Aktualizováno

WSM a Jiří Kubíček – výsledky policejního šetření šokují, jde o podvod?

Majitel společnosti WSM Investments Jiří Kubíček byl v druhé polovině března zadržen a vyslýchán kvůli podezření z podvodu. Policie provedla domovní prohlídku a následně zajistila nemovitý majetek společnosti WSM Investments. Peníze klientů, které měla společnost zhodnotit pomocí obchodních robotů, se totiž k obchodování možná vůbec nepoužily.

Aktualizace 4.1.2018 – Jiří Kubíček byl v polovině prosince 2017 obviněn z podvodu. Podle informací poskytnutých PČR Jiří Kubíček prodejem FX robotů maskuje pyramidovou hru (resp. letadlo). Způsobená škoda je odhadována na 1 mld korun, poškozených klientů jsou desítky tisíc.

O společnosti WSM Investments

WSM International je společnost, která se údajně zabývá vývojem a prodejem automatických obchodních systému neboli obchodních robotů. Jedná se o programy, které samostatně obchodují na burze a podle WSM dosahují vysoké úspěšnosti. Abyste mohli pomocí obchodního robota vydělávat, nemusíte mít prý žádné zkušenosti. Stačí spustit obchodního robota, svěřit mu peníze, se kterými bude obchodovat, a pak už jen sledovat, jak vaše konto „roste“.

WSM a Jiří Kubíček - výsledky policejního šetření šokují, jde o podvod?

WSM a Jiří Kubíček – výsledky policejního šetření šokují, jde o podvod?

Minimální cena obchodního robota je 650$. V ceně je zahrnuta licence robota (150$) a minimální vklad (500$), který by měla společnost použít pro investování na forexových a komoditních trzích. Jedná se o dlouhodobou investici a to na dobu pěti let. Výběr brokera, u kterého bude robot obchodovat, je libovolný, ale pokud se rozhodnete vložit peníze k brokerovi WSM International Broker, získáte výhodnější podmínky.

Majitel společnosti WSM Jiří Kubíček se nechal slyšet, že i ten nejméně úspěšný obchodní WSM robot dosahuje úspěšnosti 65%. Už to ovšem v očích mnoha obchodníků vzbuzuje pochybnosti. Je zkrátka nepravděpodobné, že by obchodní roboti dosahovali tak dobrých výsledků, jaké společnost WSM uvádí. A to není ani zdaleka jediný varovný signál.

Průlomové obchodní systémy nebo podvod?

V roce 2014 udělila Česká národní banka dvoumilionovou pokutu společnosti WSM za nabízení investičních služeb bez licence. Před činností společnosti varovala ČNB ale už o rok dříve. Ani pokuta ovšem neodradila WSM od nabízení obchodních robotů. Společnost totiž argumentuje tím, že neposkytuje investiční služby ani poradenství, a na prodej obchodních robotů licenci nepotřebuje.

Společnost WSM působí na první pohled seriózně a důvěryhodně: sponzorovala několik extraligových hokejových klubů, je sponzorem národní reprezentace a jméno společnosti WSM mimochodem nesla i druhá nejvyšší česká hokejová liga (WSM liga). Je ale zarážející, že tak prestižní firma sídlí převážně na virtuálních adresách, které si lze pronajmout za pár desítek dolarů měsíčně. Majitel Jiří Kubíček navíc neoprávněně používal vysokoškolský titul inženýr a docent, ačkoliv v rozhovoru pro LN uvedl, že žádnou vysokou školu nevystudoval.

Zakladatel WSM Jiří Kubíček používal neoprávněně vysokoškolské tituly

Zakladatel WSM Jiří Kubíček používal neoprávněně vysokoškolské tituly

Pravda na obzoru?

Miliardář Kubíček, který zbohatnul údajně prodejem obchodních robotů, se stal nyní předmětem vyšetřování Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ačkoliv zatím nepadlo žádné obvinění, je Jiří Kubíček podezřelý z podvodu a legalizace trestné činnosti.  Policie také provedla razii v pražském sídle jeho společnosti WSM a podle serveru iRozhlas.cz přikročila i k obstavení jeho majetku.

Z posudku zhotoveného pro policii vyplývá, že experti nenalezli žádné platby, „z nichž by bylo možné usuzovat na provádění obchodů s cennými papíry či komoditami“. Z posudku je naopak patrné, že z peněz klientů byly „hrazeny provozní náklady, výplaty provizí partnerů, hrazeny nákupy nemovitostí a obchodních podílů v dalších společnostech, jež se převážně zaměřují na zemědělskou výrobu a jejichž předmět činnosti nesouvisí s obchodováním na trhu s měnami“. Podle policie mohou škody přesahovat 1 miliardu Kč a škoda byla způsobena tisícům lidem z Česka, Polska, Slovenska, Ruska a Maďarska.

Server Lidovky.cz také upozornil na to, že v polovině dubna zkrachovala brokerská společnost Gallant Capital Markets (GCMFX) z Britských Panenských ostrovů, kterou před třemi roky koupila firma Jiřího Kubíčka WSM Invest za necelých 15 milionů dolarů.

Informace o situaci brokera Gallant Capital Markets

Informace o situaci brokera Gallant Capital Markets

WSM jako Ponziho schéma?

Pokud by projekt WSM fungoval jako ponziho schéma, tak by se dříve nebo později zhroutil. Klienti investují do obchodních robotů s vidinou snadného zhodnocení peněz, jenže peníze se vůbec nemusí dostat na trh. U podvodného ponziho schématu se peníze nově příchozích klientů využívají na vyplácení starších klientů. To ovšem funguje jen tak dlouho, dokud klienti vkládají více peněz, než si z projektu vybírají. Právě ve chvíli, kdy klienti vybírají více peněz, než jiní klienti vkládají, se projekt začne hroutit.

Výňatek z usnesení, který obsahuje poznatky Policie ČR o fungování WSM Investments

Výňatek z usnesení, který obsahuje poznatky Policie ČR o fungování WSM Investments

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

 • D. Rokytka
  2.4.2021 14:53
  D. Rokytka
  Autor

  Jiří Kubíček 1.3.2021 poprvé dorazil k soudu – ten nyní rozhodne o tom, jestli je geniální obchodník, jak tvrdí, nebo podvodník. Podnikateli hrozí 10 let za mřížemi.

  Více v reportáži ČT:
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/221452801240010/

  Docela mě pobavila Kubíčkova hláška, že “U nás grafy umí i couvat”. Fakt jsem zvědavý, jak tohle skončí …

 • Bohumil
  22.3.2021 1:26
  Bohumil
  Autor

  Ja to věděl nesel jsem do toho!dik moje intuice!

 • FANNY
  21.5.2018 9:56
  FANNY
  Autor

  Proc jsou vsichni podvodnici tak vypaseny !????

 • Miroslav
  8.2.2018 22:24
  Miroslav
  Autor

  skupina sdružující zklamané klienty WSM: https://www.facebook.com/groups/178200759611226/

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář