Fintokei – recenze
zaujala mne nabídka investiční služby Fintokei (fintokei.com), která uživatelům nabízí možnost obchodovat s finančními prostředky, které tato služba vlastní. Už jsem se s něčím podobným setkal, nicméně u Fintokei mne docela překvapilo, že i když uživatel získá tradingový účet, tak jde vlastně o demo a všechny obchody jsou pouze virtuální. A Fintokei z obchodů na tomto virtuálním účtu zaplatí uživateli provizi z vygenerovaného zisku ve výši 50%. Není to divné? Kde Fintokei peníze vezme, když jde o fiktivní obchody?
Dobrý den,
divné to není. Na stejném principu fungují i ostatní prop trading firmy, které poskytují svůj kapitál obchodníkům. Jak však správně poznamenáváte, ve skutečnosti jde o virtuální prostředky.
O tom, že tento obchodní model funguje, svědčí například výsledky jedné z nejúspěšnějších prop trading firem, české společnosti FTMO, která svým uživatelům od roku 2017 vyplatila již přes 160 milionů korun. U FTMO je však výplatní poměr, tedy procentuální část zisků, kterou uživatel ze svých obchodů inkasuje, nastavena mnohem příznivěji, než je tomu u Fintokei – FTMO dává uživatelům 80% – 90% jejich zisku, kdežto Fintokei jen 50% – 90%.
FTMO také nabízí možnost vyzkoušet si obchodování zcela bezplatně na testovacím čtrnáctidenním trial účtu (registrace probíhá zde). Naproti tomu Fintokei požaduje platbu ihned v průběhu registračního procesu (minimálně jde o 1999 Kč).
Jinak prop trading firmy vyplácí uživatelům prostředky ze svých příjmů, které jsou tvořeny jednak vstupními poplatky, které hradí uživatelé a také z výnosů z vlastní obchodní činnosti. Tu provádí prop trading firmy právě na základě dat, které získávájí od svých uživatelů. To ostatně potvrzuje například i Fintokei ve svých FAQ:
… u účtů ProTrader ve fázi 3 a účtů SwiftTrader, Fintokei může zkopírovat vybrané obchody nebo účty na Live účet (a-book), podle našeho výhradního uvážení…
Diskuze