LITECOIN Kurz, graf LTC, kde koupit, těžba, cena, vývoj hodnoty, kalkulačka, nákup

Litecoin cena

66.56

USD
Kurz LTC v CZK

1538.8672

CZK
Změna 24H

2.18%


USD

Co je to Litecoin?

Litecoin (zkráceně XLT, LTC nebo Ł) je digitální měna, která vznikla v říjnu 2011. Litecoin také označuje decentralizovanou P2P síť, ve které tato měna vznikla a ve které se používá. Zdrojový kód sítě je veřejně dostupný (open source) a síť využívá technologii blockchainu, což je něco jako veřejná databáze všech plateb, kterou uživatelé navzájem sdílejí.

Spuštění sítě 7. října 2011
Status Aktivní
Technologie C++
Tvůrce Charles Lee
Licence Litecoin MIT
Oficiální web www.litecoin.com

Z toho plyne několik výhod. Síť této kryptoměny je decentralizovaná, protože ji tvoří počítače jednotlivých uživatelů (tzv. P2P síť). V síti neexistuje žádný centrální server, přes který by procházely všechny platby, jako je tomu například u bank. Také měna LTC je decentralizovaná a není regulovaná žádnou institucí nebo centrální bankou. S hodnotou měny tak nelze manipulovat.

Webové stránky digitální měny Litecoin

Webové stránky digitální měny Litecoin

Všechny transakce se zaznamenávají do jediného souboru – do blockchainu. Ten se ale musí průběžně aktualizovat. K aktualizaci dochází jednou za 2,5 minuty. Nově příchozí transakce se nejprve ověřují a navzájem porovnávají, aby klienti neposílali Litecoiny, které nevlastní.  Záznamy o nových transakcích se následně sdružují do bloků, které se potvrzují tzv. těžením. U této kryptoměny se vytvoří 1 blok za 2,5 minuty, přičemž jeden blok má velikost 1mb. Blok vždy obsahuje informace o posledních platbách a otisk předchozího bloku. Pokud byste tedy bloky postupně procházeli, dostali byste se až k úplně prvnímu bloku. Proto se také tato technologie označuje jako blockchain (řetězec bloků).

Litecoin je částečně anonymní síť. Uživatelé k platbám používají speciální adresy (náhodně generovaná čísla a písmena). Právě pomocí těchto adres se zaznamenávají všechny platby. I když je tedy záznam o všech transakcích veřejně dostupný, nefigurují v něm žádná jména. Dokud někdo neodhalí, která adresa je vaše, tak neodhalí ani vaše transakce.

Lepší než Bitcoin?

Těžba Bitcoinu - princip miningu digitální měny

Těžba Bitcoinu – princip miningu digitální měny

LTC byl navržen jako kopie populární kryptoměny Bitcoin s několika úpravami. Jednalo se spíše o úpravy některých parametrů, takže princip zůstal velmi podobný. Výsledkem je měna, která se těží 4x rychleji a maximální počet mincí je 4x větší, než je limit stanovený u Bitcoinu. Zároveň se ovšem do sítě ukládá čtyřikrát více dat. Odlišný je také použitý hashovací algoritmus, který se používá při těžení (Scrypt namísto bitcoinového SHA-256).

Rozdíl v poplatcích je skutečně velký

Rozdíl v poplatcích je skutečně velký

Oproti Bitcoinu je Litecoin levnější. Za transakci zaplatíte poplatek v řádu tisícin nebo setin LTC. Bitcoin se naopak v poslední době potýká s problémem rychle rostoucích poplatků. Ty původně také začínaly na symbolických částkách, ale nyní můžete na poplatku zaplatit v přepočtu desítky až stovky korun.

Těžení Litecoinu (mining)

Kromě běžných uživatelů, kteří využívají Litecoin k přijímání a odesílání plateb, jsou v síti také těžaři. Bez těžařů by síť nemohla fungovat. Těžaři jsou uživatelé, kteří mají ve svém počítači nainstalovaný speciální program. Počítače těžařů jsou napojené na síť, takže mají přístup ke kopii aktuálního blockchainu a také k novým (doposud nezaúčtovaným) transakcím.

Litecoin těžba - ukázkový výpočet ekonomické návratnosti

Litecoin těžba – ukázkový výpočet ekonomické návratnosti

Těžař nechá svůj počítač řešit matematický problém, který zjednodušeně řečeno spočívá ve zpracování dat z nových transakcí. Počítač se pomocí hashovaní funkce Scrypt pokouší převést záznamy o dění v síti do relativně krátkého kódu z číslic a písmen. Najít řešení je složité, ale ověřit jeho správnost je snadné a rychlé. Počítače proto dosazují všechny možné kombinace, které hned ověřují. Pokud nějaký těžař odhalí správné řešení, tak všichni začínají těžit znova.

Úloha těžařů digitálních měn

Hashrate výkon těžebních poolů

Hashrate výkon těžebních poolů

Říká se, že kryptoměny se vytvářejí těžením. Těžení má ale za úkol zabezpečit síť a potvrzovat transakce, nikoliv vytvářet nové mince. Tento proces je náročný na výpočetní výkon (potřebujete kvalitní hardware, platíte za energie…) a protože v síti není centrální server, který by to zajišťoval, musí se o to postarat běžní uživatelé – těžaři. Systém těžaře odměňuje Litecoiny, jelikož „propůjčují“ výkon svého počítače ve prospěch sítě. Odměnu ale získá jen ten těžař, který jako první vytěží blok. Dříve se těžením zabývali jednotlivci, ale dnes je nahrazují rozsáhlá datová centra nebo skupiny těžařů (tzv. pooly), kteří si odměnu rozdělují.

V síti této kryptoměny se vytěží jeden blok za 2,5 minuty, přičemž původní odměna za vytěžení bloku byla 50 LTC. Po vytěžení každých 840 tisíc bloků ovšem dojde ke snížení odměny na polovinu. Navzdory tomu se nároky na výpočetní výkon postupně zvyšují. Litecoin je stejně jako BTC dělitelný na 8 desetinných míst (minimálně existuje tedy 0,000 000 01 LTC). Celkový počet mincí je omezen na 84 milionů LTC.

Litecoin: Vývoj ceny (graf)

Jak používat graf Litecoinu?

Graf zobrazuje vývoj LTC za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).

Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).

Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat Litecoin s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.

Historické milníky kryptoměny

První blok byl vytěžen 7. října 2011, takže Litecoin patří mezi nejstarší digitální měny. Za vznikem stojí programátor Charlie Lee, bývalý zaměstnanec Googlu. Po svém uvedení na trh měla kryptoměna minimální hodnotu. Na jaře 2013 cena poprvé překonala hranici 1 dolaru. V listopadu téhož roku došlo ke skokovému růstu ceny na desítky dolarů za LTC. Tuto hodnotu si ale měna dlouho neudržela.

Až do roku 2014 se LTC těžil přes grafické karty, nicméně pak je vystřídaly mnohonásobně výkonnější ASIC čipy. To znamenalo znevýhodnění pro původní těžaře s grafickými kartami, kteří se buď museli přizpůsobit, nebo přejít na jinou kryptoměnu, těžitelnou pouze přes grafické karty.

Vývoj Litecoinu - graf

Vývoj Litecoinu – graf

Měně neprospěl ani nešťastný výrok zakladatele Charlieho Lee z prosince 2014. Lee tehdy naznačil, že měna nepotřebuje žádný další vývoj. Reakce uživatelů na sebe nenechala dlouho čekat a v lednu 2015 hodnota klesla na historické minimum 1,30 USD. Následovaly dva dlouhé roky, kdy cena LTC téměř stagnovala na průměrné hodnotě kolem 3 dolarů a už se zdálo, že zlaté časy kryptoměny jsou pryč. Jenomže na začátku roku 2017 začala cena kryptoměny (spolu s cenou Bitcoinu a Etherea) lámat rekordy. Během asi tří měsíců vzrost kurz ze 4 dolarů na téměř 50 dolarů za LTC. Růst ceny nastartoval Charlie Lee poté, co na svém Twitteru zveřejnil vizi SegWitu (inovace v oblasti kryptoměn). SegWit byl u Litecoinu aktivován v květnu 2017 a u Bitcoinu se v budoucnu očekává stejný krok.

NÁKUP: Kde a jak koupit Litecoin

Peněženky jsou dostupné pro široké spektrum platforem

Peněženky jsou dostupné pro široké spektrum platforem

Litecoin je celosvětová měna, která je směnitelná za tradiční (fiat) měny i za konkurenční kryptoměny. LTC můžete nakoupit (směnit) prostřednictvím online směnáren a burz – velmi oblíbená je například směnárna Coinbase, která aktuálně nabízí novým obchodníkům bonus 10 USD zdarma při nákupu libovolné kryptoměny v ceně 100 USD. Nakoupené coiny se uchovávají v online peněženkách, v hardwarových peněženkách pro kryptoměny a nebo si můžete peněženku stáhnout do počítače nebo do mobilu.

Vzhledem k tomu, že hodnota digitálních měn není příliš stabilní, tak se na kryptoměny často nahlíží jako na investiční nástroj. Nákup kryptoměn je pro mnoho lidí spíše dlouhodobou investicí, což s sebou ovšem nese jistá rizika. Nejen že hodnota může kdykoliv klesnout, ale taká zde existuje riziko kybernetických krádeží a útoků na síť. Nestává se to sice běžně, spíše v ojedinělých případech, ale dojít k tomu může.

Kde koupit Litecoin? Využít můžete například brokera Plus500

Kde koupit Litecoin? Využít můžete například brokera Plus500

Zejména pro aktivní obchodníky pak existuje další možnost, a tou je online obchodování s měnami. Spekulování na růst, ale i pokles ceny LTC v krátkodobém i dlouhodobém horizontu umožňují forex brokeři. U brokerů investujete na to, jestli cena LTC podle vás poroste nebo bude klesat, aniž byste měnu skutečně vlastnili. Obchodování s LTC na českém trhu umožňují například brokeři Plus500 a eToro. Obchodování si u obou zmíněných společností můžete nezávazně a bez rizika vyzkoušet na testovacím demo účtu, který brokeři bezplatně nabízí.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
94
Měna účtu
CZK, EUR, USD
Počet kryptoměn
40
Minimální vklad
Libovolný
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Dražší konverze měn
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
100
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Nízké poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze / Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní a investování do nich je v některých zemích EU neregulované. Kryptoaktiva mohou podléhat dani ze zisku.
3

SAXO

85
Měna účtu
CZK, EUR, USD…
Počet kryptoměn
2
Minimální vklad
Libovolný
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, futures a další
  • Konkurenceschopné poplatky
  • Podporuje češtinu a CZK
  • Nelze koupit méně než 1 akcii
  • Vyšší zdanění českých dividend
  • Smluvní dokumenty v angličtině
  • Pouze bankovní převod
Recenze
Služba CFD. 64% ztrácí peníze

Litecoin kurz

Kryptoměna Kód Kurz v USD Cena v CZK Tržní kap.
Litecoin LTC 66.56 USD 1538.8672 Kč 4,990,000,000 $

Aktualizace: 12.10. 2024 15:15
Litecoin kurz

Litecoin kurz

Kurz Litecoinu se obvykle uvádí jako cena vůči americkému dolaru (USD). Setkat se můžete ale i s kurzem vůči euru (EUR) nebo cenu vůči konkurenčnímu bitcoinu (BTC). Na našem webu je dostupný také kurz LTC v českých korunách (CZK). Kurzy u jednotlivých burz se mohou lišit, nicméně rozdíly nebývají výrazné.

Hodnota měny závisí pouze na důvěře uživatelů – na nabídce a poptávce. Pokud vzroste zájem o LTC, pak vzroste i hodnota měny. Pokud se naopak lidé budou litecoinů zbavovat a nenajdete se dostatek kupců, tak začne cena klesat. LTC je poměrně nestabilní měna, což je problém kryptoměn obecně. Během krátké doby tak může cena výrazně vzrůst i poklesnout.

Kalkulačka LTC/CZK/USD/BTC/EUR (převodník)

Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – LTC/CZK, LTC/USD, LTC/BTC a LTC/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.

Prognóza pro Litecoin: Výhled a predikce vývoje

Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny Litecoinu (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny Litecoinu (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny Litecoin na zvolené období.

Nevýhody a rizika kryptoměny

Digitální měny umožňují rychlé platby mezi uživateli, bez ohledu na to, jestli uživatelé bydlí ve stejném paneláku nebo na jiném kontinentu. Každá digitální měna má ovšem své slabé stránky a ani LTC není výjimkou. Nejprve se ale podíváme na nevýhody kryptoměn obecně.

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

Hodnota digitálních měn není ničím podložena a je dána pouze nabídkou a poptávkou. Příznivci kryptoměn ale poukazují na to, že se s tímto problémem v dnešní době potýkají i tradiční (fiat) měny. U kryptoměn je problém navíc v kolísavosti ceny. Nebezpečí představují také útoky hackerů a to nejen na síť litecoin, ale i na směnárny, burzy a online peněženky, ve kterých jsou coiny uložené.

Kryptoměnu lze pořídit také v některém z ATM na území ČR

Kryptoměnu lze pořídit také v některém z ATM na území ČR

I když je Litecoin jednou z nejznámějších kryptoměn, tak nenajdete mnoho prodejců, kteří by přímé platby touto kryptoměnou podporovali. Počet uživatelů je také podtstaně nižší, než u Bitcoinu. LTC je totiž klonem nejznámější kryptoměny, takže v době, kdy byl ve fázi vývoje, Bitcoin už naplno fungoval. U LTC se často dočtete o jeho výhodách, jako jsou levnější platby, rychlejší potvrzování transakcí atd. Jenže každá karta má dvě strany. Rychlejší potvrzování (těžení) znamená například i větší množství dat, které se do blockchainu ukládá. Pro měnu je také obtížné dosáhnout stejné úrovně zabezpečení jako u Bitcoinu, kde se každý blok potvrzuje čtyřikrát déle a navíc více uživateli.

Litecoinový algoritmus Scrypt měl být odolný vůči použití ASIC čipů. Na začátku tomu skutečně tak bylo, takže se těžilo procesory a později grafickými kartami. Jenže dnes už ASIC čipy pro těžení LTC existují. Scrypt tak přišel o zásadní výhodu, kterou se lišil od bitcoinového algoritmu SHA256.

Vývoj zájmu o kryptoměnu (online graf)

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o kryptoměnu Litecoin v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu o kryptoměnu LTC za uplynulých 12 měsíců.

Disclaimer: Informace uvedené v tomto článku nebo na této webové stránce neslouží jako výzva k nákupu nebo prodeji finančních instrumentů a nejsou ani návrhem na uzavření smlouvy. Uvedené informace mají pouze informativní charakter a nepředstavují investiční doporučení ani investiční poradenství dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu... číst disclaimer
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

LTC – související kryptoměny

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář