Aktualizováno

Recenze RONDA INVEST Zkušenosti, klady a zápory, poplatky, návod, bonus, reference, diskuze

Hodnocení:
85%

Chcete investovat do nemovitostí, ale nemáte potřebné miliony? Tak proč nezkusit investiční platformu RONDA INVEST, která vám investice do nemovitostí představí z nové perspektivy? Zjistěte, jak RONDA INVEST funguje, jaké si účtuje poplatky a kolik investoři reálně vydělávají. Více v této recenzi!

Recenze Ronda Invest ve zkratce

RONDA INVEST je česká investiční platforma, která vám pomůže zhodnotit peníze o 4 až 6 % ročně.

Projekt funguje na principu investičního crowdfundingu. Na jedné straně stojí menší a střední firmy, kterým RONDA INVEST poskytne úvěr k nákupu nemovitostí. Na straně druhé jsou investoři, kteří se mohou na financování úvěru podílet.

Pokud si otevřete účet u Ronda Invest prostřednictvím odkazu v této recenzi a investujete alespoň 10 000 korun, získáte bonus 500 Kč. Bonusovou částku obdržíte spolu s první měsíční výplatou.

Úvěry jsou zajištěné zástavním právem k nemovitosti, přičemž LTV v drtivé většině nepřesahuje 70 %. Relativně nízké riziko je ovšem vyváženo nižšími výnosy, které se pohybují kolem 5 % ročně.

Ronda Invest

Ronda Invest

V době psaní této recenze (říjen 2021) bylo na platformě 37 projektů, z nichž 6 bylo otevřených. Zbylých 31 projektů investoři již zafinancovali.

Minimální investice do jedné nemovitosti je 10 000 korun, respektive 1 000 Kč u akčních nabídek. Vložené peníze se investorům vrací postupně (každý měsíc spolu s úroky) nebo jednorázově po uplynutí investiční doby. Za poplatek 1,5 % lze ovšem investici předčasně ukončit.

Výhody

 • Jednoduchá a přehledná platforma
 • Úvěry zajištěné nemovitostmi (LTV do 70 %)
 • Podpora češtiny a platby v korunách
 • Bonus 500 Kč pro nové klienty

Nevýhody

 • Minimální investice 10 000 korun
 • Nižší výnosy
 • Poplatek za předčasné ukončení investice

Hodnocení Ronda Invest: 85%

Základní informace o Ronda Invest

Název Ronda Invest
Provozovatel RONDA INVEST a.s. (Praha, Česká republika)
Vznik 2019
Dohled ČNB Ne
Zaměření investic P2B úvěry na nemovitosti
Očekávaný výnos cca 4 až 6 % p. a.
LTV 50 až 70 %
Investiční horizont 6 měsíců až 5 let
Předčasné ukončení investice Ano
Minimální investice 10 000 Kč (1 000 Kč pro akční investice)
Měna CZK, EUR
Platební metody Bankovní převod
Čeština Ano
Auto Invest Ne
Poplatky za investování Ne
Další poplatky 1,5 % za předčasné ukončení investice

Služby a produkty

Nejprve se podíváme, jak celý projekt funguje a jaké funkce platforma nabízí.

Celý proces začíná u žadatele o úvěr, který si chce půjčit peníze na nákup nemovitosti. RONDA INVEST poskytuje úvěry podnikatelům a menším firmám, přičemž výše úvěru se pohybuje od 2 do 100 milionů korun a úroková sazba začíná na hodnotě 6,9 % p. a.

Nabídka úvěrů u Ronda Invest

Nabídka úvěrů u Ronda Invest

RONDA INVEST prověří každého žadatele i jeho podnikatelský záměr, aby se vyloučily rizikové a problematické žádosti. Posouzení probíhá poměrně rychle, obvykle do 48 hodin.

Schválené úvěry zafinancuje RONDA INVEST z vlastních prostředků. Již zafinancované úvěry se potom zobrazí na webové platformě, kde můžete odkoupit část úvěru. Za participaci na úvěru vám RONDA INVEST přenechá 60 až 75 % z hrubého výnosu.

Návod Získejte bonus 500 Kč k první investici!

Zaregistrujte se na RONDA INVEST, investujte alespoň 10 000 korun a získejte bonus 500 Kč k první investici! Stačí kliknout na odkaz v této recenzi a zažádat o kód partnera/zprostředkovatele, který následně uvedete při registraci. Bonusovou částku obdržíte spolu s první měsíční výplatou.

Bonus 500 Kč u Ronda Invest

Bonus 500 Kč u Ronda Invest

Nabídka investic

Nabídka investic není příliš široká, ale konkurenční platformy na tom nejsou lépe. V říjnu 2021 bylo na platformě 37 projektů, z nichž 6 bylo otevřených a 31 již ukončených.

Nabídka investic

Nabídka investic

U každé nabídky najdete 3 základní parametry: Výnos pro investora, minimální výše investice a cílová doba splatnosti. Nechybí ani stručný popis nemovitosti, podrobnosti o úvěrovaném a informace o tom, z čeho bude dlužník úvěr splácet.

Ukázka otevřené investiční nabídky

Ukázka otevřené investiční nabídky

Splácení úvěrů a ukončení participace

Minimální investice u korunových úvěrů je 10 000 Kč. U akčních nabídek lze investovat od tisícikoruny. Pokud je úvěr vedený v eurech, tak je minimum €500, respektive $50 pro akční nabídky.

Minimální investice je zpravidla 10000 Kč

Minimální investice je zpravidla 10000 Kč

Úroky se připisují na měsíční bázi. Měsíční výplatu obdržíte vždy na konci následujícího měsíce. Pokud tedy zainvestujete v průběhu ledna, tak první výplatu (výnos za příslušnou část ledna) obdržíte koncem února.

Investované peníze se vám vrátí postupně (měsíčně) nebo jednorázově v den splatnosti úvěru. Záleží na konkrétní nabídce. Doba investice je zpravidla 2 až 5 let, ale některé nabídky mají splatnost kratší než 1 rok.

Pokud byste potřebovali zainvestované peníze předčasně vybrat, tak stačí vyplnit formulář nebo zavolat na zákaznickou linku. Počítejte ale s tím, že za předčasné ukončení investice zaplatíte poplatek (viz dále).

Rizika investice a reálné výnosy

Základním předpokladem k bezproblémovému úvěru je důkladná prověrka každé žádosti o úvěr. RONDA INVEST proto prověřuje bonitu žadatele, životaschopnost jeho projektů i financovanou nemovitost.

Každý úvěr nabízený k participaci je zajištěn zástavním právem k dané nemovitosti. Pokud by tedy dlužník přestal splácet, tak může RONDA INVEST nemovitost prodat. Dalším mechanismem zajištění je notářský zápis se svolením k vykonavatelnosti, který firmě umožní urychlit případný vymáhací proces.

Zajištění pomocí nemovitostí má 2 důležité pilíře:

 • RONDA INVEST se zaměřuje na bonitní nemovitosti v lukrativních lokalitách, které by šlo v případě nesplácení snadno prodat.
 • Výše poskytovaného úvěrů zpravidla nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti (70 % LTV). Zbylých minimálně 30 % funguje jako rezerva pro případ, že by hodnota nemovitosti klesla.

Vymáhání dluhu je ale až poslední krok, ke kterému u RONDY zatím nedošlo. S dlužníky, kteří jevili známky zhoršené schopnosti splácet, se RONDA domluvila buď na refinancování úvěru u jiné finanční instituce, nebo na odprodeji předmětu zajištění.

Navzdory všem mechanismům zajištění musíme zdůraznit, že investice nejsou pojištěné. Existuje tedy riziko, že investovaná částka bude vrácena opožděně, jen zčásti, nebo nebude vrácena vůbec. RONDA INVEST na tuto skutečnost upozorňuje v dokumentu o rizicích.

Celkově můžeme říct, že zajištění investic je na vysoké úrovni. Navíc zde odpadá měnové riziko, protože investice probíhají v korunách. Nižšímu riziku ovšem odpovídají také nižší výnosy:

Výnosy u RONDA INVEST se pohybují v rozmezí od 4 do 6 % ročně.

Poplatky u RONDA INVEST

Investování přes RONDA INVEST je na první pohled bezplatné. Investoři neplatí žádný vstupní poplatek ani roční poplatek za správu. Jak ale správně tušíte, na něčem RONDA INVEST vydělávat musí.

Tím něčím je rozdíl mezi úrokovou sazbou poskytnutého úvěru a úrokovou sazbou, kterou nabízí participujícím investorům.

Co to znamená v praxi?

RONDA INVEST například poskytne úvěr se sazbou 7 %, ale participující investoři dostanou jen 5 %.

Obecně řečeno, RONDA INVEST vám přenechá 60 až 75 % z hrubého výnosu. Tento údaj lze vyčíst z informací o poskytovaném úvěru, které mají k dispozici všichni participující investoři.

Dále se platí poplatek za předčasné ukončení participace (1.5 %, minimálně však 500 Kč). S malou ztrátou počítejte také při převodu měny – tedy pokud do korunové investice posíláte eura nebo obráceně. Směna probíhá podle kurzovního lístku spořitelního družstva CITFIN.

Oficiální sazebník poplatků najdete zde.

Registrace a platby

K investování přes RONDA INVEST budete potřebovat osobní investiční účet. Celá registrace trvá asi 10 minut a probíhá kompletně online:

Návod Registrace u Ronda Invest krok za krokem

 1. Nejprve zadáte emailovou adresu, na kterou vám přijde email s ověřovacím odkazem.
 2. Klikněte na odkaz v emailu a nastavte si libovolné heslo.
Registrace u Ronda Invest

Registrace u Ronda Invest

 1. V tuto chvíli už je účet aktivní a můžete si vybírat z dostupných nabídek. Před první investicí ovšem musíte vyplnit klientskou kartu, což je v podstatě klasické ověření identity.
 2. Do klientské karty postupně vyplníte vaše jméno, příjmení, telefon (ten si firma hned ověří pomocí SMS kódu), adresu bydliště, rodné číslo a několik dalších informací.
Registrace u Ronda Invest

Registrace u Ronda Invest

 1. Následuje verifikace účtu. K tomu budete potřebovat kopie 2 osobních dokumentů, které nahrajete do systému. Poslouží občanka, cestovní pas nebo řidičský průkaz.
Registrace u Ronda Invest

Registrace u Ronda Invest

 1. Nakonec vyplníte číslo bankovního účtu, který je vedený na vaše jméno a který použijete k prvnímu vkladu.
 2. Hotovo! Ověření všech údajů by mělo proběhnout do 2 pracovních dnů.

Verifikace pomocí dokumentů

Už jsme uvedli, že k ověření účtu budete potřebovat 2 doklady a výpis z bankovního účtu. Dokumenty můžete oskenovat nebo nafotit mobilem, ale kopie musí být čitelné a ostré.

První doklad musí obsahovat adresu trvalého bydliště – musí jít tedy o občanský průkaz nebo povolení k pobytu. Jako druhý doklad můžete použít řidičský průkaz nebo třeba cestovní pas.

Výpis z bankovního účtu musí obsahovat vaše jméno a nesmí být starší než 3 měsíce. Jednotlivé položky ve výpisu nejsou důležité, takže je můžete začernit.

Ověřování klientů vyžaduje zákon č. 253/2008 Sb. (AML zákon). Ověření pomocí dokladů je standardní proces v případech, kdy není možné identifikovat klienta osobně.

Kdo stojí za RONDA INVEST?

RONDA INVEST funguje od roku 2019, takže se jedná o relativně nový projekt. Navzdory tomu už hodnota poskytnutých úvěrů přesáhla miliardu korun a investorům bylo na úrocích vyplaceno přes 44 milionů korun.

Provozovatelem webové platformy je společnost RONDA INVEST a.s. Jedná se o dceřinou firmu společnosti RONDA HOLDING a.s., ve které je většinovým vlastníkem (85 %) podnikatelská skupina Alphaduct a.s. Zbývajících 15 % akcií vlastní podnikatel Gabriel Kovács, majitel společnosti Citfin.

Platební služby zajišťuje sesterská společnost RONDA FINANCE a.s. Společnost je zapsána v registru poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu u ČNB. Každý klient získá u RONDA FINANCE platební účet, na který bude dostávat výnosy z uskutečněných investic. Samozřejmostí je možnost ovládat účet přes internetové bankovnictví.

Zkušenosti s RONDA INVEST

Investoři chválí především včasné a bezproblémové vyplácení peněz. Za celou dobu fungování RONDY údajně nedošlo k jedinému prodlení, a to dokonce ani během koronakrize.

Výborné hodnocení má také zákaznická linka.

A jaká je kritika?

Řada investorů poukazuje na to, že v současné době vám 4 % ročně vydělají i státní protiinflační dluhopisy. Ty jsou ve srovnání s P2B půjčkami takřka bezrizikové a garantují nadinflační výnos. U státních dluhopisů lze navíc každý rok bezplatně vystoupit.

Jen pro představu, v září 2021 byla meziroční inflace 4.9 %. A vyhlídky mnoho optimismu nevzbuzují – do konce roku může podle ekonomů inflace vzrůst na 5 až 7 %. Z tohoto pohledu jsou protiinflační dluhopisy emitované státem opravdu atraktivnější.

Malou nevýhodou je také minimální investice 10 000 korun, takže na diverzifikaci můžete bez vyššího kapitálu zapomenout.

Co klienti oceňují:

 • Nabízí pouze ověřené projekty
 • Kvalitní zajištění úvěrů
 • Výplaty chodí včas
 • Ochotná zákaznická linka

Co klienti kritizují:

 • Nízké výnosy
 • Minimální investice 10 000 korun

Na co si dát pozor?

 • Předčasné ukončení participace je spojené s poplatkem 1.5 %.
 • Investoři musí nahrát kopie dvou dokladů a výpis z bankovního účtu.
 • Zisky podléhají dani z příjmů jako ostatní příjmy podle § 10 ZDP. Více informací o zdaňování participací najdete zde.

RONDA versus konkurence

Investice do zajištěných úvěrů dává smysl, pokud hledáte stabilní výnosy s relativně nízkým rizikem. Jak se navíc ukazuje, je to jedna z mála investic, která vynášela i během koronakrize.

Otázkou ovšem zůstává, proč si vybrat zrovna RONDA INVEST. Podobné služby (i výnosy) nabízí například Investown, kde ovšem místo úroku dostanete část nájmu. Platforma Upvest vám zase umožní zainvestovat do českých developerských projektů.

Ze zahraničních projektů stojí za zmínku estonský EstateGuru, který zaujme především vyššími výnosy kolem 10 % p.a.

Do nemovitostí můžete investovat také přes realitní fondy, které mají jednu velkou výhodou – osvobození od daně z příjmů při splnění 3letého časového testu. Nevýhodou jsou naopak vyšší poplatky a nepříliš atraktivní výnosy kolem 4 % p.a.

Levnější alternativou jsou fondy obchodované na burze (ETF) nebo veřejně obchodované společnosti, které vlastní portfolio nemovitostí (REIT). Například nemovitostní fond Vanguard Real Estate ETF, který dosahuje výnosů kolem 5 až 8 % ročně, má poplatek pouhých 0.12 % p.a.

Z tradičních investic jsou dlouhodobě nejvýkonnější akcie. Například akciový index S&P 500, který sleduje 500 největších amerických akcií, roste v průměru o 10 % ročně. Jednotlivé akcie i celé indexové fondy pořídíte u brokerských společností – například Degiro nebo XTB.

Investujete přes platformu RONDA INVEST? Znáte lepší alternativu? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem!

Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze, reference

 • Míra
  24.4.2022 10:38
  Míra
  Autor

  Za mě Ronda zatím super…cca rok a půl, mám 40 investic, 4 splacené. Reinvestuji zisky, výkonnost kolem 6%…

 • Radek
  1.1.2022 12:33
  Radek
  Autor

  Cením si stabilního splácení – po roce a půl investování žádný default, naopak dvě participace předčasně splacené. Uvítal bych ale vyšší výnosy. Hlavně kvůli rostoucí inflaci, která je za poslední měsíce vyšší než výkonnost mého portfolia. Pokud to tak půjde dál, budu muset hledat lukrativnější místo.

 • Novotný
  13.12.2021 20:38
  Novotný
  Autor

  Za mě je Ronda zcela OK. Nikdy žádný problém, splátky vždy řádně a včas. Zákaznický servis příjemný a ochotný. Doufejme, že jim to vydrží.

 • T. Krobot
  9.12.2021 10:13
  T. Krobot
  Autor

  Nápad dobrý, ale chtělo by to víc příležitostí pro malé investory. Mám menší kapitál a chci diverzifikovat, takže desetitisícové investice jsou pro mě tabu. Akčních investic od 1000 Kč je ale na platformě málo. Neexistuje nějaká podobná služba zaměřená na nemovitosti, kde bych mohl investovat i menší částky do více projektů?

  • InvestPlus
   9.12.2021 11:04
   Autor

   Dobrý den,

   podobná služba s nižšími limity v Česku existuje, a nejen jedna. Napadá mě třeba Investown (500 Kč) nebo Fundlift a Upvest (5 000 Kč). Na Upvestu ale s diverzifikací narazíte, tam je aktuálně jen jedna nabídka, a Fundlift na tom není o moc líp.

 • Mr. ZEN
  1.12.2021 20:54
  Mr. ZEN
  Autor

  Investuji u Rondy pár měsíců a zatím vše ok. Vklady funguji bezproblémově, splátky se připisují bez prodlev. Řešil jsem i jeden problém se zákaznickou podporu a byli velmi ochotni, takže za mě 10 z 10.

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář