnání s konkurencí, V češtině
  • Demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
90%
Služba CFD. 74% ztrácí peníze
Kryptoměny jsou vysoce volatilní a investování do nich je v některých zemích EU neregulované. Bez ochrany spotřebitelů. Může být uplatněna daň ze zisku.
  • 11 kryptoměn včetně BTC, ETH a XRP
  • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
85%
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Výhody CFD

Finanční páka je neodmyslitelná součást CFD obchodování

Finanční páka je neodmyslitelná součást CFD obchodování

Finanční páka: Při obchodování s CFD se využívá finanční páka. Díky finanční páce se nemusí hodnota kryptoměny zdvojnásobit, abyste zdvojnásobili investované peníze. Například s použitím páky 1:10 se vám zisky násobí deseti, takže pak stačí, aby se kurz změnil o 10 %, a vy vyděláte 100 %. Používání finanční páky ovšem může být i kontraproduktivní, protože stejně to funguje i se ztrátami. Pokud použijete páku 1:10 a cena se změní o 10 % ve váš neprospěch, tak ztratíte celou investici.

Bez kryptoměn: Jelikož se neobchoduje se skutečnými měnami tak si nemusíte vytvářet virtuální peněženku, do které se kryptoměny ukládají. Nemusíte mít ani obavy z toho, že kvůli hackerskému útoku o nakoupené digitální mince přijdete. Peníze u regulovaných brokerů máte navíc pojištěné, zatímco u kryptoměnových burz vklady pojištěné nikdy nejsou.

Automatické příkazy: Pokud koupíte CFD na bitcoin, tak si můžete pomocí příkazů (Stop loss, Take Profit) nastavit, aby se kontrakt automaticky prodal, pokud cena klesne nebo vzroste na libovolnou úroveň. Nemusíte tak u počítače vysedávat dlouhé hodiny a neustále kontrolovat aktuální kurz.

Nevýhody CFD

Ochranu před negativním zůstatkem poskytuje například broker XTB

Ochranu před negativním zůstatkem poskytuje například broker XTB

Riziko zadlužení: Obchodování s pákou může v extrémních případech způsobit i zadlužení. Mnoho brokerů ovšem poskytuje ochranu účtu proti zápornému zůstatku, takže i případnému zadlužení se dá jednoduše předejít. Regulační orgány navíc usilují o to, aby ochrana proti zápornému zůstatku byla samozřejmostí.

Verifikace: K obchodování CFD potřebujete verifikovaný obchodní účet u nějaké brokerské společnosti. Broker po vás bude vyžadovat kopie osobních dokumentů, takže s anonymitou u CFD určitě nepočítejte. Registraci, verifikaci i obchodování lze ale provést přes internet.

Poplatky: Nevýhodou jsou samozřejmě poplatky, které si brokeři účtují. Při využití finanční páky se platí poplatek za držení pozice mimo obchodní hodiny (tzv. swap/rollover poplatek). Finanční páka je totiž něco jako půjčka a tento poplatek je úrok. Kryptoměny se obchodují ovšem non-stop, takže si začátek a konec obchodního dne určují brokeři. Tento poplatek neplatíte, pokud koupený kontrakt prodáte ještě před koncem obchodního dne.

Při každé transakci zaplatíte poplatek v podobě spreadu, což je rozdíl mezi nákupní (vyšší) a prodejní (nižší) cenou. Někteří brokeři si mohou účtovat také poplatky za transakce (tzv. komisní poplatek).

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář