Aktualizováno

Jak na strategie u IQ Option – nástroje, testování, automatizace …

Obchodovat binární opce zvládne každý, ale zařadit se mezi profitující obchodníky se všem nepoštěstí. O úspěchu rozhoduje především obchodní strategie a při vytváření strategií se neobejdete bez speciálních nástrojů. Pouhý liniový graf, který poskytuje většina brokerů, vám toho totiž moc neprozradí. U brokera IQ Option máte ovšem k dispozici řadu nástrojů, funkcí a také informací, které vám vytváření strategie usnadní. Několik strategií dokonce broker vysvětluje ve výukových videích, ke kterým mají jeho klienti bezplatný přístup.

Platforma IQ Option

Většinu nástrojů spustíte přímo v platformě IQ Option. Platforma je přehledná a pracovat se s ní naučíte během několika minut. Výukové a vzdělávací materiály, které broker poskytuje, jsou určeny převážně pro začínající a mírně pokročilé obchodníky. Kromě výukových článků a videí broker připravuje i webové semináře a elektronické knihy. Přímo v platformě máte přístup k aktuálním zprávám a novinkám z trhu. Nevýhodou je, že broker nepodporuje češtinu a poskytované materiály jsou v angličtině.

Graf: Hlavní část pracovní plochy zabírá graf. U grafu můžete změnit časové období (2 minuty až 30 dní) a styl (chart type) na liniový (line), čárkový (bars), svíčkový (candle) nebo plošný (area). Nejvíce pozornosti si zaslouží svíčkové zobrazení grafu. To je sice na první pohled složitější, ale také toho mnohem víc prozradí. Každá svíčka představuje zvolený časový interval (minutu, hodinu, den…). Svíčky zobrazují otevírací a uzavírací cenu na začátku a na konci zvoleného období (tělo svíčky). Knoty svíčky prozrazují maximální a minimální cenu, za kterou se v daném období obchodovalo. Pokud za daný interval cena klesla, je svíčka červená, zatímco pokud cena vzrostla, má svíčka zelenou (nebo modrou) barvu. Čárkové grafy (bars) jsou obdobou svíčkových grafů a prozrazují prakticky to stejné.

Nastavení typu grafu u IQ Option

Nastavení typu grafu u IQ Option

Indikátory: Do grafu můžete přidávat také technické indikátory. Jedná se o pomocné grafické prvky, které vám mohou rozpoznat vhodnou příležitost k obchodování. Příkladem jsou například trendové linie. Trendové linie sestávají ze dvou linií. Jedna se pohybuje nad aktuální cenou (úroveň rezistence) a druhá pod aktuální cenou (úroveň odrazu). Linie nám stanovují cenový rozsah, ve kterém se cena zvoleného aktiva obvykle pohybuje. Zjednodušeně řečeno, pokud cena překročí horní linii, měla by se vrátit zpět mezi obě linie a obchodník může zainvestovat na pokles ceny.

Nabídka technických indikátorů na platformě brokera

Nabídka technických indikátorů na platformě brokera

Vytvořit ziskovou strategii je jednodušší, pokud použijete ten správný software. U brokera IQ Option mají klienti k dispozici velmi propracovanou platformu s mnoha nástroji, ale i ta může být pro někoho omezující. Proto někteří obchodníci binárních opcí používají analytický program MetaTrader, který se běžně používá při obchodování forexu.

Používání cizích strategií

Při obchodování můžete využít již existující strategii, jenže sehnat ziskovou strategii není vůbec snadné. Na internetu sice najdete nespočet různých strategií na binární opce, ale většina z nich vám peníze nevydělá. A právě ty musíte při hledání dokázat odhalit.

V první řadě vyškytněte ty strategie, které jsou vám nabízeny přes spamové emaily nebo reklamní bannery. Jedná se obvykle o podvodné weby, které vás nutí k vytvoření účtu u konkrétního brokera a obchodování u něj.  Nevěřte proto žádným strategiím, které vyžadují registraci u konkrétního brokera. Dalším varovným signálem je slibování snadného zbohatnutí. Pokud se o nějaké strategii dočtete, že je nejlepší, nejziskovější, bezriziková, nebo že vám „vydělá až x Kč měsíčně“, jedná se v drtivé většině o podvod. Pozor si dejte také na diskusní fóra, do kterých mohou přispívat i lidé, kteří dané problematice příliš nerozumí.

Co by naopak správná obchodní strategie obsahovat měla? Určitě by neměl chybět komplexní popis obchodní metody, výpis nejvhodnějších podkladových aktiv a také popis ideálních tržních podmínek pro obchodování. Důležité jsou také statistiky za delší časové období, které vám prozradí, jak strategie fungovala v minulosti.

Pamatujte si ale, že úspěšní obchodníci své strategie obvykle nesdílejí, už jen proto, že by tím ohrozili jejich fungování. Pokud budete chtít ziskovou strategii, pravděpodobně si ji budete muset vytvořit. Můžete se inspirovat již existujícími strategiemi, ale nečekejte, že vám veřejně dostupná strategie pomůže ke zbohatnutí.

Testování strategií a automatizace

Obchodní strategii můžete chápat jako souhrn pravidel a kriterií, které vám pomáhají určit vhodnou chvíli pro obchodování. Některé strategie se dají automatizovat. To znamená, že při splnění zadaných podmínek se obchod otevře/uzavře automaticky, nebo program upozorní obchodníka zvoleným signálem. Strategie lze automatizovat v programu MetaTrader, pokud máte alespoň základní znalosti v oblasti programování. Problém je ale v tom, že na MetaTraderu binární opce nelze obchodovat.

MetaTrader nabízí pokročilé možnosti při tvorbě a testování strategií

MetaTrader nabízí pokročilé možnosti při tvorbě a testování strategií

Pokud máte obchodní strategii, musíte ji nejprve otestovat. Testovat strategie můžete na demo účtu nebo pomocí historických dat (backtest). Pokud chcete testování urychlit, můžete strategii automatizovat a spustit automatický backtest. Výsledky testování berte ale s rezervou kvůli odlišné kvalitě použitého softwaru a odlišné kvalitě historických dat.

Funkci pro vytváření automatických systémů do obchodní platformy zabudoval broker IQ Option. Nástroj IQ Option Robots umožňoval vytváření obchodních robotů (i bez znalosti programování), ale také kopírování cizích robotů do vlastního účtu. Službu broker spustil na podzim 2016, jenže už v polovině ledna 2017 službu ukončil. Podle oficiálního prohlášení byla důvodem technická nevyváženost systému. Spekulovalo se ovšem také o tom, že obchodníci používali obchodní roboty bez důkladného testování, na základě krátkodobých statistik, což zpravidla vedlo ke ztrátě peněz.

Portál InvestPlus.cz je určen výhradně ke studijním účelům. Obsažené informace nelze považovat za analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení. Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, nesou vysokou míru rizika a mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze : Strategie u IQ Option

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář