Publikováno 5. 7. 2024

Recenze DASE Zkušenosti s krypto burzou, poplatky, bezpečnost

Hodnocení:
80%
Hledáte nejlepší kryptoburzu?
SROVNÁNÍ BURZ A SMĚNÁREN

Zakladatelé populární směnárny Anycoin spustili další ambiciózní projekt – kryptoměnovou burzu DASE. Ta by měla nabídnout snadné a levné obchodování kryptoměn v souladu s nadcházející regulací MiCA. Jaká je ale realita? Je obchodování přes DASE opravdu výhodné? Nejen to zjistíte v této recenzi DASE!

Recenze DASE ve zkratce

DASE je nová kryptoměnová burza, která umožňuje nákup nebo prodej kryptoměn za CZK nebo EUR. Burza funguje od června 2024 a za jejím vznikem stojí brněnská společnost MP Developers – provozovatel populární kryptoměnové směnárny Anycoin.

DASE podporuje 10 kryptoměn, mezi kterými nechybí Bitcoin, Ethereum, Litecoin nebo Solana. Všechny kryptoměny lze obchodovat proti CZK nebo EUR. Minimální velikost objednávky se pohybuje kolem stokoruny.

Kryptoměnová burza DASE

Kryptoměnová burza DASE

Objednávky lze zadávat dvěma způsoby – přes zjednodušenou platformu (záložka Nákup/Prodej) nebo přes burzovní platformu (záložka Obchodovat). Abyste ovšem mohli začít obchodovat, musíte se nejprve zaregistrovat a ověřit svoji totožnost.

A jaké jsou poplatky? Minimálně první 3 měsíce (tedy do září 2024) si burza nebude účtovat žádné komisní poplatky za zprostředkování obchodu. Do nákladů se tedy promítne pouze tržní spread.

Výhody

 • Česká burza od známé společnosti
 • Jednoduché a přehledné
 • Podporuje češtinu a platby v CZK
 • Aktuálně nulové poplatky

Nevýhody

 • Vyžaduje ověření totožnosti
 • Pouze bankovní převod
 • Projekt v pilotní fázi

Hodnocení DASE: 80%

Základní informace o DASE

Název DASE (Digital Asset Exchange)
Provozovatel MP Developers s. r. o. (Brno, Česko)
Rok založení 2024
Čeština ANO
Fiat měny 2 (CZK, EUR)
Kryptoměny 10 (BTC, ETH, LTC, SOL, AVAX, ATOM, MATIC, ADA, XRP, DOT)
Platební metody bankovní převod v CZK (domácí platba)
SEPA platba v EUR
kryptoměny
Podporované funkce Nákup krypto za CZK nebo EUR
Prodej krypto za CZK nebo EUR
Nákup bez registrace Ne
Ukládání kryptoměn Ano
Obchodní limity Minimální obchod – cca 100 Kč
Minimální vklad (fiat) – neuvádí
Maximální výběr (fiat) – neuvádí
Poplatky za obchodování → srovnat s konkurencí
za výběr kryptoměn
Speciální služby a funkce

Jak funguje DASE

DASE je česká kryptoměnová burza, která umožňuje obchodování kryptoměn. Aktuálně burza podporuje 10 kryptoměn: BTC, ETH, LTC, SOL, AVAX, ATOM, MATIC, ADA, XRP a DOT.

Všechny kryptoměny lze obchodovat proti CZK nebo EUR, takže dohromady platforma obsahuje 20 měnových párů. To je ale jen začátek, protože DASE plánuje nabídku postupně rozšiřovat.

 daseBinanceSimplecoinCoinmate
Směna dvou kryptoměn-
Nákup krypto za fiat
Prodej krypto za fiat
Ukládání kryptoměn
Nákup bez registrace---
Obchodování s pákou---
 Recenze BinanceRecenze SimplecoinRecenze Coinmate

Registrace a ověření totožnosti

Abyste mohli obchodovat přes platformu DASE, musíte si nejprve vytvořit obchodní účet. Samotná registrace ale nestačí. Burza vyžaduje také ověření totožnosti, které má 3 úrovně:

Ověření 1. úrovně (povinné) – Uživatel do systému nahraje kopie dvou dokladů totožnosti a jedno selfíčko. Po ověření získáte souhrnný limit 250 000 Kč pro vklady peněz. Pokud by vám limit nestačil, můžete jej navýšit ověřením 2. a 3. úrovně.

Ověření 2. úrovně (volitelné) – Uživatel vyplní, odkud pochází jeho finanční prostředky.

Ověření 3. úrovně (volitelné) –  Uživatel doloží zdroj finančních prostředků. Využít lze například daňové přiznání (peníze z podnikání), výplatní pásky (peníze ze zaměstnání), kupní smlouvy (peníze z prodeje nemovitosti) a podobně. Zkrátka jakýkoliv doklad o původu vašich peněz.

Jakmile burza váš účet schválí, můžete na něj vložit peníze a začít obchodovat.

Vklady a výběry

Vklady a výběry peněz se provádí bankovním převodem. Burza podporuje platby v korunách nebo SEPA platby v eurech (SEPA).

Dobrou zprávou je, že sběrný účet burzy je vedený u české společnosti (Spořitelní družstvo NEY), takže převody korun se realizují jako levné domácí platby. Zpracování plateb ale zabere déle (obvykle 1 pracovní den), protože NEY nepodporuje okamžité platby.

Vkládat a vybírat můžete také kryptoměny.

Obchodování přes DASE

Objednávky lze zadávat dvěma způsoby: přes zjednodušenou platformu (záložka Nákup/prodej) nebo přes standardní burzovní platformu (záložka Obchod). Poplatky a směnné kurzy jsou v obou případech stejné, liší se pouze uživatelské rozhraní.

Obě platformy podporují 2 typy objednávek: tržní (Market) nebo limitní (Limit).

 • Tržní objednávka – Objednávka se zrealizuje ihned po odeslání za aktuální cenu. Prioritou je uskutečnit obchod ihned bez ohledu na cenu.
 • Limitní objednávka – Uživatel specifikuje cenu, za kterou chce nákup nebo prodej uskutečnit. Objednávka (nebo její část) se zrealizuje až ve chvíli, kdy cena kryptoměny vzroste nebo klesne na požadovanou úroveň.

Pokyn přes zjednodušenou platformu

Obchodování přes záložku Nákup/prodej je opravdu snadné. Stačí vybrat typ objednávky, kryptoměnu, množství a zvolit způsob platby.

Formulář pro zjednodušený nákup nebo prodej kryptoměn

Formulář pro zjednodušený nákup nebo prodej kryptoměn

Objednávku uhradíte bankovním převodem nebo pomocí prostředků, které máte na svém účtu DASE.

Pokud na svém DASE účtu nemáte dostatek peněz, musíte zvolit platbu bankovním převodem. Vyřízení takové objednávky ovšem potrvá déle, protože burza nejprve čeká na připsání platby. Pokud by mezitím došlo ke zhoršení tržních podmínek, burza vám nabídne 2 možnosti: zrealizovat objednávku za novou cenu nebo zcela objednávku zrušit.

Pokyn přes burzovní platformu

Burzovní platforma DASE je opravdu jednoduchá, ale obsahuje pouze základní nástroje a funkce (graf s indikátory, kniha objednávek a 2 typy příkazů).

Platforma DASE

Platforma DASE

K obchodování lze využít pouze ty prostředky, které máte uložené na svém účtu DASE. Abyste tedy mohli začít obchodovat, musíte nejprve na svůj účet vložit peníze (CZK, EUR) nebo kryptoměny.

Uložení kryptoměn

Zakoupené kryptoměny se ukládají přímo na účet DASE, odkud je můžete kdykoliv vybrat na externí kryptoměnovou peněženku. Stejně tak ale můžete zakoupené kryptoměny nechat na burze a později je prodat.

TIP

Ukládání kryptoměn na burzovním účtu je rizikové, protože burza může vaše kryptoměny ztratit, zablokovat nebo zpronevěřit. Pokud chcete mít plnou kontrolu nad svými kryptoměnami a nechcete spoléhat na cizího správce, uložte si kryptoměny na vlastní krypto peněženku.

Poplatky u DASE

Poplatky u DASE jsou nízké a transparentní.

DASE si účtuje pouze poplatek za výběry kryptoměn , které slouží k pokrytí transakčních nákladů. Poplatek za obchodování si burza neúčtuje, takže jediným nákladem při nákupu nebo prodeji kryptoměn je tržní spread. Tato akce platí ale jen dočasně.

Poplatky za obchodování

 • Poplatek burzy – Kryptoměnové burzy si standardně účtují poplatek za každý zrealizovaný obchod (tzv. komisní poplatek). DASE si ovšem v rámci pilotního provozu žádné komisní poplatky účtovat nebude. Akce s nulovými poplatky potrvá minimálně do září 2024.
 • Tržní spread – Do celkových nákladů se promítne také spread, což je rozdíl nákupní a prodejní ceny dané kryptoměny. Spread ukazuje, kolik peněz ztratíte za oboustranný obchod (nákup + prodej) kvůli směnným kurzům. Spready u DASE jsou tržní (bez přirážky burzy) a jejich velikost závisí na likviditě trhu.

  V průběhu našeho testování byly spready relativně nízké (od 0.1 %), ale také poměrně nestabilní. Například spread u měnového páru BTC/CZK kolísal v rozmezí 0.1 až 0.8 %. U méně populárních měnových párů se spready pohybovaly od 1 do 2 %.

Ostatní poplatky

 • Poplatek za výběry kryptoměn – Pokud vybíráte kryptoměny z burzovního účtu na externí peněženku, burza si naúčtuje malý poplatek. Tento poplatek slouží k pokrytí transakčních nákladů v dané kryptoměnové síti. Velikost poplatku bývá obvykle několik desítek korun, ale při větším vytížení sítě se mohou transakční poplatky zvyšovat.

  Vklady kryptoměny jsou zdarma, respektive transakční poplatky uhradíte sami při odesílání kryptoměn. Tyto poplatky ale platíte těžařům za zpracování transakce, nikoliv burze DASE.

  Vklady a výběry bankovním převodem jsou zdarma.

Srovnání poplatků

Vyplatí se obchodovat přes burzu DASE nebo je výhodnější obchodovat u konkurence? Abychom to zjistili, srovnali jsme celkové náklady za nákup nebo prodej BTC.

Celkové náklady počítáme jako poplatek burzy + polovina spreadu (BTC/EUR). Spready jsou ovšem variabilní a jejich velikost závisí na likviditě trhu. Uvedené hodnoty jsou tedy pouze orientační a mohou se měnit.

 daseBinanceSimplecoinCoinmate
Rychlý nákup (karta) ?
Nelze
2.2 %
Nelze
3.4 %
Rychlý nákup (převod) ?
0.1 %
0.2 %2.5 %1.5 %
Nákup přes burzu ?
0.1 %
0.1 %
Nelze
0.5 %
Poplatky ze dne 2.7.2024, výše
poplatku se může měnit.
 Recenze BinanceRecenze SimplecoinRecenze Coinmate
Poplatky ze dne 2.7.2024, výše poplatku se může měnit.

DASE – Návod od A do Z

Registrace účtu a verifikace

Abyste mohli využívat služby DASE, musíte si nejprve vytvořit obchodní účet a ověřit svoji totožnost. Celý proces probíhá online a zabere přibližně 10 minut:

Návod Otevření účtu krok za krokem

 1. Registrace – Klikněte na tlačítko Zaregistruje se a vyplňte email + libovolné heslo. Jakmile registraci potvrdíte a odsouhlasíte obchodní podmínky, získáte přístup do klientské zóny.
 2. Návod

  Návod

 3. Základní údaje – Abyste mohli začít obchodovat, musíte vybrat účel obchodování a zdroj vašich financí. Burza vám rovnou umožní provést ověření 2. úrovně (uvedete zdroj finančních prostředků) a ověření 3. úrovně (doložíte zdroj finančních prostředků).
 4. Návod

  Návod

 5. Ověření totožnosti (KYC) Nezbytným krokem je také ověření totožnosti, které proběhne přes mobilní telefon (tlačítko Zahájit ověření totožnostiZískejte zabezpečený odkaz). Mobilem podle instrukcí nafotíte 2 doklady totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas nebo kartičku pojištěnce) a jedno selfíčko s dokladem totožnosti.
 6. Návod

  Návod

  Ověření totožnosti vyžadují všechny kryptoměnové burzy a směnárny. Tuto povinnost jim ukládá AML zákon, který bojuje proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

 7. Ověřovací platba – Nakonec provedete aktivační platbu z vašeho bankovního účtu na účet DASE.
 8. Schválení účtu – Nyní musíte vyčkat, až burza vaše údaje zkontroluje a schválí. Ověření účtu trvá přibližně 1 pracovní den od obdržení dokumentů.

Obchodování přes webovou platformu

Webová platforma DASE je opravdu intuitivní a jednoduchá, takže by neměla dělat problémy ani začátečníkům. Nákupy nebo prodeje lze realizovat pomocí 3 jednoduchých kroků:

Návod Obchodování krok za krokem

 1. Výběr měnového páru: Spusťte burzovní platformu (tlačítko Obchod) a vyberte měnový pár, který chcete obchodovat. Pokud jste například vložili koruny a chcete nakoupit BTC, zvolte měnový pár BTC/CZK.
 2. Výběr měnového páru na platformě DASE

  Výběr měnového páru na platformě DASE

 3. Vytvoření objednávky – V pravé části platformy se zobrazuje panel pro nastavení objednávky. Zde si vyberete požadovanou akci (Nákup / Prodej), typ objednávky (Market / Limit) a množství. Nakonec objednávku zkontrolujte a potvrďte.
 4. Platforma DASE

  Platforma DASE

  Pokud jste zvolili tržní objednávku (Market), objednávka se zrealizuje ihned za aktuální tržní cenu. Naproti tomu limitní objednávka (Limit) se zrealizuje až ve chvíli, kdy cena vzroste nebo klesne na vámi nastavenou úroveň (Limitní cena).

 5. Připsání kryptoměn – Jakmile se objednávka uskuteční, zakoupené kryptoměny se zobrazí na vašem účtu (záložka Stav účtu). Kryptoměny můžete ponechat na účtu a později prodat nebo převést na vlastní peněženku (záložka Výběr).

Zkušenosti s DASE

Burza DASE funguje krátce, takže na internetu nedohledáte prakticky žádné ohlasy ani recenze od uživatelů. Projekt je navíc v pilotní fázi, takže spousta funkcí a služeb se teprve připravuje (včetně mobilní aplikace).

Důvěryhodnost

Za projektem DASE stojí brněnská společnost MP Developers s.r.o., která má s poskytováním obdobných služeb bohaté zkušenosti. Společnost provozuje například populární směnárnu Anycoin, která dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější české směnárny kryptoměn.

Jelikož se jedná o českou společnost, kompletní podpora češtiny je samozřejmostí. DASE se ovšem netají svými ambicemi stát se jedničkou na evropském trhu a do budoucna chce podporovat všechny evropské jazyky a všechny evropské měny.

Bezpečnost

 • Zabezpečení obchodního účtu – Účty klientů jsou chráněné heslem. V nastavení účtu lze aktivovat také 2FA neboli dvoufázové ověřování (sekce ÚčetPovolit dvoufaktorové ověřování). Pro 2FA ověřování lze použít Google Authenticator, Authy, nebo jakoukoliv jinou aplikaci dle vašeho výběru.
 • Uložení kryptoměn – DASE uvádí, že kryptoměny klientů jsou „bezpečně uloženy ve specializovaných institucích, kde jsou chráněny před hackery nebo krádeží“. Podrobnější informace – například jména oněch institucí – burza bohužel neuvádí.
 • Uložení peněz – Peníze klientů se ukládají na bankovní účty, která má poskytovatel zřízené výhradně k tomuto účelu. Majetek klientů se ukládá odděleně od majetku burzy a burza nemá oprávnění s penězi klientů manipulovat. Burza si ovšem vyhrazuje právo převést peníze klientů do EUR, pokud to bude nezbytné k zajištění likvidity.

Co klienti oceňují:

 • Snadné a intuitivní obchodování
 • Podporuje CZK a EUR
 • Česká zákaznická linka
 • Nízké poplatky

Co klienti kritizují:

 • Pomalejší platby (pouze bankovní převod)
 • Nepodporuje okamžité platby
 • Pilotní provoz (omezené funkce)

Shrnutí recenze DASE

Ačkoliv se projekt nachází v pilotní fázi, už nyní dokáže konkurovat známým kryptoměnovým burzám. Důvodem je především intuitivní platforma, kompletní podpora češtiny, možnost platit korunami a v neposlední řadě také nulové komisní poplatky. To je kombinace, kterou aktuálně žádná jiná burza nenabízí!

Přímým konkurentem DASE je aktuálně česká burza Coinmate, která stejně jako DASE nabízí obchodování vybraných kryptoměn za CZK nebo EUR. Obě burzy poskytují prakticky stejné služby, nicméně DASE má nižší poplatky a překvapivě také vyšší objemy obchodů, ačkoliv funguje sotva pár týdnů.

A nevýhody?

DASE funguje opravdu krátce a spousta funkcí není zatím k dispozici. A nejen to. Na webu DASE najdete jen základní informace o fungování burzy, ale třeba obchodní limity, limity pro výběry nebo výpis poplatků na webu chybí.

Máte zkušenosti s DASE? Zapojte se do diskuse pod článkem a podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři!

Populární krypto burzy a směnárny
Přehled nejlepších kryptoměnových burz a směnáren:
1

Binance

Nejoblíbenější krypto burza
95
Typ
Burza a směnárna
Dostupné kryptoměny
350+
Podporované měny
EUR, USD…
Minimální obchod
€10 / 0.0001 BTC
Čeština
Částečně

Výhody / nevýhody

 • Celosvětově největší burza
 • Pokročilé nástroje a funkce
 • Nízké poplatky
 • Vklady i výběry v EUR nebo CZK
 • Více než 300 kryptoměn
 • Čeština není kompletní
 • Omezené možnosti pro platby v CZK
 • Vyžaduje ověření totožnosti
Recenze
Vyzkoušet
4000+ našich čtenářů si vybralo Binance
Typ
Burza a směnárna
Dostupné kryptoměny
7
Podporované měny
CZK, EUR
Minimální obchod
50 Kč / 0.0001 BTC
Čeština
ANO

Výhody / nevýhody

 • Spolehlivá česká burza
 • Jednoduché a přehledné
 • Nízké poplatky
 • Nákup a prodej kryptoměn za CZK
 • Platby kartou nebo převodem
 • Vyžaduje ověření totožnosti
 • Poplatek 1.9 % za platbu kartou
Recenze
Vyzkoušet
2000+ našich čtenářů si vybralo Coinmate
Typ
Směnárna
Dostupné kryptoměny
9
Podporované měny
CZK, EUR
Minimální obchod
€50 (1200 Kč)
Čeština
ANO

Výhody / nevýhody

 • Spolehlivá česká směnárna
 • Jednoduché a přehledné
 • Nákup bez registrace
 • Nákup a prodej kryptoměn za CZK
 • Podporuje češtinu
 • Potřebujete vlastní krypto-peněženku
 • Nízké limity pro obchody bez registrace
 • Platby pouze bankovním převodem
Recenze
Vyzkoušet
1000+ našich čtenářů si vybralo Simplecoin
Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.
Nejedná se o finanční poradenství ani investiční doporučení. Investujte na základě vlastního průzkumu do produktů, kterým rozumíte. Kryptoměny jsou vysoce volatilní a rizikové. Investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Informace na screenshotech z platforem jsou pouze ilustrativní.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář