MONERO Kurz, graf, kde koupit, těžba kryptoměny XMR, cena, hodnota, kalkulačka

Monero cena

119.05

USD
Kurz XMR v CZK

2822.6755

CZK
Změna 24H

-6.14%


USD

Anonymita je jeden z důvodů, proč se digitální měny stávají tak oblíbené. Jenže například u nejznámější kryptoměny Bitcoin nemůže být o anonymitě tak úplně řeč. Všechny transakce v síti se totiž zaznamenávají pomocí bitcoinových adres do veřejně dostupného souboru, ke kterému mají všichni přístup. Kdokoliv tak může dohledat vaše transakce, pokud zná vaši adresu. Hledáte-li skutečnou anonymní kryptoměnu, pak je tu Monero.

Spuštění sítě 18. dubna 2014
Status Aktivní
Technologie C++
Vývojáři Monera R. Spagni, F. Cabañas aj.
Licence
Oficiální web www.getmonero.org

Co je to Monero

Webové stránky digitální měny Monero

Webové stránky digitální měny Monero

Monero (XMR) je kryptoměna, která funguje od roku 2014. Monero je také označení sítě, ve které se měna používá. Jedná se o platební síť s veřejně dostupným zdrojovým kódem (open source). Síť nikdo nevlastní a neexistuje v ní žádný centrální server, který by zaznamenával všechny informace (platby). Na rozdíl od mnoha kryptoměn, které jsou kopií Bitcoinu, Monero je vybudované na vlastním protokolu (CryptoNote) a využívá odlišný algoritmus (CryptoNight).

Hlavní výhodou Monero je soukromí a anonymita. Nikdo nemá přístup k informacím o tom, kolik peněz máte na svém účtu ani jaké platby jste provedli. Mezi další výhody patří i nízké poplatky. U Monera navíc platí, že čím více bude v síti transakcí, tím menší budou dílčí poplatky. U Bitcoinu je to naopak, takže s počtem transakcí v síti rostou i poplatky.

Průměrná výše popatku (USD)

Průměrná výše popatku (USD)

Síť monero tvoří počítače jednotlivých uživatelů. Všechny platby provedené v síti se jednou za dvě minuty uloží do bloku a jednotlivé bloky se následně spojují do blockchainu (v překladu řetězec bloků). Blockchain je sdílený soubor, který obsahuje informace o všech platbách v síti. Je to vlastně účetní kniha celé sítě Monero. Zabezpečování sítě a potvrzování transakcí se provádí pomocí těžení.  Platby se do blockchainu zaznamenávají pomocí utajených adres (něco jako číslo účtu).

Princip fungování sítě

Hlavní přednosti měny

Hlavní přednosti měny

Monero využívá technologii pro skrytí příjemce (stealth adress), skrytí odesilatele (Ring Signature) a skrytí posílané částky (RingCT). Pojďme si ve zkratce ukázat, jak tyto technologie fungují. Stealth adress (utajená adresa) je způsob, kterým se skrývá příjemce platby. Do blockchainu se platby sice zaznamenávají, ale ukládají se pod jednoúčelové adresy, které nejsou nijak spojené s adresou skutečného příjemce. I když tedy pošlete dvě platby na stejný účet, pokaždé bude adresa příjemce jiná. Stealth adresy tak znemožňují třetí straně identifikovat skutečného příjemce platby.

Princip kruhového podpisu

Princip kruhového podpisu

Kruhový podpis (ring signature) je metoda, která naopak maskuje skutečného odesilatele platby. Tato metoda spočívá v tom, že se jako odesilatel označí hned několik dalších adres. Ze které adresy peníze skutečně odešli, ale nelze zpětně dohledat. Souhlas majitelů použitých adres nepotřebujete, protože stejně tak oni u svých plateb mohou označit vaši adresu jako jednoho z možných odesilatelů. Čím více lidí označíte jako možné odesilatele, tím vyšší je anonymita, ale i transakční poplatek.

Anonymita díky RingCT

Od 10. ledna 2017 v síti funguje také RingCT  (Ring Confidential Transactions). Díky RingCT nelze z  veřejného záznamu vyčíst ani velikost transakcí. Platby se rozloží na menší částky a ty se následně mixují dohromady. Když tedy někomu pošlete 16 XMR, tak se částka nejprve rozdělí na nominální hodnoty (10,5 a 1 XMR), ty se následně promíchají s coiny dalších klientů, a až potom je příjemce obdrží. Bitcoin umožňuje obdobnou funkci, ale jen za pomocí speciálních nástrojů (tzv. mixéry).

Při vytvoření účtu získáte privátní a veřejný klíč. Stealth adresy se generují pomocí veřejného klíče (kódu), který můžete sdílet s ostatními. Privátní klíč ale nikomu nesdělujte. Pomocí privátního klíče se totiž přihlásíte do svého účtu. Po přihlášení do účtu probíhá skenování blockchainu přes privátní klíč, který dokáže rozpoznat, které transakce jsou určené pro vás a které ne. Do budoucna se chystá implementace I2P sítě, což by mělo skrýt také vaši IP adresu. V takovém případě už by nebylo možné dohledat ani to, že systém Monero používáte.

Monero: Vývoj ceny (graf)

Jak používat graf Monero?

Graf zobrazuje vývoj XMR za vybrané období, které můžete měnit v levém dolním okraji. V pravém dolním okraji se nastavuje zobrazení svislé osy: klasické (auto), logaritmické (log) nebo procentuální (%).

Na horní liště najdete pokročilé nástroje, pomocí kterých se mění styl zobrazení grafu (čárový, svíčkový nebo sloupcový). Změnit můžete také časový interval mezi jednotlivými body/svíčkami v grafu. K dispozici je rozsah 1 minuta (1m) až 1 měsíc (M).

Pomocí symbolu plus v kroužku (⊕) můžete srovnat Monero s jiným instrumentem. Přes tlačítko fx do grafu vložíte technické indikátory.

Historické milníky kryptoměny

Monero vzniklo v dubnu 2014 z kryptoměny Bytecoin, který podle vývojářů Monera nebyl dostatečně transparentní. Není se čemu divit, protože 82% všech Bytecoinů si jeho tvůrci před-těžili (vytvořili je ještě před spuštěním sítě). Na vývoji Monera se podílelo 7 programátorů. Originálně byla měna spuštěna pod názvem BitMonero, nicméně brzy se název zkrátil na pouhé  Monero (= mince, z jazyka Esperanto). Současně došlo ke změně některých parametrů: doba těžby bloku byla zkrácena na polovinu (ze 120 sekund na 60 sekund) a odměna za vytěžení bloku byla snížena na polovinu. Později se doba těžby vrátila na původních 120 sekund a odměna se zdvojnásobila.

Vývoj ceny Monero - graf

Vývoj ceny Monero – graf

Po uvedení na trh (jaro 2014) vyhnali spekulanti hodnotu XMR na několik dolarů. Upadající zájem o měnu ovšem způsobil postupný pád. Trvalo několik měsíců, než se cena stabilizovala na kurzu 0.5 USD/XMR.  Během následujícího roku a půl se hodnota XMR pohybovala mezi 0,2 a 1 dolarem.  Bod zlomu nastal v srpnu 2016, kdy kurz začal výrazně růst. Přispěl k tomu například server AlphaBay, kde se obchoduje s kradenými a nelegálními zbožím, který v té době začal Monero přijímat.

Během roku 2016 vzrostla hodnota Monera téměř třicetkrát (konkrétně o 2760 %). Jen pro srovnání, Bitocin v téže roce zhodnotil „jen“ o 119 %. Růst XMR pokračoval i v roce 2017. Na konci května společnost přiznala, že v systému musela opravit velkou chybu, která umožňovala vytvářet takřka neomezený počet mincí. Na to trh reagoval poklesem z necelých 60 USD na 30 USD. Kurz se ovšem velmi rychle vrátil na původní hodnotu a nyní pokračuje v růstu.

Monero těžba (mining)

O potvrzování a ověřování transakcí se starají těžaři. To jsou uživatelé, kteří mají ve svém počítači speciální program napojený na síť Monero. V principu jde o to, že program vezme všechny záznamy o transakcích a snaží se je pomocí speciální hashovací funkce převést do miniatury. Výsledkem je krátká „šifra“ (hash). Výsledný hash musí splňovat určitá kritéria a je obtížné jej najít. Počítače využívají metodu „pokus-omyl“, takže dosazují různé kombinace a ověřují, jestli se náhodou nejedná o správné řešení. Zatímco najít správné řešení je totiž složité, ověřit jeho správnost je rychlé a snadné.

Jak tedy celý proces těžby Monera funguje? Počítač vezme poslední verzi blockchainu, respektive jeho hash. Současně vezme nejnovější transakce zaznamenané v síti, ověří je a vytvoří z nich nový blok. Pomocí hashovaní funkce se k původnímu blockchainu snaží přidat nejnovější blok tak, aby výsledný hash splňoval požadovaná kritéria.

Monero těžba - princip miningu kryptoměny

Monero těžba – princip miningu kryptoměny

Těžař, jehož počítač vyřeší úlohu jako první, získá odměnu (aktuálně asi 6 XMR). Vyřešený blok se zaúčtuje a celý blockchain se aktualizuje. Ostatní těžaři mají smůlu a musí začít znova, s novými transakcemi. Systém těžaře odměňuje, protože propůjčují výkon svých počítačů ve prospěch celé sítě. Bez těžařů by síť přestala fungovat a měna by ztratila veškerou hodnotu.

Proč být součástí poolu?

Těžařem se může stát každý. Těžba probíhá pomocí procesorů (CPU) nebo grafických karet (GPU). Výhodou je, že je Monero zatím odolné vůči výkonnějším ASIC čipům. Pokud by ASIC čipy bylo možné používat, těžaři s GPU a CPU by byli značně znevýhodnění. Čím výkonnější hardware máte, tím větší jsou i vaše šance na vytěžení bloku. Těžit jako jednotlivec se ale moc nevyplatí a proto vznikají skupiny těžařů – pooly. Těžaři v poolech pracují na jednom bloku společně a případnou odměnu si rozdělují podle toho, jakým dílem přispěli k celkovému výkonu poolu. Za účast v poolech se sice často platí poplatky, ale těžaři, kteří nedisponují vysokým výkonem, nemusí na odměnu čekat tak dlouho.

NÁKUP: Jak a kde koupit Monero

Softwarové peněženky dle platforem

Softwarové peněženky dle platforem

Měnu můžete pořídit v online směnárnách (např. Coinmate), popřípadě ji získáte těžením. K uchování nakoupených coinů se zatím mnoho možností nenabízí. Existuje buď peněženky ke stažení do počítače nebo webové peněženky (MyMonero). K dostání jsou také peněženky pro chytré mobilní telefony, nicméně ty nejsou důvěryhodné a jejich používání se nedoporučuje. Při vytvoření peněženky získáte privátní klíč, který nesmíte ztratit. Bez něho se totiž k penězům nedostanete.

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

V roce 2013 byla vykradena české peněženka BitCash

Hardwarové peněženky (Ledger Nano S, Trezor, atd.) pro Monero zatím nenajdete, což by se mělo v budoucnu změnit. Nakoupené coiny si můžete uložit také v online směnárnách (Poloniex,  Bitfinex, Kraken, Livecoin…), u kterých ale musíte počítat s rizikem kybernetických krádeží (viz MtGox).

Měna je dělitelná na 12 desetinných míst, takže nejmenší částkou síti je pikonero (1×10-12 XMR). Počet XMR není omezený. Během 8 let (do května 2022) se má vytěžit celkem 18,4 milionů XMR. Během těchto osmi let se bude odměna za vytěžený blok postupně snižovat. Snižování odměn je plynulé, nikoliv skokové jako například u bitcoinu, kde se odměny jednou za čas půlí. Po dosažení limitu (18,4 mil. XMR) bude do systému přibývat konstantní částka 0,6 coinu/2 minuty. Navždy.  Monero je tedy inflační měna, nicméně míra inflace je jasně daná a je relativně nízká.

Kde koupit/prodat Monero? Obchodovat jej lze například u brokera Plus500

Kde koupit/prodat Monero? Obchodovat jej lze například u brokera Plus500

V minulosti se bohužel již několikrát stalo, že došlo k hacknutí online peněženek či burz a klienti tak o své peníze přišli. Za pomocí online brokerů ovšem můžete do Monera investovat, aniž byste kryptoměnu reálně drželi a riskovali tak, že vám bude ukradena. Spekulovat na růst nebo pokles ceny Monera umožňují například brokeři Plus500 a eToro. Oba brokeři nabízí bezplatný testovací účet, na kterém si mohou zájemci obchodování nezávazně a bez rizika vyzkoušet.

Kde obchodovat kryptoměny?
Přehled ověřených CFD brokerů, kteří umožňují obchodování s kryptoměnami:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Počet kryptoměn
10+
Minimální vklad
0 Kč ($0)
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF a CFD
  • Nízké nebo nulové poplatky
  • Zlomkové akcie (investice od €1)
  • Podporuje češtinu a platby v CZK
  • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
  • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Počet kryptoměn
80+
Minimální vklad
$100
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
  • Reálné akcie a ETF bez poplatků
  • Zlomkové akcie (investice od $10)
  • Kopírování ostatních obchodníků
  • Čeština není kompletní
  • Účet je vedený v dolarech
  • Nepodporuje výběry v CZK
  • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
51% maloobchodních účtů CFD ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR, USD…
Počet kryptoměn
30+
Minimální vklad
1 Kč
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

  • Licencovaný broker
  • Klasické akcie bez poplatků
  • Zlomkové akcie
  • Klasické akcie i pákové produkty
  • Podporuje češtinu a CZK
  • Nenabízí české akcie
  • Smluvní dokumenty v angličtině
Recenze
Služba CFD. 78% ztrácí peníze

Kurz Monero

Kryptoměna Kód Kurz v USD Cena v CZK Tržní kap.
Monero XMR 119.05 USD 2822.6755 Kč 2,110,000,000 $

Aktualizace: 20.04. 2024 10:04
Monero kurz

Monero kurz

Kurz měny Monero (XMR) se udává obvykle vůči americkému dolaru (USD). Setkáte se ale také s kurzem vůči euru (EUR) nebo vůči konkurenčním digitálním měnám (BTC). Cena Monera se může lišit v závislosti na tom, kdo daný cenový údaj poskytuje. Každá burza nebo směnárna totiž udává nepatrně odlišnou hodnotu. Na našem webu naleznete také kurz v českých korunách (CZK).

Kalkulačka XMR/CZK/USD/BTC/EUR (převodník)

Níže naleznete kalkulačku (resp. převodník), který můžete použít pro konverzi kurzu mezi následujícími měnovými páry – XMR/CZK, XMR/USD, XMR/BTC a XMR/EUR. Převodní kurzy jsou aktuální – jejich aktualizace probíhá každou minutu.

Prognóza pro Monero: Výhled a predikce vývoje

Nástroj Technical analysis od TradingView analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast předpovídá růst ceny Monera (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem ceny (Sell). Tyto informace lze použít jako základ pro prognózu a predikci vývoje kryptoměny Monero na zvolené období.

Rizika a nevýhody

Stejně jako u ostatních kryptoměn, ani u Monera není hodnota měny ničím podložena a je ryze spekulativní. Závisí tedy jen na nabídce a poptávce. Významnou část poptávky u kryptoměn tvoří tzv. dark web, kam spadá například obchod s drogami atd. Vzhledem k tomu, že Monero vzniklo za účelem vytvoření plně anonymní platební sítě, je pro černý trh jako stvořené. Kontroverzní využívání měny není ale jediným terčem kritiky.

Srovnání s Bitcoinem

Srovnání s Bitcoinem

Osud projektu Monero je pouze v rukou vývojářů, což rozhodně není správným příkladem decentralizace. Možná i proto Monero často podstupuje tzv. hard-forky (výrazné změny a zásahy do systému), což by například u Bitcoinu bylo nemyslitelné. Dělat v systému změny a implementovat nové prvky je navíc poměrně obtížné, takže vývoj je komplikovaný a problematický. Kritizované bývá i centralizované těžení, protože na těžbě Monera se výrazně podílejí jen 4 největší pooly.

Všechny procesy, které zaručují vysoký stupeň anonymity, mají jednu nevýhodu. Kvůli nim jsou transakce velké (větší objem dat). Bloky jsou sice adaptabilní s takřka neomezenou velikostí, ale pro síť to znamená jen zátěž. Monero také musí bojovat s nízkým odbytem (likviditou). Ačkoliv se totiž jedná o celosvětovou měnu, která umožňuje rychlé a levné platby, tak ji zatím používá jen málo lidí.

Vývoj zájmu o kryptoměnu (online graf)

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o kryptoměnu Monero průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu o kryptoměnu XMR za uplynulých 12 měsíců.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

XMR – související kryptoměny

Diskuze, zkušenosti

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář