Aktualizováno

Recenze Tycoon69: Výdělečný projekt nebo podvod?

Recenze Tycoon69: Výdělečný projekt nebo podvod?

V této recenzi se podíváme na projekt BCB4U, který je v Česku známý především díky společnosti Tycoon 69. Tuto švýcarskou společnost propaguje řada českých portálů a investorů, avšak stále častěji se objevují pochybnosti o důvěryhodnosti celého projektu. BCB4U i Tycoon69 totiž obklopuje řada zásadních otázek, které se pokusíme zodpovědět.

Recenze Tycoon69: Výdělečný projekt nebo podvod?

MVC-CAP, BCB4U a Tycoon69

BCB4U je připravovaná hybridní banka rakouské společnosti MCV-CAP, která sídlí ve Villachu (Villach, Ossiacher Zeile 39). Banka BCB4U, celým názvem Blockchain Bank for you, má kombinovat tradiční FIAT měny (dolary, eura…) a digitální kryptoměny (Bitcoin, Ethereum…).

Vedení společnosti MVC CAP

Vedení společnosti MVC CAP

Za projektem společnosti MVC-CAP stojí řada zkušených osob z oblasti bankovnictví, internetových technologií i kryptoměn. V čele společnosti stojí Mag. Christian Strasser (CEO), Ing. Ernst Gaulhofer (CTO) a Ing. Thomas Liebert (CFO).

V souvislosti s připravovanou bankou se často skloňuje také pojmem Tycoon69. Tycoon69 je projekt, jehož cílem je najít nové investory a budoucí klienty pro vznikající hybridní banku. Problémem je, že Tycoon 69 prodává produkty (zatím) neexistující banky BCB4U. Ve snaze nalákat investory navíc využívá víceúrovňový marketing (MLM), kde jsou klienti odměňováni za přivedení nových členů do systému.

Provozovatelem projektu je stejnojmenná společnost Tycoon69 AG se sídlem ve Švýcarsku (adresa Eimatt 16b 6372 Ennetmoos), která vznikla v říjnu 2018. U zrodu této firmy stáli Dorothea Juve-Koss, Christian Juve a Stefan Hostettler.

Hlavní výhody BCB4U

Možná si kladete otázku, jaké benefity přinese banka BCB4U pro každodenní život. Sami jistě tušíte, že pouhá integrace kryptoměn do bankovní platformy by mnoho úspěchu asi nesklidila. Jen zlomek obchodů dnes kryptoměny přijímá a ve zbylých obchodech byste museli platit poplatek za převod digitální měny na fiat.

Tím skutečným lákadlem BCB4U je věrnostní cashback systém, který bude odměňovat klienty za každou platbu, kterou provedou pomocí platební karty BCB4U. Banka klientům vrátí 25-61 % ze svých provizí, přičemž čím více produktů a služeb bude klient využívat, tím vyšší bude cashback. Kompletní propozice jsou uvedeny v propagačním letáku.

Další výhodou má být vlastní kryptoměna BCB4U coin pro rychlé platby v rámci bankovní komunity. Součástí platformy má být také zlatem krytá kryptoměna TIG coin, která klientům umožní investovat peníze do populární komodity. Dle některých zdrojů se má zlato zasílat i ve fyzické podobě, což by ovšem značně komplikovalo případný prodej digitálních coinů.

MCV tokeny

V roce 2018 bylo spuštěno ICO tokenu MCV. Tento token má sloužit jako digitální voucher, který bude v budoucnu možné směnit za kryptoměnu BCB4U coin. Tokeny MCV byly vytvořeny na blockchainu sítě Ethereum jako standardizovaný token ERC20. Nejedná se tedy u žádný unikátní token. Dokud nedojde k právnímu založení banky a ke schválení příslušným orgánem (rakouská FMA), nebude banka tokeny MCV odkupovat.

Investiční balíčky

Investiční balíčky

Nyní se konečně dostáváme k roli Tycoon69 v celém projektu. Z oficiálního webu (tycoon69.com) vyplívá, že projekt zajišťuje coaching, mentoring a přístup k unikátním projektům. Nic konkrétního ale na webu nenajdete. Dokonce ani to, že se Tycoon 69 významně podílel na prodeji tokenů MCV. Za zmínku stojí, že Tycoon 69 prodával tokeny levněji ($0,35), než byla oficiální cena na webu MCV-CAP ($0,39). Klienti si mohli nakoupit různé investiční balíčky a prodejci je lákali na vysoké zhodnocení investic a pasivní příjem.

Tycoon 69: MLM nebo pyramida?

Firma Tycoon 69 využívala místo klasického MLM takzvaný komunitní network marketing. Zabývat se detailním popisem tohoto systému nemá smysl, avšak důležité je, že čím dříve se člověk do struktury zaregistroval, tím více peněz měl získat.

MLM může fungovat pouze tehdy, pokud je předmětem prodeje nějaká hodnotná služba nebo žádaný produkt. Pyramidové podvody nabízejí bezcenné produkty, mnohdy právě „zázračné“ kryptoměny a tokeny pro zhodnocení investic a pasivní příjem. Jenže systém bez reálného a žádaného produktu se dříve nebo později zhroutí a většina investorů prodělá.

Projekt Tycoon 69 vzbuzuje řadu pochybností

Projekt Tycoon 69 vzbuzuje řadu pochybností

Jediným produktem Tycoonu 69 byly tokeny MCV. Tokeny, které se neobchodují na žádné veřejné krypto-burze a jejichž směna za slibované mince BCB4U je v nedohlednu. Pasivní příjem investorů měl být vyplácen ze zisků společnosti Tycoon 69, avšak jediným příjmem firmy jsou podle všeho peníze z prodeje tokenů. Žádné poplatky ani jiné produkty totiž Tycoon69 nemá. Odkud tedy pochází peníze, které jsou v rámci MLM struktury vypláceny investorům?

Bez bankovní licence a proti předpisům

O udělení bankovní licence zažádala společnost MCV-CAP v srpnu 2019. V původních propozicích bylo ovšem uvedeno, že ICO, spuštění banky a zavedení BCB4U coinu proběhne v roce 2018.Později bylo spuštění banky přesunuto na léto 2019. Jenže nyní je konec roku 2019 a stále nic. Doposud došlo pouze k vypuštění MCV tokenu, což (jak jsme už řekli) je jen řadový ERC20 token na síti Ethereum.

MCV-CAP nevlastní bankovní licenci a ani Tycoon69 nepodléhá regulacím kontrolních úřadů. Zastánci Tycoon 69 sice argumentují tím, že společnost ke své činnosti žádnou licenci nepotřebuje, avšak evropské kontrolní úřady jsou očividně jiného názoru. Varování proti Tycoon69 AG vydaly regulační úřady BaFin (Německo) a Fma (Rakousko), které dohlíží na národní finanční trhy. Švýcarský regulátor FINMA dokonce od poloviny roku 2019 společnost Tycoon69 vyšetřuje. Ani to ale zástupcům společnosti nebránilo, aby dále pořádali semináře ve snaze získat nové investory.

Naivní Česko nebo země vizionářů?

Navzdory pochybnostem okolo Tycoon 69 se firmě v Česku opravdu daří a má zde silnou klientskou (nebo spíše fanouškovskou) základnu. V Česku dokonce vznikla sesterská společnost Tycoon69 s.r.o., přičemž zakladatelem je jistý Pavel Zítko. On sám v rozhovoru pro Deník N uvedl, že Češi tvoří polovinu z celé 30tisícové klientské základny. Deník N mimochodem v téže rozhovoru upozornil na to, že Pavel Zítko čelí několika exekucím.

Německý portál krypto-x.biz ve své rozsáhlé recenzi projektu Tycoon69 upozornil na to, že Pavel Zítko a Stefan Hostettlerv minulosti spolupracovali na dalším kontroverzním projektu KryptoGold.

Pár slov závěrem

Tycoon 69 distribuuje produkty, jejichž hodnota je závislá na neexistující bance. Na bance, jejíž spuštění se neustále oddaluje. Na bance, která nemá bankovní licenci. A to nemluvě o tom, že regulační úřady v německy mluvních zemích před společností Tycoon69 AG varují. Tady asi nemá smysl sáhodlouze přemýšlet o tom, zda je Tycoon69 důvěryhodný projekt. Vlastní peníze bychom do služby podobného typu určitě nevložili.

Společnost MCV-CAP i připravovaná banka BCB4U je ale trochu jiná kapitola. Celá vize inovativního bankovního systému je přinejmenším zajímavá, a navíc je zde patrná snaha o transparentní přístup. O revoluci v bankovnictví, jak MCV-CAP svůj projekt s oblibou označuje, se ale rozhodně nejedná. Implementaci blockchainové technologie do bankovního systému zkoumají banky již dlouho(např. Santander), kryptoměny kryté komoditou či měnou také existují a ani cashback není novým pojmem. Silná vazba na Tycoon 69 ovšem důvěru v MCV-CAP zcela podkopává. A to se nezmění, dokud banka nezíská licenci a dokud bude jen sliboval a oddalovat termíny.

Našli jste v textu chybu či nepřesnost? Dejte nám vědět.

Diskuze a zkušenosti

  • Roman
    11.12.2021 22:40
    Roman
    Autor

    No bohužel se jedná dle mne spíš o podvod..z peněz vložených nic není a ani se ke vkladu který mám u tycoonu69 nejde dostat natož jej vybrat

  • ?Komentáře se zobrazují až po jejich schválení.

    Vložit komentář