RIPPLE Kurz, graf, kde koupit, těžba kryptoměny, cena XRP, vývoj, kalkulačka

Ripple cena

0.4742

USD
Kurz XRP v CZK

11.034634

CZK
Změna 24H

5.53%


USD

Ripple (RTXP) je platební protokol a síť pro posílání a směnu peněz. Projekt byl spuštěn v roce 2012 a za jeho vznikem a vývojem stojí firma z Kalifornie. Cílem Ripple je vytvořit online platební síť, která umožní lidem posílat a směňovat peníze bez zbytečných poplatků a bez prodlev. V současnosti vše nasvědčuje tomu, že je projekt na správné cestě. O protokol Ripple totiž projevilo zájem už více než 100 bank a poskytovatelů online plateb z celého světa.

Spuštění projektu Rok 2012
Status Aktivní
Technologie C++
Autoři Ripple A. Britto, D. Schwartz, R. Fugger
Licence ISC
Oficiální web www.ripple.com

Co je to Ripple?

Webové stránky projektu Ripple

Webové stránky projektu Ripple

Ripple je sdílená síť s veřejně dostupným zdrojovým kódem (open-source). Síť je decentralizovaná, takže ji tvoří počítače jednotlivých uživatelů. V síti není žádný centrální server, přes který by procházely všechny informace (resp. platby) a který by všechny platby evidoval. Namísto toho jsou v síti takzvaní ověřovatelé. Jsou to uživatelé, kteří mají v počítači speciální program napojený na síť Ripple. Ověřovatelé vzájemně sdílejí soubor (tzv. Ledger), což je něco jako účetní kniha celé sítě. Ledger obsahuje záznamy o všech platbách v síti a aktualizuje se každých 5 sekund. O aktualizaci se starají ověřovatelé, kteří zaznamenávají všechny platby v síti a pak je „přidávají“ do Ledgeru.

Ripple je také označení pro digitální měnu, která vznikla a je používána v rámci sítě Ripple. Měna se označuje zkratkou XRP, je směnitelná za ostatní kryptoměny nebo tradiční měny, a patří mezi kryptoměny s největší tržní kapitalizací. Měna je dělitelná na 6 desetinných míst, takže minimální částka v síti je 0,000 001 XRP. Síť vznikla za účelem snadného, levného a rychlého převodu peněz přes internet v rámci jakékoli měny nebo mezi různými měnami. Neomezuje se tedy jen na měnu XRP, ale umožňuje platby i s ostatními měnami a kryptoměnami.

Na prvním místě platební síť

V první řadě si musíme uvědomit, že zatímco Bitcoin je primárně digitální měna, Ripple je universální a decentralizovaná platební síť. V této síti lze vytvořit tzv. „tokeny“, které mohou představovat různé měny. Ať už tradiční (fiat) měny jako je dolar nebo euro, tak digitální měny jako jsou Bitcoin nebo Ethereum. Tokeny nemusí nutně představovat jen měny, ale mohou zastupovat třeba věrnostní body z nákupů, letecké míle, zlato atd.

Platební síť

Platební síť

Zatímco v síti Bitcoin se monitorují informace o pohybu Bitcoinů (měny), Ripple umožňuje monitorovat jakékoliv informace. Díky tomu může monitorovat i platby s různými měnami. Ripple pro ostatní měny nepředstavuje ani tak konkurenci, jako spíš doplněk pro rychlejší a levnější platby.

Porovnání rychlosti jednotlivých platebních systémů

Porovnání rychlosti jednotlivých platebních systémů

Síť Ripple je stejně jako sítě nejznámějších kryptoměn (Bitcoin, Ethereum, Litecoin) decentralizovaná a funguje na principu sdílení veřejné „účetní knihy“ (u Ripple je to Ledger, u Bitcoinu je to blockchain). U Bitcoinu potvrzování transakcí probíhá tzv. těžením. Je to složitý proces, při kterém uživatelé za pomocí speciálního programu zpracovávají záznamy o nových transakcích. Proces těžby trvá asi 10 minut a neustále se opakuje. Ripple využívá odlišný přístup, díky kterému je síť rychlejší a energeticky úspornější než Bitcoin. Platby u Ripple se potvrzují na základě konsensu, což trvá řádově sekundy.

Konsens je proces, při kterém se ověřovatelé snaží shodnout na tom, jaké transakce v síti proběhly. Když tedy uživatel A. provede transakci, tak se celá síť musí shodnout na tom, že tato transakce proběhla.

Princip fungování sítě

Leadger je soubor, který obsahuje informace o všech účtech, o platbách, zůstatcích na účtech atd. Tento soubor je potřeba aktualizovat, protože v síti neustále probíhají změny. Aktualizace se provádí tak, že se vezme poslední verze souboru a přidají se k němu informace o nejnovějších platbách.

Hlavní přednosti sítě

Hlavní přednosti sítě

O potvrzování a ověřování transakcí se nestarají všichni uživatelé v síti. Ověřují jen vybraní uživatelé – ověřovatelé. Počítače těchto uživatelů se označují jako uzly a obsahují program napojený na síť. Pokud pošlete platbu, tak informace přijde nejprve do uzlu, který ji sídlí s ostatními uzly. Jenže všechny uzly nemusí ve stejnou chvíli obsahovat záznamy o stejných transakcích. Každých 5 vteřin se proto ověřovatelé musí shodnout na tom, které z doposud nezaúčtovaných transakcí potvrdí a které ne. Využívá se k tomu tzv. konsensuální proces.

Jednotliví ověřovatelé vytvářejí skupiny (UNL – Unique Node List). Při vytváření UNL se klade důraz na to, aby byla skupina důvěryhodná a nepodváděla. Vybírají se proto ověřovatelé, u kterých se nepředpokládá, že by se mohli dohodnout na společném podvodu. Představte si například dvě velmi konkurenční firmy, mezi kterými panuje až nepřátelská atmosféra. Pokud se tyto firmy na něčem shodnou, pak se bude jednat pravděpodobně o pravdu. Zároveň je jen malá pravděpodobnost, že by firmy spolupracovaly. A právě takoví ověřovatelé, kteří se nebudou spolčovat k podvádění, tvoří UNL.

Každých 5 sekund uzly navzájem srovnávají obdržené informace. Pokud se drtivá většina uzlů shodne na tom, že obdržely stejné informace (tj. zaznamenaly stejné transakce), tak se Leadger aktualizuje a vše se opakuje znova. Proces je iterativní, takže pokud některý z uzlů zaznamená odlišné platby, tak se snaží postupnými úpravami záznamů sjednotit s ostatními uzly. Tak je docíleno toho, aby se na konci procesu všechny uzly shodly na stejné účetní knize. Může se stát, že někdy se i platná transakce vyhodnotí jako špatná, takže se musí opakovaně zpracovat při dalším cyklu. Proto se jako doba pro potvrzení transakce uvádí 5 až 10 sekund.

Má tento systém budoucnost?

U centralizovaných bankovních systémů o rychlosti a nízké ceně plateb nemůže být řeč. Možná i proto o systém Ripple projevilo mnoho bank vážný zájem a například německá banka Fidor nebo americké Cross River Bank a CBW Bank už Ripple aktivně používají. O systém se ale zajímají i další banky (např. Santander, UniCredit, UBS, Royal Bank of Canada…), stejně jako někteří poskytovatelé online plateb.

Instituce, které již síť Ripple využívají

Instituce, které již síť Ripple využívají

Funguje to tak, že banky do svého systému zařadí protokol Ripple a umožní tím klientům využívat všechny výhody.  Poskytovatelé platebních služeb (banky, kreditní společnosti atd.)si vytvářejí vlastní platformy, které ovšem nejsou navzájem kompatibilní. Ripple je navržen tak, aby tyto platformy propojil. Ripple navíc umožňuje vytvářet automatizované skripty. Díky tomu například snadno naprogramujete obdobu kickstarteru: pokud účet A do konkrétního dne (třeba 1. září) neobdrží od ostatních alespoň 100 USD, tak se nasbírané peníze automaticky vrátí zpět odesilatelům.

Ripple: Vývoj ceny (graf)

Jak používat graf Ripple?

Graf zobrazuje vývoj XRP za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).

Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).

Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat Ripple s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.

Historické milníky kryptoměny

Za vznikem projektu stojí společnost Ripple Lab, původně operující pod názvem Opencoin. Společnost byla založená v roce 2012. Ve stejném roce byl projekt Ripple spuštěn, ale jeho historie sahá až do roku 2004. Tehdy Kanaďan Ryan Fugger publikoval Ripplepay – předchůdce dnešního Ripple. Následovalo několik let vývoje a zdokonalování systému. Koncept Ripple byl souběžně předlohou pro několik dalších platebních systémů, které v té době vznikaly.

Vývoj ceny Ripple (graf)

Vývoj ceny Ripple (graf)

XRP nepatří mez kryptoměny, které lámou rekordy. Řadí se spíše mezi ty stabilnější, ačkoliv hovořit u digitálních měn o stabilitě je hodně odvážné. Od svého vstupu na burzu zůstával ripple ve stínu slavnějších kryptoměn, takže se jeho hodnota držela v řádu tisícin dolarů. Na začátku roku 2017 byla hodnota XRP asi 0,006 USD. V průběhu první poloviny roku ovšem kurz XRP začal strmě růst. Zastavil se až v květnu 2017 na necelých 0.4 USD/XRP. Na této hodnotě se ale měna dlouho neudržela a během následujících tří měsíců klesla na polovinu.

Těžba v síti Ripple

XRP se na rozdíl od ostatních kryptoměn netěží. Tvůrci Ripple na začátku vytvořili 100 miliard XRP, které postupně uvolňují do systému. Do oběhu se ale nemusí dostat všechny mince, protože část z nich si chtějí tvůrci uchovat. V tuto chvíli je do systému každý měsíc uvolněna miliarda XRP. Tento krok se má opakovat po dobu 54 měsíců.

NÁKUP: Jak a kde koupit Ripple?

Jediný způsob, jak získat měnu XRP (Ripple), je nákup, respektive směna za jinou měnu. K tomu lze využít krypto burzu Coinmate, případně směnárnu Coinbase, která nabízí novým uživatelům bonus 10 USD při nákupu kryptoměny nad 100 USD. Měna XRP je pro běžné případy nepoužitelná, protože s ní nikde nezaplatíte. I přesto má ale velmi důležitý význam. Při každé transakci v síti se totiž malá část XRP nevratně zničí. Můžete to chápat jako malý poplatek za transakci, který musíte zaplatit, ale nikdo ho neobdrží. Každý účet v síti tak musí obsahovat zůstatek v XRP. Poplatek je ale skutečně malý a pohybuje se v řádu setin až tisícin centů.

Příklad transakce provedené v síti

Příklad transakce provedené v síti

Poplatek má zabránit falešným účtům a uživatelům, kteří by chtěli provést miliony transakcí současně. XRP se využívá také v případech, kdy není možná směna dvou měn v určitý okamžik. XRP vytváří něco jako „převodní most“ – základní měna se nejprve smění za XRP a ty se pak smění za požadovanou měnu.

Jak koupit Ripple? Například prostřednictvím brokera Plus500

Jak koupit Ripple? Například prostřednictvím brokera Plus500

Další možností je online obchodování s měnami. Spekulování na růst, ale i pokles ceny Ripple v krátkodobém i dlouhodobém horizontu umožňují forex brokeři. U brokerů investujete na to, jestli cena XRP podle vás poroste nebo bude klesat, aniž byste měnu skutečně vlastnili. Obchodování na českém trhu umožňují například brokeři Plus500 nebo eToro, u nichž si můžete nezávazně a bez rizika vyzkoušet obchodování na testovacím demo účtu, který bezplatně nabízí.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 77% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
30 Kč (€1)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Kurz Ripple

Kryptoměna Kód Kurz v USD Cena v CZK Tržní kap.
Ripple XRP 0.4742 USD 11.034634 Kč 26,610,000,000 $

Aktualizace: 13.07. 2024 02:04
Ripple kurz

Ripple kurz

Kurz měny XRP (Ripple) se udává nejčastěji vůči americkému dolaru (USD). Setkat se můžete také s kurzem vůči euru (EUR) nebo bitcoinu (BTC). Jednotlivé burzy a směnárny, které Ripple podporují, mohou mít kurzy trochu odlišené. Ve výše uvedené tabulce naleznete také hodnotu Ripple v českých korunách (CZK).

Hodnota měny XRP závisí na důvěře uživatelů. Pokud se zvyšuje poptávka po měně, roste i její cena. Pokud naopak o měnu Ripple není zájem a lidé ji prodávají více, než nakupují, tak cena klesá. Pokud by tvůrci uvolnili všechny vytvořené mince současně, došlo by ke znehodnocení měny, protože by nabídka mnohonásobně převýšila poptávku. V tuto chvíli je do systému každý měsíc uvolněna miliarda XRP, což se má opakovat celkem 54 měsíců.

Kalkulačka XRP/CZK/USD/BTC/EUR (převodník)

Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – XRP/CZK, XRP/USD, XRP/BTC a XRP/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.

Prognóza pro Ripple: Výhled a predikce vývoje

Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny Ripple (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny Ripple na zvolené období.

Rizika

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

Hodnota XRP není ničím podložena a měna je nestabilní. Tomuto problému ovšem nečelí pouze Ripple, ale i ostatní digitální měny. U digitálních měn také existuje nemalé riziko kybernetických krádeží, útoků hackerů na síť a různých podvodů.

XRP je centralizovaná měna ve smyslu, že většinu mincí vlastní zakládající společnost. Teoreticky tak může s hodnotou měny výrazně manipulovat, čímž by ovšem existenci měny i celé sítě ohrozila. V zájmu společnosti ovšem je, aby hodnota a důvěryhodnost XRP rostla.

Vývoj zájmu o kryptoměnu (online graf)

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o kryptoměnu Ripple v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu o kryptoměnu XRP za uplynulých 12 měsíců.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

XRP – související kryptoměny

Diskuze, zkušenosti

 • Honza
  1.11.2019 13:17
  Honza
  Autor

  Kde je nejlepsi investovat do ripple?

 • Anonym
  30.10.2019 12:17
  Anonym
  Autor

  Kde je pravda o balíčku zaplatit nebo neodebrat??

 • Majkl
  17.8.2019 6:57
  Majkl
  Autor

  Zdravím, koupil jsem nějaky balíček the bestvouchers, je tam nějaký kód a když ho zadám tak se tam objeví nějaké stažení průvodce kryptoměnou a kryptoměna 2018 a ještě cosi a to je vše!!! Co s tím jsem úplnej amáter, myslel jsem že jsem koupil nějaké ripple a tam je jen tohle!!!

 • Jiří
  7.5.2019 10:20
  Jiří
  Autor

  chci začít s krypto nevím ale jak na to. Je k tomu potřeba hodně peněz? Na jiném fóru mi doporučili koupit balíček Ripple nevím ale zda to není nějaký ok?

 • Vlada
  6.1.2018 20:14
  Vlada
  Autor

  Zdravím.
  Měl by jste typ na nějakou dobrou peněženku Ripple?

  • InvestPlus
   6.1.2018 20:18
   Autor

   Osobně používám hardwarovou peněženku Ledger Nano S, která kromě Ripple podporuje ukládání dalších 26 kryptoměn. Pokud Vám stačí softwarová, tak například Exodus.

 • Don
  30.12.2017 20:54
  Don
  Autor

  Tak to máš teď radost ne ? :))))

 • David
  29.12.2017 22:36
  David
  Autor

  Nakoupil jsem cca 2000 XRP ještě když byla cena kolem 0,2 USD. Tak snad dobrý trend ještě vydrží :)

 • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

  Vložit komentář