Jak funguje Bitcoin

Anonymní návštěvník
položil(a) otázku
před 273 dny
Dobrý den,
zvažuji nákup bitcoinů z bitcoinmatu, ale jedna věc mi stále nedává smysl. Bitcoinmat mi údajně vytiskne zakoupené bitcoiny na papír. Nedovedu si ale představit, jak to funguje. Znamená to, že má každý bitcoin nějaký unikátní kód? A jak je zajištěné, aby se původní majitel k bitcoinům nedostal? Děkuji.
Odpověď Investplus

Dobrý den,

bitcoiny žádné unikátní kódy nemají. Bitcoinmat vám ve skutečnosti vytiskne přístupové údaje k nové bitcoinové peněžence, na kterou se bitcoiny uloží.

Princip bitcoinové sítě se pokusím stručně shrnout, nicméně před nákupem doporučuji problematiku důkladně prostudovat.

1. Bitcoinová peněženka

Abyste mohl bitcoiny používat a vlastnit, budete potřebovat bitcoinovou peněženku. Tu si můžete vytvořit například přes různé mobilní kryptopeněženky nebo přes online generátory.

Každá peněženka obsahuje dva textové údaje: veřejný klíč a privátní klíč. Veřejný klíč funguje jako adresa peněženky (něco jako číslo bankovního účtu) a privátní klíč funguje jako přístupové heslo, pomocí kterého můžete kryptoměny z dané adresy odeslat.

Samotné bitcoiny ukládat nelze, protože v podstatě neexistují. Existuje pouze záznam o tom, na jaké adrese se bitcoiny nacházejí. A tento záznam se označuje jako blockchain.

2. Blockchain

Základem každé kryptoměnové sítě je blockchain.

Blockchain je veřejně dostupný soubor, který obsahuje záznamy o všech bitcoinových transakcích. U každé transakce se zapisuje adresa odesilatele, adresa příjemce a částka. Blockchain tedy funguje jako veřejná účetní kniha, za které se dá vyčíst, kolik bitcoinů se nachází na jednotlivých adresách.

3. Těžba kryptoměn (kontrola a potvrzování transakcí)

Bitcoin je decentralizovaný, takže chod sítě zajišťují tisíce dobrovolníků – tzv. těžařů. Jejich úkolem je uchovávat blockchain, kontrolovat nové transakce a zapisovat je do blockchainu (jinými slovy aktualizovat blockchain).

K aktualizaci blockchainu dochází přibližně jednou za 10 minut a těžař, který aktualizaci provede, získá odměnu v podobě nových bitcoinů.

4. Zasílání bitcoinů

Abyste mohli bitcoiny posílat, potřebujete mobilní aplikaci nebo počítačový program, který vás propojí s bitcoinovou sítí.

Přes aplikaci si můžete vygenerovat novou bitcoinovou peněženku (tj. adresu + privátní klíč od adresy). Pokud už peněženku máte, stačí do aplikace opsat privátní klíč. Aplikace na základě privátního klíče odvodí adresu peněženky a ukáže vám, kolik bitcoinů se na adrese nachází (tuto informaci vyčte z blockchainu).

Pokud budete chtít bitcoiny odeslat, stačí zadat částku a adresu příjemce. Aplikace transakci „podepíše“ pomocí privátní klíče, těžaři transakci zkontrolují a schválená transakce se zapíše do blockchainu.

POZOR

Odeslané transakce nelze měnit ani stornovat, takže adresu příjemce a částku před odesláním důkladně zkontrolujte! Pokud bitcoiny pošlete na špatnou adresu, není cesty zpět.

Shrnutí na závěr

Bitcoinová peněženka neslouží k ukládání bitcoinů, ale k ukládání privátních klíčů. Samotné bitcoiny ukládat nelze, protože v podstatě neexistují. Existuje pouze záznam o tom, na kterých adresách se bitcoiny nacházejí.

Související témata

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář