Aktualizováno

Recenze EDWARD Zkušenosti s investicí u Edward Invest, poplatky, diskuze

Hodnocení:
80%

V této recenzi se zaměříme na investiční platformu Edward, která klade důraz na individuální přístup k investorům, ale zároveň využívá automatickou správu portfolií. Pojďme zjistit, jak platforma Edward funguje, pro koho je určená a zda se investování přes Edwarda vyplatí!

Recenze Edward ve zkratce

Edward (Edward Invest) je česká investiční platforma pro finanční poradce, která funguje od roku 2020. Finanční poradci mohou přes platformu Edward budovat investiční portfolia svým klientům, a to velmi efektivně a jednoduše. Edward jim navíc přenechá část poplatků, které jejich klienti při investování zaplatí.

Princip je opravdu jednoduchý: Finanční poradce klientovi vytvoří účet a pomůže mu s výběrem investičního portfolia. K dispozici je 10 modelových portfolií, přičemž každý klient si zvolí 3 (pro krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle). Vložené peníze pak Edward automaticky zainvestuje. Platforma obstará také pravidelné rebalancování portfolia a zajištění měnového rizika.

Edward Invest

Edward Invest

Každé portfolio se skládá z několika ETF fondů, které se zaměřují na akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo komodity. Portfolia sestavuje a řídí investiční výbor Edwarda. Finanční poradci do řízení portfolií nezasahují, takže jejich rolí je spíše koučovat klienty a dohlížet na jejich investiční disciplínu.

Očekávané roční výnosy se pohybují od 1 % (nejméně rizikové portfolio) do 7.50 % (nejvíce rizikové portfolio). Nevýhodou jsou vyšší poplatky, zejména poplatek za vklad (až 5 %) nebo výkonnostní poplatek (až 25 %). Velikost poplatků ovšem stanoví finanční poradce, takže se mohou lišit. Více v následující části recenze.

Výhody

 • Jednoduché, rychlé, online
 • Pravidelné rebalancování portfolia
 • Podpora zkušeného finančního poradce
 • Podpora češtiny a platby v CZK

Nevýhody

 • Vysoké poplatky
 • Nelze sestavit vlastní portfolio
 • Nákupy a prodeje probíhají 1 týdně

Hodnocení Edward Invest: 80%

Základní informace o Edward Invest

Název Edward Invest
Provozovatel WOOD & Company Financial Services, a.s. (Česko, Praha)
Licence ČNB
Čeština Ano
Počet portfolií 10
Složení portfolií ETF (dluhopisové, akciové, komoditní, REITs), hotovost
Zpracovávání pokynů Jednou týdně (obvykle ve středu)
Rebalancování portfolia Ano (dle potřeby)
Zhodnocení cca 1.00 % – 7.50 % ročně
Měny 1 (CZK)
Zajištění proti měnovému riziku Ano
Minimální investice 1 000 CZK
Platební metody Bankovní převod
Poplatek za správu až 1.99 % p.a. → srovnat s investičními platformami
Další poplatky Ano

Co je Edward a jak funguje?

Edward je investiční platforma pro finanční poradce, která v sobě integruje celý proces práce s klientem i práce s portfoliem. Platforma většinu procesů automatizuje, takže umožňuje efektivní správu desítek klientských portfolií – a to s velmi nízkými náklady.

 • Role poradce – Poradce klientovi pomůže definovat jeho investiční cíle a zvolit investiční portfolio. Následně by měl dohlížet na to, aby klient dodržoval nastavený investiční plán. Rolí poradce je také zodpovídat případné dotazy a vzdělávat klienta v oblasti investic.
 • Role platformy Edward – Platforma Edward provádí všechny operace, které souvisí s budováním nebo úpravou investičního portfolia. A to zcela automaticky, podle nastaveného plánu. Edward tedy nakupuje a prodává cenné papíry, rebalancuje portfolio, zajišťuje měnové riziko a podobně.

Peníze klientů se investují do nízkonákladových ETF fondů, které se zaměřují na akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti.

Co je to ETF? ETF je typ investičního fondu, jehož podíly se obchodují na veřejné burze. Hlavní výhodou ETF je vysoká míra diverzifikace (každý fond obsahuje desítky až stovky akcií či dluhopisů) a nižší poplatky v porovnání s  podílovými fondy.

Investiční portfolia

Každému klientův se na účtu vytvoří 3 takzvané kyblíky: krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý. Na základě investičního dotazníků se potom ke každému kyblíku přiřadí jedno z deseti modelových portfolií.

Každý klient si tedy vybere 3 modelová portfolia, do kterých bude investovat:

Edward nabízí celkem 10 modelových portfolií s odlišnou tolerancí k riziku. Konzervativní portfolia dosahují nižších výnosů kolem 2 %, zatímco nejvíce riziková portfolia mají očekávaný výnos kolem 7 %.

Modelová portfolia se skládají z 11 investičních kategorií:

Složení modelových portfolií Edward Invest

Složení modelových portfolií Edward Invest

2 % z každého portfolia zůstávají jako neúročená hotovost. Tato hotovost funguje jako „zástava“ pro účely měnového zajištění nebo jako rezerva pro případné rebalancování.

Chcete-li v hotovosti držet větší část vložených peněz, existuje jednoduché řešení. Stačí si do 1. kyblíku (krátkodobý cíl) vybrat portfolio MP1, které tvoří pouze hotovost.

Struktura portfolia MP7

Struktura portfolia MP7

Sestavení vlastního portfolia Edward nenabízí. Stejně tak nelze rozhodovat, do kterého kyblíku se vklad zainvestuje. Toto rozhodnutí provede algoritmus na základě stanovených investičních cílů. Můžete si ovšem vytvořit více účtů s různými cíli a pak do nich posílat libovolné vklady.

Vklady a výběry

Investovat lze pravidelně i jednorázově, přičemž minimální investice je 1 000 korun. Vložené peníze se automaticky zainvestují, ale cca 0.25 až 1 % zůstane na peněžence pro úhradu poplatků. Nákup i prodej cenných papírů platforma provádí jednou týdně – zpravidla ve středu.

Vklady se realizují bankovním převodem na sběrný účet u Fio banky. Edward Invest přijímá vklady v korunách. Teoreticky lze vložit také eura, ale ta se hned převedou na koruny, takže zaplatíte malý poplatek za převod měny. Vklady v dolarech Edward nepodporuje.

Zainvestované peníze lze vybrat i před uplynutím investičního horizontu. Stačí požádat vašeho finančního poradce, který vám pošle žádost o výběr hotovosti k SMS podpisu. Peníze vám na účet dorazí do 10 pracovních dnů.

Očekávané výnosy

Očekávané výnosy se určují na základě historických výnosů z období 1.1.2010 až 30.4.2021. Musíme ovšem zdůraznit jednu věc: Historická výkonnost není zárukou budoucích výnosů, takže údaje jsou pouze orientační.

Modelové portfolio Název strategie Očekávaný průměrný roční výnos* Akceptovatelný pokles
MP1 Hotovostní 1.00 % 0 %
MP2 Krátkodobá 1.25 % 5 %
MP3 Opatrná 1.50 % 10 %
MP4 All Seasons 2.50 % 15 %
MP5 All Seasons plus 3.50 % 20 %
MP6 Opatrná růstová 4.50 % 25 %
MP7 Nobelova nadace 5.50 % 30 %
MP8 Růstová 6.50 % 40 %
MP9 Warren Buffet 7.00 % 50 %
MP10 Dobrodružná 7.50 % 60 %

*po odečtení předpokládaných nákladů na investování

Akceptovatelný pokles ukazuje, o kolik procent může hodnota portfolia poklesnou. Teoreticky může dojít i k vyššímu poklesu, ale takový scénář má nízkou pravděpodobnost.

Speciální funkce

Úročení hotovosti

Prostředky vložené do hotovostního portfolia MP1 se úročí, přičemž velikost úroku se odvíjí od dvoutýdenní repo sazby ČNB.

2T repo sazba ČNB Výše úroku v Edwardovi
0.00 % 0.00 %
0.25 % 0.15 %
0.50 % 0.40 %
0.75 % 0.60 %
1.00 % 0.80 %
1.25 % 1.00 %
nad 1.25 % = [2T repo sazba] – 0.25 %

Úročená hotovost je uložená jako klientský vklad u české banky a je pojištěna do 100 000 eur.

Úroky se připisují nezdaněné, takže klienti je musí uvést do daňového přiznání a zdanit v následujícím kalendářním roce. K tomu lze využít daňové podklady, které Edward klientům posílá na přelomu ledna/února. V podkladech najdete i částku připsaných úroků za předchozí rok a instrukce, jak ji uvést v daňovém přiznání.

Zajištění měnového rizika

Většina ETF se obchoduje v cizí měně (převážně USD nebo EUR), což má jednu zásadní nevýhodu – měnové riziko. Pokud by například americký dolar vůči koruně posílil, tak se hodnota dolarových fondů v přepočtu na koruny sníží.

Měnové riziko funguje oběma směry, takže může hodnotu investice zvyšovat i snižovat. Pokud chcete těmto výkyvům zabránit, tak se nabízí funkce měnového zajištění. Edward měnové riziko zajišťuje pomocí termínovaných kontraktů (měnové forwardy a swapy).

Rebalancování portfolia

Trhy jsou dynamické a ceny fondů se budou vyvíjet odlišně. Některé fondy budou růst, jiné klesat, takže jejich podíl v portfoliu se bude neustále měnit. V důsledku toho se bude měnit také očekávaný výnos a celkové riziko.

Aby rozložení portfolia zůstalo stejné, provádí Edward rebalancování (vyvážení):

Systém sleduje složení portfolia, a pokud dojde k větší změně, tak jej upraví. Klesající fondy se dokoupí a rostoucí fondy se částečně prodají. Výsledkem bude portfolio se stejným procentuálním rozložením jako na začátku.

Aby bylo rebalancování maximálně efektivní, tak jej zajišťuje automatický algoritmus. Systém je navíc nastavený tak, aby k rebalancování využíval zejména nové vklady (tj. rebalancuje se dokupováním). K prodeji fondů při rebalancování dochází minimálně, aby klientům zbytečně nevznikala daňová povinnost.

Chytré snižování rizika

Další funkcí je postupné snižování rizikovosti portfolia. V praxi to funguje tak, že s blížícím se koncem investičního horizontu začne algoritmus odprodávat rizikové položky z portfolia (zejména akcie) a místo toho bude dokupovat konzervativní aktiva (např. dluhopisy).

Cílem je, aby před plánovaným výběrem prostředků nedošlo k výraznému propadu portfolia – například kvůli ekonomické krizi.

Poplatky u Edward

Platforma Edward vymezuje, jaké poplatky budou investoři platit a v jakém rozmezí se tyto poplatky mohou pohybovat. Konkrétní velikost poplatků ovšem stanoví poradce, takže se mohou poměrně výrazně lišit:

 • Jednorázový vstupní poplatek – Na základě investičního plánu se stanoví jednorázový vstupní poplatek, který klient zaplatí při otevření účtu. Velikost poplatku se stanoví z cílové částky, do které se počítají jednorázové i pravidelné (předplacené) vklady.
 • Cílová částka Sazba vstupního poplatku
  0 až 299 999 Kč 5.00 %
  300 000 až 499 999 Kč 4.50 %
  500 000 až 999 999 Kč 4.00 %
  1 000 000 až 1 999 999 Kč 3.50 %
  2 000 000 až 4 999 999 Kč 3.00 %
  5 000 000 Kč a výše 2.00 %
 • Následný vstupní poplatek – Pokud klient provede neplánovaný vklad a součet jeho vkladů nepřesahuje cílovou částku, zaplatí „následný vstupní poplatek“. Poplatek se vztahuje také na pravidelné investice s variantou nepředplaceného poplatku.
 • Velikost vkladu Sazba vstupního poplatku
  0 až 299 999 Kč 5.00 %
  300 000 až 499 999 Kč 4.50 %
  500 000 až 999 999 Kč 4.00 %
  1 000 000 až 1 999 999 Kč 3.50 %
  2 000 000 až 4 999 999 Kč 3.00 %
  5 000 000 Kč a výše 2.00 %

  Manažeři mohou poplatky zvýhodnit nebo nastavit strop celkového vstupního poplatku. Jakmile celkové vstupní poplatky přesáhnou nastavený strop, všechny následující vklady budou bezplatné.

 • Manažerský poplatek – Jedná se o poplatek za správu portfolia, který budete platit každý měsíc. Sazba manažerského poplatku se odvozuje od hodnoty majetku na účtu. Velikost měsíčního poplatku se stanoví jako 1/12 roční sazby * hodnota majetku v daném pásmu.
 • Hodnota majetku na účtu Maximální velikost manažerského poplatku (pro dané pásmo)
  0 až 5 mil. Kč 5 až 10 mil. Kč 10 až 20 mil. Kč nad 20 mil. Kč
  do 1 milionu Kč 1.99 % p.a.
  do 5 milionů Kč 1.79 % p.a.
  do 10 milionů Kč 1.79 % p.a. 1.59 % p.a.
  do 20 milionů Kč 1.79 % p.a. 1.59 % p.a. 1.29 % p.a.
  nad 20 milionů Kč 1.79 % p.a. 1.59 % p.a. 1.29 % p.a. 0.99 % p.a.
 • Výkonnostní poplatek – Je-li hodnota účtu vyšší než 1 milion korun, může poradce stanovit výkonnostní poplatek ve výši 0 % až 25 % měsíčně z čistého zisku. Poplatek je stržen ale jen v případě, pokud čistý zisk v daném měsíci překonal dosud nejvyšší dosažený čistý zisk, ze kterého klient platil výkonnostní poplatek.
 • Provozní náklady fondu (TER) – Tento poplatek si účtují správci ETF fondů, takže jej zaplatíte i v případě, že investujete samostatně. Poplatek se odečítá z majetku fondu (nikoliv z účtu investora), takže snižuje cenu ETF. Velikost TER bude záviset na složení portfolia, ale nepřesáhne 0.39 % ročně.
TER vybraných fondů

TER vybraných fondů

Srovnání poplatků

Konečné poplatky u Edward Invest stanoví poradce, ale už teď můžeme říct, že nebudou nejnižší. Pro lepší představu uvádíme srovnání s poplatky českých investičních platforem.

 edwardPortuFondeeIndigo
Vstupní poplatekaž 5 %
0 %
0 %
0 %
Výstupní poplatek
0 %
0 %
0 %
0 %
Výkonnostní poplatekaž 25 %
0 %
0 %
0 %
Manažerský poplatekaž 1.99 %1.0 %
0.9 %
1.0 %
Celkový poplatek ?
Dle poradce
0.9-2.2 %
1.1 %1.2 %
 Recenze PortuRecenze FondeeRecenze Indigo

Levnější alternativy

Poplatky u Edward Invest jsou relativně vysoké, protože klienti platí nejen Edwardovi za správu a budování investičních portfolií, ale také finančnímu poradci za zprostředkování investice.

Každé procento, které kvůli poplatkům ztratíte, má ovšem zásadní vliv na konečný výnos.

Levnější alternativou jsou české investiční platformy, které vám umožní investovat do modelových portfolií bez zprostředkovatele – tedy bez finančního poradce. Tuto službu nabízí například Portu nebo Fondee.

Investování přes uvedené platformy je prakticky stejné, jako investování přes Edwarda, avšak bez zásahu finančního poradce. Registraci účtu, nastavení investičních cílů a výběr portfolia tak musíte zvládnou sami.

Investiční platformy jsou vytvořené tak, aby jim porozuměli i začátečníci. Platforma vám na základě úvodního dotazníku doporučí jedno z modelových portfolií a všechny vložené peníze pak automaticky zainvestuje. Systém provádí také rebalancování portfolia a zajištění měnového rizika. Investoři platí pouze správcovský poplatek 1 % ročně, což je v porovnání s Edwardem značná úspora.

Pokud byste chtěli jít ještě dál, můžete si cenné papíry nakupovat sami přes brokerskou firmu (např. XTB nebo Degiro). V takovém případě žádný poplatek za správu neplatíte, protože portfolio si budete budovat a spravovat sami.

Do čeho zainvestovat? Populární jsou především indexové ETF fondy, které kopírují americké burzovní indexy (S&P 500 nebo Nasdaq 100). Zmiňované indexy a na ně navázaná ETFka dosahují průměrné výkonosti kolem 10 % ročně, ale kvůli vyšší volatilitě se nehodí pro krátkodobé investice.

Zkušenosti s Edward Invest

Z pohledu finančního poradce je Edward skvělá platforma.

Edward automatizuje většinu procesů, sestavuje portfolia a poskytuje investorům všechny důležité podklady, takže poradcům ušetří spoustu času a práce. Edward navíc uvádí, že poradcům vyplácí až 2x vyšší provize z manažerského poplatku než tradiční fondy fondů.

Vyplatí se ale Edward pro investory?

Cenou za pohodlí a dohled zkušeného poradce jsou vyšší poplatky, které vás v konečném součtu mohou připravit o desítky tisíc korun.

Zarážející je zejména výkonnostní poplatek: Nevidíme jediný důvod, proč by část výnosů měla připadnout poradcům, kteří nepodstupují žádné riziko (riziko nese investor) a nemají žádné zásluhy na výkonnosti portfolia (portfolia buduje a řídí Edward).

Musíme také připomenout, že poradci za své služby dostávají provize, takže jejich rady a tipy nemusí být v nejlepším zájmu investora.

Kdo stojí za Edward Invest

Platforma Edward funguje od září 2020, ale její vývoj začal už v roce 2017. Platformu provozuje česká společnost WOOD & Company, která stojí také za oblíbenou investiční platformou Portu.

Společnost WOOD & Company poskytuje investiční služby od roku 1991 a v současné době patří mezi největší obchodníky s cennými papíry ve střední a východní Evropě. Mezi klienty WOOD & Company patří zejména velké mezinárodní instituce, jako jsou zahraniční banky a penzijní fondy a privátní klienti s majetkem nad 50 milionů korun.

Co klienti oceňují:

 • Jednoduché investování pro začátečníky
 • Automatická správa portfolia
 • 10 modelových portfolií pro konzervativní i odvážené investory
 • Lze investovat libovolné částky

Co klienti kritizují:

 • Vyšší poplatky
 • Nelze sestavit vlastní portfolio

Na co si dát pozor?

 • Služba Edward je dostupná pouze přes finanční poradce.
 • Udávané výnosy nejsou očištěné o inflaci a nezohledňují případné zdanění.

Shrnutí recenze Edward

Říká se, že chování investorů je důležitější než chování samotných investic. A Edward je jednou z mála investičních platforem, které se touto myšlenkou řídí.

Edward kombinuje automatickou správu portfolia a individuální přístup k investorům, což konkurenční platformy běžné nenabízí. Nevýhodou jsou ovšem vyšší poplatky, které budou mít negativní vliv na celkový výnos.

Levnější alternativou k Edwardovi je investiční platforma Portu, kterou provozuje stejná společnost. Portu funguje jako Edward, avšak bez přítomnosti finančního poradce. Nastavení investičních cílů a výběr portfolia tak musí investoři zvládnout sami. Správa portfolia, nákup cenných papírů i pravidelné rebalancování ovšem probíhá automaticky, stejně jako u Edwarda.

Máte vlastní zkušenosti s Edward Invest? Chybí vám v recenzi nějaké informace? Napište nám dolů do komentářů!

Minulá výkonnost jednotlivých titulů či portfolií není zárukou budoucích výnosů. Finanční služby, které jsou promovány na této stránce, mohou vyústit ve ztrátu vašich finančních prostředků. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Diskuze

?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

Vložit komentář