KAKAO Cena, online graf, aktuální a historický vývoj kurzu kakaa, predikce

Kakao cena

12238

USD
Kurz v CZK

290162.98

CZK
Změna 24H

8.57%


USD

Kakao je tmavý prášek extrémně hořké chuti, který se získává z kakaových bobů. Využívá se především v potravinářství jako základní surovina pro výrobu čokolády. Kakaové boby se získávají z plodů kakaovníků, které se pěstují na malých farmách v rovníkových oblastech. Pro export mnoha rozvojových zemí je kakao nepostradatelným artiklem. Pěstování a zpracování kakaa navíc poskytuje živobytí asi 50 milionům lidem.

Kakao (respektive kakaové boby) jsou vysoce žádaný zemědělský produkt, který se obchoduje na komoditních burzách po celém světě. O rostoucí popularitě kakaa vypovídá i to, že za posledních 30 let vzrostla poptávka dvojnásobně. Co stojí za rostoucí poptávkou a jaké faktory ovlivňují cenu kakaa?

Kakao a jeho původ

Pěstování kakao - kakaovník

Pěstování kakao – kakaovník

Kakaovníky jsou stále zelené stromy pocházející z oblasti Jižní Ameriky, které mohou dorůstat výšky 8 metrů. Do Střední Ameriky se dostali uměle zásahem Mayské civilizace. Název kakao je odvozen od původního označení cacauatl, který se rozšířil z oblasti dnešního Mexika.

Kakao bylo vždy významnou a ceněnou komoditou. V Aztécké říši byly kakaové boby používané i jako forma platidla. Některé zdroje uvádějí, že kakaový bob měl hodnotu rajčete a například za tři boby bylo možné koupit králíka. Není bez zajímavosti, že služby lehkých žen vyšly údajně na 100 kakaových bobů.

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Pěstování komodity

Kakaové boby

Kakaové boby

Pěstování kakaa je manuálně a časově náročná práce. Plody kvetou a dozrávají prakticky během celého roku, takže vyžadují pravidelnou sklizeň. Ta se provádí pomocí mačety či železné tyče, kterou se lusky (plody) shazují dolů z kakaovníků. V jednom lusku je 20 až 30 bobů a k získání 1 kilogramu kakaa je potřeba celoroční úroda z jednoho kakaovníku (asi 40 lusků). Kakaové boby se před exportem fermentují, suší a čistí.

Kakaovníky rostou pouze v úzkém geografickém pásu v oblasti rovníku. K růstu jsou zapotřebí specifické podmínky, především horko (20 až 30 °C) a vlhko. Právě proto přibližně 70 % kakaa pochází ze zemí západní Afriky. Právě zde najdete největší vývozce kakaa: Ghanu a Pobřeží slonoviny. Tyto dvě země pokrývají více než 50 % celosvětové produkce. Po nich následuje Nigérie a Kamerun. Kromě západní Afriky jsou významnými vývozci také země v Latinské Americe a Oceánii. Jmenovitě Indonésie, Brazílie a Ekvádor.

Druhy kakaa

Druhy

Druhy

Nejznámější druhy kakaovníků jsou Criollo a Forastero. Typ Criollo je méně odolný vůči nepřízni počasí, chorobám a škůdcům. To se zákonitě projevuje nižší úrodou. Kakao z tohoto typu kakaovníku, který je obecně považován za ušlechtilejší, představuje asi jen 10 % celosvětové úrody. Dalšími 10 % se na produkci podílí varianta Trinitario, která vznikla šlechtěním a křížením dvou zmiňovaných odrůd.

Poptávka a využití

Využití komodity

Využití komodity

Poptávka po kakau z dlouhodobého hlediska roste. A to už od roku 1910. S poptávkou ovšem roste i produkce, což je patrné ze statistických údajů. Roční produkce i spotřeba kakaa se v posledních letech pohybuje kolem 4 milionů tun. V sezóně 1983-1984 přitom produkce dosahovala sotva 1,5 milionu tun.

Kakao se využívá výhradně v potravinářském průmyslu, kde je základní surovinou pro výrobu čokolády.  Populární je také kakaový nápoj (obecně označovaný jako kakao), který je tvořen mlékem, kakaem a cukrem. Právě cukr, který dodává kakaovým produktům sladkou chuť, je ale ve větší míře škodlivý. Samotné kakao je pro lidský organismus prospěšné, jelikož je bohaté na hořčík, vápník, draslík a železo. Kakao najdete mimochodem i v některých kosmetických produktech.

Byť se to o kakau příliš neví, tak jeho čistá nadrcená forma se využívá i jako droga. Tato droga, která se údajně rozšířila z Berlína, se nejčastěji šňupe. Existuje ovšem i v podobě tablet nebo jako nápoj. Díky vysokému obsahu hořčíku kakao uvolňuje svaly, dodává energii a způsobuje vyplavení hormonu štěstí (endorfinu). Příznivci této netradiční drogy navíc vyzdvihují skutečnost, že je zcela legální.

Obchodování s kakaem na burze

Futures kontrakt je smlouva o budoucím odběru nebo dodání určitého množství určité komodity. V případě kakaa připadá na 1 kontrakt 10 tun kakaa. Nákup nebo prodej kontraktu se využívá k zajištění současné ceny kakaa pro budoucí transakce. Dnes například můžete koupit kontrakt, který bude exspirovat až za dva roky. Pokud za tyto dva roky cena kakaa vzroste, tak pak můžete kontrakt prodat se ziskem.

Alternativou k futures kontraktům jsou tzv. CFD kontrakty. CFD využívají spekulanti, kteří chtějí vydělávat na růstu nebo poklesu ceny kakaa, ale nechtějí nakupovat skutečné futures kontrakty. CFD koupíte a prodáte přes internetové platformy brokerských společností vždy za aktuální cenu kakaa. Při obchodování s CFD se často využívá finanční páka, která znásobí zisky, ale i případné ztráty.

Přehled ověřených CFD brokerů, u kterých lze obchodovat komodity:
ZPŮSOB ŘAZENÍ
1

XTB

Broker roku
95
Měna účtu
CZK, USD, EUR
Minimální vklad
0 Kč ($0)
CFD v nabídce
2 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Nízké nebo nulové poplatky
 • Zlomkové akcie (investice od €1)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Poplatek za výběry pod 3 000 Kč
 • Vyšší zdanění českých dividend
Recenze
Vyzkoušet XTB
4000+ našich čtenářů si vybralo XTB
Služba CFD. 76% ztrácí peníze
2

eToro

90
Měna účtu
USD
Minimální vklad
$100
CFD v nabídce
5 000+
Čeština
Částečně
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF, krypto a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od $10)
 • Kopírování ostatních obchodníků
 • Čeština není kompletní
 • Účet je vedený v dolarech
 • Nepodporuje výběry v CZK
 • Složité výběry kryptoměn
Recenze
Vyzkoušet eToro
2000+ našich čtenářů si vybralo eToro
Služba CFD. 51% ztrácí peníze
Měna účtu
CZK, EUR
Minimální vklad
30 Kč (€1)
CFD v nabídce
9 000+
Čeština
ANO
Demo účet
ANO

Výhody / nevýhody

 • Licencovaný broker
 • Nabízí akcie, ETF a CFD
 • Reálné akcie a ETF bez poplatků
 • Zlomkové akcie (investice od 25 Kč)
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Vyšší swapy u některých CFDs
 • Nenabízí české akcie
 • Akcie nelze převést k jinému brokerovi
Recenze
Služba CFD. 68% ztrácí peníze

Technická analýza – výhled

Technická analýza je metoda, pomocí které se obchodníci snaží odhadnout budoucí vývoj ceny. Metoda je založena na posuzování cenového grafu a technických indikátorů. Základní analýzu pro kakao poskytuje například nástroj technické analýzy od TradingView.

Nástroj v reálném čase analyzuje desítky indikátorů včetně klouzavých průměrů, oscilátorů a pivotů. Pomocí nich se vypočítá výsledná prognóza pro zvolený časový rámec, který můžete měnit v rozsahu 1 minuta až 1 měsíc. Očekávaný vývoj ukazuje ručička indikátoru, přičemž modrá oblast predikuje růst ceny (Buy), zatímco červená zóna varuje před možným propadem (Sell).

Kakao a jeho cena (kurz)

Komodita Cena Kurz v CZK Změna
Kakao 12238 USD 290162.98 CZK 8.57%

Aktualizace: 20. 4. 2024
Co ovlivňuje cenu kakaa
Kakao - historický vývoj ceny

Kakao – historický vývoj ceny

Na ceně kakaa se podepisuje řada faktorů. Mezi zásadní faktory patří počasí v oblastech pěstování kakaovníků a klimatické změny. Chladné počasí je pro úrodu kakaa velkým rizikem a teploty pod 15°C mohou způsobit uhynutí kakaovníků. Srážky by zase neměly přesáhnout 2000 milimetrů ročně. Většina kakaa se navíc pěstuje v politicky nestabilních zemích, takže velký vliv má také geopolitická situace. Právě nepokoje a nepřízeň počasí například vyhnaly cenu kakaa v roce 2016 na 3500 USD za tunu.

Současné světové produkci dominuje jen několik málo společností v čele s Barry Callebaut, Cargill a Archer Daniels Midland Company. V neposlední řadě se na ceně kakaa podepisuje také globální ekonomická situace, americký dolar a ostatní komodity.

Kakao – aktuální online graf

U 77% účtů retailových investorů došlo ke vzniku finanční ztráty.

Kakao je žádanou surovinou, která se obchoduje na komoditních burzách přes futures kontrakty, stejně jako například kukuřice, pšenice nebo bavlna. Do kategorie komodit ovšem patří i kovy, drahé kovy nebo energetické komodity v čele s ropou a zemním plynem.

Cena kakaa se udává v amerických dolarech za metrickou tunu. Vývoj ceny i současný stav můžete sledovat v cenovém grafu. U grafu na této stránce můžete měnit parametry a nastavení. V panelu nad grafem lze změnit styl grafu (sloupcový, svíčkový nebo čárový) a časový interval mezi jednotlivými body v grafu (M jsou minuty, H hodiny). Ovládací panel obsahuje i nástroj pro srovnání ceny kakaa s ostatními komoditami nebo funkci pro vkládání analytických indikátorů.

Vývoj zájmu o komoditu

Prostřednictvím specializované služby Google Trends lze sledovat vývoj zájmu o tuto komoditu v průběhu času. Na online grafu níže je zobrazen trend celosvětového zájmu za uplynulých 12 měsíců.

Základní informace

Komodita Kakao
Název kontraktu Cocoa futures
Symbol kontraktu CC
Jednotka Metrická tuna (1000 kg)
Měna USD
Burzovní cena USD za tunu
Velikost 1 kontraktu 10 tun
burza NYCC, ICE
Minimální cenový pohyb (velikost ticku) 1 USD/tuna; 10 USD/kontrakt
Expirační měsíce březen, květen, červenec, září, prosinec
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Upozornění: CFD (rozdílové smlouvy) jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku finanční ztráty. U 68 - 89% účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak CFD fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Související komodity

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář