Aktualizováno

Recenze XM.com Zkušenosti s brokerem XM, demo účet, poplatky, reference, diskuze

Hodnocení:
74%

XM je mezinárodní CFD broker, který od roku 2009 umožňuje investování a obchodování přes internet. Mezi hlavní výhody XM patří široké portfolio obchodních instrumentů, podpora češtiny, nízký minimální vklad a konkurenceschopné poplatky. Nejen díky tomu využívá služby XM přes 2,5 milionů klientů z téměř 200 zemí světa. V následující recenzi zjistíte, jaké další výhody XM nabízí, ale také na co si dát u brokera pozor.

O společnosti XM

O společnosti

O společnosti

XM Group (XM) je skupina regulovaných online brokerů. Skupinu tvoří tři společnosti: Trading Point of Financial Instruments Ltd fungující od roku 2009, která je regulovaná kyperskou komisí pro cenné papíry a burzy (CySEC 120/10), společnost Trading Point of Financial Instruments Pty Ltd založená v roce 2015 a regulovaná australskou komisí ASIC (ASIC 443670) a XM Global Limited se sídlem v Belize, působící od roku 2017 a regulovaná úřadem IFSC (000261/106).

Broker ve svém portfoliu nabízí přes 1000 obchodních instrumentů. Klienti mohou obchodovat forex (měnové páry) a rozdílové kontrakty (CFD) na akcie, komodity, vzácné kovy, energie a indexy.

Hned v úvodu je nutné vysvětlit pojem CFD. Ačkoliv broker na svém webu nabízí nákup akcií nebo třeba komodit, klienti žádné z těchto produktů ve skutečnosti koupit nemohou. Mohou pouze tipovat, zda cena vybraného aktiva poroste nebo bude klesat. Hodnota CFD kontraktů se mění podle skutečného aktiva, takže kontrakt na Zlato bude neustále kopírovat burzovní cenu Zlata. Nákupem a následným prodejem kontraktu tak obchodník vydělá (respektive prodělá) stejně, jako při obchodování na burze. CFD ovšem nabízí řadu možností, které na burze nenajdete.

Typy účtů u brokera XM

XM nabízí klientům 4 druhy obchodních účtů: MICRO, STANDARD, ZERO a ULTRA LOW s nízkými spready a s pákou až 1:30. Účet MICRO umožňuje obchodovat s mikro loty (nižší úroveň rizika) a s minimálním vkladem pouze 5 dolarů. Účet STANDARD pracuje se standartními loty a vyžaduje minimální vklad 5 dolarů. Účet XM ZERO slouží pro obchodování se standardními loty, má spready od 0 pips a vyžaduje vklad 100 dolarů. Na účtu XM ZERO se platí komisní poplatky ve výši 3,5 dolarů za každých 100 tisíc dolarů, které zobchodujete. Nakonec je tu účet XM ULTRA LOW* s minimálním vkladem 50 dolarů, kde lze obchodovat jak s mikro tak se standartními loty a se sníženými spready od 0,6 pips.

*Účet XM Zero a XM Ultra Low nenabízí všechny společnosti skupiny XM.

Minimální vklad a výběry

Jelikož je XM regulovaný broker, jsou vklady klientů ze zákona pojištěné proti úpadku brokera. Všechny účty jsou také chráněné proti zápornému zůstatku, takže se nemůžete zadlužit. Ztratit můžete jen tolik peněz, kolik na účet vložíte.

Obchodní účet může být vedený v 7 různých měnách: EUR, USD, CHF, GBP, HUF, PLN nebo AUD. Peníze na obchodní účet vložíte mnoha místními platebními metodami, jako je např. bankovní převod, kreditní karty nebo elektronické peněženky. Pro vklad i pro výběr by ovšem obchodníci měli volit stejnou platební metodu. Dobrou zprávou je, že za vklady ani za výběry si broker neúčtuje žádné poplatky. Výjimkou jsou pouze platby nižší než 200 dolarů realizované bankovním převodem.

Minimální vklad je 5 dolarů (účty Micro a Standard), 50 dolarů (účet XM Ultra Low) nebo 100 dolarů (účet XM Zero). Nesmíme ale zapomínat na zásady bezpečného managementu financí. Podle těchto zásad by jedna transakce neměla přesahovat cca 2-5 % celého kapitálu. Vklad by měl být tedy alespoň 20krát vyšší, než je minimální transakce.

Obchodní platformy

Obchodní platforma MT5

Obchodní platforma MT5

Klienti XM mají k dispozici populární platformu MetaTrader 4 i novější verzi MetaTrader 5. Broker nabízí platformy ke stažení do počítače (Windows, Mac), platformy pro mobilní telefony (iPhone, Android), ale také webové platformy. WebTrader se nemusí stahovat ani instalovat, protože funguje v běžném internetovém prohlížeči.

MetaTrader je platforma, která nabízí širokou škálu analytických nástrojů, indikátorů a praktických funkcí. Samozřejmostí je možnost práce s pokročilými grafy a možnost vytvářet vlastní obchodní programy. Tyto programy analyzují trh a obchodují podle pokynů, které jim zadáte, takže nemusíte trh neustále sledovat.

Součástí platformy jsou základní obchodní příkazy, které vaši transakci automaticky ukončí při dosažení vámi zvolené ztráty (stop loss) nebo zisku (take profit). Zejména stop loss by obchodníci měli používat vždy. Při uzavírání objednávky můžete zvolit tržní nebo čekající příkaz. Tržní příkaz se zrealizuje ihned po potvrzení, zatímco čekající příkaz se spustí až po splnění určité podmínky (např. pokles ceny na zvolenou úroveň).

Bonusy a výhody u XM.com

Na webu XM si můžete všimnout, že broker nabízí zajímavé finanční bonusy. Kromě bonusu za vklad ve výší 50 % (vklady do 500 dolarů) nebo 20 % (vklady do 5000 dolarů) mohou noví klienti získat také uvítací bonus 30 dolarů (bez nutnosti vkladu).

Za každý zobchodovaný lot přiděluje broker obchodníkům 1 XM bod. V rámci věrnostního programu mohou klienti vyměnit nasbírané body za finanční bonus pro obchodování. Bonusy k obchodování nejsou dostupné pro klienty registrované v rámci Trading Point of Financial Instruments Ltd.

Klientům, kteří mají obchodní kapitál alespoň 5000 dolarů, poskytuje broker bezplatný VPS server. V opačném případě si mohou klienti o VPS zažádat za poplatek 28 dolarů měsíčně. Praktickými nástroji na webu XM.com je kalkulačka pro výpočet poplatků a zisků/ztrát, ekonomický kalendář nebo vzdělávací materiály.

Poplatky

Při obchodování se platí celkem tři druhy poplatků. Prvním poplatkem je spread, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Dle zvoleného účtu je minimální spread 1 pips (Standard, Micro), 0.6 pips (XM Ultra Low) nebo 0 pips (XM Zero). Klienti s účtem MX Zero musí ale počítat s komisními poplatky (tj. poplatek za provedení transakce).

Třetí poplatek se platí za držení obchodních pozic „přes noc“ (rollover). Každý obchodní instrument má totiž své obchodní hodiny a pokud transakci držíte i v době mimo obchodní hodiny, broker vám přičte nebo odečte malou částku (swap). Poplatky u XM jsou srovnatelné s konkurenčními CFD brokery a jejich kompletní popis najdete na oficiálním webu XM.

Finanční páka a kryptoměny

Kryptoměny v nabídce brokera

Kryptoměny v nabídce brokera

Při obchodování lze využít finanční páku, která zvýší vaše zisky (ale i případné ztráty) až třicetinásobně. Velikost páky závisí na tom, jaký máte obchodní účet a s čím obchodujete. Pro většinu evropských obchodníků bude limitem páka 1:30* (hlavní měnové páry), 1:20 (vedlejší měnové páry, hlavní indexy, zlato) a 1:10 (vedlejší indexy, komodity). U kryptoměn je potom finanční páka omezena pouze na 1:2. Tyto limity nařizují kontrolní evropské orgány a o vyšší finanční páku mohou zažádat pouze profesionální obchodníci.

* Tento pákový efekt se vztahuje na entitu společnosti, která je regulována EU. Pákový efekt závisí na obchodovaném finančním nástroji.

Aktualizace 29.10.2019: Obchodování kryptoměn již není na platformě brokera XM dostupné.

Demo účet brokera

Broker XM.com nabízí bezplatný demo účet

Broker XM.com nabízí bezplatný demo účet

Pro ty, kteří si chtějí obchodování u XM nezávazně vyzkoušet, připravil broker testovací demo účet. K dispozici je demo účet pro MT4 i MT5. Na demo účtu budete mít virtuální kapitál, se kterým můžete cvičně obchodovat a sami tak poznáte, jak platforma XM funguje a jaké jsou vaše šance na úspěch. Maximální virtuální kapitál na demo účtu je 100 tisíc dolarů. Testovací účty nejsou časově omezené, ale po 90 dnech neaktivity se automaticky uzavřou. Není ovšem problém si na webu brokera vytvořit nové demo.

Zkušenosti s brokerem XM.com

XM.com – recenze a zkušenosti

XM.com – recenze a zkušenosti

Za brokerem XM stojí skupina tří společností Trading Point of Financial Instruments. Pro obchodníky z Evropy je důležitá kyperská společnost s licencí CySEC. Tuto společnost dohledáte také v registru tuzemské ČNB. Zbývajícími společnostmi jsou pak entita s regulací IFSC (sídlem v Belize) a společnost, která působí na australském trhu a která podléhá regulacím ASIC. Z výše uvedeného vyplývá, že XM je důvěryhodná společnost, která má povolením působit na českém trhu.

Internetové recenze jsou pro brokera XM přívětivé. Mnoho stížností nenajdete ani na diskusních fórech. Přesto si dovolíme několik nevýhod zmínit. V první řadě je problémem typ exekucí MM. Broker je tvůrce trhu, takže (zjednodušeně řečeno) obchoduje proti svým klientům. Ztráta klienta je zisk pro brokera a naopak. Tento model využívá většina CFD brokerů, řada z nich vydělává především na poplatcích a jsou féroví, ovšem opatrnost je na místě. Zejména pokud jde o investiční rady a tipy brokera. Také zastánci ultra-krátkodobých skalpovacích a arbitrážních strategií by se měli MM brokerům raději vyhnout.

Další nevýhodou mohou být spready. Ty jsou sice srovnatelné s konkurencí, ale nejsou fixní a mohou se měnit podle aktuální situace na trhu. Dohledat můžete také několik stížností ohledně pomalejší webové platformy. Tento nedostatek by ovšem mohlo vyřešit použití desktopové platformy. Navzdory tomu všemu má broker XM dobrou pověst a jeho nabídka určitě zaujme.

Kde obchodovat?
Přehled populárních brokerů, kteří jsou prověřeni tisícemi českých obchodníků:
BROKER
ROKU
  • Jednoduchá platforma a nízký minimální vklad
  • Testovací demo účet zdarma, výukové materiály, semináře
  • Kompletně v češtině, CZ podpora, obchodování v CZK
  • Na trhu od roku 2002, licence, vklady obchodníků pojištěny
4246 našich čtenářů si vybralo XTB
98%
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
  • Neomezený testovací demo účet s kapitálem 500 000 Kč zdarma
  • Kompletně v češtině, obchodování v CZK
  • Na trhu od roku 2008, licence, vklady obchodníků pojištěny
2398 našich čtenářů si vybralo Plus500
97%
U 76.4% účtů investorů došlo ke ztrátě
  • Možnost kopírovat obchody ostatních klientů eToro
  • Testovací demo účet s kapitálem 100 000 dolarů zdarma
  • Na trhu od roku 2006, licence, vklady obchodníků pojištěny
1633 našich čtenářů si vybralo eToro
97%
Služba CFD. 62% ztrácí peníze
?Seřazeno podle redakčního hodnocení

Charakteristika brokera

Typ brokera CFD (rozdílové smlouvy)
Plnění objednávek MM (market maker)
Provozovatel XM Global Limited (Belize) 
Trading Point of Financial Instruments Ltd (Cyprus)
Trading Point of Financial Instruments Pty Ltd (Austrálie)
Regulace CySec, IFSC, ASIC
Rok založení 2009, 2015, 2017
Minimální vklad 5 dolarů (cca 100 Kč)
Minimální transakce: (cca 100–1000 Kč)
Obchodní instrumenty +1000 CFDs (forex, akcie, indexy, komodity)
Platformy MT4/MT5 pro PC/Mac, Multiterminal, Web Trader, iPhone, Android
Platební brány různé; (platební karty, bankovní převod, elektronické peněženky)
Finanční páka různé; maximálně 1:30 (hlavní měnové páry)
Čeština Ano
Spready od 1 pip (Micro, Standard); od 0 pip (XM Zero)
Poplatky Za obchodování (Spready, komisní poplatky, swap…)
Založení a vedení účtu zdarma, vklady a výběry zdarma
Vedení účtu USD, EUR, GBP, CHF,‎ AUD, HUF, PLN
AOS, Hedging Povoleno
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 74 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář