Papírové krypto peněženky
Kryptoměny existují pouze v digitální podobě. Možná vás tedy překvapí, že se dají uchovávat na obyčejném papíře, který se pak označuje jako papírová peněženka. Jak přesně to funguje? A proč jsou papírové peněženky bezpečnější než klasické softwarové peněženky? Více v tomto článku!
Co je to papírová peněženka? Papírová peněženka je kus papíru, který obsahuje dva kryptografické klíče – veřejný a privátní. Veřejný klíč slouží jako adresa peněženky a privátní klíč funguje jako přístupové heslo, pomocí kterého můžete kryptoměny z peněženky odeslat.
Jak funguje papírová peněženka
Abychom pochopili princip papírové peněženky, musíme si ujasnit jednu věc – Jak se kryptoměny vlastně ukládají?
Kryptoměnové peněženky
Abyste mohli kryptoměny vlastnit a používat, musíte si vytvořit kryptoměnovou peněženku.
Každá peněženka obsahuje dva údaje – veřejný klíč (public key) a privátní klíč (private key). Oba klíče jsou kryptograficky propojené a vypadají například takto:
PRIVATE KEY:
L1L8k9MFSB5CPn9K1pddHCFiFRBrEk15pidGSFNwfVKkM1n7YAw1
PUBLIC KEY:
1QERzmefb5C5a1MWvf2b9mcTJhwM8egAL3
Veřejný klíč funguje jako adresa peněženky, takže jej můžete (a budete) sdílet s ostatními uživateli. Podobně jako třeba číslo bankovního účtu.
Privátní (soukromý) klíč funguje jako přístupové heslo, které vám umožní kryptoměny utratit. Privátní klíč nesmíte nikdy nikomu sdělovat, protože kdo zná privátní klíč, ten má přístup k celé peněžence.
Mobil, počítač nebo kus papíru?
Kryptoměnové peněženky existují v různých podobách, ale všechny plní stejnou funkci: Uchovávají kryptografické klíče, pomocí kterých mohou uživatele přijímat nebo odesílat kryptoměny.
Tady musíme zdůraznit jednu věc – Ačkoliv se říká, že kryptoměnové peněženky slouží k ukládání kryptoměn, ve skutečnosti slouží k ukládání privátních klíčů od kryptoměnových adres!
Většina uživatelů používá softwarové peněženky (tj. mobilní a počítačové aplikace) nebo speciální hardwarové peněženky, které vzhledem i velikostí připomínají klasické USB flash disky.
Kryptografické klíče si však můžete opsat i na obyčejný papír – a právě to je papírová peněženka.
Výhody papírové peněženky
Jednoduché a zdarma – Papírovou peněženku vytvoříte za pár sekund. Stačí si vygenerovat novou adresu a privátní klíč (viz návod níže) a přepsat údaje na papír.
Kryptoměny držíte off-line – Data uložená v mobilu, v počítači nebo na cloudovém uložišti mohou ukrást hackeři. Těžko vám ale ukradnou údaje, které existují pouze na papíře. Má to ovšem háček. Pokud vytvoříte digitální kopii peněženky (fotka, textový soubor…), tuto výhodu ztratíte.
Plná kontrola nad kryptoměnami – Kryptoměny uložené na papírové peněžence jsou opravdu vaše, sami zodpovídáte za jejich zabezpečení a nikdo cizí k nim nemá přístup. Toto je zásadní výhoda oproti custodial peněženkám, kde kryptoměny svěřujete cizímu správci (který je může ztratit nebo zpronevěřit).
Nevýhody papírové peněženky
Nepraktické pro aktivní uživatele – Chcete-li kryptoměny z papírové peněženky odeslat, musíte privátní klíč přepsat do libovolné softwarové peněženky (tj. aplikace pro zasílání a ukládání kryptoměn). To ovšem znamená, že peněženka už nebude izolovaná od internetu.
Riziko ztráty, zcizení nebo poškození – Pokud o papírovou peněženku přijdete, není cesty zpět. Bez privátního klíče se ke kryptoměnám nedostanete.
Jak vytvořit papírovou peněženku
Generátory adres (online)
Nejjednodušší cestou k vytvoření papírové peněženky jsou online generátory, které vám vytvoří novou kryptoměnovou adresu a privátní klíč. Tyto údaje si stačí opsat na papír a máte papírovou peněženku!
Používat byste měli pouze ověřené a spolehlivé generátory s veřejně dostupným zdrojovým kódem (například open-source generátor bitaddress.org).
Návod Vytvoření peněženky přes Bitadress.org
- Přejděte na bitaddress.org.
- Začněte pohybovat kurzorem nebo psát náhodné symboly do textového pole. Pokračujte, dokud se na zelené liště nezobrazí 100 %. Jakmile bude peněženka hotová, generátor vám zobrazí adresu peněženky a privátní klíč.
- Údaje si opište na papír a dobře schovejte!
V záložce Paper Wallet
můžete peněženku zašifrovat pomocí libovolného hesla (BIP38 Encrypt). Zašifrované peněženky jsou bezpečnější, protože k jejich otevření musíte znát privátní klíč i heslo. Pokud by vám tedy papírovou peněženku někdo ukradl, bez hesla kryptoměny nezíská.
Generátory adres (off-line)
Generování adres přes internet je snadné, ale bezpečnější je vytvářet nové peněženky off-line. Postup je ovšem složitější:
Návod Vytvoření peněženky přes off-line generator
- Stáhněte si důvěryhodný generátor.
- Odpojte počítač od internetové sítě a restartujte jej.
- Spusťte generátor v libovolném prohlížeči.
- Vytvořte novou peněženku a údaje si opište na papír.
- Před opětovným připojením počítače k internetu smažte všechny digitální kopie peněženky, vymažte mezipaměť prohlížeče a počítač restartujte.
Bitcoinové automaty
Bitcoinmat je speciální automat, přes který můžete nakupovat Bitcoiny za koruny či eura. V průběhu objednávky dostanete na výběr, zda chcete zakoupené mince zaslat na existující adresu nebo na novou peněženku. Pokud zvolíte druhou možnost, bitcoinmat vám vygeneruje novou peněženku a přístupové údaje vám vytiskne.
Časté dotazy k papírovým peněženkám
Co je to papírová peněženka?
Papírová peněženka je papír, na který si poznačíte přístupové údaje ke svým kryptoměnám (tj. adresu peněženky a privátní klíč).
Jaké kryptoměny mohu uchovávat na papírové peněžence?
Všechny kryptoměny, které používají koncept privátního a veřejného klíče. Například Bitcoin, Litecoin, Ethereum a stovky dalších.
Jak vložit kryptoměny na papírovou peněženku?
Ať už kupujete kryptoměny přes bitcoinový automat nebo přes online směnárnu, prodejce se vás vždy zeptá, na jakou adresu chcete kryptoměny zaslat. Stačí tedy vyplnit adresu vaší peněženky (tj. veřejný klíč) a objednávku zaplatit.
Skutečnost, že posíláte mince na off-line peněženku, ničemu nevadí. Podrobnosti o všech transakcích (adresa odesilatele, adresa příjemce a částka) se zapisují do blockchainu, což je v podstatě veřejná účetní kniha kryptoměnové sítě. Z blockchainu lze potom vyčíst, na jakých adresách se mince aktuálně nacházejí.
Jak odeslat/prodat kryptoměny z papírové peněženky?
Abyste mohli kryptoměny z papírové peněženky odeslat na jinou adresu, budete potřebovat softwarovou peněženku.
Softwarová peněženka je mobilní aplikace nebo počítačový program, který vás propojí s kryptoměnovou sítí a umožní vám posílat kryptoměny.
Postup je jednoduchý. Stačí vzít papírovou peněženku a přepsat privátní klíč (nebo naskenovat QR kód) do softwarové peněženky. Peněženka se během chvilky načte a vy můžete začít utrácet.
Závěrečné hodnocení
Papírové peněženky představují jednoduchý, a přesto efektivní způsob, jak uchovávat kryptoměny. Mají ovšem omezené možnosti využití a nejsou vhodné pro každého.
Papírové peněženky jsou ideální pro dlouhodobé držení kryptoměn. Pokud se ovšem rozhodnete kryptoměny z peněženky odeslat, musíte privátní klíč přepsat do libovolné mobilní peněženky. Pro aktivní uživatele se tedy papírové peněženky nehodí.
Moderní alternativou k papírové peněžence jsou hardwarové peněženky. Ty poskytují vyšší míru zabezpečení a dají se používat pro každodenní platby, aniž byste své kryptoměny vystavili kybernetickým hrozbám.
Tak bezpečné, jak uživatel dovolí
Při správném používání jsou papírové peněženky překvapivě bezpečné, protože vaše kryptoměny izolují od hackerů, virů a dalších kybernetických hrozeb. Uživatelé mají navíc plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a sami zodpovídají za jejich zabezpečení.
To však může být i nevýhoda.
Ztráta, zcizení nebo poškození peněženky může vést k tomu, že kryptoměny nenávratně ztratíte. Proto by měl každý uživatel vědět, jak papírová peněženka funguje, jaká rizika přináší a jak s peněženkou bezpečně pracovat!
Máte zkušenosti s papírovou peněženkou? Chcete vědět více? Zapojte se do diskuse pod článkem!
Diskuze