UPOZORNĚNÍ
Dne 2.7. 2018 vstoupil v platnost zákaz binárních a digitálních opcí. Toto omezení se vztahuje pouze na neprofesionální obchodníky. Pokud nejste profesionální obchodník, opusťte, prosím, tuto stránku.
Podrobnosti: Kdo je profesionální obchodník? Alternativy k binárním opcím

Obchodování binárních opcí je legální a nejedná se o nic nezákonného. Mnoho investorů si ale neuvědomuje, že jejich povinností je výdělky z binárních opcí pravidelně danit. Zisky se daní jednou ročně, obvykle v průběhu prvního čtvrtletí kalendářního roku ve formě daňového přiznání za uplynulý rok.

Vydělky z obchodování se daní jednou ročně

Vydělky z obchodování se daní jednou ročně

Jak danit výdělky z binárních opcí

Daní se pouze čistý roční zisk, bez ohledu na celkový objem uzavřených transakcí. Zisky z binárních opcí spadají do kategorie „Ostatní příjmy“, na které se podle paragrafu § 10 Zákona o daních z příjmů vztahuje daňová sazba 15%. Jelikož se z těchto příjmů neodvádí zdravotní ani sociální pojištění, je konečná daň skutečně 15%. Z celkového zisku tedy investorům zůstane 85%.

Zdroj: Binární opce daně

Zatímco na 15tiprocentní sazbě se shodují všechny weby o binárních opcích, způsob danění už tak jednoznačný není. Investoři nejčastěji řeší otázku, zda danit pouze zisky, které si z obchodního účtu převedli na bankovní účet, nebo i zisky které ponechali na obchodním účtu. Ačkoliv je první způsob logičtější, finanční úřady často vyžadují danění všech výdělků. Tedy i těch, které jste si nepřevedli na bankovní účet a spíše tak představují otevřenou investici, než skutečný zisk.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob danění, připravte se, že po vás finanční úřady mohou vyžadovat doložení vámi vyplněných údajů. Jelikož výpis z bankovního účtu obvykle nestačí, můžete použít výpis z obchodního účtu přímo od vašeho brokera. Například u brokera IQ Option naleznete přehled transakcí, vkladů a výběrů pod názvem Profile – History.

Jak se obchodují binární opce?

Nevíte si rady? Zeptejte se!

Problém je, že náš zákon se o danění zisků z binárního obchodování (nebo forexu) vůbec nezmiňuje.  Danění je tedy nejednotné, a může se lišit úřad od úřadu. Proto je nejlepší navštívit finanční úřad, na kterém chcete daňové přiznání podávat, a otázku danění výdělků z opcí zkonzultovat s příslušnými úředníky.

Obchodníci, kteří mají za uplynulý rok nulové zisky nebo jsou ve ztrátě, nic samozřejmě nedaní. Od daně jsou osvobozeni také ti pracující investoři, jejichž vedlejší příjmy (nikoliv zisky) nepřesáhly 6 tisíc korun. Nezaměstnané osoby daňové přiznání podávají jen tehdy, když jejich roční obrat přesáhne hranici 30 tisíc Kč.

Kde obchodovat binární opce?

Přehled nejvhodnějších brokerů na binární opce pro české obchodníky. Uvedení brokeři jsou prověřeni tísícemi tuzemských traderů. Kompletní srovnání brokerů zde.

IQ Option logo
1.
DEMO ÚČET ZDARMA
Licence CySEC
Demo účet zdarma
10 USD min. vklad
Všechny vklady pojištěny
Angličtina/Němčina
HighLow logo
2.
TOP ZAHRANIČNÍ BROKER
Australský broker
Není schválen ČNB
Demo účet zdarma
50 USD min. vklad
Cashback bonus 50USD
Upozornění na rizika: Váš kapitál může být ohrožen
 

Diskuze

Vložit komentář