Od července 2018 platí v Evropské unii nařízení, které zakazuje obchodování a propagování binárních opcí. Binární opce mohou nadále obchodovat pouze profesionální obchodníci, kteří musí splňovat řadu kritérií. Získat status profesionálního obchodníka ovšem není snadné a proto se většina současných obchodníků musí s opcemi rozloučit.

Binární opce byly oblíbené zejména díky své jednoduchosti. Investoři vždy před uzavřením transakce věděli, kolik v případě výhry vydělají, ale také kolik mohou ztratit. Princip připomínal sázení na fotbalový zápas. Místo výsledku zápasu se ovšem u binárních opcí vsází na to, zda cena (například Bitcoinu) za určitou dobu bude vyšší nebo nižší. Obchodování tak bylo velmi snadné, ale i vysoce rizikové.

FX opce

FX opce

FX opce

Pro řadu obchodníků jsou binární opce kvůli přísným podmínkám nedostupné. To ovšem neznamená, že nemohou přes internet obchodovat vůbec. Velmi blízko k binárním opcím mají zejména FX opce, byť fungují odlišně a především pracují s tzv. strike cenou. FX opce nejsou bohužel příliš rozšířené a v dnešní době je nabízí jen hrstka brokerských společností (např. IQ Option).

Smyslem FX opcí je předpovědět, zda bude hodnota měny při exspiraci vyšší nebo nižší, než je strike cena, kterou obchodník vybere na začátku transakce. Správná předpověď znamená zisk, chybná předpověď ztrátu. Doba od začátku transakce do exspirace je volitelná a bývá obvykle 5-60 minut. U každé transakce zvolíte také měnu, o jejíž ceně chcete spekulovat, a velikost investované částky.

Velikost zisku (popřípadě ztráty) se mění podle toho, jak vzdálená je strike cena od ceny při exspiraci. Teoreticky tedy zisk není omezen a může dosahovat i stovek procent za každou úspěšnou transakci. Ztráta při chybné předpovědi může být maximálně 100 %, takže nemůžete ztratit více, než jste vsadili. Dobrou zprávou je, že investice nemusí být nijak vysoká (u IQ Option stačí 1 dolar).

Podrobný návod jak obchodovat FX opce

Alternativa jménem CFD

Další alternativou k binárním opcím jsou CFD kontrakty. CFD vám umožní stejně jako binární opce spekulovat o hodnotě libovolné měny, kryptoměny, komodity či akcie. A to aniž byste museli toto aktivum skutečně kupovat. Princip je ovšem odlišný a trochu složitější než u binárních opcí. K porozumění CFD však stačí pár cvičných transakcí.

Podrobný návod jak obchodovat CFD

Jak a kdy obchodovat CFD

CFD Bitcoinu na platformě brokera Plus500

CFD Bitcoinu na platformě brokera Plus500

Pro pochopení principu CFD je nejlepší uvést praktický příklad. Dejme tomu, že sledujete trh kryptoměn a právě se na internetu objevila zpráva o události, která určitě pozitivně ovlivní cenu Bitcoinu. Je tedy ideální čas k nákupu Bitcoinu, protože jeho cena poroste a pak jej bude možné prodat se ziskem. Jenže vy skutečný Bitcoin kupovat nechcete. Ať už proto, že s tím nemáte zkušenosti, nemáte bezpečnou virtuální peněženku, nebo vám to přijde složité.

V tuto chvíli je CFD ideálním řešením. CFD Bitcoinu je totiž elektronický kontrakt, jehož cena kopíruje cenu Bitcoinu. Kontrakt koupíte u libovolného CFD brokera, který jej od vás kdykoliv odkoupí. Pokud tedy koupíte CFD na 1 Bitcoin a hodnota BTC vzroste o 10 %, pak o 10 % vzroste i cena vašeho kontraktu a vy ho můžete prodat zpět brokerovi.

Podrobný návod jak obchodovat CFD

Výhody CFD

Finanční páka je neodmyslitelná součást CFD obchodování

Finanční páka je neodmyslitelná součást CFD obchodování

U CFD lze stejně jako u binárních opcí vydělávat nejen když hodnota aktiv roste, ale i když klesá. Důležité je pouze správně uhodnout, zda cena poroste nebo bude klesat. CFD kontrakty nejsou časově omezené a o jejich prodeji rozhodují pouze klienti. Za držení CFD přes noc (mimo obchodí hodiny) si ale brokeři účtují poplatky a proto se CFD využívají spíše na krátkodobé transakce v řádu minut nebo hodin.

Problémem samozřejmě je, že cena akcií ani měn se příliš nemění. Aby tedy člověk vydělal slušné peníze, tak by musel nakoupit velké množství CFD. Existuje ale i druhá varianta v podobě finanční páky. Opět nemá smysl zacházet do detailů, ale podstatné je, že finanční páka znásobí vaše zisky (ale i ztráty). Je-li páka 1:10, pak budou vaše zisky i ztráty desetkrát vyšší, než bez použití páky.

Podrobný návod jak obchodovat CFD

Nařízení ESMA ovlivní i CFD

Již zmiňované nařízení ESMA se netýká pouze binárních opcí, ale také CFD kontraktů. Evropský úřad například omezil velikost finanční páky. Nově musí brokeři také zajistit, aby klienti nemohli přijít o více peněz, než kolik investovali.

Obchodování CFD je mnohem komplexnější než binární opce, nicméně po několika cvičných obchodech si jej osvojí snad každý. Mnoho CFD brokerů nabízí bezplatné demo účty, kde můžete cvičně obchodovat s virtuálními penězi bez omezení a bez rizika. Obchodování se skutečnými penězi je ale přinejmenším stejně riskantní, jako u binárních opcí. Statistiky ostatně ukazují, že oba investiční nástroje jsou vysoce rizikové a přibližně 80 % obchodníků končí ve ztrátě. Je tedy patrné, že bez důkladné přípravy je obchodování spíše hazardní hrou.

Diskuze

Vložit komentář