Aktualizováno

Opička byla úspěšnější než 94% burzovních obchodníků! Jak je to možné?

Obchodování na burze nevyžaduje více, než připojení k internetu a pár stovek korun. Ke zhodnocení kapitálu pak stačí správně předpovědět, zda cena libovolné akcie, komodity či měny vzroste nebo klesne. Jakou šanci na úspěch má ale úplný začátečník, který se s investováním teprve seznamuje?

Opička úspěšnější než 94% obchodníků

Obchodování na burze je hra s nulovým součtem. Peníze zde zázračně nevznikají, pouze se přelévají mezi účty obchodníků. Je to jednoduchá matematika, takže aby jeden mohl zbohatnout, musí jiný prodělat. Z toho také plyne, že člověk nemusí být geniální, aby na burze vydělal. Musí být pouze lepší než jeho konkurenti. A to, jak ukazuje několik zahraničních studií, zvládá i cvičená opička.

Na burze může uspět každý

Obchodování přes internet láká mnoho lidí, avšak málokdo se odváží konkurovat profesionálům. Tak nějak žijeme v domnění, že mají know-how, které dělí úspěšné od těch neúspěšných. Ruský experiment z roku 2010 ovšem ukázal, že zkušené obchodníky a analytiky překoná i cirkusová opička. A to doslova.

Na burze může uspět každý

Na burze může uspět každý

Autoři experimentu jednoduše nechali cirkusovou opičku vybrat 8 ze 30 kostiček, které reprezentovaly akcie na moskevských burzách. Po roce sledování se pak ukázalo, že portfolio vytvořené opičkou by svojí úspěšností překonalo 94 % investičních fondů na burze.

K podobnému závěru došli také akademici z londýnské Cass Business School v roce 2013, kteří testovali 10 milionů náhodně vytvořených portfolií na datech z let 1968 až 2011. Nejen, že většina těchto portfolií překonala odborně sestavený index, ale polovina z nich dosáhla téměř dvojnásobného zisku. Obdobně skončila také studie vedená o rok dříve společností Research Affiliates.

Odvážnému štěstí přeje, ale…

Nyní se může zdát, že zkušenosti jsou na burze spíše ke škodě. Tak tomu ale opravdu není. Výše uvedené experimenty totiž vedly k závěru, že profesionálové se upínají k ověřeným akciím, zatímco náhodné výběry obsahovaly i akcie menších firem. Ty bývají výnosnější, ale i rizikovější. Studie nicméně ukázaly, že porazit zkušené obchodníky na akciovém trhu není nemožné, a vlastně to není ani tak neobvyklé. Chce to jen odvahu a trochu štěstí.

Pokud ale nechceme zbytečně riskovat, měl bychom o obchodování něco vědět. Zkušenosti jsou důležité proto, aby obchodník uměl minimalizovat riziko – třeba i za cenu nižšího zisku. Určitě totiž budete souhlasit, že menší zisk je lepší než žádný. Není tedy divu, že opatrné investory může s trochou štěstí překonat kdokoliv. I úplný začátečník.

Jak a kde začít s obchodováním

Obchodování si lze bezplatně vyzkoušet na demo účtu

Obchodování si lze bezplatně vyzkoušet na demo účtu

Existují prakticky dvě možnosti, jak začít s online obchodováním. První možností je demo účet, který nabízí téměř každý broker. Obchodování na demo účtu je bez rizika – žádné skutečné zisky ani ztráty. Nevýhodou je, že obchodování se skutečnými penězi je úplně něco jiného. Rozdílem jsou emoce (strach o investice, euforie po úspěchu), které ovlivňují naše rozhodování. V poslední době se proto doporučuje začít s malými částkami na reálném účtu, aby se člověk už od začátku učil ovládat své emoce.

Při výběru brokera je důležité zvolit spolehlivou a licencovanou společnost. Ostatní už je otázkou preferencí obchodníka. Je-li například vaší prioritou čeština a jednoduchá platforma, pak oceníte nabídku brokera Plus500. Pokud si zatím příliš nevěříte, můžete kopírovat investice zkušených obchodníků na platformě eToro. A pokud chcete obchodovat skutečné akcie a současně využívat výhod CFD kontraktů, pak zkuste brokera XTB. Ten také poskytuje výukové materiály a tržní analýzy.

Kde obchodovat?
Přehled populárních CFD brokerů, kteří jsou prověřeni tisícemi českých obchodníků:
BROKER
ROKU
 • Jednoduchá platforma a nízký minimální vklad
 • Testovací demo účet zdarma, výukové materiály, semináře
 • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
98%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
 • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
 • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
 • Platforma v češtině
 • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
2079 našich čtenářů si vybralo eToro
97%
Služba CFD. 62% ztrácí peníze
 • Neomezený demo účet s kapitálem 1 000 000 Kč zdarma
 • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
 • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
95%
72% maloobchodních CFD účtů přichází o peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Na závěr si položme jednu otázku: Má smysl vkládat peníze do investičních fondů nebo poslouchat rady finančních expertů, když je dokáže překonat i cirkusová opička? Není lepší investovat dle vlastního uvážení a vyhnout se tak zbytečným poplatkům? Najít kvalitní zázemí ostatně není problém a pokud si člověk neví rady, má k dispozici nespočet vzdělávacích materiálů. Co si o tom myslíte vy?

Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář